STS Eczacılık Sınavı Nedir? 2022 STS Eczacılık Sınavı Ne Zaman?

0
3527

STS Eczacılık Sınavı Nedir? 2022 STS Eczacılık Sınavı Ne Zaman?

Açılımı Eczacılık Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı olan STS Eczacılık, diploma denkliği için yapılan bir seviye tespit sınavıdır. Yurtdışı diploma denkliği almak isteyen eczacılar ÖSYM tarafından yapılan bu seviye tespit sınavına girmektedirler. Bu yazımızda da “STS Eczacılık Nedir? 2022 STS Eczacılık Sınavı Ne Zaman? STS Eczacılık Sınavı ‘na Online STS Eczacılık Kursu ile Nasıl Hazırlanılır?” gibi sorularınıza yanıt vermeyi amaçladık. Yazımızın devamını okuyarak konu ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

STS Eczacılık Nedir?

STS Eczacılık Sınavı, her sene ÖSYM tarafından gerçekleştirilmekte olan bir yurtdışı diploma denkliği sınavıdır. STS Eczacılık Sınavı ‘nın açılımı Eczacılık Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı ‘dır. Bu sınava diploma denkliği almak isteyen eczacılık fakültesi mezunu adaylar başvurmaktadır. Sınavın amacı yurtdışında eğitim almış eczacıların diploma denkliği alarak mesleklerini Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yapmalarına olanak tanımaktır. Yurtdışında eğitimini tamamlayan bir eczacı, STS Eczacılık Sınavı’na girerek başarılı olamazsa, eczacılık faaliyetlerini ülke içerisinde gerçekleştiremez.

2022 STS Eczacılık Sınavı Ne Zaman?

ÖSYM tarafından açıklanan resmî sınav takvimine göre, 2022 Yılı Eczacılık Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespiti Sınavı 16.10.2022 tarihinde gerçekleştirilecek. STS Eczacılık Sınav Başvuruları ise 31.08.2022 07.09.2022 tarihleri arasında alınmaya başlanacak. Adaylar başvuru ile ilgili işlemlerini ÖSYM Aday İşlemleri sayfası üzerinden gerçekleştirebilecekler.

ÖSYM STS Eczacılık Sınavı ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak için 2021 STS ECZACILIK KILAVUZU linkinden geçtiğimiz seneye ait STS Eczacılık Sınavı Başvuru Kılavuzunu inceleyebilirsiniz. BU kılavuzda sınava ait tüm detaylar yer aldığı gibi, başvuru ve tercih işlemlerini gerçekleştirirken her sene güncel kılavuzda yer alan bilgilere göre hareket etmek gerekmektedir. Çıkmış STS Sınav Sorularını görüntülemek için ÖSYM sitesini ziyaret edebilirsiniz. 2022 Güncel STS Eczacılık Kılavuzu da sınav başvuruları alınmaya başladığında yine ÖSYM Resmî sitesi üzerinden yayınlanacaktır.

STS Eczacılık Sınavı’na Kimler Başvurabilir?

ÖSYM STS Eczacılık Kılavuzunda yer alan bilgilerden hareketle, yurtdışında eczacılık alanında eğitimlerini tamamlayarak diploma denklik işlemlerinin yapılması talebinde bulunan ve YÖK tarafından sınava girmelerine karar verilen adaylar STS Eczacılık başvurusunda bulunabilirler. Bu konu ile ilgili başvuru kılavuzunda da “Sınava, yurt dışında Eczacılık alanından eğitimlerini tamamlayarak diploma denklik işlemlerinin yapılması
talebi ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına başvuran ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından sınava girmelerine karar verilen adaylar başvurabilir.” bilgisi geçmektedir.

STS Eczacılık Sınavı Zor Mu?  Denklik Almadan Çalışabilir Miyiz?

STS Eczacılık sınavının konuları eczacılık alan bilgisini ve eczacılık meslek bilgisini ölçmeye yönelik bir kapsama sahiptir. Yurtdışı eğitimi alan eczacılar, Türk eğitim sistemi müfredatındaki konulara da hakim olmalıdır. Bu bakımdan Ulusal ÇEP Programında yer alan kazanımlara sahip olmak STS’de başarı elde edebilmek açısından oldukça önemlidir.

STS Eczacılık Sınavı Konuları Nelerdir?

Eczacılık Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı, 100 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır ve sınav 135 dakika sürmektedir. Sınav ücreti geçtiğimiz yıl 250 TL idi. Güncel başvuru ücretleri ise 2022 yılı STS Eczacılık Başvuru Kılavuzunda yayınlanacak.

STS Eczacılık Sınavı Konuları aşağıda bulunan branşlardan gelmektedir, sınav kapsamı ise Ulusal ÇEP programını kapsamaktadır:

Analitik Kimya
Fizyoloji-Patoloji
Biyokimya
Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji
Tıbbi Biyoloji
Halk Sağlığı

Eczacılık Mevzuatı/Etik
Farmakoloji
Klinik Eczacılık
Farmasötik Kimya
Farmakognozi/Farmasötik Botanik
Farmasötik Teknoloji
Farmasötik Toksikoloji

 

STS Eczacılık Sınavı Nedir
Türkiye’nin En İyi STS Eczacılık hocaları ile sınava hazırlanma şansı Nettekurs Online STS Eğitimleri ile yalnızca bir tık uzağınızda!
STS Eczacılık Sınavı ‘na Online STS Eczacılık Kursu ile Nasıl Hazırlanılır?

STS Eczacılık Sınavı’na girecek adayların Analitik Kimya, Fizyoloji-Patoloji, Biyokimya, Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji, Tıbbi Biyoloji, Halk Sağlığı, Eczacılık Mevzuatı/Etik, Farmakoloji, Klinik Eczacılık, Farmasötik Kimya, Farmakognozi/Farmasötik Botanik, Farmasötik Teknoloji, Farmasötik Toksikoloji branşlarına hakim olmaları beklenmektedir. Kapsamlı bir çalışma planı hazırlanırken ÇEP programına uygun bir plan hazırlanmalıdır.

Nettekurs, TUS, DUS, KPSS, ALES gibi alanlarda 10 yıldan fazla süredir gerçekleştirmekte olduğu sınav hazırlık eğitimi tecrübesini şimdi STS Sınavına hazırlanan adaylar için profesyonel Eczacılık eğitmeni kadrosu ile birleştirdi. Bu sayede Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı STS Eczacılık Kursunu parmaklarınızın ucuna taşıdı. Çıkmış STS sorularından hareketle sınava dair ihtiyaç duyabileceğiniz tüm detaylara sahip Online STS Kursu içeriklerimiz ile STS Eczacılık Sınavı ‘na eksiksiz olarak hazırlanacaksınız. Hangi şehirde ya da ülkede olursanız olun, Türkiye’nin en iyi Eczacılık hocalarına bir tıkla ulaşabileceğiniz online eğitim sistemimiz ile siz de diploma denkliği kazanabilirsiniz!

Nettekurs’un Avantajları:

1. Satın aldığınız Online STS Kurs içeriklerini “sınırsız tekrar” hakkı ile tekrar tekrar dinleyebilirsiniz.

2. Nettekurs STS Kursu paketlerine erişim süreniz 2 yıldır. Bu sayede kurs içeriklerini 2 sınav dönemi boyunca kullanabilirsiniz.

3.  Online STS Eczacılık Kursu içeriklerine 7/24 ve internet erişimine sahip tüm akıllı cihazlardan ulaşabilirsiniz.

4. Gereksiz ayrıntılardan arındırılmış, sınav odaklı kurs programı ile hem zamandan hem de paranızdan tasarruf etmiş olursunuz.

5. Aldığınız tüm hizmetleri “en iyi eğitim, en düşük ücret” garantisi ile alırsınız.

6. “Eğitmene Sor” özelliği ile aklınıza takılan tüm soruları Türkiye’nin en iyi STS Eczacılık eğitmenlerine sorabilirsiniz. Ayrıca canlı derslerde de sorularınızı eğitmenlerimizle paylaşabilirsiniz!

7. “Not Al” özelliği sayesinde video ders esnasında kendinize hatırlatma notları ekleyebildiğiniz oldukça kullanışlı bir panel üzerinden çalışabilirsiniz.

8. Yalnızca Online Ders ve Canlı Ders içeriklerine değil STS Eczacılık Canlı Dersleri ile uyumlu PDF Ders notlarına da ek bir ücret ödemeden erişebilirsiniz.

9. Sınava hazırlıkta en önemli noktalardan biri rehberlik hizmetidir. Nettekurs 7/24 yanınızda olan uzman rehberlik sistemi ile ihtiyaçlarınıza anında yanıt verebilmektedir.

10. “Ücretsiz Dene” özelliği sayesinde Nettekurs’ta pişmanlığa yer yoktur. Online STS Kursu içeriklerimizi Online STS Kursumuza ücretsiz üye olarak demo süresi boyunca görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede kayıt olmadan önce kararı kendiniz verebilir, STS Eczacılık Sınavı’na aklınızda hiçbir soru işareti olmadan ulaşabilirsiniz.

Nettekurs ile başarı yalnızca bir tık yakınınızda!

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz