YÖS Sınavı Kaldırıldı Mı? Güncel YÖS Haberleri

0
927

YÖS Sınavı Kaldırıldı Mı? Güncel YÖS Haberleri

YÖS Sınavı Kaldırıldı Mı?

YÖS Kaldırıldı Mı? YÖS ve TR YÖS ile ilgili tüm güncel bilgileri blog yazımızda sizler için bir araya getirdik!

YÖS, Türkiye’de tıp fakültesi, diş hekimliği fakültesi, eczacılık fakültesi, fen-edebiyat fakültesi, mühendislik fakültesi ve veteriner fakültesi gibi lisans programlarında eğitim almak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır. YÖS, 2023 yılından itibaren kaldırılmıştır.

YÖS sınavının kaldırılmasının ardından, YÖK tarafından yeni bir sistem geliştirilmesi için çalışmalar başlatılmış ve Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (TR-YÖS) yapılmasına karar verilmiştir. Buna göre, yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere girişi, ÖSYM tarafından yapılan TR-YÖS sınav sonucunda alınan puanla birlikte üniversitelerin kendi belirlediği kriterlere göre yapılacaktır.

Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (TRYÖS)

TR-YÖS, ÖSYM tarafından yapılan, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmek isteyen öğrencilerin girecekleri ve sonuçlarını bu kurumlara kabul için başvururken kullanabilecekleri bir sınavdır. Türkiye’de yükseköğretim kurumlarında lisans ve ön lisans eğitimi almak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler için ÖSYM tarafından düzenlenen TRYÖS sınavı, 18 Mayıs 2024 Cumartesi günü uygulanacaktır. Sınav başvuruları, 1 Mart – 18 Mart 2024 tarihleri arasında ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden yapılacaktır. Sınav sonuçları ise 14 Haziran 2024 tarihinde açıklanacaktır.

Sayısız Avantaj Sizi Bekliyor! Türkiye’nin En İyi Online TR YÖS Kursu ile Üniversite Kazananların Arasındaki Yerinizi Hemen Şimdi Alın!

TRYÖS sınavında, adayların genel yetenek ve temel matematik alanlarındaki bilgi ve becerilerini ölçen çoktan seçmeli 80 soru sorulmaktadır ve TR YÖS sınav süresi 100 dakikadır.

Sınavda yer alan sorular, genel yetenek ve temel matematik alanlarını kapsayacak şekilde hazırlanmaktadır. Genel yetenek sorularında, adayların mantık, sayısal işlem, problem çözme ve sözel yetenek gibi alanlarda bilgi ve becerilerini ölçen sorular yer alırken, temel matematik sorularında ise adayların temel matematik bilgi ve becerileri ölçülmektedir.

TR-YÖS Sınavına Hazırlıkta Nettekurs’un Sunduğu Güncel Ayrıcalıklar

Nettekurs, yabancı uyruklu öğrencilerin TR-YÖS sınavına en iyi şekilde hazırlanması için ÖSYM TR-YÖS müfredatına %100 uyumlu, güncel ve kapsamlı bir sınav hazırlık içeriği sunmaktadır. Nettekurs online TR-YÖS kursu, uzman TR-YÖS eğitmenlerinin ÖSYM soru tarzı ve konu dağılımını dikkate alarak hazırlanmıştır. Nettekurs’un internet olan her yerden dileğiniz her zaman ulaşabileceğiniz online TR-YÖS hazırlık kurslarında aşağıdaki hizmetlere hemen ulaşabilirsiniz:

Alanında Uzman Eğitmenlerle Donatılmış Program: Nettekurs’un uzman TR-YÖS eğitmenleri, sürekli olarak güncellenen bir programla, TR-YÖS’e hazırlanırken öğrencilere en son bilgileri ve stratejileri aktarıyorlar.

Etkileşimli Canlı Ders Deneyimi: Canlı dersler, öğrencilerin eğitmenlerle etkileşim kurmalarını sağlıyor ve anında geri bildirim alabilmelerine imkân tanıyor. Bu dersler, güncel konuları ele alarak öğrencilerin eksiksiz bir şekilde hazırlanmalarına yardımcı oluyor.

Esneklik ve Tekrar İmkânı: Video dersler, öğrencilere diledikleri her zaman ihtiyaç duydukları konuları tekrar etme özgürlüğü sunuyor. Böylece öğrenciler TR-YÖS’e hazırlanırken kendi hızlarında ilerlerken aynı zamanda eksiksiz bir sınav hazırlık süreci deneyimliyorlar.

Etkileşimli TR-YÖS Hazırlık Kitapları: Nettekurs’un deneyimli ve uzman TR-YÖS eğitmenleri tarafından, yeni nesil soru tarzı ve konu dağılımı dikkate alınarak hazırlanan, ÖSYM müfredatına %100 uyumlu etkileşimli TR-YÖS hazırlık kitaplarıyla geniş ve kapsamlı bir kaynak sunuyor.

Pratik Yapma Fırsatı: Zengin soru bankası, öğrencilerin sınav formatını ve tarzını anlamalarına yardımcı olurken, güncel sorularla pratik yapma fırsatı sunuyor.

Gerçek Sınav Deneyimi: Düzenli olarak yapılan deneme sınavları, öğrencilerin sınav sürecindeki performanslarını ölçmelerine ve zayıf noktalarını belirlemelerine olanak tanıyor.

Tek Kurs Ücreti ile Sınırsız Erişim: Nettekurs’un tek bir ücretle sınırsız erişim imkânı sunması, öğrencilere istedikleri zaman ve diledikleri kadar çalışma özgürlüğü sağlıyor.

Yabancı Uyruklu Adaylar İçin Optimal Destek: Yabancı uyruklu adaylara TR-YÖS hazırlık süreçlerinde 7 gün 24 saat teknik destek ve TR-YÖS koçluk hizmetiyle Nettekurs TR-YÖS sınavına hazırlıkta en iyi seçeneklerden biri olma özelliğini sürdürüyor.

Sınav başarınızı garantilemek için, Nettekurs’un güncel ve etkili yöntemleriyle hazırlık sürecinize başlayın!

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz