ALES Kaç Soru Kaç Dakika? ALES ‘te Kaç Soru Var?

0
3691

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/nettekurs/public_html/blognettekurs.com/wp-content/plugins/cbxdynamicsidebar/public/class-cbxdynamicsidebar-public.php on line 118

ALES Kaç Soru Kaç Dakika?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı yani kısaca ALES ‘te kaç soru var? Sınav süresi nedir? ALES hangi bölümlerden oluşur? sınava girmeyi düşünen birçok adayın ilk aşamada sorduğu ve bilgi almak istediği sorular çoğunlukla ALES ‘in içeriği hakkındadır. Aynı zamanda ALES sınav sisteminde yapılan değişiklikler de birçok adayın aklına ‘ALES kaç soru kaç dakika?’ sorusunu getirmiştir. Yazımızda ‘ALES ‘te kaç soru var? ALES kaç soru kaç dakika?’ ve ‘Yeni sınav sisteminde yapılan değişiklikler nelerdir?’ gibi sınav hakkında merak ettiklerinize cevap bulabileceksiniz. Ayrıca nettekurs Youtube kanalını ziyaret ederek ALES soru çözümü ve konu anlatımı videolarını izleyebilir, sınava yönelik en iyi taktikleri alabilirsiniz.
ales kaç soru kaç dakika, ales'te kaç soru var

ALES ‘te Kaç Soru Var?

ALES sınavında sözel ve sayısal olmak üzere iki bölüm bulunmaktadır. Her bölümde adaylara, ağırlıklı olarak mantıksal akıl yürütme becerisini ölçen sorular sorulmakta ve sorular standart katsayılar ile çarpılarak toplam ALES puanı elde edilmektedir. Peki ALES ‘te kaç soru var? ALES sınavının sözel ve sayısal bölümlerinde ellişer soru yer alır. Yani ALES sınavında adaylar toplam 100 sorudan sorumludurlar. ALES soruları iki ana bölümde toplanmasına ve ÖSYM tarafından düzenlenen diğer sınavlara göre nispeten daha az soru sayısına sahip olmasına rağmen birçok aday ALES soru sayısı ve sınav süresinin uyumsuz olduğunu düşünmektedir. ALES sınavının amacı, bugüne kadar lisans eğitimi almış, branşını seçmiş ve belirli bir uzmanlık sahibi olan kişilerin Lisansüstü eğitim alma veya akademik personel olma sürecinde bilgilerini ne kadar başarılı kullanabileceklerini ölçmektir.

ALES Kaç Soru Kaç Dakika?

Yenilenen sistemde ALES 100 soru 150 dakikadır. Geçmiş dönemde yapılan ALES sınavları, 160 sorudan oluşuyordu ve adaylara çözümler için 180 dakika süre tanınıyordu. Yenilenen sistemle birlikte ALES ‘te hem soru sayısı azaldı hem de sınav süresi kısaldı. ALES eşit ağırlık puan hesaplamasında %50 sayısal %50 sözel puan etkili olacak şekilde ALES puan hesaplama sistemi yeniden düzenlendi. Yeni sisteme uygun ALES puan hesaplama motoruna buradan ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda sizi ALES için hazırlanan en güncel ücretsiz kaynaklardan yararlanmak, etkileşimli canlı derslerde Ankara ‘nın en deneyimli ALES hocalarından tüm ALES tüyolarını almak, canlı derslerin soru sorup cevap alma özelliği sayesinde özel ders niteliğinde bir ALES hazırlık süreci geçirmek için nettekurs online ALES Eğitimlerine davet ediyoruz. Dilerseniz tüm video ve yazılı içerikleri hiçbir ücret ödemeden deneyebilir, online dershane olanaklarını daha yakından tanıyabilirsiniz. >>Online ALES Kursu Ücretsiz Dene!

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz