Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı – MYÖS Nedir? ÖSYM Merkezi YÖS Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

1
4602

Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı – MYÖS Nedir? ÖSYM Merkezi YÖS Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Türkiye yabancı uyruklu öğrencilere sunduğu imkanlar bakımından oldukça ilgi çekici bir ülke. Coğrafi konumu itibari ile de yabancı öğrencilerin eğitim almak için tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Türkiye’deki üniversiteler yabancı öğrencilere birçok yönden rahat bir eğitim ortamı sağlıyor. Bu yüzden Türkiye’de eğitim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenci sayısı bir hayli yüksek. Yıllardır çok sayıda yabancı uyruklu ve mavi kartlı öğrenci Türk üniversitelerinde eğitim alabilmek için YÖS, SAT vb. gibi sınavlara giriyor. Yabancı Öğrenci Sınavı olarak bilinen YÖS ülkemizde uzun zamandır üniversite yerleştirmeleri için uygulanıyor. 2011 yılından önce ÖSYM tarafından düzenlenirken alınan kararlar doğrultusunda üniversitelerin hazırlamaya başladıkları YÖS Sınavı, 2022 yılı itibariyle MYÖS olarak yine ÖSYM tarafından merkezi bir sınav olarak yapılmaya başlanacak. Bu yazımızda ÖSYM MYÖS Sınavı ile ilgili bilinenleri ve henüz netliğe kavuşmayı bekleyen konuları kaleme aldık. Yazının devamını okuyarak “MYÖS Nedir?” sorusu hakkında daha çok bilgi elde edebilirsiniz.

MYÖS Nedir?

Sosyal medyada paylaşılan ve YÖK tarafından yayınlandığı söylenen bir belge sonrası YÖS Sınavının artık merkezi olarak yapılacağı iddiası ortaya atılmıştı. ÖSYM ve YÖK ise resmi bir açıklama yapmadığı için süreç belirsizdi. 2022 ÖSYM Sınav takviminin açıklanmasının ardından takvimde yer alan MYÖS sınavı detayı tüm yabancı uyruklu öğrenciler için süreci daha net hale getirdi. Peki MYÖS Nedir? MYÖS’ün açılımı Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavıdır. Yani YÖS Sınavı artık üniversiteler tarafından yapılmayacak. Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı M-YÖS , 2010 ve öncesinde olduğu gibi ÖSYM tarafından düzenlenecek. Yurt dışından öğrencilerin seçme ve yerleştirme işlemleri ÖSYM MYÖS Sınavı Sonuçlarına göre yapılacak.

2022 ÖSYM MYÖS Sınavı Ne Zaman?

Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı – ÖSYM MYÖS 2022 Sınav Takvimi MYÖS Sınav Tarihi Ne Zaman? MYÖS Sınav Başvuruları Ne Zaman Başlayacak? MYÖS Geç Başvuru Tarihleri Ne Zaman? MYÖS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
Tarihler: 29.05.2022 02.03.2022 – 30.03.2022 12.04.2022 – 15.04.2022 26.06.2022


2022 MYÖS Başvuruları Nasıl Yapılacak? 2022 MYÖS Geç Başvuru Nedir?

MYÖS 2022 Öğrenci ve Sınav Kılavuzları henüz yayınlanmadı. Fakat ÖSYM Sınav Başvuruları ilan edilen tarihlerde ÖSYM Resmi sitesinde yer alan Aday İşlemleri Sayfasından yapılacak. Adaylar sisteme kayıt işleminin ardından sınav başvurusunda bulunacaklar ve MYÖS Sınav Ücretini yatırdıktan sonra başvuruları tamamlanmış olacak. MYÖS Sonuçları açıklandığında yine ÖSYM’nin Aday İşlemleri sayfası üzerinden görüntülenebilecek.

ÖSYM MYÖS Geç Başvuru Tarihi Nedir?

ÖSYM Sınav başvuru tarihleri esnasında işlemlerini tamamlayamayan adaylara belirli tarihler aralığında tekrar başvuru hakkı tanıyor. Eğer MYÖS asıl başvuru tarihlerini kaçırırsanız, MYÖS geç başvuru tarihlerini takip ederek sınava yine kayıt yaptırabilirsiniz. Fakat Geç Kayıt Sınav ücreti normal sınav ücretinden daha yüksek oluyor. Bu yüzden hastalık, sağlık ya da ciddi bir mesele olmadıkça asıl başvuru tarihleri arasında kayıt yaptırmanız sizin için daha iyi olacaktır.

YÖS Sınavı ‘nın Merkezi Olması Ne Demek? Sınav Zorlaşır Mı?

YÖS (Yabancı Öğrenci Sınavı) Soruları üniversiteler tarafından oluşturuluyordu. Bu yüzden yabancı uyruklu öğrencilerin her üniversitenin sınavına ayrı ayrı başvurması gerekiyordu. Bu durum hem sınav başvuru sürecinin takibini zorlaştırıyor hem de bazı adaletsizliklerin yaşanmasına neden olabiliyordu. Sınavın merkezi olması demek, tüm adayların aynı ölçütlerle sınava gireceği ve gerçekten çalışan adayların başarılı olacağı anlamına geliyor diyebiliriz. Çünkü aynı sınava giren öğrenciler aynı ölçme ve değerlendirme sürecine dahil oluyorlar. Ayrıca başvuru, tercih süreçlerini takip etmek de böylece daha kolay hale geliyor. Sınav yine temel becerileri ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır. Her durumda olduğu gibi ÖSYM MYÖS Sınavı ‘nda da düzenli çalışan adaylar için ekstra bir zorluk söz konusu değildir.

MYÖS Nedir, ÖSYM MYÖS Sınavı
YÖS süreçlerinde olduğu gibi MYÖS Hazırlık sürecinde de Nettekurs Online MYÖS Kursu aradığınız tüm desteği size vermeye devam edecek. Yalnızca bir tık uzağınızdayız!

MYÖS Sınavı Konuları Neler?

2022 YÖS’e hazırlanan öğrenciler ani bir kararla sınav değişikliği haberi alınca doğal olarak paniklediler. Henüz resmi ve ayrıntılı bir açıklama gelmediği için ÖSYM MYÖS 2022 Sınavı ile ilgili net olmayan birçok paylaşım yapılıyor. Türkiye’de eğitim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler sınava nasıl çalışabilecekleri noktasında sürecin netleşmesini bekliyorlar. Bazı sosyal paylaşım platformlarında 2022 MYÖS çalışma takvimleri ve konuları paylaşılıyor. Fakat tüm bu yorumlar ve sizlerle paylaşmış olduğumuz görüşler 2010 ÖSYM YÖS sınavından hareket ile yapılan tahminlerden ibaret. Çünkü YÖK ya da ÖSYM MYÖS 2022 sınavının nasıl yapılacağına yönelik resmî bir açıklama yapmadılar. Yazılı açıklamanın haricinde telefonla yapmış olduğumuz aramalarda kesin bir açıklama yapmıyorlar.

SAT ile öğrenci alımı olacak mı? Diploma puanı geçerli olacak mı? MYÖS Kontenjanları nasıl olacak? MYÖS Sınav Başvuru Ücreti Ne Kadar? vb. gibi tüm soruların yanıtları şu an için belirsiz. Ancak emin olduğumuz bazı konular da var. Öncelikle bu sınav yeni bir sınav değil. YÖS Merkezi bir sınav olarak daha önce de uygulandı. ÖSYM bu süreçte yeni alınan bu kararın sebep olabileceği olumsuzlukların önüne geçebilmek adına bu süreçte bazı önlemler alacaktır. Zaten YÖK tarafından paylaşıldığı söylenen belgede yer alan ifadeler de 2025 yılına kadar bir geçiş sürecine işaret ediyordu. Bu yüzden bu süreçte “Ne Yapacağım?” diye düşünerek endişelenmenize gerek yok.

Resmî duyuruların Aralık ayı bitmeden yapılmasını bekliyoruz. Fakat Ocak ayında duyurular gelse bile MYÖS Sınav tarihi 29.05.2022 olduğundan sınava çalışmak için yeterli zamanınız olacaktır. Bu süreçte YÖS çalışma temponuzu düşürmemeniz sizin için faydalı bir hamle olur. Önceden gerçekleştirilen ÖSYM Merkezi YÖS sorularına baktığımızda  Temel Öğrenme Becerileri Testi başlığı altında soyut becerileri ölçmeye yönelik soruların yer aldığını görüyoruz. Bu yüzden YÖS IQ, YÖS Matematik ve YÖS Geometri konularına çalıştığınızda MYÖS 2022 konularına da hakim olmuş olacaksınız. Şu an için sınav müfredatında çok büyük çaplı değişiklikler beklenmiyor.  Bu yüzden büyük ihtimalle YKS Sınavlarında olduğu gibi MYÖS Sınavı Fizik, Kimya, Coğrafya gibi derslere yönelik sorulardan oluşmayacak. ÖSYM’nin önceki dönemlerde uygulamış olduğu Merkezi YÖS Sınavına benzer sorulardan oluşan bir sınav bizleri bekliyor olacak. ÖSYM tarafından duyurular paylaşıldığında en kısa sürede MYÖS Soru dağılımı ile ilgili siz değerli MYÖS Adaylarımızı bilgilendireceğiz.

2010 yılı ve öncesinde ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Merkezi YÖS sınavı sorularına ve öğrenci kılavuzuna ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz.

MYÖS Sınav Tarihi Açıklandı! 2022 MYÖS (Merkezi Yurtdışından Öğrenci Kabul Sınavı) Ne Zaman? ve Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı – MYÖS Nedir? Yeni YÖS Sistemi Değişti Mi? başlıklı blog yazılarımızdan Merkezi Yurtdışından Öğrenci Kabul Sınavı M-YÖS konusu ile alakalı diğer içeriklerimize ulaşabilirsiniz. Bu süreçte tüm yabancı uyruklu öğrencilerimiz için gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Nettekurs 2022 MYÖS Online Kurslarımız ve ilerleyen dönemlerde gerçekleşecek olan MYÖS Kamplarımız ile sizi ÖSYM Merkezi YÖS sınavına eksiksiz olarak hazırlayacağız. Nettekurs Online MYÖS Kursu, her zaman sizinle!

2022 ÖSYM MYÖS Sınavına Hazırlanacak Olan Tüm Adaylara Başarılar Dileriz!

1 Yorum

  1. 2022 yılından itibaren ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan Merkezi YÖS Sınavı ile ilgili sorularınız varsa aşağıda yer alan “SORU SOR” bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Sizin için doğru cevapları araştırarak en kısa sürede yorumlarınıza geri dönüş sağlayacağız.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz