YÖS Başvuru Şartları Nelerdir? YÖS Başvurusu Nasıl Yapılır?

1
5008

YÖS Başvuru Şartları Nelerdir? YÖS Başvurusu Nasıl Yapılır?

29 Ocak tarihinde gerçekleştirilen TRYÖS Sınavı’nın ardından, Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavlarına hazırlanan adaylar, YÖS Sınav Başvuruları ile ilgili duyuruları da takip etmeye başladılar. Merkezi YÖS Sınavı haricinde bu yıl üniversiteler kendi YÖS Sınavlarını uygulamaya devam edecekler. Bu yüzden üniversitelerin yabancı uyruklu öğrenci sayfaları üzerinden YÖS Sınav Başvuru Tarihlerini ve YÖS Başvuru Koşullarını incelemek gerekiyor. Blog yazımızda YÖS Sınavlarına başvurmayı düşünen adaylar için “YÖS Başvuru Şartları Nelerdir? YÖS Başvurusu Nasıl Yapılır?” gibi soruların yanıtlarını paylaşmayı amaçladık. Keyifli okumalar ve başarılar dileriz!

YÖS Başvurusu Nasıl Yapılır?

YÖS Sınavı ile ilgili kontenjanlar, YÖS alım koşulları, YÖS soru sayısı, sınav süresi gibi unsurlar üniversitelere göre değişiklik göstermektedir. YÖS Sınavı’nın uygulanması ile ilgili maddeleri her sene YÖK belirlemekte ve ilgili eğitim dönemi için üniversitelere bildirmektedir. Bu yüzden sınav tarihleri, soruları üniversitelere göre çeşitlilik gösterse de, başvuru şartları bakımından YÖK’ün aldığı kararlara göre öğrenci alımı yapılmaktadır. YÖS’e ilk kez başvuracak olan adayları için YÖS Başvuru Nedir? YÖS Başvurusu Nasıl Yapılır? gibi maddeleri kısaca sıralayalım:

  • YÖS Başvuru sayısında bir kısıtlama yoktur. Aday öğrenciler farklı üniversitelerin sınavlarına başvuru yapabilirler. Yani öğrenciler, dilerlerse birden fazla YÖS Sınavına girebilirler.
  • YÖS Başvuru tarihlerini her bir üniversite kendisi belirler, bu yüzden sınav tarihleri değişiklik göstermektedir. Bu yüzden adaylar sınav tarihleri ile ilgili bir takip takvimi oluşturulmalı ve istedikleri bölüm ve şehri göz önüne alarak süreci takip etmelidir.
  • Sınav uygulama merkezleri de farklılık gösterebilir. Bu yüzden başvuruda bulunacak sınav merkezleri için konaklama ve ulaşım gibi konuları planlamak, sınav sürecini yönetmek açısından faydalı olacaktır.
  • YÖS Başvuru işlemleri için adaylar sınav başvuru dönemi içerisinde, istenen evraklarla online ya da kurum talep ederse yüz yüze olarak kayıt işlemi gerçekleştirmelidir. Öğrencilerden sınav başvurusu için belirli bir YÖS Sınav Ücreti talep edilir. Bu ücret de yine kurumdan kuruma farklılık gösterebilir.
  • Bazı üniversiteler birden fazla YÖS Sınavı gerçekleştirmektedir. Sınav tarihlerinin farklı YÖS Sınavları ile çakışması gibi durumlarda “Sınav puanı hangi okullarda geçerli, kontenjanlar nasıl, kaç kez YÖS yapıyor? gibi soruların yanıtlarını gözden geçirmek, hangi sınava başvuru yapmanın avantajlı olacağı ile ilgili karar verme açısından faydalı olacaktır.
  • YÖS Başvuru işlemleri online ön başvuru işlemleriyle başlar. Ödeme işlemini bankalar aracılığıyla gerçekleştiren adaylar, başvuru şartlarını da karşılıyorlarsa YÖS Sınav başvuruları kabul edilir. İlgili belge ve dokümanların sisteme yüklenmesi ile adaylar sınava kesin kayıt yaptırmış olur. Kesin kayıt işleminin ardından yatırılan sınav ücretlerinin iadesi yapılmamaktadır.
YÖS Başvurusu
Sayısız Avantaj Sizi Bekliyor! Türkiye’nin En İyi Online YÖS Kursu ile Üniversite Kazananların Arasındaki Yerinizi Hemen Şimdi Alın!

YÖS Başvuru Şartları Nelerdir?

YÖS’e katılabilmek için yabancı uyruklu öğrenci olmak tek başına başvuru şartlarını sağlayan bir unsur değildir. Başvuru dönemi içerisinde üniversitelerin başvuru kılavuzundaki koşulları sağlamayan adayların işlemleri kabul edilmemektedir. YÖS Başvuru şartları YÖK tarafından “YURTDIŞINDAN ÖĞRENCİ KABULÜNE İLİŞKİN ESASLAR” olarak adaylarla paylaşılmaktadır.

YÖS Sınavına Başvurabilmek için:

  • Adayalar liseden mezun olabilecek durumda ya da lise mezunu olmalıdır.
  • YÖS’e başvurabilmek için yabancı uyruklu olmak ya da çift uyruklu vatandaşlık hakkına sahip olmak gerekmektedir.
  • Doğumla Türk vatandaşı olan adaylar YÖS’e giremez. Doğumla Türk Vatandaşlığına sahip adaylar İç İşleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni almalıdır. Sonradan Türk vatandaşlığına geçen Yabancı Uyruklu kişiler ise YÖS’ girme hakkından yararlanabilmektedir.

YÖS’e Kimler Başvurabilir? sorusunun detaylı yanıtı için YÖS Sınavı Nedir? YÖS’e Kimler Girebilir? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Yurtdışından öğrenci kabulüne ilişkin esaslar her sene güncellenmektedir. Konu ile ilgili daha fazla bilgi için 2022 yılına ait güncel YÖK duyurusunu inceleyebilirsiniz: Yurtdışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar Nelerdir? İncelemek için tıklayın.

YÖS Sınavlarına Nasıl Hazırlanılır?

YÖS sınavına hazırlanırken adayların sınavın tüm süreçlerine hakim olması gerekmektedir. YÖS Matematik, YÖS Geometri ve YÖS IQ Konularına hakim olmak haricinde sınav tarihlerini takip etmek, planlı ve programlı bir şekilde başvuru işlemlerini tamamlamak özellikle sınava ilk kez hazırlanan adaylar açısından oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Bu sebeple YÖS gibi geleceğinizi ve kariyerinizi doğrudan etkileyen sınavlara hazırlık sürecinde profesyonel destek almak oldukça önemlidir. Bir yandan sınava hazırlarken diğer yandan YÖS’teki güncel gelişmeler ve başvuru/tercih işlemleri ile ilgili konuları adaylarla paylaşması konusunda kurslar öğrencilere büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu sayede öğrenciler sınav başvuru sürecini yalnız bir şekilde geçirmemektedir. Aynı zamanda rehberlik desteği sayesinde bir sorunla karşılaştıklarında doğru adımları ne şekilde atacaklarını bilebilmektedirler. YÖS alanında Türkiye’nin en iyi Online YÖS Kursu yalnızca iyi bir eğitim hizmeti sunmakla kalmaz. YÖS öğrencilerinin tüm başvuru işlemlerini ve tercih sürecini de takip eder. Bu sayede önemli bilgilerden haberdar olur, geleceğinizle ilgili önemli durumları uzman rehberlik servisimiz ile planlayabilirsiniz. 7/24 ulaşılabilir canlı destek hizmetiyle YÖS’teki tüm engelleri Nettekurs ile aşın!

Teknoloji oldukça gelişti ve online kurslara olan ilgi de her geçen gün artıyor. Doğru Online YÖS kursunu seçerek, siz de zamandan tasarruf edebilir, üniversiteli olma hayalinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Online YÖS Kursunun Avantajları:

1. Derslerin kaydını istediğiniz zaman “Sınırsız İzleme Hakkı” ile tekrar dinleyebilirsiniz.
2. Nerede olursanız olun, tüm akıllı cihazlarla uyumlu panel ile canlı derslere katılabilirsiniz.
3. Vaktinizin çoğunu yolda harcamazsınız. Yorulmadığınız ve vakit kaybetmediğiniz için okuldan arta kalan vakti ve boş zamanlarınızı daha verimli kullanabilirsiniz.
4. Sevdiğiniz ortamda ders çalışabilme şansına sahip olur, istediğiniz zaman çayınızı ya da kahvenizi yudumlayarak ders çalışabilirsiniz.
5. Yüz yüze kurslara oranla daha az kişiyle derse girdiğiniz için sorularınızı daha rahat sorabilirsiniz. Üstelik “eğitmene sor” özelliği sayesinde, YÖS ile ilgili sorularınızı akıllı panel üzerinden Türkiye’nin en iyi YÖS eğitmenlerine iletebilirsiniz.
6. Gürültülü bir sınıf ortamında yaşadığınız konsantrasyon kaybını online kurslarda asla yaşamazsınız.
7. Kendinize uygun olan saati ve kursu seçebilir ya da dersin kaydını istediğiniz vakitte dinleyebilirsiniz.
8. Daha az ücret ödeyerek çok sayıda içeriğe bir tıkla ulaşabilirsiniz. Çünkü Nettekurs, Online YÖS Kursu satın alan adaylarına, ücretsiz PDF Kitap haricinde, YÖS Deneme Sınavları, YÖS Kampı gibi birçok içeriği ekstra ücret talep etmeden hediye etmektedir.
9. Uzman rehberlik sistemi ile sınav sonrası tercih döneminde de asla yalnız kalmazsınız.
10. Akıllı panel üzerine “not al” özelliği ile, kendinize küçük hatırlatma notları düşebileceğiniz kullanıcı dostu bir sistem ile sınav hazırlanırsınız.

ÜCRETSİZ DENE özelliği ile kurslarımıza kaydolmadan kararı kendiniz verebilirsiniz. Hemen ücretsiz üyelik oluşturarak YÖS eğitimlerimizle yakından tanışabilirsiniz. Sınava daha kısa sürede hazırlanmak için Hızlandırılmış YÖS Kursu ve YÖS Kampı Derslerimizi de inceleyebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Bu yazımızda YÖS Başvuru Şartları Nelerdir? YÖS Başvurusu Nasıl Yapılır? gibi konular üzerinde durduk. YÖS Başvuruları hakkında görüş ve önerilerinizi bildirmek için “SORU SOR” bölümünden soru ve katkılarınızı ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak uzman danışmanlarımız sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz