YÖS’e Kimler Girebilir? YÖS Sınavına Kimler Başvurabilir?

237
37597

YÖS’E KİMLER GİREBİLİR KİMLER BAŞVURABİLİR?

YÖS ‘e (Yabancı Öğrenci Sınavı) girecek öğrenciler, 2011 yılına kadar ÖSYM ‘ye başvurarak merkezi uygulanan bir sınava giriyorlardı. 2011 yılından sonra ise merkezi sınav uygulaması ortadan kalkmıştır. Yeni sistem ile sınav her üniversitenin kendi bünyesinde düzenlenmeye başlamıştır. Yapılan değişikliklerle birlikte yenilenen sistem, YÖS ‘e girecek öğrencilerin aklında YÖS e kimler girebilir kimler başvurabilir ve yeni sınav düzeni nasıl olacak gibi sorulara yol açmaktadır. Bu nedenle yeni sınav sistemi hakkında bilgi paylaşarak YÖS nedir Kimler girebilir sorularına cevap vermeye çalışacağız. Bu yazımızda önceliğimiz ‘YÖS e Kimler Girebilir Kimler Başvurabilir’ olacak fakat üniversitelerin YÖS süreci ile ilgili merak ettiklerinizi Üniversitelerin YÖS Sınav Bilgileri ve Çıkmış Soruları yazımızda da bulabilirsiniz

YÖS Nedir Kimler Girebilir?

Öncelikle sınavdan kısaca bahsedecek olursak; YÖS sınavı yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye ‘deki eğitim kurumlarında öğrenim görmesini sağlayan bir öğrenci seçme sınavıdır. İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi gibi Türkiye ‘nin önde gelen üniversiteleri sınavla yabancı uyruklu öğrenci kabul etmektedir. YÖS, yabancı uyruklu öğrenciler için YKS-TYT-AYT denkliğindedir. Sınav, genelde IQ, Matematik ve Geometri sorularından oluşmaktadır. Fakat 2011 yılından sonra her üniversite sınavın içeriğini kendisi belirlemektedir. Bu nedenle bazı üniversitelerde IQ bölümü bulunmamakta veya IQ soruları ‘Temel Beceriler Testi’ başlığı altında toplanmaktadır. Sınavda gerçekleşen bu köklü değişiklikler, birçok öğrencinin aklında YÖS başvuru koşulları hakkında da soru işaretleri oluşturmuştur. YÖS e kimler girebilir kimler başvurabilir ve yeni sistemdeki uygulamalarıyla YÖS nedir kimler girebilir bu sorulardan bazıları. Yazımızın devamında YÖS e Kimler Girebilir Kimler başvurabilir sorusuna değinecek ve YÖS sınavını daha yakından tanımaya çalışacağız.

YÖS’E KİMLER GİREBİLİR KİMLER BAŞVURABİLİR

Mezuniyet Durumuna Göre:

Türkiye ‘de okumak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler YÖS ‘e girebilirler. YÖS sınavı yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye ‘deki yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmesi için yapılan bir sınavdır. Bu nedenle sınava başvuru yapabilmek için ilk koşul, adayların lise son sınıfta olmaları veya ortaöğretim kurumlarından mezun olmalarıdır. Bu nedenle YÖS sınavına girecek adayların lise son sınıfa yaklaştıkça sınava yönelik çalışmalarını yoğunlaştırmaları, mezun durumdayken sınava girecek adayların ise YÖS sınav sorularını dikkatlice incelemeleri ve bilgilerimi tazelemeleri gerekmektedir. Her üniversite YÖS sınav sürecinde farklı bir profile sahip olduğu için özellikle sınavdaki soru tiplerinin değişkenlik gösterebileceği unutulmamalıdır. Hedef odaklı çalışan adaylar, girmek istediği üniversitenin YÖS soru çözümlerine öncelik vermeli ve üniversitelerin çıkmış YÖS sorularının yer aldığı en güncel kaynaklarla sınava çalışmalıdır. Üniversitelerin YÖS sorularını en iyi tanıyan uzman hocalarla sınava hazırlanmak istiyorsanız online YÖS eğitimlerimiz size yardımcı olacaktır. >> YÖS Online Kursu Ücretsiz Dene!

Çift Uyruklu Vatandaş Olma Durumunda:

YÖS e kimler girebilir sorusu genelde yabancı uyruklu öğrenciler olarak cevaplanmaktadır. Fakat yabancı uyruklu iken sonradan T.C vatandaşlığı kazanan kişiler veya bu durumdaki çift uyruklu bireyler de YÖS sınavına başvuru yapabilmektedir.

Lise Öğrenimini Yurtdışında Tamamlayanlar:

Çift uyruklu vatandaşların veya sonradan T.C vatandaşlığına geçen kişilerin YÖS ‘e girebileceklerinden bahsetmiştik. Bununla birlikte yurtdışında ortaöğrenimini (lise) tamamlayan adaylar da sınava başvuru yapabilmektedir. Aday, eğer 2013 yılından sonra KKTC haricinde bir ülkede lise eğitimini tamamlamış ise YÖS ‘e girebilmektedir. Aynı zamanda KKTC uyruklu olup KKTC ‘de ikamet eden ve KKTC ‘de lise öğrenimini tamamlayan ek olarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olanlar da YÖS ‘e girebilecek adaylar arasındadır.

YÖS Sınavına Kimler Giremez?

Yazımızın bu noktasına kadar YÖS Nedir Kimler Girebilir ve YÖS ‘e Kimler Girebilir Kimler Başvurabilir öğrenmiş oldunuz. Peki YÖS başvuru koşullarındaki bazı özel durumlar nedir ve YÖS sınavına giremeyecek adaylar var mıdır? Öncelikle YÖS yabancı uyruklu öğrenciler için düzenlenen bir sınavdır. Bu nedenle T.C uyruklu olup lise öğreniminin tamamını Türkiye ‘de veya KKTC ‘de tamamlayan adayların sınav başvurusu kabul edilmez. KKTC uyruklu olan öğrenciler YÖS sınavına girebilirler evet fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi aday, KKTC liselerini bitirip aynı zamanda yurtdışı eğitim başvurularında geçerli olan GCE AL(The General Certificate Of Education Advanced Level) sonucuna sahip ise YÖS ‘e girebilir.

YÖS ‘e Nasıl Hazırlanabilirim?

YÖS sınavına girecek adaylarda aranan kriterleri sıraladık. Peki sınava nasıl hazırlanacaksınız ve en etkili rehberlik hizmetlerini nereden alacaksınız? Nettekurs.com ‘da sadece en güncel YÖS kaynaklarını değil YÖS tercihleriniz için ihtiyacınız olan desteği de bulabilirsiniz. YÖS online kursu canlı derslerinde YÖS konusunda uzman hocaların özgün teknikleri ile çözülen çıkmış soruları bulabilir ve YÖS IQ tüyolarını alabilirsiniz. Özel ders niteliğindeki etkileşimli canlı derslerimize ek olarak YÖS tercih sürecinizde, hocalarımıza danışabilir ve YÖS rehberlik hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Tek girişte kazandıran, Türkiye ‘nin YÖS konusunda en iddialı online Kursu nettekurs.com ile Tıp, Hukuk, Diş Hekimliği ve daha birçok farklı fakülteye yerleşen adaylarımızdan biri olabilirsiniz.

237 YORUMLAR

  • Merhaba, ben Almanya da doğdum. Babam alman, annem Türk vatandaşı. Benim pasaportum Alman ancak 6.sınıftan itibaren Türkiye de okuyorum.Ve Türk kimliğim var. Myös sınavı geliyormuş, lise 1.sınıfdayım 2025 yılında lise bitecek. Myös e girebilir miyim? Türkiyede lise okuyanlar giremez deniliyor, o yüzden merak ediyorum
   Teşekkür ederim şimdiden..

 1. HOCAM BEN DOĞUSTAN AZERBAYCAN VATANDAŞİYİM LİSEYİ TRABZONDA OKUDUM TÜRKİYEDE TC VATANDAŞLİĞİNA GECMEK İSTİYORUM FAKAT AZERBAYCAN VATANDAŞLİĞİMİ BU DURUMDA KAYIP EDECEĞİM BU DURUMDA YABANCI UYRUKLU KONTENJANLARDAN YARALANMA ŞANSIM VAR MI SONRADAN KAZANILAN TC VATANDAŞLİĞİ İBARESİ BENİM İÇİN GECERLİ OLUR MU SAYGILARIMLA Yabancı uyruklu iken sonradan kazanılan vatandaşlık ile T.C. vatandaşlığına geçenler/bu durumdaki çift
  > uyruklular, ibare bu hocam sonradan kazanılan tc vatandaşiliği ibaresi

  • Azer Bey Merhaba

   Bu durum YÖS sınavına girmenize engel teşkil etmez. Fakat tercih yapabilmeniz için T.C vatandaşlığına geçme sebebinizi ve durumunuzu belgeleyen vukuatlı nüfus cüzdanınızın bulunması gereklidir.

   İyi günler dileriz.

 2. Merhaba, Ben Kırgızistan’da doğdum ve Kırgız pasaportum var. 2007 yılında da TC kimliği çıkarttık. Şuanda liseyi Türkiye’de devam ettiriyorum ve Türkiye’de MEB’e bağlı bir okulda mezun olacağım. Babam Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı annem ise Kırgızistan. Şuanda hem TC kimliğine hem Kırgız pasaportuna sahibim. YÖS sınavına nasıl girebilirim? Teşekkürler.

 3. merhabalar bir sorum var ben türkiyede okuyorum ama azerbaycan vatandasiyim ve 12.sinifa gectigimde 17 yasim olacak yani yose 17 yasinda girmek durumundayim fakat yose girmek icin 18 yasinda gozukmek gerek bu durumda ben mahkeme karariyla nasil girebilirim??

  • İrem Hanım Merhaba

   18 yaşından küçük olmanız YÖS sınavına girmenize engel değildir. Lise son sınıfta veya lise mezunu olduğunuz takdirde sınava katılabilirsiniz. 12. sınıfa geçtiğiniz dönemde YÖS sınavına hazırlanırken uzman YÖS eğitmenlerimizden eğitim ve danışmanlık hizmeti almak, ücretsiz yazılı-basılı kaynaklardan faydalanmak, anlık soru-cevap özelliği sunan canlı derslerimizle YÖS sınavına özel ders verimiyle hazırlanmak için nettekurs Online YÖS Kursu ‘nu ziyaret edin. Dilerseniz deneme süreniz tamamlanana kadar tüm içeriklerimizi ücretsiz görüntüleyin! >>Online YÖS Kursu Ücretsiz Dene!

   İyi günler dileriz.

 4. merhaba ben almanya doğumluyum ilk ve ortaokulu orada okudum ama türk vatandasıyım..liseyi tr bitirdim 11 ve 12. sınıfları ben de basvurabılır miyim. almanyada oturumum var hala..

  • Abdülbaki Bey Merhaba

   Yabancı uyruklular veya çift uyruklu olup liseyi yurt dışında tamamlayanlar YÖS sınavına girebilmektedir. Dolayısıyla durumunuz YÖS sınavına girmeye uygun değildir.

   İyi günler dileriz.

 5. türkiye de doğdum türkiyede okudum liseyi bitirip üniversiteye gittim fakat çifte vatandaşım (bulgaristan) 2019 yös sınavına vatandaşlıktan çıkmadan girebilir miyim

 6. Merhabalar, ben Almanya’da doğdum , Polon pasaportum var ve Türk kimliğim var. Ortaokul ve liseyi Türkiye’de okudum. Bu durumda yös e başvurabilirmiyim?

 7. Ben romanyada doğdum ilk vatandaşlığımı ordan aldım, zaten hemen sonra türkiye geldik ,5sene sonra türk kimliğimi çıkarmışlaR ,şuana kadar türkiyede okudum hep , sınava hazırlanıyorum girebiliyormuyum acaba ???????????????????

  • Merhaba Ayşegül Hanım

   Çift uyruklu vatandaşlar YÖS ‘e girebilmektedir bu nedenle her iki ülkenin vatandaşlığına da sahipseniz YÖS sınavına girebilirsiniz.

   İyi günler dileriz.

 8. Merhabalar. Ben Türkiye’de doğdum fakat çift vatandaşlığım var bulgaristandan. doğduğumda ailem tc vatandaşı değilmiş. doğduktan 6 7 yıl sonra kimliklerimiz çıktı. Türkiye’de doğduğum için ilk uyruğum yinede tc mi oluyor ? Yös’e girebiliyor muyum ? mevzuatı okudum ama pek anlayamadım kast ettiği şeyi. Şimdiden teşekkür ederim.

 9. merhaba bn pakistanliyim ve Pakistan da dogdum 2002 den beri Turkiyedeyiz ve Turk Vatandasi oldum suan cift vatandasim ilkokuldan beri burda okuyorum lise son sinifim YOS sinavina girebilir miyim?

 10. Bir yerde şey okumuştum
  T.C vatandaşı olup ortaöğretim KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanlar

  Başvuruları kabul edilecektir yazıyordu

  Yani yöse girebilirmiyim?

  • Merhaba Dilek Hanım,

   İlgili yönetmelikte bulunan şu maddeler sorunuza yanıt olacaktır;

   01/02/2013 tarihinden önce yurtdışında ortaöğretime devam eden TC uyruklu öğrencilerden ise ortaöğretiminin (lise) son üç yılını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların (ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil)yurt dışından öğrenci kabul kontenjanlarına başvuru yapabileceğine”

   b) 01/02/2013 tarihinden sonra yurt dışında ortaöğretime başlayan adayların yurt dışından kabul kontenjanlarına ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların (ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil) başvuru yapabilmelerine,

   5) KKTC uyruklu olup; KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini (lise) tamamlayan GCE AL sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve Liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacakların, başvurularının kabul edilmesi

   Bu koşulları sağlıyorsanız YÖS sınavına girebilir ve bu süreçte hazırlık döneminizden tercih döneminize kadar yanınızda olacak Nettekurs Online YÖS Kursu ile sınava hazırlanarak tek girişte YÖS kazanabilirsiniz. >> Online YÖS Kursu Ücretsiz Dene!

 11. Merhaba benim oğlum çift vatandaş doğumundan itibaren Yunan ve T.C. eğitimini Türkiye’de yapıyo şişe son T.C. vatandaşlığımdan cikmadan sınava gürebilirrmi

 12. Merhaba.ben almanyada doğdum çifte vatandaşlığım var lise 2 den beri burda okudum ama tc numaram olduğu için yös,e giremiyomuşum çift vatandaşlılar giremiyo denildi şimdi ben türk vatandaşlıktan cıksam alman varandaşı olsam girebiliyomuyum acaba teşekkürler

  • Betül Hanım Merhaba

   Yazımızda da belirttiğimiz gibi ‘yabancı uyruklu iken sonradan T.C vatandaşlığı kazanan kişiler veya bu durumdaki çift uyruklu bireyler de YÖS sınavına başvuru yapabilmektedir’. Bu nedenle YÖS sınavına girebilirsiniz. Sınav hazırlık sürecinde tercih – rehberlik hizmetleriyle desteklenene en kapsamlı online YÖS eğitimleri ile sınava hazırlanmak için ise Nettekurs Online YÖS Kursu‘na kayıt olabilir, dilerseniz anında oluşturacağınız ücretsiz üyelik ile tüm kaynaklarımıza hiçbir ücret ödemeden erişebilirsiniz! >> Online YÖS Kursu Ücretsiz Dene!

   İyi günler dileriz.

 13. merhabalar ben ingilterede doğup ilk ve ortaokul eğitimimi türkiyede yaptım lisemi de türkiye de bitirmek üzeriyim tyt ve ayt sınavına hazırlanırken yös ü buldum hem türk kimliğim hem de ingliz pasaportum var yös e girme hakkım var mı

 14. Benim bir sorum olacak.Ben Özbekistan vatandaşıyım,8.sınıfta Türkiyeye geldik liseyi burada tamamlayacağım inşallah.Bu durumda hem TYT,AYT’ye hemde YÖS’e girebilir mıyım?
  Teşekkürker…

 15. Merhaba ben 24.05.2001 hollanda amsterdam dogumluyum babam hem hollanda hem turk vatandasi bende hem hollanda hem turk vatandasiyim annem sadece turk vatandasi ve 19.09.2012 den beri turkiyede okuyorum cift uyrukluyum ve hollandada dogdum ben yose girebilir miyim ? Orta okulu ve liseyi turkiyede okudum.

 16. merhaba turkiyede dogdum once turk vatandasligi sonra hollanda vatandasligi aldim ama lise 1 e kadar hollandada okudum ve sonra turkiyeye geldim ve liseyi burda bitircem yos e girebilirmiyim

 17. Merhaba ben bulgaristan vatandaşıyım türkiyede doğup liseyi bitirdim ancak türk sınavına girdim yöre girebilme imkanım varmı

 18. Merhaba ben Türkiye’de doğdum hala eğitimim devam etmekte 11.sınıfım annem babamla evlendikten sonra Türk vatandaşlığı aldı ben doğduktan sonra annem çift vatandaşlık için başvuru yaptı geldiği ülkeye yös girmek için vatandaşlıktan çıkmam gerekirmi

 19. Merhaba admin, oğlum Belçika doğumlu çift vatandaşlığı var ortaokul ve liseyi Türkiye’de okudu. Yös sınavından yararlana bilirmi? Teşekkürler

 20. merhaba, ben Türkiye’de doğdum fakat İsrail vatandaşlığım da var çift vatandaşım ama Türkiye de öğrenim görüyorum YÖS sınavına girebilir miyim?

 21. Merhaba
  Ortaokul ve liseyi Türkiye’de okumasına rağmen yös sınavına katilabilirmi kanun maddelerinde t.c. vatandaşlıktan çıkar ise girebilir diye anladım

 22. Merhabalar ben ve kardeşim arabistan doğumluyuz fakat TC vatandaşıyız kimliğimizde sadece doğum yerimiz riyad Suudi arabistan olarak gözüküyor çifte vatandaşlık için başvurabilir miyiz? Kabul edilir miyiz acaba bilgi verir misiniz? Başvuru için neler gerektiğini nerden bulabilirim

 23. Merhaba, annem alman vatandaşı babam Türk vatandaşı, hem Türk hemde Alman vatandaşlığım var iki vatandaşlığımda aynı anda doğumda kazanıldı.Türkiyede okuyorum YÖS’e girebilirmiyim

 24. Merhabalar oğlum türk vatandaşı 4 yıldır hollandadayız denklik kılavuzuna göre lise son sınıfta iken döneceğiz buradan lise diploması almadan. 2 yıl dil eğitimi ve 3 yıl lise okumuş olacak bu durumda Son yılını türkiyede okuyup diplomayı türkiyeden almış olacak. Yös e girmesi mümkünmü acaba

 25. Ben Almanya’da doğdum şu an lise okuyorum annem babam türk sanırım şu an yöse giremiyorum eğer türk vatandaşlığından çıkarsam yöse girebilirmiyim?

  • Merhaba,

   Yazımızda da belirttiğimiz üzere YÖS sınavına girebilme şartı, yabancı uyruklu olma ve çift vatandaşlık hakkı bulunma durumları kriter olarak alınmaktadır. Siz bu koşullardan birisini taşıyorsanız YÖS’e girebilirsiniz.

 26. Merhaba. Ben Türkiye’de doğdum TC vatandaşıyım ayrıca Romanya vatandaşlığımda var yani çifte vatandaşım. YÖS sınavına girebilir miyim ?

 27. Merhabalar bir sorum olucaktı detaylı bilgi edinemediğim için yazıyorum. 1999 Haziran’da Danimarka’da doğdum 8-9 yaşımda kesin dönüş yapıp Türkiyeye geldim 12 senedir buradayım ve liseyi Ankara’da bitirdim YÖS sınavına girmek istiyorum fakat çifte vatandaşlığım yok Danimarka pasaportu ile mi yoksa vatandaşlık alıp mı girmem gerekiyor onu bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • Merhaba, YÖS yabancı uyruklu öğrenciler ve çifte vatandaşlığa sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının girebildiği bir sınavdır. Yurt dışında doğmuş olmanız YÖS’e girmek için yeterli bir koşul değildir. Yurt dışından vatandaşlık aldığınızda ise başvuru hakkını sağlamış olabilirsiniz.

 28. Merhaba 🙂 Hollanda’da doğdum çift uyruklu vatandaşım ama yaklaşık 8 yıldır Türkiye’de ortaokul ve lise eğitimimi sürdürüyorum. Bu durumda Yös’e girme hakkına sahip miyim? Teşekkürler.

 29. Selamün Aleyküm.Hocam biz Moldova uyrukluyuz ama 15 yıldır İSTANBUL’DA yaşıyoruz.Kızım 1 sınıftan 12 sınıfa kadar burada İSTANBUL’da okudu bir buçuk yıl önce T.C. vatandaşı olduk.Kızım YOS’e girmek istiyor.Şuan çift vatandaşlığı var.Girebilir diye anladım,ama bu çocuk bütün okulunu İstanbul’da okudu.Öyle bir hakkı var mı??

 30. Merhaba Ben rusya da doğdum Türkiye de okuyorum ve T.c vatandaşıyım . Rusya pasaportum yok doğum belgesi ile sınava girebilir miyim ? ya da Türkiye Kimliğimle giremiyosamda hangi şartları yerine getirmeliyim?

  • Merhaba, yurt dışında doğup Rusya vatandaşıyken daha sonra TC vatandaşlığına geçip çift uyruklu statüsünde iseniz YÖS’e giriş hakkınız bulunmaktadır. Ancak çift uyruklu değil yalnızca TC vatandaşı iseniz giriş hakkınız bulunmamaktadır.

 31. Merhaba ben türkiye dogumluyum ama hem Malta vatandaşiyim hem t.c . eğitimimi türkiyede gördüm şuan 11.sinifim yöse girebilirmiyim

 32. İyi günler,
  Ben Türkiye’de doğdum fakat 3 yaşında Almanya’ya döndük. Lise 1. Sınıfı Almanya’da okudum. lise 2, 3 ve 4. Sınıfı Türkiye’de okuyup bitirdim. Oturumum halen Almanya’da. Türk vatandaşıyım. YÖS sınavına girme imkanım var mı?
  Teşekkürler

 33. Merhaba Ben Kırgızistanda doğdum.Liseyi Türkiyede okuyorum 11 sınıf.Vatandaşlık aldım.Bana türk vatandaşlığından çıkıp öyle YÖSe girmemi dediler bu durumda ne yapmaliyim.Bide mavi kart diyorlar

 34. Merhaba rica etsem benimde soruma cevap verseniz.Kızım 17yaşında TC kimliğimiz var ,lise son Bursada okuyor biz Özbekistandan geldik benim özbek pasaportum var fakat çocugun yok ,doğum belgesi var sadece Özbekistan olarak onla girebgirebiliyor mu YÖS sınavına yoksa gidip Özbekistanda pasaport almak mi lazım?

  • Merhaba Nermin Hanım, bu gibi durumlarda doğum belgesi kendi başına YÖS’e girmek için yeterli değildir. Kızınızın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkıp Özbekistan vatandaşlığına geçmesi gerekmektedir.

 35. Merhabalar ben amerika doğumluyum ve ayrıyeten türk vatandaşıyım 11. Sınıfa kadar türkiyede eğitim gördüm yarım dönem yurt dışında eğitim görsem. Türkiyede mezun olsam ve türk vatandaşlığından izinli olarak çıkmış olsam bu sınava girebilir miyim iyi akşamlar

 36. Merhabalar ben ilkokuldan itibaren yurtdışında okuyorum 11. Sınıfta Türkiye’ye geldim 11 ve 12. Sınıfın 1. Dönemini tamamladım 12. Sınıfın 2. Dönemini yurtışında bitirirsem yösten yararlanabilirmiyim?

  • Merhaba,

   Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız bahsettiğiniz durumda YÖS’ten yararlanamazsınız. Ancak farklı bir ülke vatandaşlığı ya da çifte vatandaşlık durumunuz varsa YÖS’ten yararlanabilirsiniz.

 37. ben İranliyim liseyi de iranda bitirdim. bir kere YÖSe girdim ama lise notlarım ile Önlisans olarak üniversiteye girdim ve okuyorum şuan (Türkiyede). önlisans mezun olduktan sonra DGS girecem aynı anda YÖSe girebilir miyim acaba?!!

 38. Hocam ben doğu turkistanliyim çin vatandaşı liseyi turkiyede okudum eğer ben türk vatandaşlığı alırsam yös e girebiĺirmiyim .şimdi 11 sınıftayım eger çift vatandaş olursam (türk ve cin vatandaşı) seneye yös e girebiĺirmiyim. Lisede ki bütün kayıtlarım cin vatandaşına kayıtlı.yose girebiĺirmiyim yoksa TYT _AYT mi giricem

 39. Merhaba. Ben İranlıyım. Bir sorum varmış. Şimdi ben 11. Sınıftayım ve bu yaklaşık 8 aydır Türkiyedeyim. Bu sene YÖS’e katılabilir miyim? Ya okul bitince sadece YÖS’e girebiliriz? Eğer bu sene YÖS’e girebilsem ve sınavda kabul olsam seneye gene YÖS’e gireceğim mi?
  İyi akşamlar

 40. Merhaba hocam Ben Türkiye’de doğdum annem babam yabancı bir memlekette doğdu Türkiye’de doğuma rağmen nüfusa geçtikten 1 sene sonra kimlik alabildim, 1 sene boyunca oturma izni ile yaşadım Annem babamdan dolayı yaban yabancı vatandaş sayılıyor muyum bir daha Vukuatlı nüfus kayıt örneği aldığımda altta herhangi bir ibare yazmıyor bu durumda ben sınava girebilir

 41. merhabalar babam Azeri vatandaşı orada doğmuş üniversiteyi okumak için Türkiye’ye gelmiş sonra annem ile evlenmiş ve TC vatandaşı olmuş ben Türkiye’de doğmuşum annem babam Türkiye’de öğretmen Türkiye’de yaşıyoruz
  10. Sınıfa gidiyorum azeri vatandaşı olmak istiyorum Azeri vatandaşlığına başvuru yapıcam vatandaşlığım kabul edilirse YöS sınavına başvuru yapmak istiyorum şimdiden çalışmaya başlamak istiyorum vatandaşlığım kabul olur mu

  • Merhaba, vatandaşlığınızın kabul olup olmayacağı ile ilgili bilgileri konsolosluktan almanız en sağlıklısı olacaktır. Azeri vatandaşı olduğunuz durumda YÖS’e girebilme şansınız olur, iyi günler.

 42. Merhabalar Ben 6 yıl ırakta öğrenim gördüm Türkiye vatandaşıyım fakat lise son sınıfı türkiyeye gelip açık liseden tamamladım yöse girebilir miyim yardımcı olursanız sevinirim.

 43. Merhaba iyi günler.Ben Türkiyede doğdum ilkokul ortaokul ve liseyi Türkiyede bitirdim,Annem babam Kırgızistan vatandaşı,ben doğduktan 7 ay sonra kimliğim alınmış.Yabancı pasaaportum ve vatandaşlığım yok yös sınavına girebiliyormuyum?

 44. Merhaba ben 9 yaşında tc vatandaşı oldum ondan öncesi hiçbir vatandaşlığım yoktu yurt dışında yaşıyordum liseyi türkiyede okudum seneye yöse girmek istiyorum bu sene yks deneyeceğim. 9 yaşında tc vatandaşı olmam yöse girmeme engel mi yöse girebilir miyim? Bu sene yks ile tercih yapıcam üniversite de yöse girme imkanım var mı?

 45. İyi günler çocuklarım eşim ve ben çifte Belçika vatandaşıyız şu an Türkiye de lise okumaktalar yös sınavına girmek için Türk vatandaşlıgından çıkmalı mı veya çift uyruklu sınava girebilir mi teşekkür ederim.

 46. Merhabalar. Ben 2001 Fransa doğumlu. Fransız kimlik ve pasaportum var. Ama TC kimliğimde var. Ortaokul ve lise Türkiye’de okudum. Şu an 12. Sınıftayım. YÖS e başvuru yapabilirmiyim? TC vatandaşlıktan çıkmak gerkiyormu? Teşekkürler

 47. Merhabalar, ben cift vatandasiyim 6.siniftan itibaren egitimimi turkiye de gordum. bu sene okul oncesi ogretmenligi bolumunden mezun olacagim. 2.universite olrak yos e girebilme sansim var mi?

 48. Merhaba.Ben Özbekistan vatandaşıyım. İlkokul ve orta okulu yurt dışında okudum ve şuanda Türkiye’de lise 10 da okuyorum. YÖS’ e 12. sınıfı bitirince katılabilir miyim? her üniversite’de YÖS sınavı var mı? hangi derslerden ağırlıklı çalışmam gerek ? yardımcı olur musunuz ???

  • Merhaba, son 3 yılınızı Türkiye’de okumuş ve çift vatandaş olma şartlarını yerine getirdiğiniz zaman sınava girebilirsiniz. Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı Temel Öğrenme Becerileri Testi ve Türkçe Testi olmak üzere iki farklı bölümden oluşur. Temel Öğrenme Becerileri Testi; matematik, geometri ve sembolik ifadeler üzerine olurken Türkçe Testi isteğe bağlı olarak cevaplanır, iyi günler.

 49. Merhaba ben Türkiye de son senemi okumadan Hollanda’ya taşındık imamhatip lisesindeydim ve şuan yurt dışında son senemi açıktan okuyup yös sınavına girebilme imkanım varmı?

 50. Merhaba ben şuanda bir üniversitenin 3. sınıf öğrencisiyim . Şuan da yöse girme ve ikinci üniversiteyi açıktan veya doğrudan okuma şansım var mı?

 51. Merhabalar, kardeşim çifte vatandaş hem Türk hem de Rus, şuana kadar ki eğitimini Rusya’da tamamladı üniversiteye geçecek, Türkiye de okuyabilmesi için Yös’ e girebilir mi? Kıbrıs’ta okuması için yös e girebilir mi? Teşekkür ederim.

 52. Merhaba ben doğma büyüme Türk vatandaşıyım liseyi burda bitirdim ve üniversite de okuyorum babam İran vatandaşıyım benimde İran vatandaşı olma hakkım var yöse girmek istiyorum nasıl bir yol izleyebilirim.

 53. Merhaba ben Suudi Arabistan’da doğdum ve lise 2 ye kadar orada okula gittim fakat lise 3 ve 4’ü Türkiye’de okuyup mezun oldum sadece Türk vatandaşlığım var YÖS’e girebilir miyim ?

 54. Merhaba ben iranliyim orta okulumu yurt disinda bitirdim fakat lisemi turkiyede okudum ve lisedeyken turk vatandasi oldum. yose girebilme hakkim var mi

 55. Merhaba , ben Türkiye de doğdum ilk türk vatandaşlığı aldım, iki yaşından beri de Bulgar vatandaşlığım var . 9.ve 10. Sınıfları Almanya’da okudum ,11 I Türkiye de bitirdim önümüzdeki dönem 12. Sınıf oluyorum YÖS sınavına girebilir miyim ? Ayrıca hem yks hem YÖS e girebiliyor muyum?

 56. Merhaba , ben Türkiye de doğdum ilk türk vatandaşlığı aldım, iki yaşından beri de Bulgar vatandaşlığım var . 9.ve 10. Sınıfları Almanya’da okudum ,11 I Türkiye de bitirdim önümüzdeki dönem 12. Sınıf oluyorum YÖS sınavına girebilir miyim ? Ayrıca hem yks hem YÖS e girebiliyor muyum?

 57. Merhaba
  Çocuklarım Türkiye doğumlu ve ilk vatandaşlıkları TC. Sonradan anneleri yabancı olduğundan Bosna Hersek pasaportu da çıkardık, şu anda çift pasaport sahibiler. Hep Türkiye’de okudular. Çift vatandaşlıktan dolayı YÖS’e girebiliyorlar mı?

 58. Selamlar,
  Ben Ankara doğumluyum ve annem yabancı uyruklu olduğu için doğum sonrası işlemlerim konsolosluktan yapıldı.Ve ben de ilk olarak Ukrayna vatandaşı olarak kaydedildim.Sonra babamin başvurusu ile 10 ay kadar sonra TC vatandaşlık işlemlerim yapıldı.Suan hem Ukrayna vatandasligim ve pasaportum var Hemde TC vatandasligim.Bu sürede ortaokul öncesi Ukrayna’da yaşadım ve okudum.ortaokul ve lise egitimimi Türkiye’de tamamlıyorum.Bu şartlar altında YOS sınavına girme kosullarim nedir?

 59. merhaba almanya doğumluyum fakat annem babam türk. Çifte vatandaşım. liseyi türkiyede okuyorum (ortaokul ve ilkokul 2. sınıftan itibaren) yös e girebiliyor muyum

 60. Merhabalar. Ben kazakistanda doğdum. 6 sınıftan beri burda okuyorum TC vatandaşı da yeni oldum 11 sınıfa gidiyorum. Yös sınavına girebiliyor muyum acaba

 61. Merhaba iyi günler. Ben şuan 16 yaşında 12. Sınıf öğrencisiyim. İlkokul öğretimi ve ortaokul öğretimimi yurtdışında (Güney Amerika/Orta Amerika) tamamlayıp 7. Sınıf 2. Dönem Türkiye’ye geldim ve eğitimimi burda devam ettirdim. Amerikan vatandaşlığım ve Türk vatandaşlığım var. Yöse girme imkanım var mı yoksa da şartları nedir öğrenebilir miyim?

 62. Merhaba iyi günler. Ben şuan 16 yaşında 12. Sınıf öğrencisiyim. İlkokul öğretimimi ve ortaokul öğretimimi yurtdışında (Güney Amerika/Orta Amerika) tamamlayıp 7. Sınıf 2. Dönem Türkiye’ye geldim ve eğitimimi burda devam ettirdim. Yöse girmek için uyuyor mu eğer uymuyorsa yös’ın şartlarını uymak için ne yapmam gerekiyor?

 63. Merhaba ben Türkiye’de yaşıyorum. liseyi de Türkiye’de okuyorum. yabancı ülkede doğdum. 2 yıl öncesine kadar yabancı uyruklu idim. türk vatandaşlığına geçtim. yöse girebilir miyim ?
  Ve neler gerekli oluyor ? Lütfen yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 64. oglum Kazakistan da doğdu, ve vatandaşlığı var hem TC vatandaşı.ilkokul,ortaokul ve liseyi Turkiye de okudu..Hem YÖS e hem YGS ye girebilir mi?? YöS ile üniversiteyi kazanirsa her hangi ucret odeniyor mu??

  • Merhabalar, çifte vatandaşların da YÖS’e girme hakları bulunuyor. YÖS ile üniversiteyi kazandıktan sonra üniversitelerin talep ettiği her üniversiteye göre değişkenlik gösteren bir ücret var evet.

 65. Merhaba, kizim almanya dogumlu anne baba turkuz esim bu yil alman vatandasligina geçti dogumda alman kimligini direk aldi tc nufus kimligi konsoloslukdan iki ay sonra geldi orta ve lise öğrenimini turkiyede yapti su an 12 sinif. Cifte vatandasliga sahip yöse basvurabilir mi Türk vatandasligindan cikmak gerekiyormu mavi kart aldiginda ygs girebilir mi tesekkurler

 66. Merhaba hocam ben iranliyim,turkiye evlendim ve turk vatandaş kazandım, simdi sorum bu ben 17 sene once iranda liseye bitirdim şimdi yös sinava girebilir miyim?

 67. Merhabalar iyi günler. Ben lise eğitimimi Türkiye’de tamamladım seneye yös sınavına girecektim. O yüzden pasaport çıkartmak istedim önce annem çıkarttı sonra bende ama bu işlemi Türkiye’de yaptık. Bulgaristan vatandaşlığım var . Pasaportumu alalı 4 5 ay oldu. Vatandaşlıktan çıkıp Mavi kartla sınava başvuru hakkım varmı acaba

  • Merhaba, doğumla T.C. vatandaşı olan çifte vatandaşlar, eğer T.C. vatandaşlığından çıkıp mavi kart aldıkları takdirde ya da doğumla yabancı uyruklu olup sonradan T.C. vatandaşlığına geçen çifte vatandaşlar (Lise öğrenimini Türkiye’de yapsalar dahi) YÖS’e girebiliyor, iyi günler.

 68. Merhabalar. Eşim türk,ben azerbaycanliyim.Oğlum Türkiye’de doğduğu için önce türk, sonra da Azerbaycan vatandaşı oldu ,yani çifte vatandaş.ilkokul,ortaokul ve lise 9.ve 10.u Azerbaycan’da okudu ve Türkiye’ye yerleştik.Oglum lise 11ve 12.yi Türkiye’de okursa YOS.e girme hakkı varmı?

  • Merhaba, doğumla T.C. vatandaşı olan çifte vatandaşlar, eğer T.C. vatandaşlığından çıkıp mavi kart aldıkları takdirde ya da doğumla yabancı uyruklu olup sonradan T.C. vatandaşlığına geçen çifte vatandaşlar (Lise öğrenimini Türkiye’de yapsalar dahi) YÖS’e girebiliyor, iyi günler.

  • Merhaba, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na yabancı uyruklu veya hiçbir devletin uyruğunda olmayan adaylar da başvurabilirler ancak; bu adaylar, yükseköğretim programları tercih süreci başlamadan önce T.C. uyruğuna geçmedikleri takdirde, Yükseköğretim Kurumları Sınavı Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alacak yükseköğretim programları kontenjanlarına yerleştirilmezler. Yabancı uyrukluların Türkiye’deki yükseköğretim programlarına yerleştirilme işlemleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı kapsamı dışında olup bu yerleştirme işlemleri, Yükseköğretim Kurulunun belirlediği usul ve esaslar doğrultusunda ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yapılmaktadır, iyi günler.

 69. Merhaba. Ben su an 11.sinifim. Liseyi tamamen Turkiyede okudum. Su an Turk vatandasligim yok, ancak ailem istedigi icin vatandaslik almak uzereyim. eger Turkiye vatandasi olursam liseyi Turkiye’de okudugum icin YOS’e girme hakkimi kaybedecek miyim?
  Ayrica YOS’e girebilmek icin pasaportumun suresi gecmis olmasi bir sikinti yaratir mi (ikamet iznim var. )
  Tesekkur Edrim.

 70. Merhaba ben türkiyede doğdum türkiyede okuyorum lise son sınıfım çift vatandaşlığım var (bulgaristan) yös e başvuru yapabiliyo muyum

 71. Ben doğuştan çift vatandaşım türk+alman olarak. Tüm okullarımı türkiyede okudum seneye yös sınavına girmek istiyorum bu durumda sınava girebilir miyim?

 72. Merhabalr ben özbekistan vatandaşıyım 1999doğumluyım 4.sınıftan berı türkiyede okuyorm ama türkiye vatandası değilim şuan 12.sınıfım yös sınavına girebilir miyim ş

 73. Merhaba ,şu an 12.sınıfta Türkiyede okuyan ,Almanyada doğmuş ve alman pasaportu bulunan ,aynı zamanda Türk vatandaşı olan kızım Yös e müracat edebilir mi?Şimdiden teşekkürler

 74. Merhabalar ben almanyada dogdum alman pasaportum var hemde tc kimligim var fakat hep türkiyede okudum.ortaögretimimi liseden türkiyeden mezun oldum.yös sinavina girebilirmiyim

 75. Merhaba,
  Oğlum 2003 Fransa doğumlu kimlik ve pasaportu mevcut, Paris Türk büyükelçiliğindende Türk kimliğini çıkardık, doğumdan iki ay kadar sonra Türkiye ye döndük ve tüm öğremini Türkiye de yaptı şuan lise son sınıfta yös sınavına girebiliyormu??

 76. Merhaba ben kanadada doğdum hem kanada hem türk vatandaşıyım. Annem ve babamda hem türk hem kanada vatandaşı. Ilkokul, ortaokul , Liseyi türkiyede bitiriyorum. Ailem beni Türk nüfusuna 4 yaşında kaydettiler ve ozmn türk kimliği aldım. Vatandaşlıktan çıkmama gerek var mı ?

 77. Merhabalar! Ben yabancı ülke vatandaşı iken sonradan başvuru ile T.C vatandaşlığını kazanmış durumdayım. Yani şuan çifte ulke vatandaşiyim. Bu durumda YÖS sınavı ile herhangi bir programa yerleştiğim durumda üniversite öğrenim ücretinden muaf tutuluyor muyum. Saygılarımla Teşekkür ederim…

  • Merhabalar, Yabancı öğrenciler YÖS kontenjanıyla kayıt yaptırdıkları üniversiteye öğrenim ücreti öderler. Üniversite öğrenim ücretleri tercih edeceğiniz üniversiteye göre değişiklik gösterecektir.

 78. Merhaba benim oglum özbekistanda dogdu ama 3 yaşindan beri turkiyede yasiyoruz lise son tc vatadasligimiz var Hem YÖS sinavına hem YKS sinavina girebilirmi

 79. İyi günler ben Almanyada doğdum ve çifte vatandaşım.Ama ilk vatandaşlığım almanyada.Orta okul ve liseyi burda okudum yöse girmem için mavi kart mı almalıyım? beni bilgilendirirseniz sevinirim.

 80. Ben Hollanda da dogum çifte vatandaşım ama 3.sınıftan beri türkiye’de okuyorum suan lise 2 yim yöse girmek için Hollanda vatandaşlığından çıkmalıyım??

 81. Merhaba, benim doğuştan hem alman hem türk vatandaşlığım var yani doğuştan çifte vatandaşım. Almanyada doğdum 3.sınıfa kadar orda okudum 4.sınıftan beri türkiyede okuyorum liseyi de türkiyede okudum. Yös e de kayıt oldum ama sınavdan sonra başvuru yapabilmem için T.C vatandaşlığından çıkmam gerekiyor mu.
  Teşekkür Ederim.

  • Merhabalar, doğumla Türk vatandaşı olan kişilerin YÖS sınavına girebilmesi için Türk vatandaşlığından çıkması gerekiyor. Yabancı uyruklu öğrenciler, doğumla Türk vatandaşı olup İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar, yabancı uyruklu olup daha sonra kazanılan vatandaşlık ile T.C. vatandaşlığına geçip çift uyruklu olan kişiler, T.C. uyruklu olup ortaöğretiminin tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanlar ve KKTC uyruklu olup, KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini tamamlayan GCE AL sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan kişiler YÖS sınavına başvurabilirler. Bu kategorilerin dışında yer alan kişiler sınava başvuru yapamazlar.

  • Merhabalar,
   Yabancı uyruklu öğrenciler, doğumla Türk vatandaşı olup İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar, yabancı uyruklu olup daha sonra kazanılan vatandaşlık ile T.C. vatandaşlığına geçip çift uyruklu olan kişiler, T.C. uyruklu olup ortaöğretiminin tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanlar ve KKTC uyruklu olup, KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini tamamlayan GCE AL sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan kişiler YÖS sınavına başvurabilirler.

 82. Merhabalar, Ben Türkiyede doğdum. Doğduğumda Annem Türk, babam Yunan vatandışıydı(Türk vatandaşı değildi). Doğduğum vakit hem türk hem yunan vatandaşı oldum ve çifte vatandaş oldum. YÖS sınavına girmem için Türk vatandaşlığından çıkmam gerekiyor mu?

  • Merhabalar, doğumla Türk vatandaşı olan kişilerin YÖS sınavına girebilmesi için Türk vatandaşlığından çıkması gerekiyor. ((5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 7. Maddesinde: (1) Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.”))

 83. Merhabalar,ben Almanyada doğdum ama şuan çifte vatandaş gözüküyorum yani türk kimliğim de var. 18 yaşımda alıcam alman vatandaşlığını Yös sınavına girebiliyormuyum.Şuan 17 yaşındayım

  • Merhabalar, çifte vatandaşlığınız varsa ya da lise öğreniminizi Almanya’da tamamladıysanız YÖS Sınavı’na girebilirsiniz.
   Fakat doğumla TC Vatandaşı iseniz sınava girmek için vatandaşlıktan çıkmanız gerekmektedir, doğumla yabancı uyruklu olup sonradan TC Vatandaşlığı kazandıysanız YÖS’e girmek için vatandaşlıktan çıkmanıza gerek yoktur.

 84. Merhabalar,ben almanya dogumluyum ve dogduktan sonra türkiyeye geldim ve annem alman babam türk vatandaşı ve bütün egitimi türkiyede gördüm şuan yös sınavına girebiliyormuyum?

  • Merhabalar, Türkiye’de lise eğitimi alan tamamen yabancı uyruklu öğrenciler YÖS’e girebilirler. Sizin çifte vatandaşlığınız varsa YÖS’e başvurabilmek için Türk Vatandaşlığından çıkmanız gerekmektedir.

 85. Merhaba
  Ben Almanya’da doğdum ve 1 yaşında Türkiye’ye geldim. Annemin Türk, babamın da çifte vatandaş (Türk ve Alman vatandaşlığı) olması ile çifte vatandaşım ve ilk önce alman Kimliği sonra Türk kimliği aldım. Bütün öğrenimimi Türkiye’de tamamladım. Sorum hem YÖS hem de YKS ye aynı yılda girebilir miyim?

 86. Rusyada doğdum hem Rusyanın hem de Türk vatandaşlığım babam Türk olduğu için doğuştan var ilk orta ve lise eğitimimi Türkiye’de bitirdim Yös sınavına girebilir miyim?

  • Doğuştan TC vatandaşı olanların YÖS’e girebilmeleri için vatandaşlıktan çıkmaları, mavi kartlı olmaları gerekmektedir. Bu şartları sağlayan çifte uyruuklu öğrenciler YÖS’e başvurabilirler.

 87. Merhabalar benim annem Almanya’da doğmuş 5 yaşına kadar orada kalmışlar sonra Türkiyeye dönmüşler ben burada okudum burada büyüdüm girebilir miyim?

 88. Merhaba, ben doğuştan TC vatandaşıyım yurt dışıyla herhangi bir bağlantım yok.Liseyi de burada okudum bitirdim şuan mezunum. YÖS e girmem için vatandaşlıktan çıkıp mavi kart almam yeterli olur mu? Yoksa başka bir ülke vatandaşı olmam şart mı?

  • Çifte vatandaşşlığı olup Türkiye’de eğitim almış doğuştan TC vatandaşlığına sahip adaylar mavi kartlı olarak YÖS’e girebilirler. Fakat çifte vatandaşlığınız yoksa eğer YKS sınavına girmeniz gerekmektedir.

 89. Merhabalar benim kızım fransız uyruklu aynı zamanda kktc uyruklu birde tc acaba sınava girebilir mi hep türkiyede okudu bir sorum daha olacak aynı zamanda hem yös hem yks ye girebilir mi teşekkürler

 90. Merhaba ben doğuştan çift vatandaşım yani hem alman hem türk. 6.sınıfa kadar almanyada okudum 7.sınıfa geçmeden türkiyeye kesin dönüş yaptık 7.sınıfı türkiyede başladım şuan 12.sınıfdayım yös e girebilirmiyim

 91. Hocam ben suryeli vatandaşıyım simdi lise 2 okuyorum açıktan devam edersem yös sınavına girebilirmiyim ve üniversite okuyabilirmiyim

 92. Ben suryeli vatandaşıyım simdi lise 2 okuyorum açıktan devam edersem yös sınavına girebilirmiyim ve üniversite okuyabilirmiyim ????

 93. merhaba,

  çift vatandaş olup liseyi Türkiye de bitiren bir öğrenci YKS ye başvurduktan sonra YÖS ‘e girmek için TC vatandaşlığından çıkarsa YKS sınavında sorun olur mu? Sınav esnasında TC numarası ile başvurduğu için karışıklık teşkil etmez mi eğer sınavda mavi kartını gösterirse. TC ve YU numarası farklı çünkü.

  • Merhabalar,
   YKS başvuru kılavuzuna göre Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanların mavi kartını göstermeleri bir karışıklık teşkil etmemektedir. Aynı şekilde geçerlilik süresi dolmamış pasaportunuzu da gösterebilirsiniz. Başarılar dileriz.

 94. Kizim almanyada doğdu lise son sınıfta alman kimliği var birde türk kimliği çıkarttıktan anda almayada yaşıyoruz ama Türkiye de okumak istiyor YÖSsınavina giderebilirmi yoksa Türk kimliğini iptal ettirmemizmi gerekiyor

  • Merhabalar, kızınız YÖS Sınavına girebilir. Doğumla Türk vatandaşı olanların YÖS’ girebilmeleri için vatandaşlıktan çıkmaları gerekmektedir fakat kızınız için böyle bir durum söz konusu değil. YÖS Kurlarımız ve YÖS Süreci ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz 0 530 3475877 numarasını arayabilirsiniz…

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz