Ana Sayfa TUS TUS Taban Puanları Nelerdir? TUS Kontenjanları ve TUS Taban Puanları ösym Listesi

TUS Taban Puanları Nelerdir? TUS Kontenjanları ve TUS Taban Puanları ösym Listesi

0

TUS Taban Puanları Nelerdir? TUS Kontenjanları ve TUS Taban Puanları ÖSYM Listesi

Tıpta Uzmanlık Sınavı olarak bilinen TUS, tıp fakültesi mezunlarının uzmanlık eğitimi alabilmesi için düzenlenen bir sınavdır. ÖSYM tarafından yılda iki kez gerçekleştirilen TUS, ilkbahar ve sonbahar olmak üzere iki ayrı dönemde gerçekleştiriliyor. Hem sonbahar dönemi TUS sınavına katılan adaylar için hem de ilkbahar dönemi TUS’ a hazırlanan adaylar için yol gösterecek olan TUS taban puanları, adayların hazırlık sürecinde belirleyici rol oynuyor. TUS taban puanları ile birlikte TUkontenjanları da adayların tercih edecekleri kurumları belirlemesinde ve kendi uzmanlıklarına uygun kurumları analiz etmelerinde oldukça önemli. Bu nedenle hazırlık ve tercih süreçlerinde TUS taban puanları ÖSYM verilerinin incelenmesi, hazırlık sürecinden alınan verimin yükselmesine yardımcı oluyor. TUS istatistik verileri ve TUS kontenjanları ile ilgili detaylı bilgi sahibi olan adaylar, hedeflerini daha net belirleyerek gelecek planlarını daha sağlıklı yapabiliyor.

TUS Taban Puanları ÖSYM Listesine Nereden Ulaşabilirim?tus taban puanları nelerdir tus kontenjanları tus taban puanları ösym listesi

TUS’un taban puan bilgilerini öğrenmek isteyen adaylar için en güvenilir kaynak ÖSYM ’nin belirlediği taban puan listesi olacaktır. ÖSYM, istatistiklerine göre belirlenen TUS taban puanları ÖSYM listesi, kurumlar tarafından kabul edilen en düşük puanlar hakkında adaylara bilgi vermektedir. Adaylar, TUS TUS Taban Puanları ÖSYM 2017 ve TUS Taban Puanları ÖSYM 2017 (Genel)
linklerini ziyaret ederek TUS sınav verilerine ulaşabilirler.

Yabancı uyruklu öğrenciler ve misafir askeri personel için hazırlanan taban puan bilgisine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

TUS Taban Puanları ÖSYM Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin Tıklayınız

TUS Taban Puanları ÖSYM Misafir Askeri Personel İçin Tıklayınız

Bunun yanında TUS sınavının mantığını net olarak kavrayabilmek ve soruların dağılımı, konuların kapsamı hakkında detaylı bilgi alabilmek için TUS Soruları ve Tıpta Uzmanlık Sınavı Soru Dağılımları sayfasını inceleyebilirsiniz.  Sayfamızı ziyaret ederek TUS ve diğer sınavlar hakkında en güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz.>> TUS Hakkında Detaylı Bilgi için Tıklayınız

TUS Kontenjanları

Üniversitelerin tıp fakültelerindeki uzmanlık bölümleri, en az 1 en fazla 15 kişilik kontenjanları olan bölümlerdir. 1 kişilik veya 2 kişilik kontenjanı olan bölümler bir hayli fazla iken, 15 kişilik kontenjanı olan tek bölüm, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin İç Hastalıkları bölümüdür. Tıpta Uzmanlık bölümlerinden en düşük taban puana sahip olan bölüm, 45,13097 puan ile İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Acil Tıp Bölümü, en yüksek taban puanlı üniversite ise 75,06906 puanla Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Deri ve Zührevi Hastalıkları bölümüdür. 2017 ilkbahar döneminde açılan genel TUS kontenjanları sayısı 2781’ dir. Tercih yapan 4322 aday arasından 2694 aday sınav sonuçları ile istedikleri kurumlara yerleşmiştir. 2017 TUS kontenjanları içerisinde yabancı uyruklu adaylara ayrılan kontenjan sayısı 175’ tir. Sağlık Bilimleri Üniversiteleri ise 79 kişilik kontenjan belirlemiştir.

TUS Sınavında Nasıl Başarılı Olabilirim?

TUS Tıpta Uzmanlık Sınavı Nedir? yazımızı inceleyerek TUS sınavı hakkında en temel bilgileri edinebilirsiniz. nettekurs.com, sınava hazırlık sürecinde de TUS ‘a en iyi şekilde hazırlanmanıza yardımcı olacaktır. Online dershane deneyiminin sağladığı ‘zamansız’ ve ‘mekansız’ eğitimden en yüksek verimi alabilmek için için sizi nettekurs.com adresine bekliyoruz. Yüksek başarı oranımız ve engin deneyimimizle TUS ve diğer sınavlara hazırlanmanız için güvenilir, kaliteli eğitim sunuyoruz. netterkurs.com ‘u tanımak için hemen internet sitemizden ücretsiz deneme süresi için kayıt yaptırabilir, online derslerimizde eğitmenlerimizle karşılıklı etkileşim içerisinde derslerimizi alabilirsiniz. Bilginizi güncel e-denemelerle sınamak, PDF kaynakları incelemek ve size sunacağımız ücretsiz kaynaklardan faydalanmak için hemen ücretsiz deneme süresi kaydınızı oluşturun.

YORUM YOK

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version