Ana Sayfa KPSS KPSS KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI NEDİR?

KPSS KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI NEDİR?

1

KPSS (KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI) NEDİR?

KPSS (KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI) NEDİR?KPSS kamu kurumlarında görevlendirilmek üzere ataması yapılacak personelleri belirlemek amacıyla yapılan ve farklı bölümlerden oluşan bir sınavdır. Bu bölümler KPSS A, KPSS B ve KPSS Öğretmenlik sınavlarıdır.

 A Grubu Kadrolar genel olarak müfettiş, denetçi, uzman, kontrolör gibi kariyer meslekleri için geçerli olan KPSS A’dan alınan sınav sonuçlarına göre belirlenir. Alım yapacak kurumlar hangi fakülteden mezun olan adayların başvurabileceğini ilanlarında belirtirler. Sınava girmek için üniversite mezunu şartı aranmasa da başvurular esnasında bu şart aranmaktadır. Sınavın iki yıl boyunca geçerliliği olduğu için lisans programlarının 3. ve 4. yıllarında bu sınava girilerek mezuniyet sonrasında başvuru yapılabilir.

Adaylar KPSS A’ ya girdikten sonra Resmi Gazete ve Devlet Personel Başkanlığı’ndan kadro ilanlarını takip ederek kurumlara başvuru yapabilirler.

B Grubu Kadrolar, A Grubu meslekleri dışında kalan psikolog, memurluk, veterinerlik, teknisyenlik, mimarlık gibi meslekleri kapsar ve bu grupta atamalar alınan sınav sonucuna ve puan türüne göre merkezi olarak gerçekleştirilir.

B Grubu kadro atamaları çift yıllarda gerçekleştirilen KPSS puan sonuçlarına göre yapılır. Yeterli şartların sağlanması durumunda A kadrolarında olduğu gibi ayrıca bir giriş sınavı ya da mülakat yapılmamaktadır.

Her yıl binlerce insanın devlet kadrolarında işe girebilmek adına katıldığı bu sınavda Nettekurs.com Online KPSS Kursu ile hazırlanarak sizlerde başarıyı yakalayabilirsiniz. Hemen https://www.nettekurs.com/online/kpss linkine tıklayarak canlı yayınlarımız, ders videolarımız, soru çözümü ve deneme sınavlarımız, 7/24 canlı destek ve rehberlik hizmetlerimizden, ayrıca kayıt sonrasında göndereceğimiz kaynak kitaplarımızdan sizler de faydalanın, KPSS’de başarıya bir adım daha yaklaşın. Ücretsiz dene bölümümüzden 3 gün boyunca tüm hizmetlerimizi deneyebilir KPSS ve diğer tüm sınavlara dair soru ve görüşlerinizi sayfanın en altındaki yorumlar kısmında bizimle paylaşarak uzman rehberlerimizden yanıt alabilirsiniz.

 

 

1 Yorum

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version