Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı – MYÖS Nedir? Yeni YÖS Sistemi Değişti Mi?

31
24927

Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı – MYÖS Nedir? Yeni YÖS Sistemi Değişti Mi?

Yüksek Öğretim Kurulu tarafından yapılan toplantılar sonucunda Yabancı Öğrenci Sınavı olarak bilinen YÖS Sınavı’nın merkezi bir sınav olarak yapılmasına yönelik yeni bir karar alındığına yönelik haberler söz konusu. Bu durum gerçekleşirse Yabancı Öğrenci Sınavı sistemi tamamen değişecek. Bu yazımızda bu karar doğrultusunda gerçekleştirilecek olan ve gerçekleşmesi beklenen Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı MYÖS Nedir? Yeni YÖS Sistemi Nasıl Değişebilir? Merkezi Yabancı Öğrenci Sınavı – MYÖS Nasıl Olacak? gibi sorularınıza yanıt vermeyi amaçladık. Yazımızın devamını okuyarak 2022 yılından itibaren uygulanmaya başlayacağı söylenen sınav sistemi ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

MYÖS Sınavı, Yeni YÖS Sistemi
Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı ve Yeni YÖS Sistemi ile ilgili yapılacak olan tüm detaylarla ve resmî duyurularla sizleri buluşturmaya devam edeceğiz. ÖSYM Sınavlarına hazırlıkta, Nettekurs yalnızca bir tık uzağınızda!

MYÖS Nedir?

23.06.2021 tarihli Yüksek Öğretim Kurumu toplantısında alınan kararlar doğrultusunda, her yıl üniversiteler tarafından gerçekleştirilen Yabancı Öğrenci Sınavı’nın 2022 yılından itibaren merkezi bir şekilde ÖSYM’ye bağlı olarak ve günümüz ölçme değerlendirme sistemlerine göre standartlar dahilinde uygulanmasına karar verildiği yönünde bilgiler mevcut. Bu doğrultuda 2022 yılı itibari ile gerçekleştirilmeye başlanacak olan yeni sınavın adı Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı olacağı söyleniyor. Fakat bu karar YÖK tarafından henüz resmî olarak duyurulmuş değil. İlerleyen günlerde resmî bir açıklama yapılması bekleniyor.

Yeni Sistem Ne Zaman Uygulamaya Geçecek?

YÖS Sınavı’nın merkezi bir sınav haline gelmesi şüphesiz ki adaylar için çok iyi bir gelişme olacaktır. Bu yüzden yıllardır YÖK tarafından YÖS sınavı’nın merkezi olarak gerçekleştirilmesine yönelik hamleler bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde çeşitli Yabancı Öğrenci Sınavına hazırlık merkezleri tarafınan 2022 yılında MYÖS Sınavı geleceğine yönelik iddialar ortaya atıldı. Aynı zamanda sosyal medya platformlarında YÖK’e ait olduğu söylenen resmî bir belge de söz konusu. Fakat belgenin üzerindeki doğrulama koduna bakıldığında YÖK belgesinin doğrulanamadığı için resmiyet kazanmadığını görüyoruz. YÖK tarafından da MYÖS’e yönelik net bir açıklama ve resmî bir duyuru henüz gelmiş değil. Fakat iddiaların yalanlanmamış olması, MYÖS’ün gerçekten geleceği düşüncesini de akıllara getiriyor. Söylenenler ve yazılanlar şu an için sadece yorum ve beklenti boyutunda olsa da ilerleyen günlerde resmî bir duyuru yapılacağını öngörüyoruz.

YÖK tarafından yayınlandığı söylenen belgede yer alan doğrulama kodu ile teyit etmek istediğimizde belgenin resmi olarak yayınlanmadığı bilgisine ulaşıyoruz.

YÖK tarafından yayınlandığı söylenen ve resmî olmayan makamlarca yayınlanan duyurunun detaylarına MYÖS linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

MYÖS Sistemi ile Yabancı Öğrenci Sınavı Zorlaşır Mı?

Üniversiteyi Türkiye’de okumak isteyen YÖS adaylarının Yeni YÖS Sistemi açıklandığında akıllarına gelen ilk soru sınavın hangi formatta olacağı, daha da zorlaşıp zorlaşmayacağı oldu. Bilindiği üzere YÖS üniversiteler tarafından belirli standartlara bağlı olmadan gerçekleştiriliyordu. Bu yüzden sınav sürecini takip etmek oldukça zorlaşıyordu. MYÖS Sınavı ile kurumlar arası farklılıkların önüne geçilebilecek. Bu bakımdan sınavın zorlaştığını söylemek yanlış olacaktır. Merkezi Yabancı Öğrenci Sınavı gibi bir sınav uygulandığında kurumlar arası eşitsizliklerin, haksızlıkların ve sınav başvuru sürecindeki zorlukların ortadan kalkacağını söyleyebiliriz. Düzenli çalışan YÖS adaylarımız, MYÖS Sınavı sistemine geçildiğinde de aynı şekilde başarılı olacaklardır.

MYÖS’e Kimler Başvurabilir?

Merkezi Yabancı Öğrenci Kabul Sınavı’na lise (ortaöğretim) öğreniminin tamamını örgün eğitimle tamamlayan ve tamamlayacak olan adaylar başvurabilirler. Fakat sistem yeni geldiği için hiçbir öğrencinin zorluk yaşamaması adına bu yıl Yabancı Uyruklu Öğrenciler, TC ve KKTC vatandaşları ve Mavi Kart sahibi olan adaylar MYÖS’e girebilecek.

2022-2023 öğretim yılından önce Türkiye’deki liselere başvuran yabancı öğrenciler 2026 yılına kadar (2025 yılında yapılacak olan MYÖS dahil) , üniversite yerleştirme sınavı olarak ister MYÖS ister YKS Sınavı’na girebilecekler. Fakat 2022-2023 yılından itibaren Türkiye’deki ortaöğretim (lise) kurumlarına kayıt yatıran öğrenciler yalnızca YKS Sınavları’na girebilecekler ve üniversite yerleştirmeleri de YKS Sonuçlarına göre yapılacak. Fakat bu durum gelecek sene kayıt olacak adayları etkileyecek bir durum, şu an eğitimine devam eden, önceden liseye kayıt olmuş MYÖS adayları için bir mağduriyet söz konusu değil.

Fakat bu açıklamalar henüz YÖK duyuru sayfasından resmî olarak açıklanmadı. Yapılacak olan değişikler ile ilgili yazılı basın açıklaması bekleniyor.

YÖS Sitemi ile ilgili yapılması beklenen değişiklikler ile ilgili tüm detayları ve MYÖS Sınavı hakkında bilmeniz gerekenleri alanında Uzman YÖS Eğitmenimizden dinleyebilirsiniz:

Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı MYÖS Nasıl Olacak?

YÖK’ün yaptığı resmî bir açıklama yok. MYÖS Sınav Ders ve Konuları, MYÖS Sınav Tarihi, MYÖS Soru Sayısı, MYÖS Sınav Ücreti gibi konular henüz netlik kazanmadı. Fakat sınav içeriğinde ve konularında büyük çaplı değişikler yerine iyileştirmeler yapılacağını ve yeni nesil sorularla daha iyi bir sınav formatı hazırlanacağını düşünüyoruz. İlerleyen günlerde yapılacak olan resmî açıklamalar sonucunda yeni gelişmeleri yine sayfamızdan duyuracağız. Gündem sayfamıza abone olarak MYÖS Sınavı hakkında son gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. MYÖS Sınavı’nın gerçekleşeceği ülkelere ve tüm sürecin YÖK tarafından belirlenmesine karar verilecek. Sınav Türkçe, Almanca, Fransızca, Rusça ve Arapça dillerinde gerçekleştirilebilecek.

Yeni YÖS Sistemi ile yapılacağı düşünülen en önemli değişikliklerden birisi de Tıp, Eczacılık, Diş, Hukuk, Öğretmenlik ve Mühendislik bölümlerinde yerleştirmede yalnızca MYÖS Sınavından alınan puan geçerli olacak. Bu bölümler için istenecek olan taban puanlar ve kontenjanlar yine YÖK tarafından belirlenecek.

Diğer yükseköğretim programları için MYÖS puanı yanı sıra YÖK tarafından denkliği kabul edilen YKS, ABİTUR, SAT ve diğer ülkelerin ulusal sınavları ile lise diploma notu gibi kriterlere göre öğrenci kabul edilecek.

Nettekurs Uzman YÖS  kadrosu, Yeni Sistem YÖS Sınavı MYÖS hakkındaki tüm gelişmeleri takip ederek siz değerli öğrencilerimizi son gelişmeler hakkında bilgilendirmeye devam edecek. Bu süreçte panik yapmadan resmî gelişmeleri takip etmenizi ve çalışma temponuzu sürdürmenizi tavsiye ediyoruz. YÖK tarafından alınacak olan MYÖS Sınavı kararlarının tüm öğrenciler için faydalı ve uğurlu olmasını diliyoruz.

Dün olduğu gibi bugün ve yarın da Yabancı Öğrenci Sınavına hazırlık sürecinde Nettekurs Online Dershane hep sizinle olmaya ve sizleri desteklemeye devam edecek.

 

31 YORUMLAR

 1. Yabancı Öğrenci Sınavına hazırlanan değerli öğrencilerimiz, MYÖS Sınav Sistemi ile ilgili aklınıza takılan her türlü detayı sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz. Sizler de aşağıda yer alan “SORU SOR” bölümünü kullanarak aklınızdaki soruları ve yorumlarımızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Uzman YÖS kadromuz yorumlarınıza en kısa sürede cevap vererek sizleri en doğru yanıtlara ulaştıracaktır.

   • Merhabalar, Kızınız doğuştan Türk vatandaşlığına sahipse eğer YÖS’e girebilmesi için mavi kartlı olması gerekmektedir. Sizi doğru yönlendirebilmemiz adına kızınızın ortaöğretimini nerede tamamladığını bizlerle paylaşırsanız size daha doğru bilgi verebiliriz.

  • Merhabalar, Türkiye’deki üniversitelere A-Level, AS-Level, SAT ve benzeri edexel ve cambridge sınavları ile giris yapılamayacak mı? Daha bu yıl bile bu sistemlerden mezun olan öğrenciler T.C. üniversitelerine kabul edildi. Bizim çocuklarımız şu an 11.sınıf ve ne yapacağımızı açıkçası bilemiyoruz. 10. sınıftan beri sınavlara giriyorlar ve okulun müfredatı da sadece bu tür sınavlara yönelik eğitim veriyor. Yardımcı olursanız sevinirm. Teşekkürler…

   • Merhabalar, MYÖS yerleştirme işlemlerinin nasıl olacağı ile ilgili usül ve esaslar henüz yayınlanmadı, bu yüzden tüm söylenenler yorum ve beklentiden ibaret olacaktır. ÖSYM duyuru yaptığında en kısa sürede sizlerle paylaşacağız. İlerleyen dönemlerde SAT vb. sınavların bir hükmü kalmayacak diye düşünüyoruz. Fakat YÖS-MYÖS geçiş döneminde bazı esneklikler tanınacaktır sınav sistemi oturana dek. Yine sınav müfredatında çok büyük çaplı değişiklikler beklemiyoruz. Öğrencimize başarılar dileriz.

 2. Merhaba…Biz Azerbaycan vatandaşıyız.Ve oğlum uzun zamandır SAT sınavlarına hazırlandı. Ve sınava katıldı ..bu topladığı puanla Türkiyede her hangi bir Üniversite de okuma hakkı kazana bilirmi?…Farklı bölümler ola bilir…

  • Merhabalar, MYÖS ile ilgili detaylar resmî olarak duyurulmadığı için net bir şey söylemek doğru olmayacaktır. Fakat sınav bu sene uygulamaya konsa bile mağduriyet yaşamamak adına usül ve esaslar bir sonraki dönemden itibaren uygulamaya konur. Bu sene SAT ile başvuru almama gibi bir durum söz konusu olmayacaktır o yüzden. Başarılar dileriz.

 3. merhaba,benim oğlum da lise son sınıf.dish hekimliyi ve muhendislik fakultelerine 2022yılında sat sınavı ile bashvuru yapa bilecekmiyiz?

  • Merhabalar Efendim,
   MYÖS Sistemi ile ilgili henüz netleşmiş bir durum söz konusu değil, süreç resmiyet kazanmadı. Bu yüzden oğlunuzun çalışma temposunu düşürmeden çalışmaya devam etmesini tavsiye ediyoruz. SAT sınavında başarılar diliyoruz.

 4. Merhaba bi sorum olacaktı ben lise son sınıfım 2021 -2022 de sınava giricem türkiyede doğdum ancak doğduğumda azeri vatandaşıydım sonradan tc vatandaşlığı kazandım bu durumda çift uyruklu oluyorum myöse girebilme şansım var mı?

  • Merhabalar,
   MYÖS Sınavı ile ilgili YÖK henüz açıklama yapmadı. Bu yüzden tüm ifadelerimiz yorum ve beklentiden ibaret kalıyor. Başvuru koşulları ve detaylar netleşmiş değil. Bu yıl da üniversiteler YÖS ve SAT ile alım yapmaya devam edebilir. İlerleyen günlerde bir resmî açıklama gelirse siz değerli adaylarımızla paylaşacağız. Başarılar dileriz.

 5. Merhabalar , çifte vatandaşlıgim var. Hem turk hemde Hollanda vatandaşıyım. MYöse girebilmek için türk vatandaşlığından çıkmam zorunlu mu. Yoksa çıkmadan da girebilir miyim?

  • Merhabalar Sayın Bünyamin Bey,
   MYÖS’ün olacağı ile ilgili YÖK tarafından resmî bir açıklama henüz gelmedi. Eğer doğuştan Türk vatandaşıysanız ve ortaöğretiminizi Türkiye Cumhuriyeti ya da KKTC’de tamamladıysanız YÖS’e girebilmeniz için mavi kartlı olmanız gerekmektedir. Başarılar dileriz.

  • Merhabalar, MYÖS Sınavı henüz resmiyet kazanmadı. Fakat beklentimiz eğer sınav gerçekleşirse girebileceğiniz yönünde. İlerleyen günlerde detaylar açıklandığında duyuruları sizlerle paylaşacağız. Başarılar dileriz.

 6. Merhaba ben 2021de yös sınavına girdim 2sene belgem geçerli özel eğitim ögremenlige girdim özel eğitimnden arapça ogretmenliğe gecmek istiyorum seneye MYÖS tekrar girmek zorunda mıyım (yarıyılda yatay geciş yapancılara yok üniverstemde)

  • Merhabalar, MYÖS Sınavı ile ilgili resmî bir duyuru yapılmadı henüz. Sizin durumunuz da 2022 sınav takvimleri açıklandığında yayınlanacak olan usül ve esaslara göre belirlenecektir. İlerleyen günlerde duyuruları sizlerle paylaşacağız.

 7. İlk olarak merhabalar efendim. Ben Azerbaycan uyruklu öğrenciyim ve 2021-2022 yılı yös sınavlarına hazırlaşmak istiyorum. Yine eskisi gibi mi hazırlaşmam gerek yoksa Tyt ve Ayt gibi sınavlar da içerecek mi bu seneki yös sınavı? Lütfen sorumu cevaplandırın. Bu benim için çok önemli birşeydir. Mutlaka bilmem gerek

  • Merhabalar, Sınava yine eskisi gibi hazırlanabilirsiniz. MYÖS gerçekleştirilse bile içerik olarak çok büyük değişiklikler olmayacaktır. Siz çalışma temponuzu düşürmeden YÖS müfredatına uygun olarak çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. YÖK’ten bir açıklama gelmesi halinde sınav içeriğinde bir değişiklik olursa sizlerle paylaşacağız fakat şu an resmi bir duyuru yok. Başarılar dileriz.

 8. Merhabalar ben çifte vatandaşım bu sımava mavi kart alıp ta giricem daha önceden mavi kartlılara bazı bölümlerde yüzde 10 kuralı vardı yeni sistemde de bu olucak mı

  • Merhabalar, MYÖS ile ilgili YÖK henüz resmi usül ve esaslar hakkında duyuru yapmadı. Süreç nasıl ilerleyecek ilerleyen günlerde gelen açıklamalara göre şekillenecek. YÖK tarafından açıklama gelmesi halinde en kısa sürede bilgileri sizlerle paylaşacağız.

 9. Merhaba Myös 2023 sinavin konulari nelerdir? Iq dan ne cikacak ?
  Matematik 1 den ne cikacak?
  Matematik 2den ne cikacak?
  Geometeri den ne cikacak?

  • Merhabalar,
   MYÖS Sınavı iptal edildi. Seneye TR-YÖS Sınavı yapılacak. Müfredat resmi olarak duyurulmadı fakat YÖS konularına benzer sorular gelecektir. Çalışmalarınızı YÖS konularına göre sürdürebilirsiniz. Başarılar dileriz.

  • İlgili paylaşımlarımızı yapmadan önce, resmî kuruluşları teyit amaçlı aramış bulunuyoruz. Maalesef resmî duyuru olarak yayınlamış bir belge olmadığı gibi, son çıkan ve resmî olarak duyurulan karar ile MYÖS tamamen iptal edilmiş olup TRYÖS Sınavı yapılacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz