TIPDİL Nedir? TIPDİL Kaç Soru?

1
3787

TIPDİL Nedir? TIPDİL Kaç Soru?

EUS, DUS ve TUS Sınavları için gerekli olan dil muafiyetini sağlamak için adayların YÖK tarafından denkliği kabul edilen YDS, YÖKDİL ve benzeri yabancı dil seviye tespit sınavlarına girmeleri gerekmektedir. TIPDİL de adayların dil denkliği alabilmek için girdiği yabancı dil seviye tespit sınavlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Siz de TIPDİL’e hazırlanmayı düşünüyorsanız, TÖMER TIPDİL Sınavı ile ilgili sıkça sorulan soruların cevaplarına blog yazımızın devamını okuyarak ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda, TIPDİL Sınavı’na hazırlanacak olan ve aklında “TIPDİL Nedir? Tıpdil Kaç Soru? TIPDİL’e Nasıl Çalışılır? Dil Denkliği almak için TIPDİL mi YÖKDİL mi tercih edilmeli? En İyi Online TIPDİL Kursu Hangisi?” gibi sorularınızın yanıtlarını ve TIPDİL Sınavı ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

TIPDİL Nedir? TIPDİL Kaç Soru?

DUS, TUS, EUS gibi Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavları için gerekli olan dil muafiyetini sağlayabilmek adına adayların YÖK tarafından denkliği kabul edilen yabancı dil seviye tespit sınavlarından birisine girmeleri ve bu yabancı dil sınavlarından 50 ve üzerinde bir puan almaları gerekmektedir. Bu yüzden DUS, EUS, TUS gibi uzmanlık sınavlarına hazırlanan adaylar, YÖKDİL, YDS ve TIPDİL gibi yabancı dil sınavlarına başvurmaktadır. Tıp Dil Sınavı, 2014 yılından beri yapılmaktadır ve TIPDİL Soruları Ankara Üniversitesi TÖMER (Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi) tarafından hazırlanmaktadır.  TIPDİL Sınavı da YDS ve YÖKDİL’e benzer bir sınav olmakla birlikte kapsamı daha dar olan bir dil yeterlilik sınavı olarak karşımıza çıkar. TIPDİL Sınavı, sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren 5 sene boyunca geçerlidir, adaylar almış oldukları dil puanını 5 yıl süre ile kullanmaya devam edebilirler. Tıpdil sınavı başvuru tarihleri ve sınav sonuçlarının kaç günde açıklandığı bilgisi ise yıldan yıla değişiklik göstermekte ve ilgili bilgiler Ankara Üniversitesi tarafından duyurulmaktadır. TıpDil Sınavı 80 çoktan seçmeli sorudan oluşur. Adaylara soruları yanıtlamaları için toplamda 150 dakika yani 2,5 saat süre verilir.

TIPDİL Sınavı Konuları ve Soru Dağılımı:

Gramer Bilgisi ve Kelime 23 Soru
Cümle Tamamlama 13 Soru
Çeviri 14 Soru
Paragraf 20 Soru
Paragraf Tamamlama 6 Soru
Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümle 6 Soru


TÖMER TIPDİL Sınavı, İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinde yapılmaktadır. Adaylar bir sınav döneminde bu dillerden yalnızca birine ait sınava girebilmektedir.
TIPDİL Sınav Soruları ağırlıklı olarak tıbbî literatürden gelmektedir. Ayrıca adayların hedeflediği puan 50 barajı olduğu için diğer yabancı dil seviye tespit sınavlarına kıyasla sağlıklı bir çalışma prensibi ile başarılı olunabilecek düzeyde bir sınavdır.

TÖMER TIP Dil Sınavı’na Kimler Girebilir?

Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği, Eczacılık ya da Sağlık Bilimleri ile ilgili fakültelerin öğrencileri, uzmanlık eğitimi alanlar ve uzmanlık eğitimine devam edenler, tıp, diş hekimliği, eczacılık ya da sağlık bilimleri fakültelerinin ilgili bölümlerinden mezun olan ya da mezun olabilecek durumda olan kişiler TIPDİL Sınavı’na girebilirler. 2022 yılında sınav  ücreti 225 TL olarak belirlenmiştir fakat sınav ücretleri yıldan yıla değişiklik gösterebilmektedir. Güncel bilgiler için adaylar başvuru işlemlerini gerçekleştirmeden önce TIPDİL Başvuru kılavuzunu mutlaka incelemelidir.

TIPDİL NEDİR
Türkiye’nin En İyi Online TIPDİL Kursu tek tıkla ister cebinde ister evinde! Şimdi Ücretsiz Deneyin!

TIPDİL Başvuruları Nasıl Gerçekleştirilir?

Genellikle Şubat ve Haziran dönemlerinde olmak üzere yılda 2 kez gerçekleştirilen TIPDİL Sınavı, 2022 yılında Eylül ayında gerçekleştirildi. Sınav başvuruları ise Ağustos ayında alınmaya başlandı. TIPDİL bir ÖSYM tarafından yapılan merkezi bir sınav olmadığından net bir sınav başvuru tarihi söylememiz mümkün değil. Sınav ücretleri ve başvuru koşulları, başvuru merkezleri gibi bilgiler her sene Ankara TÖMER tarafından belirlenen dönemlerde güncel Tıpdil Başvuru kılavuzu üzerinden adaylara duyurulmaktadır. TIPDİL Başvuruları ilan edilen tarihlerde ” aday.ankara.edu.tr ” adresinde Aday Bilgi Sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. 2022 yılının 2. TIPDİL sınavı 10 EYLÜL 2022 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

TIPDİL ve YDS / YÖKDİL Farkı Nedir?

EUS, DUS, TUS gibi sınavlara girerek uzmanlık eğitimi almak isteyen adaylardan dil muafiyetini sağlayacak puanı almış olmaları beklenmektedir. Adaylar dil yeterliliği elde etmek için TIPDİL Sınavı haricinde YÖKDİL ya da YDS gibi sınavlara da girilebilmektedir. Akademik kariyer hedefleyen adayların YÖKDİL ya da YDS Sınavlarını daha çok tercih ettikleri görülmektedir. YÖKDİL Sınavı ve TIP DİL Sınavı kapsam bakımından birbirine benzer sınavlardır. YÖKDİL de adaylar sağlık ya da fen bilimleri alanından sınava girerek literatürüne daha hakim oldukları bir sınavla karşılaşmış olurlar bu sayede Tıpdil ya da Yökdil puanları genellikle YDS puanlarından daha yüksek olmaktadır. Çünkü kapsam bakımından YDS Sınavı diğer yabancı dil sınavlarından daha zorlayıcı bir sınavdır. YDS’ye hazırlanan adayların kelime bilgisi, gramer gibi konularda daha donanımlı olması beklenmektedir. Fakat sadece dil yeterliliği alma amacı ile sınava hazırlanacak olan adayların TIPDİL Sınavına girmeleri yeterli olacaktır. Bu açıdan bakıldığından TIPDİL, YDS ve YÖKDİL alternatifi bir sınav olarak karşımıza çıkmaktadır.

TIPDİL Puanı Nasıl Yükseltilir?

Her yıl çok sayıda aday dil yeterlilik baraj puanını aşmak amacıyla yabancı dil seviye tespit sınavlarına başvurmaktadır. Bu süreçte ” Tıpdil Hazırlık Süreci Nasıldır?, “En İyi TIPDİL Kursu Hangisidir? TIPDİL Puanı Nasıl Yükseltilir?” gibi sorularla sıkça karşılaşmaktayız. Akademik kariyer hedefi olan adaylar için hazırlanan YÖKDİL ve YDS gibi sınavların kapsamı daha geniş olduğu için bir kıyaslama yapacak olursak TIPDİL Sınavı’nın zorluk seviyesinin daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Tıpdil Sınavında kapsama ve geçmiş yıla ait sorulara bakıldığında, Gramer ve kelime bilgisinden yaklaşık 23 soru geldiği görülmekte. Bu açıdan planlı bir biçimde gramer ve kelime çalışması yaparak bu alandan soru kaçırmayan adaylar Tıpdil sınavından yüksek netler elde edilebiliyor. Ayrıca TIPDİL Sınavında alana ait ve çoğunluklu olarak tibbî literatürü kapsayan kelimeler kullanıldığından adaylar okuduğunu anlama konusunda da bir adım önde olmuş oluyor. TIPDİL Sınavında adayların 50 baraj puanını almaları öncelikli hedef olarak karşımıza çıkıyor bu yüzden doğru bir çalışma programı ile İngilizce temeli güçlü olmayan adayların bile Tıp dil sınavından kısa sürede hedeflenen baraj puanını alması mümkün. Sınavdan 50 puan alabilmek için, yaklaşık 40 ve üzeri sorunun doğru yanıtlanması gerekiyor.

Fakat ingilizce temeli olmayan bir kişinin tek başına kısa bir sürede yabancı dil sınavlarına hazırlık sürecini başarılı olarak sürdürebilmesi ve verimli bir program oluşturabilmesi göründüğü kadar kolay değil. Çoğu zaman adaylar deneme yanılma yolu ile süreci sürdürüyor ve bu da adayların sınava hazırlıkta zaman kaybetmesine neden oluyor. Sınavlara kendi çabalarıyla hazırlanan adayların tavsiyelerine uyarak çalışma programları oluşturmak da çoğu zaman yeteriz kalıyor çünkü adayların hazırbulunuşluk düzeyleri ve öğrenme şekilleri oldukça farklılık gösterebiliyor. Bu tip durumlarda en sağlıklı çalışma yöntemi profesyonel destek almaktır. Temeli sağlam atarak ileride yaşanacak olan maddi ve manevi kayıpların önüne geçmek mümkündür. Aynı zamanda Yabancı Dil kursları sınava yönelik hazırlanan çalışma programları ile başarıya ulaşma sürenizi de kısaltmaktadır. Sınavlara hazırlık süreçlerinde Online TIPDİL Kursları adaylara birçok avantaj sunmakta ve tek dönemde dil engelinden kurtulmayı mümkün hale getirebilmektedir. Online eğitimler maddi ve manevi kayıpların önüne geçerek adayların kendilerine zaman ayırmasına da olanak sağlamaktadır. Ayrıca online eğitimlerin dilediğiniz an dilediğiniz yerden izlenebilen içerikleri ile çalışma süreci daha verimli ve sürdürülebilir hale gelmektedir.

TIPDİL için En İyi Kaynaklar Nelerdir? TIPDİL Kaynak PDF ve Kitap Tavsiyeleri başlıklı yazımızı inceleyerek TIP DİL Sınavlarına hazırlık süreci ile ilgili daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Nettekurs ile Siz de Tek Dönemde Dil Muafiyetini Aşabilirsiniz!

1. Eğitimin Başkenti Ankara’nın en seçkin hocaları tarafından anlatılan canlı TIPDİL Derslerini yalnızca bir tık ile parmaklarınızın ucuna taşıyoruz.
2. Online Kurs içerikleri olarak konu anlatımı ve soru çözümlerini, canlı dersler, video dersleri, TIPDİL kursumuza özel çıkmış TIPDİL Soruları incelenerek hazırlanan TIPDİL yayınlarını ve diğer tüm güncel TIPDİL kaynaklarını çok uygun fiyatlarla sizlerle buluşturuyoruz.
3. İngilizce bilgisi düşük olan adaylarımızı önce Temel İngilizce ardından TIPDİL Canlı Dersleri ile tam anlamıyla TIP DİL Sınavı’na hazırlıyoruz. Bu sayede sizlere her seviyeye ve ihtiyaca yönelik eğitimi alma fırsatı sunuyoruz.
4. Canlı Derslerimizde Tıp Dil Sınavına yönelik Soru Çözümleri ve Tüyolar ile tüm eksiklerinizi tamamlıyor ve stratejik bir sınav hazırlık süreci geçirmenizi sağlıyoruz.
5. Gramer, Temel Kelime Bilgisi Eğitimi, Okuma Çalışmaları, Kelime Çalışmaları, Genel Gramer Taraması, Özgün Soru Çözüm Teknikleri ve TIPDİL Soru Çözümü derslerine 7 gün 24 saat boyunca sınırsız dinleme hakkı ile tek tıkla erişebiliyorsunuz.
6. Türkiye’nin En İyi Online Tıpdil Kursu‘nun tüm içeriklerini 2 yıl süre ile ek bir ücret almadan kullanımınıza açık tutuyoruz.
7. Tüm Aşamaların Yazılı PDF Kaynaklarını Ücretsiz olarak sistemimize yüklüyoruz.
8. Uzman rehberlik ekibimiz tarafından hazırlanan güncel çalışma programları ve 7/24 koçluk hizmeti ile adaylarımızın her anlamda en büyük destekçileri oluyoruz.
9. Canlı TIPDİL Derslerimiz etkileşimli olarak ilerliyor. Bu sistem sayesinde adayların diledikleri an akıllarına takılan soruları sorabilme ve cevap alabilmesine imkan sağlıyoruz. Ayrıca yine “Eğitmene Sor” özelliği sayesinde sorularınızı akıllı panel üzerinden eğitmenlere iletebiliyorsunuz.
10. “ÜCRETSİZ DENE” sistemimiz ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Sunduğumuz avantajları birebir canlı deneyimleyebilmeniz ve Online TIPDİL Kursu‘muza kaydolmadan önce fikir sahibi olabilmeniz adına nettekurs.com‘a üye olan adaylarımıza deneme süresi boyunca tüm içeriklerimizi ücretsiz olarak erişime açıyoruz.

10 yılı aşkın süredir online eğitim alanındaki tecrübemizi ve deneyimlerimizi Türkiye’nin En İyi TIPDİL Yayınları ve Uzman Hocaları ile birleştirerek Nettekurs Online TIPDİL Kursu‘nu parmaklarınızın ucuna taşıyoruz! Nettekurs’un Online TIPDİL Eğitimleri ile ilgili üyelerimizin yorumlarını incelemek isterseniz Nettekurs Kullanıcı Yorum Sayfası‘ nı ziyaret edebilirsiniz.

1 Yorum

  1. TIPDİL Sınavı ile ilgili sorularınızı aşağıda yer alan “soru sor” bölümü üzerinden bizlere iletebilirsiniz. Uzman rehberlik ekibimiz en kısa sürede yorumlarınıza dönüş sağlayacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz