TR – YÖS Nedir? Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

7
13657

TR – YÖS Nedir? Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı Ne Zaman Yapılacak? 

Geçtiğimiz ay içerisinde MYÖS Sınavı geliyor iddiası atıldı, bu durum birçok yabancı uyruklu öğrenciyi yakından ilgilendiren bir durumdu. Fakat YÖK ve ÖSYM tarafından resmî bir açıklama gelmedi. 2022 ÖSYM Sınav takviminin açıklanmasıyla beraber MYÖS ibaresi, MYÖS’ün resmî olarak gerçekleşeceğini göstermiş oldu, bu durum sınava hazırlanan adayları biraz olsun rahatlatmıştı. Ancak 22.12.2021 tarihi itibari ile YÖK tarafından açıklanan bir karar ile MYÖS’ün iptal edildiği, yerine TR-YÖS Sınavının yapılacağı resmî olarak duyuruldu. Peki TR-YÖS nedir? Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı Ne Zaman Yapılacak? Detaylara ulaşmak ve yeni YÖS Sisteminin ayrıntılarını öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

TRYÖS Ne Demek? YÖS Yeni Sistem “Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı” Nedir?

 

tr yös nedir? türkiye yurt dışından öğrenci kabul sınavı
Nettekurs’ta paniğe yer yok. Uzman eğitmen kadromuz hep sizinle! TR YÖS ile ilgili her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yabancı öğrenci sınavı YÖS, bu yıla dek her üniversitenin kendi belirlediği kontenjan ve sorular dahilinde gerçekleştirilmekteydi. Süreçle ilgili yaşanan sıkıntılar eğitimcilerin gözünden kaçmadı. Yabancı Uyruklu Öğrenciler, sınav merkezi bir sınav olmadığı için YÖS’e başvuru ve yerleştirme süreçlerinde sorun yaşayabiliyordu. Bu yüzden uzun zamandır sınavın yapısında bir değişikliğe gidilmesi yönünde çalışmalar mevcuttu. İlk olarak geçtiğimiz ay YÖK tarafından paylaşıldığı iddia edilen bir belge sosyal medyada dolaşmaya başladı. Resmiyet kazanmayan paylaşımlar YÖS Sınav sisteminde değişikliğe gidildiğinin habercisi oldu. 13 Aralık tarihinde ÖSYM 2022 Sınav takvimini paylaştı. Sınav takviminde yer alan MYÖS Sınavı başvuru tarihleri, YÖS Sınav sisteminin kesin olarak değiştiğini bizlere göstermiş oldu. 22 Aralık 2021 tarihi itibariyle ise YÖK resmî bir açıklama yaparak MYÖS Sınavının iptal edildiğini duyurdu. YÖK’ün yayınladığı duyuruya göre MYÖS yerine TR-YÖS Sınavı uygulanacak. YÖK’ün duyurusundaki maddeler ise şu şekilde:

“Yükseköğretim Genel Kurulunun yurt dışından öğrenci kabulü ile ilgili almış olduğu 23 Haziran2021 tarihli kararında değişikliğe gidilmiştir.
Bu yeni karar çerçevesinde;

1. Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (MYÖS) yapılmasına ilişkin önceki karar iptal
edilmiş; yerine “Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (TR-YÖS)” yapılmasına
karar verilmiştir.

ÖSYM tarafından yapılacak olan Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (TR-YÖS)’nın
ilki Ocak 2023’te gerçekleştirilecek; TR-YÖS sonuçlarının yurt dışından öğrenci kabulünde
kullanılması Yükseköğretim Kurulu tarafından yükseköğretim kurumlarına tavsiye
edilecektir. Söz konusu sınav “Türkçe, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce, Rusça” dillerinde yapılacaktır.

2. Türkiye’deki ortaöğretim kurumlarına 2022-2023 eğitim ve öğretim yılından itibaren kayıt yaptıracak T.C. vatandaşlığından çıkanlar/Mavi Kartlılar, KKTC vatandaşları ve yabancı
uyruklular (elçilik okulları ve MOBİS sisteminde yer alan Milletlerarası özel öğretim
kurumlarındakiler hariç), yükseköğretim kurumlarına sadece Yükseköğretim Kurumları
Sınavı (YKS) ile girebileceklerdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

YÖK tarafından yayınlanan duyurunun detaylarına yurt-disindan-ogrenci-kabulune-iliskin-basin-aciklamasi linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

TR YÖS – Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı ile ilgili gelişmeler için hazırladığımız videomuzu izleyebilirsiniz:

Alınan bu kararın 2023 yılından itibaren uygulanacak olması şüphesiz ki adaylarımız açısından çok daha iyi olacaktır. Süreç ile ilgili ayrıntılar ilerleyen günlerde adaylarla tekrar paylaşılacaktır. TR YÖS’ün Türkçe, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce, Rusça dillerinde yapılacağı ve 2023 yılından itibaren uygulanacak olması adaylarımız açısından olumlu bir gelişme olarak görünmektedir.

Bu yıl ise her üniversite kendi sınavını gerçekleştirmeye devam edecek. Böylelikle sınava hazırlanmakta olan adaylarımız için bir değişiklik söz konusu değil. İlerleyen günlerde yapılacak olan resmi açıklamalarla ilgili gelişmeleri de sizlerle paylaşacağız. TR YÖS ile ilgili yeni açıklanan karara ve ileride açıklanacak olan gelişmelere YÖK resmi sayfasında yer alan duyurular bölümünden ulaşabilirsiniz.

Alınan TR YÖS – Türkiye Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı kararlarının adaylarımız için iyi sonuçlar getirmesini diliyoruz. Nettekurs Online YÖS Kursu kadrosu olarak, tüm YÖS süreçlerinde olduğu gibi, TR YÖS Sınavında da her türlü rehberlik hizmetimiz ile sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz.

7 YORUMLAR

 1. Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı TR-YÖS ile ilgili yorum ve sorularınızı aşağıda yer alan SORU SOR bölümünü kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Uzman ekibimiz en kısa sürede size dönüş sağlayacaktır.

 2. merhaba, shimdi bu kararla artik SAT ce diplomayla alim olucak sanirim. O zaman sizce geçen yil SAT ile alim yapan üniversiteler bu yil yeniden SAT la alim yapar mi? mesela, ODTÜ artik eskisi gibi alim yapacagini duyurdu

  • TR YÖS 2023 yılında uygulanmaya başlayacak. Bu yüzden bu sene alımların önceki senelerde gibi olacağını öngörüyoruz. SAT ve diploma puanı ile de yerleştirmeler yapılacaktır. Üniversiteler duyurularını paylaşmaya başladıkça süreç netleşecektir. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. SAT ile ilgili duyurulardan haberdar olmak için gündem sayfamıza abone olabilirsiniz. Başarılar dileriz.

 3. merhaba ben türkiyede okuyan lise 2 öğrencisiyim ve 2024te üni. sınavına gircem. peki tr yös ile sınava girdiğimde üniversitelerin kendi belirlemiş olduğu harçlık parasını mı(katkı payı) ödemek zorundayım? yoksa harçlık parasını(katkı payı) ösym kendisi mi belirleyecek?ve bu kapsamda üniversite tarafından burs veriliyor mu? veriliyorsa hangi koşullarda verilir?
  teşekkürler

  • Merhabalarr,
   Harç ücretleri ile ilgili bir açıklama gelmedi henüz. Katkı payı ÖSYM tarafından belirlenebilir. Ayrıca bu kapsamda öğrencilere bir burs verilmesini de bekliyoruz. Hali hazırda olan burs programlarına ek olarak başarılı öğrencilere de burs verilecektir. Başarı sıralamanız, tercih sıranız gibi faktörlere bağlı koşullar olabilir. Detaylar ilerleyen günlerde açıklanacaktır. Gelişmelerden haberdar olmak için gündem sayfamıza abone olabilirsiniz. Başarılar dileriz.

 4. merhaba ben turizm işletmeciliği 3 sınıf öğrencisiyim yös ile giriş yapmıştım. şimdi tekrar girmek istiyorum ama anlamadığım şey var omü sınav tarihini 21 mayıs olarak belirlemiş ama osym sınavını ocakta yapacak şimdi bu nasıl bu ikisinin farkı ne ikisine de mi girilecek

  • ÖSYM’nin yapmış olduğu sınav merkezi yös sınavıdır. İki sınav arasında müfredat ve uygulama biçimi bakımından farklar söz konusudur. TR-YÖS sınavında mat-2 konularından soru gelmeyecek olup YÖS Sınavı, önceki yıllardaki gibi uygulanmaya devam edecektir. Her iki sınava girebilir ya da TR-YÖS Sonucunuza göre diğer sınavları değerlendirebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için (+90) 530 3475877 numarası üzerinden eğitim danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz…

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz