MYÖS Sınav Tarihi Açıklandı! 2022 MYÖS (Merkezi Yurtdışından Öğrenci Kabul Sınavı) Ne Zaman?

5
6478

MYÖS Sınav Tarihi Açıklandı! 2022 MYÖS (Merkezi Yurtdışından Öğrenci Kabul Sınavı) Ne Zaman?

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Merkezi Yabancı Öğrenci Sınavı yapılmasına yönelik paylaşımlar sonunda netlik kazandı. MYÖS Sınav Tarihi 13.12.2021 itibari ile açıklandı. ÖSYM ve YÖK öncesinde YÖS Sınavının nasıl gerçekleşeceği hakkında net bir bilgi vermiyordu. Fakat ÖSYM 2022 Sınav takviminin yayınlanması ile birlikte MYÖS Sınavının yapılacağı da kesinleşmiş oldu. Bu yazımızda MYÖS ile ilgili detaylara yer verdik. Yazımızın devamını okuyarak ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

MYÖS Nedir? 

13.12.2021 tarihinde açıklanan ÖSYM 2022 Sınav takvimi ile birlikte Yabancı Öğrenci Sınavı YÖS merkezi bir sınav haline getirildi. En son 2010 yılında ÖSYM tarafından merkezi bir sınav olarak uygulanmış olan YÖS, bu yıla kadar üniversiteler tarafından gerçekleştiriliyordu. Her üniversite kendi sınavını kendi düzenliyordu. bu yüzden sınav sürecini takip etmek adaylar açısından karmaşık ve zorlayıcı olabiliyordu. Yabancı Öğrenci Sınavının merkezi olarak gerçekleştirilmesi sınav sürecini takibi daha kolay hale getirecek ve yaşanabilecek haksızlıkların ve adaletsizliklerin önüne geçilebilecek. 2022 yılından itibaren uygulanacak olan ve ÖSYM tarafından merkezi olarak gerçekleştirilecek olan yeni sınavın adı MYÖS, yani Merkezi Yurtdışından Öğrenci Kabul Sınavı olarak açıklandı.

MYÖS ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı – MYÖS Nedir? Yeni YÖS Sistemi Değişti Mi? başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

MYÖS Sınav Tarihi Açıklandı! 2022 MYÖS (Merkezi Yurtdışından Öğrenci Kabul Sınavı) Ne Zaman Yapılacak?

MYÖS yapılacağına yönelik paylaşımların ardından gözler YÖK ve ÖSYM’nin resmî açıklamalarına çevrilmişti. 2022 ÖSYM Sınav takvimi merakla bekleniyordu. 13.12.2021 Pazartesi günü, ÖSYM sınav takvimi yayılandı ve MYÖS Sınav tarihi açıklandı. Böylelikle MYÖS sınavının yapılacağı da netlik kazanmış oldu. Sınav yerleri, sınav ücreti ve sınav soruları ile ilgili konular hala merak konusu. İlerleyen günlerde ÖSYM ve YÖK’ten yeni sınava yönelik usül ve esasların duyurulması bekleniyor.

MYÖS Sınavı Açıklandı, ÖSYM MYÖS Sınavı
Yabancı Öğrenci Sınavlarına hazırlıkta Nettekurs dün olduğu gibi bugün ve yarın da en büyük destekçiniz olmaya devam edecek!

2022 ÖSYM Sınav Takvimi detaylarına ulaşmak için ” 2022 ÖSYM Sınav Takvimi Açıklandı! ÖSYM 2022 Sınavları Ne Zaman Yapılacak? ” başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

ÖSYM tarafından açıklanan takvime göre MYÖS (Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı) 29.05.2022  tarihinde gerçekleştirilecek. Sınav başvuruları 02.03. 2022 – 30. 03.2022 tarihleri arasında alınacak. 12-15.04.2022 tarihleri arasında geç başvurular için sistem yeniden açılacak. Sınav sonuçlarının ise 26.06.2022 tarihinde duyurulacağı ilan edildi. Sınavın yılda bir kez gerçekleştirileceği görülüyor. Sınav konuları, soru dağılımları ile ilgili açıklamaların ilerleyen günlerde yapılacağı tahmin ediliyor.

2022 MYÖS Sınav Takvimi ile ilgili açıklama videomuzu izleyebilirsiniz:

MYÖS Nasıl Olacak?

MYÖS uzun zaman sonra gerçekleştirilecek olan ilk merkezi yabancı öğrenci sınavı olacak. Sınav müfredatında büyük çaplı değişiklikler beklenmiyor. Bu yüzden tavsiyemiz adaylarımızın çalışma temposunu düşürmeden YÖK ve ÖSYM’den gelecek olan MYÖS açıklamalarını beklemeleri yönünde. Yükseköğretim Kurulu tarafından uygun görülmüş Yurtdışından Öğrenci Kabul koşulları arasında yer alan ABİTUR, SAT, ülkelerin ulusal sınavları, lise diploma notu gibi kriterlere göre öğrenci kabul edebilmesine devam edileceği öngörülüyor. Bu yüzden bir mağduriyet söz konusu olmayacaktır.

Nettekurs 10 yılı aşkın tecrübesi ve uzman YÖS akademik kadrosu ile MYÖS Sınavlarında da en büyük destekçiniz olmaya devam edecek. Sınavlarda yapılan değişiklikler göz önüne alınarak sizleri sınava eksiksiz olarak hazırlamaya ve her türlü gelişmelerden sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.

5 YORUMLAR

  1. MYÖS Sınavı ile ilgili her türlü soru / yorum / görüş ve önerinizi aşağıda yer alan “SORU SOR” bölümünü kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Uzman Rehberlik ekibimiz en kısa sürede yorumlarınıza dönüş sağlayacaktır.

  2. Myös tüm fakülteleri geçmek zorunlu mu? sağlık fakültesi sağlık yönetimi bölümü okumak istiyorum myös sınavına girmek zorunlu mu ?

    • Merhabalar, MYÖS Sınavı ile yerleştirme işlemlerinin nasıl olacağı ile ilgili henüz detayalar açıklanmadı. Açıklandığında sizlerle paylaşacağız. Fakat MYÖS’e girmenin zorunlu olacağını tahmin ediyoruz. Geçiş döneminde bazı esneklikler tanınabilir. Başarılar dileriz.

  3. Merhaba, sizce bu yil icin SAT sinavinin tip, dis hekimligi gibi bölümlere geçerli olma ihtimali var mi? Magduriyyet soz konusu, akademik yilin hemen ortasinda cok kötü bir karar aslinda bence

    • Merhabalar, YÖK ve ÖSYM’den henüz net bir açıklama gelmedi. Fakat sosyal medyada dolaşan bilgilerde, “Diğer yükseköğretim programları için MYÖS puanı yanı sıra YÖK tarafından denkliği kabul edilen YKS, ABİTUR, SAT ve diğer ülkelerin ulusal sınavları ile lise diploma notu gibi kriterlere göre öğrenci kabul edilecek.” bilgisi yer alıyor. Bizim de tahminimiz geçiş döneminde bir mağduriyet yaşanmaması için bu yıl bu puanların da kabul edileceği yönünde. İlerleyen günlerde resmi açıklama geldiğinde sizlerle paylaşacağız.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz