Ana Sayfa YGS & LYS YGS Yükseköğretime Geçiş Sınavı Nedir ?

YGS Yükseköğretime Geçiş Sınavı Nedir ?

1

YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) Nedir ?

YGS Nedir (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) ?

YGS yüksek öğretime geçiş sınavıdır, adayların üniversite eğitimlerine devam edebilmek için girdikleri ÖSYM tarafından yapılan bu sınav üniversiteye geçişte birinci aşamadır. YGS sınavı LYS ‘ye girecek olan adaylara belirli barajları aşarak hak kazandırır. LYS puanının %40 YGS sınav puanlarından oluşur. YGS puanı ile üniversiteslerin 4 yıllık ve 2 yıllık bölümler vardır. YGS Sınavı Mart ayının ikinci pazar günü tek oturumda yapılmaktadır.

YGS’de ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır. Adaylar, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programlarından (müfredat) sorumludur. Aslında 6 farklı puan türü bulunmakta. Bu puanlar Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık puanlarına karşılık gelmektedirler. Bu puan türleri:

YGS1, YGS2: Sayısal puanla öğrenci alan bölümler içindir.

YGS3, YGS4: Sözel puanla öğrenci alan bölümler içindir.

YGS5, YGS6: TM puanıyla öğrenci alan bölümler içindir.

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavında uygulanacak testler ve kapsamları ÖSYM ‘nin yayınladığı kılavuzdan Tablo 1A’da, YGS puan türleri ise Tablo 1B’de gösterilmiştir. YGS’de muhakeme gücü yüksek, yorum becerisini ölçmeye dayalı sorular sorulmaktadır. Özellikle son yıllarda genelde uzun paragraflar (daha çok Türkçe ve Felsefe) şekle dayalı uzun yorum soruları (Coğrafya, Matematik ve Geometri) de gelebilmektedir. Yıldan yıla değişen soru şekilleri, belli oranlarda da bilgiye dayalı sorular gelmektedir. YGS’deki testlerden sorumlu olunan konular Ortak müfredata dayalı konular (6, 7, 8. sınıf ve Lise-1 konuları) olmaktadır. Yani tüm okul türleri ve alanlarda okutulan derslerle ilgili sorular sorulmaktadır. Sadece bazı derslerdeki konular Lise-10 ve Lise-11 (Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Felsefe gibi) sınıfına aittir.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS LYS) Programlarına hazırlanabilmeniz için YGS & LYS Kazanma Garantili nettekurs.com Online YGS & LYS Kursu
Türkiye'nin En İyi Hocaları ile birlikte bir tık kadar yakınınızda sizleri beklemektedir. Hizmet kalitemizi görmeniz için nettekurs.com Online YGS & LYS Kursu adresine tıklayarak tüm derslerimizi 3 gün boyunca ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

1 Yorum

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version