EUS Hazırlık Kitapları Nasıl Seçilir? EUS Soru Bankası Önerileri Nelerdir?

1
4501

EUS Hazırlık Kitapları Nasıl Seçilir? EUS Soru Bankası Önerileri Nelerdir?

EUS Sınavı, Eczacılık Fakültesinden mezun olan ve mezun olabilecek durumda olan adayların girdikleri bir uzmanlık eğitimi giriş sınavıdır. Sınav 2017 yılından beri ÖSYM tarafından gerçekleştirilmektedir. Sınavda Analitik Kimya, Fizyoloji-Patoloji, Biyokimya, Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji, Tıbbi Biyoloji, Halk Sağlığı, Eczacılık Mevzuatı ve Etik, Farmakoloji, Klinik Eczacılık, Farmasötik Kimya, Farmakognozi, Farmasötik Botanik, Farmasötik Teknoloji, Farmasötik Toksikoloji branşlarına yönelik konulardan soru gelebilmektedir. Bu yüzden sınav hazırlık sürecinde tüm eczacılık müfredatına hakim olmak büyük önem taşımaktadır. Bu yazımızda, alana yönelik eksikleri kapatmakta önemli bir yeri olan EUS Hazırlık Kaynakları üzerinde durduk. Yazının devamını okuyarak “EUS Hazırlık Kitapları Nasıl Seçilir? EUS Soru Bankası Önerileri Nelerdir?” gibi sorularınızın yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

EUS Sınavı Nedir?

2016 Eylül ayında EUS Sınavının uygulanması ile ilgili kararlar resmî olarak yürürlüğe girmiştir. İlk EUS Sınavı ise 2017 yılının Ekim ayı içerisinde ÖSYM tarafından gerçekleştirilmiştir. Açılımı Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı olan EUS, Türkiye’de eczacılık fakültesinden mezun olmuş olan ya da mezun olabilecek durumda olan eczacılık fakültesi öğrencilerinin girebildikleri bir uzmanlık sınavıdır. Başvuru şartlarını sağlayan adaylar, ÖSYM tarafından duyurulan tarihlerde sınava girerek yeterli puanı aldıkları takdirde Fitofarmasi, Klinik Eczacılık gibi branşlara yerleşerek uzmanlık eğitimi almaya başlamaktadır. Sınav müfredatı YÖK Tarafından belirlenen Eczacılık Ulusal ÇEP Programını kapsamaktadır. Eczacılık Temel Bilimleri ve Eczacılık Meslek Bilimleri konularında adayların temel bilgi ve beceri düzeyini ölçmeyi amaçlayan, çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir sınavdır. Bakanlığın sağlık alanında iyileştirmeye yönelik faaliyetleri sonucu artan EUS Kontenjanları dolayısı ile sınava başvuran aday sayısı da her geçen gün artmaktadır.  Her hastanede uzman eczacı bulunması zorunluluğu gibi konular sayesinde, EUS’a ayrılan kontenjanların ilerleyen dönemlerde daha da artacağı düşünülmektedir.

EUS Başvuru Şartları Nelerdir?

EUS Sınavı’na Kimler Başvurabilir? EUS Başvuru Şartları Nelerdir? soruları da adayların sıklıkla sorduğu soruların başında gelmektedir. Bu konu ile ilgili her yıl kılavuzda başvuru şart ve koşulları adaylara duyurulmaktadır.
Güncel EUS Kılavuzunda sınava başvurabilecek adaylarla ilgili “1) Eczacı olmak ya da bu alanda (Eczacılık alan kodu 3156) eğitime devam ediyor olmak.  2) Türk Soylu Yabancılar için Türkiye’de Meslek ve Sanatlarını Serbestçe Yapabilmelerine, Kamu, Özel Kuruluş veya İşyerlerinde Çalışabilmelerine İlişkin 2527 Sayılı Kanun kapsamında bulunmak. 3) Meslek ve sanatını uygulamasına ve uzman olmak istediği dalda çalışmasına engel teşkil edebilecek bedeni ve ruhi bir hastalığı olmamak. 4)  Burstan doğan mecburi hizmeti bulunması halinde bu mecburi hizmetlerini sınav gününden itibaren üç ay içinde bitirecek durumda olmak.” maddeleri yer almaktadır. Bu şartları sağlayan tüm adaylar EUS sınavına başvurabilir.

Eczacılıkta Uzmanlık Alanları Nelerdir?

Eczacılık fakültesi mezunları EUS Sınavına girdikleri ve yeterli yerleştirme puanını aldıkları takdirde, onkolojik eczacılık, enfeksiyon hastalıkları eczacılığı, klinik eczacılık, fitofarmasi eczacılığı alanlarından birinde uzmanlaşabilirler. Sınava giren adaylar, seçmiş oldukları üniversitede belirlenen eğitim süresinde uzmanlık eğitimi görürler. Tıp fakültesi ve diğer branşlarla ortak alanlardan oluşturulan eczacılıkta uzmanlık alanları Fitofarmasi ve Klinik Eczacılık olmak üzere ikiye ayrılmaktadır ve bu branşlarda adaylar 3 yıl süreyle uzmanlık eğitimi almaktadırlar. Fitofarmasi, hastanın bitkisel ilaç tedavisinin uygun olacak biçimde düzenlenmesini sağlayan bir alandır. Fitofarmasi uzmanlığı hastalığı önlemeyi amaçlayan tedavilerin yürütülmesi bakımından oldukça önemlidir. Klinik Eczacılık, tedavinin düzenlenmesi yanı sıra, iyileşmeyi sağlamak ve hastalığı önlemek amacıyla eczacı tarafından sunulan, hasta bakım hizmetini öngören bir sağlık bilimi alanıdır. Uzman Klinik Eczacılar hastanın ilaç tedavisini en uygun şekilde düzenlemeyi sağlar, bu bakımdan yine oldukça önemli bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. EUS’ta yüksek puan adaylar, bu branşlarda uzmanlık eğitimlerini tamamlayabilmektedir.

EUS Soru Bankası
Türkiye EUS Birincisi de Nettekurs Online EUS Kursu‘nu Tercih Etti! Yeni Dönemde Nettekurs ile Uzmanlık Hayaline Ulaşanlardan Biri de Siz Olabilirsiniz!

EUS’a Nasıl Hazırlanılır?

Zamanı verimli kullanmak ve çalışma disiplinine sahip olmak kişiyi akademik anlamda başarıya ulaştıran temel unsurlardır. Fakat EUS, TUS, DUS gibi sınavlarda akademik başarıya sahip olmak, uzmanlık kazanmak için tek başına yeterli değildir. Öncelikle sınav sistemini iyi bilmek, hızlı olmak ve sınav hazırlık sürecinde doğru kaynakları kullanmak gerekmektedir. Lisans dönemini daha sıkı çalışarak geçiren adaylar hazırbulunuşluk açısından diğer adaylardan bir adım önde olsa da Online EUS Kursu ile Eczacılık Temel Bilimler ve Klinik Bilimler alanındaki konu eksiklerinizi hızlı bir şekilde tamamlayabilirler. Konu eksiklerini tamamladıktan sonra ise sınav pratiği kazanmak adına doğru kaynakları tercih etmek önemli bir adım olarak karşımıza çıkmaktadır. Maalesef EUS’a yönelik çok fazla kaynak ve içerik bulmak mümkün değildir. Nettekurs EUS alanındaki bu ihtiyaçtan hareketle Türkiye’nin en iyi Eczacılık eğitmen kadrosu ile Online EUS Yayınlarını www.nettekurs.com aracılığı ile sizlerle buluşturmaktadır.

EUS Hazırlık Kitapları Nasıl Seçilir? EUS Soru Bankası Önerileri Nelerdir?

EUS Sınav müfredatı Eczacılık Lisans derslerini kapsadığı için, fakültede kullanılan kaynaklar adayları sınava hazırlama noktasında yardımcı olacaktır. Fakat sınava hazırlıkta kısıtlı bir zamanda yüksek başarı elde etmek amaçlandığından, akademik olarak yoğun kaynaklar yerine sınav müfredatı incelenerek hazırlanmış ve sınav ile uyumlu sınav hazırlık kitapları tercih edilebilir. Soru çözmek ve denemelere katılmak yine adaylar için oldukça önemlidir. Özellikle hatalı yanıtlanan soruların çözümlerini ayrıntılı incelemek, konu eksiklerini gidermek ve belirli bir süre sonra aynı soruyu tekrar çözmeyi denemek, adayların eksiklerini giderme noktasında katkı sağlayacak bir çalışma stratejisidir. Çalışılan kaynaklarda spot bilgilerin yer alması konu tekrarı yaparken adaylara büyük kolaylık sağlayacaktır. EUS Hazırlık kitabı seçerken bir diğer önemli husus kitapların modüler ve PDF formatında kullanılabiliyor olmasıdır. Bu özelliklere sahip kaynaklar adayların taşıması ve kullanması açısından çok daha pratiktir.

Ücretsiz dene özelliği ile gereksiz ayrıntılardan arındırılmış Online EUS Kitaplarını demo süresi boyunca inceleyebilirsiniz! Çıkmış sorular ile %100 uyumlu sorulardan oluşan Türkiye’nin ilk ve tek Online EUS Denemeleri ve EUS Deneme Soru Bankası içerikleri ile, sınav hazırlık sürecinizi eksiksiz tamamlayabilirsiniz.

Nettekurs Online EUS Yayınları Avantajları Nelerdir?

Türkiye’nin ilk ve tek Online EUS Kursu Nettekurs, online eğitim alanında 10 yılı aşkın bilgi birikimi ve tecrübesi ile EUS’ta sizi başarıya ulaştırmayı hedeflemektedir. Nettekurs bir dershanenin size sunduğu tüm hizmeti sağlamanın yanı sıra, online eğitimden maksimum verim almanızı garanti eden bir donanıma ve altyapıya sahiptir. Türkiye’nin hangi şehrinde yaşıyor olursanız olun, hatta yurt dışında olsanız dahi Online EUS Kursu içeriklerimize interneti olan her yerden sınırsız tekrar izleme hakkı ile 7/24 ulaşabilirsiniz. İlk senede istediğiniz puanı alamamanız ya da sınavlara erken hazırlanmaya başlamayı düşündüğünüz takdirde ise tek ücret ödeyerek  2 yıl boyunca Online EUS kursu içeriklerini kullanmaya devam edebilirsiniz.

Uzman EUS Kadrosu ve 7/24 ulaşılabilir canlı destek ekibi ve Rehberlik desteği ile Nettekurs EUS Sınavına hazırlıkta yalnızca bir tık uzağınızda! Hemen şimdi “ÜCRETSİZ ÜYE OL” seçeneği ile EUS Kursumuza kayıt olabilir, ÖSYM EUS Hazırlık içeriklerimizi demo süresi boyunca ücretsiz olarak deneyimleyebilirsiniz. Online EUS Kursu içeriklerimizden memnun kalmazsanız, eriştiğiniz kurs içerikleri için ek bir ücret ödemezsiniz. Nettekurs’un ÇEP ile %100 Uyumlu Online EUS içerikleri ve Uzman EUS Eğitmenleri ile tanışın, Eczacılık alanında uzmanlık eğitimi kazanma şansını kaçırmayın!

1 Yorum

  1. EUS hakkında görüş ve önerilerinizi bildirmek için “SORU SOR” bölümünden katkılarınızı ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak uzman danışmanlarımız ve EUS Rehberlik ekibimiz yorumlarınıza ve sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz