EUS Konu Dağılımı Tablosu Nedir? EUS Soru Dağılımı Nasıldır?

1
6273

EUS Konu Dağılımı Tablosu Nedir? EUS Soru Dağılımı Nasıldır?

Eczacılık lisans programını tamamlayan adayların uzmanlık alabilmek için girdikleri EUS Sınavı, 2017 yılından beri ÖSYM tarafından uygulanmakta olan bir uzmanlık eğitimi giriş sınavıdır. Sınav çoktan seçmeli 75 sorudan oluşmakta ve adaylara çoktan seçmeli  soruları cevaplamaları için 110 dakika süre verilmektedir. EUS Sınavı yılda bir kez uygulanmaktadır fakat gelecek yıllarda TUS Sınavlarında olduğu gibi EUS’un da yılda 2 kez yapılmasına ve EUS Kontenjanlarının artırılmasına yönelik çalışmalar mevcuttur. Bu yazımızda EUS Soru Dağılımı Nasıldır? sorusunun yanıtını sizlerle paylaşmayı amaçladık. EUS Konu Dağılımı Tablosu üzerinden EUS Sınavı Konularını ve EUS soru dağılımlarını ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimine Giriş Sınavı Nedir?

Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı yılda bir kez gerçekleştirilmekte olan bir uzmanlık sınavıdır. Eczacılık fakültesi mezunu olan adayların uzmanlık eğitimi alabilmeleri ve uzmanlık branşlarını seçebilmeleri için EUS Sınavına girmeleri gerekmektedir. Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimleri 3 yıl sürmektedir.  2022 EUS Kontenjan Listesi Yayınlandı! 2022 EUS Kontenjanları Nasıl? başlıklı blog yazımızı inceleyerek EUS Kontenjanları hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

EUS Konu Dağılımı Tablosu Nedir? EUS Soru Dağılımı Nasıldır?

Eczacılık Temel Bilimler:

 • Analitik Kimya
 • Fizyoloji-Patoloji
 • Biyokimya
 • Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji
 • Tıbbi Biyoloji
 • Halk Sağlığı
Eczacılık Meslek Bilimleri:

 • Eczacılık Mevzuatı/Etik
 • Farmakoloji
 • Klinik Eczacılık
 • Farmasötik Kimya
 • Farmakognozi/Farmasötik Botanik
 • Farmasötik Teknoloji
 • Farmasötik Toksikoloji

 

Sınav Konuları Soru Sayısı
Analitik Kimya 7
Fizyoloji-Patoloji 5
Biyokimya 5
Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji 3
Tıbbi Biyoloji 2
Halk Sağlığı 1
Eczacılık Mevzuatı/Etik 2
Farmakoloji 6
Klinik Eczacılık 6
Farmasötik Kimya 11
Farmakognozi/Farmasötik Botanik 11
Farmasötik Teknoloji 11
Farmasötik Toksikoloji 5
TOPLAM 75


Tabloda yer alan bilgiler EUS – STS Eczacılık Sınavlarından hareketle hesaplanan ortalama rakamlardır. Soru sayıları ve yüzdelik dağılımları yıllara göre değişiklik gösterebilir. Fakat EUS Sınav Müfredatı ULUSAL ÇEP Programı ile uyumlu olmak zorundadır. Bu yüzden müfredat Eczacılık Fakültelerinde lisans eğitimi boyunca verilen ve verilmesi planlanan dersler ile %100 uyumludur. Ülkemizde Eczacılık Fakültelerinin sayısı ve Eczacılık bölümüne verilen değer her geçen gün artmaktadır fakat yeni açılan fakültelerde öğretim üyesi eksikliği gibi sebeplerden dolayı eğitim dönemlerinde bazı dersler açılmamaktadır. Bu durum zaman zaman adayların EUS’a hazırlanması açısından olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Adaylar eksik oldukları konulara yönelik çalışmalarını kendileri tamamlamaktadır. Aynı şekilde mezuniyetinin üzerinden uzun zaman geçmiş adayların da ÇEP’e uygun olarak hazırlanması gerekmektedir. Sınavlara hazırlık zorlu ve disiplin isteyen bir süreçtik. EUS Müfredatına yönelik eksikliklerini adaylar Online EUS Kursu ile kapatarak EUS Sınavlarına daha rahat bir şekilde hazırlanabilirler.

eczacılık soru dağılımı
Türkiye’nin İlk ve Başarı Garantili EUS Kursu ile Siz De Kazanın! Tüm ihtiyaçlarınız parmaklarınızın ucunda!

Nettekurs Online EUS Kursu, full ders paketleri haricinde tek ders paketleri ile adaylara sadece eksik oldukları derse yönelik hazırlık imkanı sunmaktadır. Türkiye’de bir ilk olan Online EUS Kursumuz ile çok sayıda kursiyerimiz uzmanlık hayallerine ulaşmıştır. Çıkmış sınav soruları ayrıntılı olarak incelenerek hazırlanan içeriklerimiz sayesinde adaylar EUS Sınavına tam anlamı ile hazırlanmaktadır. 2022 EUS 1.si Nettekurs Online EUS Dershanesini tercih etmiştir. Türkiye’nin En İyi Eczacılık Fakültesi eğitmenleri ile hazırlanan içeriklerimiz ile siz de tek dönemde uzmanlık hayalinize ulaşabilirsiniz!
Online EUS Kursu Derslerini Ücretsiz Deneyin!

Nettekurs Online Dershane Avantajları:

Nettekurs, kullandığı LMS teknolojisiyle üyelerin internet erişimi olan tüm elektronik cihazlardan kurslara ve canlı derslere katılmasına imkan tanır. Online Kurslarının 7/24 erişilebilir zengin ve güncel içerikleri ile eğitimde tüm sınırları ortadan kaldırmayı ve ÖSYM Sınavlarında mutlak başarıyı hedeflemektedir. Ayrıca canlı yayın derslerinde Türkiye’nin En İyi Hocalarına eş zamanlı olarak sorularınızı sorabilir ve gerçek sınıf ortamını bir tıkla evinize ve cebinize taşıyabilirsiniz. Nettekurs’un sunduğu avantajlar bunlarla da sınırlı değildir.

 1. Tüm Online EUS Kursu içeriklerini sınırsız tekrar hakkı ile dinleyebilirsiniz.
 2. Ödeyeceğiniz tek ücretle satın almış olduğunuz Online EUS Kurs içeriklerini 2 yıl boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz.
 3. Hangi şehirde ve ülkede yaşıyor olursanız olun, Eğitimin Başkenti Ankara’da Alanında En İyi EUS Hocaları ile hazırlanan Canlı EUS derslerine katılabilirsiniz.
 4. Çok uygun EUS kurs ücretleriyle canlı derslere, video derslere ve EUS PDF Kurs kaynaklarına sahip olabilirsiniz.

  Online EUS Kursu
  Siz de Nettekurs Online EUS Kursu İle Kazananların Arasına Adınızı Yazdırın!
 5. Tüm Nettekurs eğitimlerini “en uygun ücret, en iyi hizmet” politikasıyla alırsınız.
 6. EUS Sınav öncesi başvuru döneminde / sınava hazırlık döneminde ve sınav sonrası tercih döneminde uzman rehberlik ekibimiz ile 7/24 rehberlik desteği alabilirsiniz.
 7. Türkiye’nin ilk Online Dershanelerinden biri olan Nettekurs ile ÖSYM sınavlarına eksiksiz bir şekilde hazırlanırsınız. Çünkü Nettekurs’un tüm Online içerikleri EUS ÖSYM Sınav Formatı göz önüne alınarak ve çıkmış ÖSYM EUS Soruları özenle incelenerek hazırlanmaktadır.
 8. EUS Hızlandırılmış Kurs ve Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Sınavı Soru Çözüm Kampı gibi içerikler ile ihtiyaç duyduğunuz tüm ÖSYM Sınavlarına hazırlığa yönelik içeriği nettekurs.com’da bulabilirsiniz.
 9. ÜCRETSİZ DENE özelliği ile, deneme süresi boyunca tüm kurs içeriklerini inceleyebilirsiniz. Böylece içeriklerin size hitap etmediğini ve kayıt olmak istemediğinizi düşünürseniz ekstra bir ücret ödemezsiniz. Nettekurs ile ÖSYM Sınavlarına hazırlıkta “pişmanlık” yaşamaz hayallerinize bir adım daha yaklaşırsınız. Hemen şimdi üye olun, Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimine Giriş Sınavına hazırlıkta zamanınızı ve paranızı kaybetmeyin!

1 Yorum

 1. EUS Sınavları ve EUS Konu Dağılımları ile ilgili cevap aradığınız tüm soruları aşağıda bulunan “soru sor” bölümünden bize gönderebilirsiniz. Görüş, öneri ve yorumlarınıza uzman rehberlik ekibimiz tarafından en kısa sürede dönüş sağlanacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz