Tıpta Uzmanlık Alanları ve Eğitim Süreleri Nelerdir?

0
26683

Tıpta Uzmanlık Alanları ve Eğitim Süreleri Nelerdir?

Tıp Doktorluğu eğitimi alan adaylar uzmanlık eğitimi alarak branşlarını seçebilmek için ÖSYM tarafından düzenlenen TUS sınavına girmektedir. TUS (Tıpta Uzmanlık Eğitimine Giriş Sınavı) her sene, İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez düzenlenir. Adaylar sınav sonuçlarına göre seçtikleri branşta uzmanlık eğitimi almak için başvurularını yaparlar. Yazımızda, TUS sınavına giren adayların sınav sonuçları ile seçebilecekleri Tıpta uzmanlık dalları ve Tıpta uzmanlık eğitim süreleri için hazırlanan en güncel tabloyu bulabilirsiniz. TUS uzmanlık alanları ve eğitim süreleri hakkında bilgi almadan önce TUS Nedir? TUS Sınavına Kimler Girebilir? yazımızı okuyarak sınav hakkında ön bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Tıpta Uzmanlık Dalları Nelerdir?

Tus başvuruları
Nettekurs Online TUS Kursu, Türkiye’nin En İyi TUS Eğitmenleri ve En İyi TUS Kaynaklarını evinize ve cebinize taşıyor!

TUS sınavına giren adayların sınav sonuçları ile tercih edebilecekleri 42 adet uzmanlık alanı bulunmaktadır. Her sene ÖSYM tarafından yayımlanan Tıpta Uzmanlık Sınavı Değerlendirme Raporu  verilerine göre en yüksek puanla girilen Tıpta uzmanlık dalları sırasıyla; Deri ve Zührevi Hastalıklar, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Radyoloji ve Radyasyon Onkolojisidir. Cerrahi gibi kapsamlı ve geçmiş dönemlerin yüksek puanlı branşları ise son dönemlerde daha düşük puanlara sahiptir. Tıpta uzmanlık eğitim süreleri ise branşlara göre değişiklik göstermektedir. Hedeflediğiniz Tıpta uzmanlık alanı ne olursa olsun TUS ‘ta başarıyı yakalamak için oldukça sıkı bir çalışma gerekmektedir. Türkiye ‘nin en zor sınavlarından biri olan TUS ‘ta tek girişte hedeflediğiniz başarıyı yakalamak için nettekurs online TUS Eğitimlerinden faydalanabilirsiniz. Dilerseniz Dahiliye, Fizyoloji, Cerrahi gibi her alana özel hazırlanan Online TUS Kursu eğitimlerini seçerek eksiklerinizi tamamlayabilir veya hızlandırılmış TUS eğitimlerimiz sayesinde sınava kısa sürede hazır hale gelebilirsiniz. >>Online TUS Kursu Ücretsiz Dene!

Tıpta Uzmanlık Eğitim Süreleri Nelerdir?

Tıpta uzmanlık eğitim süreleri uzmanlık alanında alınacak eğitimin içeriğine ve kapsamına göre değişiklik gösterir. Uzmanlık eğitimi almak isteyen adaylar seçtikleri branşta 3 ila 5 yıl arasında değişen sürelerde eğitim alarak uzman doktor ünvanını kazanabilir. Aşağıdaki Tıpta uzmanlık alanları ve eğitim süreleri tablosunda TUS ile tercih edilebilecek Tıpta uzmanlık alanları ve Tıpta uzmanlık eğitim süreleri en güncel hali ile yer almaktadır

Tıpta Uzmanlık Alanları ve Eğitim Süreleri
Uzmanlık Dalları Eğitim Süreleri
Acil Tıp 4
Adli Tıp 4
Aile Hekimliği 3
Anatomi 3
Anesteziyoloji ve Reanimasyon 5
Askeri Sağlık Hizmetleri 3
Beyin ve Sinir Cerrahisi 5
Çocuk Cerrahisi 5
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları 4
Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları 4
Deri ve Zührevi Hastalıklar 4
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji 5
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon 4
Fizyoloji 3
Genel Cerrahi 5
Göğüs Cerrahisi 5
Göğüs Hastalıkları 4
Göz Hastalıkları 4
Halk Sağlığı 4
Hava ve Uzay Hekimliği 3
Histoloji ve Embriyoloji 3
İç Hastalıkları 4
Kadın Hastalıkları ve Doğum 4
Kalp ve Damar Cerrahisi 5
Kardiyoloji 5
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları 5
Nöroloji 5
Nükleer Tıp 4
Ortopedi ve Travmatoloji 5
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi 5
Radyasyon Onkolojisi 5
Radyoloji 5
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları 4
Spor Hekimliği 4
Su Altı Hekimliği ve Hiberbarik Tıp 3
Tıbbi Biyokimya 4
Tıbbi Ekoloji ve Hisroklimatoloji 3
Tıbbi Farmokoloji 4
Tıbbi Genetik 4
Tıbbi Mikrobiyoloji 4
Tıbbi Patoloji 4
Üroloji 5

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz