ALES İçin En İyi Kaynak Nedir? ALES En İyi Kaynak Nasıl Seçilir?

1
1918

ALES İçin En İyi Kaynak Nedir? ALES En İyi Kaynak Nasıl Seçilir?

ALES Sınavına lisans döneminde ya da çalışma hayatına atılıp hazırlanan çok sayıda aday var. Adayların şikayet ettikleri konuların başında ise zamanın yetersiz olması geliyor. Şüphesiz ki geniş bir zaman diliminde herhangi bir sınava hazırlanmak çok daha kolay. Kısa bir sürede başarı elde etmek ise göründüğü kadar kolay değil. Doğru çalışma yöntemi ile kısa zamanda etkili bir sonuç alarak ALES Puanını yükseltmeye çalışan adaylar için bu blog yazımızda, ALES’e hazırlıkta en önemli konulardan biri olan kaynak seçimi meselesine değindik. Blog yazımızın devamını okuyarak “ALES İçin En İyi Kaynak Nedir? ALES En İyi Kaynak Nasıl Seçilir?” sorularının yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

ALES İçin En İyi Kaynak Nedir?

ALES Sınavı, sözel ve sayısal alana dair temel bilgi ve yetenekleri ölçen bir sınavdır. Açıklanan verilere göre Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı – ALES’e her sene 300 binden fazla aday katılmaktadır. Yılda 3 kere düzenlenen ALES Sınavına adaylar puanlarını yükseltebilmek amacı ile sık sık girmektedir. Fakat doğru şekilde çalışmayan adayların birbirine yakın puanlar alarak hedeflerindeki ALES Puanına ulaşamadıkları görülmektedir. Yüksek Lisans ve doktora eğitimi yanı sıra öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, eğitim öğretim planlamacısı gibi kadroların yerleştirilme işlemlerinde de kullanılan ALES Puanı ne kadar yüksekse, adayların açılan kadro ve kontenjanlara yerleşebilme ihtimali de o oranda artmaktadır. ALES Puanını yükseltebilmek içinse, ders çalışırken bazı noktalara önem vermek gerekmektedir.

İlk olarak, ALES sınavında sözel, sayısal ve eşit ağırlık olmak üzere 3 puan türü söz konusudur. Fakat kişi sözel alandan sınava hazırlansa dahi matematik sorularını da yapmalıdır. Aynı durum sayısal puanını kullanmak isteyen adaylar için de geçerlidir. Bu yüzden adaylar sınavlardaki tüm sorulardan sorumludur. Bu yüzden ALES Sınav Müfredatında yer alan konuların hızlı bir şekilde tekrar edilmesi önemlidir.

ALES Hazırlık Kaynakları
Başarı Garantili Online ALES Kursu Kaynakları Dilediğiniz Her An ve Her Yerde Tek Tık ile Parmaklarınızın Ucunda!

Konu eksikleri giderildikten sonra en önemli basamak soru çözümü yani pratik yapma kısmıdır. ÖSYM Çıkmış ALES Soruları ALES için en iyi kaynak olarak karşımıza çıkar. Adaylar sınava girmeden önce son yılın çıkmış ALES Sorularını mutlaka çözmelidir.

Fakat ALES Çıkmış sorular, ALES Kaynağı olarak tek başına yeterli değildir. Sınav esnasında zamanı etkili ve verimli kullanmak çok önemli olduğundan adayların sık sık deneme çözmesi, daha çok soru görmesi oldukça önemlidir. Bu yüzden adaylar destekleyici ALES Kaynaklarına ihtiyaç duymaktadır. Bu durumda da karşımıza doğru kaynağı seçme meselesi çıkmaktadır.

Peki ALES En İyi Kaynak Nasıl Seçilir?

Şüphesiz ki ALES denildiğinde sayısız içeriğe ulaşmak mümkün. Fakat bu içeriklerin bir bölümü öğrenciye kendini yetersiz hissettirerek daha çok yayın satma amacı güttüğü için, ALES Hazırlık sürecinde bu tarz kaynaklar kullanmak adaylara yarardan çok zarar verebilmektedir. İyi bir ALES Kaynağında bulunması gereken en önemli özellik, ÖSYM Sınav formatına ve ÖSYM ALES Sorularına paralel özellikler taşımasıdır. Bu yüzden bir yayın satın almadan önce yayına ait içerikleri inceleyebilmek, yayın kalitesi hakkında fikir sahibi olabilmek gerekir. ALES için en iyi kaynak seçiminde bir diğer önemli husus, adayların seviyesine uygunluk göstermesidir. ALES’e ilk defa hazırlanan ve 90 ve üzeri puan hedefleyen adayların faydalandığı ALES Kaynağı arasında farklar olmalıdır. Her düzeye ve seviyeye uygun sorular içeren kaynaklar tercih edilmelidir. İyi ve doğru ALES Kaynağını seçtikten sonra, soru çözümleri esnasında hatalı çözmüş olduğumuz ve çözerken zorlandığımız soruların geçmişe dönük tekrar edilmesi ve bir süre sonra tekrar çözülmesi de ALES Hazırlık sürecinde önemli bir stratejidir. Kullanacağınız kaynağın ayrıntılı çözümler içeren bir kaynak olması, video anlatımlara sahip olması gibi özellikler o kaynağı çok daha yararlı hale getirecektir. Bu yüzden ALES Kaynağı seçerken yayının sunmuş olduğu tüm imkanlar iyi değerlendirilmelidir.

Soru bankalarının yanı sıra, ALES Denemeleri de sınava hazırlık için çok iyi kaynaklardır. Denemelerde daha seçkin sorular yer aldığı için sınava girmeden önce adaylar mutlaka deneme çözmelidir. Online denemeler tekrar çözme avantajı sunduğu ve ayrıntılı, videolu çözümlere ulaşma imkanını pratik bir şekilde sağladığı için deneme seçimi konusunda iyi birer alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aklınızda En İyi Online ALES Denemesine Nasıl Ulaşırım? sorusu yer alıyorsa, şimdi Nettekurs Online ALES Kursu‘na ait içerikleri ücretsiz olarak deneyebilir, Online ALES Deneme Sınavlarına katılarak kendinizi sınava eksiksiz hazırlayabilirsiniz. ALES Online Deneme Sınavı İle ALES Sınavına Nasıl Hazırlanılır? başlıklı blog yazımızı okuyarak ALES Sınavına Hazırlık sürecinde düzenli olarak deneme çözmenin avantajları ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Nettekurs Online ALES Kursu Kaynakları:

Nettekurs 10 yılı aşkın süredir sayısız adayı sınava hazırlayan Türkiye’nin öncü online eğitim platformlarından birisidir. Çözümlü ALES Deneme Kitapları, Sınav formatı ayrıntılı incelenerek hazırlanmış ALES Kaynakları, Online ALES Denemeleri haricinde her ihtiyaca cevap veren Online ALES Kursu yayınları ile ALES’te hayal ettiğiniz puanı çok kısa bir dönemde alabilirsiniz. İlk dönemde hedeflediğiniz puanı alamama ihtimaline karşılık, tüm ALES Kursu içeriklerimizi 2 yıl süre ile erişiminize sınırsız izleme hakkı ile açık tutuyoruz. Bu sayede başarı garantili ALES yayınlarımız ve Online ALES içeriklerimiz ile Nettekurs’tan sınav kazanmadan ayrılmama garantisi veriyoruz! Hemen üye olarak ÜCRETSİZ DENE özelliği ile, 7/24 ulaşılabilir ALES Kursu yayınlarımızı hiçbir ücret ödemeden ayrıntılı olarak inceleyebilir, sistemimiz hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

1 Yorum

  1. ALES Sınavı ile ilgili yorum ve sorularınızı aşağıda yer alan “soru sor” bölümü üzerinden bizlere iletebilirsiniz. Uzman ALES rehberlik ekibimiz en kısa sürede yorumlarınıza ve sorularınıza dönüş sağlayacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz