STS Eczacılık Kaç Soru? STS Eczacılık Sınav Süresi Nedir?

1
2378

STS Eczacılık Kaç Soru? STS Eczacılık Sınav Süresi Nedir?

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ve diploma denkliği almak için yurtdışında eczacılık mezunu olan adayların girmekte olduğu Eczacılık Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı – STS Eczacılık 2017 yılından beri uygulanan bir sınav olarak karşımıza çıkıyor. İlmi Hüviyet Tespiti de denklik almak için bir seçenek olsa da, STS Eczacılık Sınavına olan ilginin her sene giderek arttığı görülüyor. Siz de diploma denkliği almak için STS Eczacılık Sınavı’na hazırlanmaya başlayacaksanız ve sınav hakkında ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız, STS Eczacılık Kaç Soru? STS Eczacılık Sınav Süresi Nedir? gibi sorularınızın yanıtlarını blog yazımızda bulabilirsiniz.

Eczacılık Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı – STS Eczacılık Nedir?

Açılımı Eczacılık Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı olan STS Eczacılık, diploma denkliği için yapılan bir seviye tespit sınavıdır. Bu sınava yurtdışında eğitimini tamamlayan ve diploma denkliği almak isteyen eczacılık fakültesi mezunu adaylar başvurabilir. Sınavın amacı yurtdışında eczacılık eğitimi almış adayların diploma denkliği hakkı kazanarak mesleklerini Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yapmalarına imkan sağlamaktır. Yurtdışında eğitimini tamamlayan bir eczacı, STS Eczacılık Sınavı ya da İlmi Hüviyet Sınavı gibi denklik almasını sağlayan bir sınava girerek başarılı olamazsa, eczacılık mesleğini Türkiye’de gerçekleştirmesi mümkün değildir.

STS Eczacılık Sınav Kapsamı Nasıldır?

STS Eczacılık Sınavı soruları Ulusal Eczacılık Çekirdek Programını kapsar. Diğer bir ifade ile, Türkiye’de lisans eğitimi boyunca Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin almış olduğu Eczacılık Temel Bilimleri ve Eczacılık Meslek Bilimleri derslerinin konuları STS Eczacılık Sınavı’na başvuran adaylara da sorulmaktadır.  Eczacılık Temel Bilimleri ve Meslek Bilimleri dersleri Analitik Kimya , Fizyoloji-Patoloji, Biyokimya, Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji, Tıbbi Biyoloji , Halk Sağlığı, Eczacılık Mevzuatı/Etik, Farmakoloji, Klinik Eczacılık, Farmasötik Kimya, Farmakognozi/Farmasötik Botanik, Farmasötik Teknoloji ve Farmasötik Toksikoloji olarak karşımıza çıkmaktadır.

STS Eczacılık Sınavı Kaç Soru
Türkiye’nin İlk ve Tek Online STS Eczacılık Kursu Canlı Dersleri ile Başarı Yalnızca Bir Tık Uzağınızda!

STS Eczacılık Sınavı Kaç Sorudur?

Yurtdışında eczacılık alanında eğitim görmüş kişilerin, ülkemizde denklik kazanabilmek için girmiş olduğu STS Eczacılık Sınavı, 100 çoktan seçmeli sorudan oluşur. Ayrıca 4 yanlış cevap 1 doğru cevabı götürmektedir. Adayların sınavda başarılı sayılabilmeleri için 100 puan üzerinden en az 40 ve üzeri bir puan almaları gerekir.

STS Eczacılık Sınavı Sorularının konu ve yüzdelik dağılımlarını aşağıda yer alan tablodan inceleyebilirsiniz. Tabloda yer alan bilgiler, bu zamana kadar uygulanmış olan ÖSYM STS Eczacılık Sınavlarından hareketle oluşturulmuştur. Yıllara göre, ÖSYM ve YÖK’ün uygun gördüğü şekilde soru sayısı ve konu dağılımlarında (Ulusal ÇEP’e uygun olacak şekilde) değişiklikler yapılabilir. Yapılacak herhangi bir değişiklik, başvuru döneminde güncel sınav kılavuzu ile adaylara duyurulur.

Eczacılık Temel Bilimler Sınav Yüzdesi% Soru Sayısı
Analitik Kimya 10 10
Anatomi
Fizyoloji 6 3
Patoloji 6 3
Biyokimya ve Klinik Biyokimya 6 6
Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji 4 4
Tıbbi Biyoloji 3 3
Halk Sağlığı 1 1

 

Eczacılık Meslek Bilimleri Sınav Yüzdesi% Soru Sayısı
Eczacılık Mevzuatı/Etik 3 3
Farmakoloji 8 8
Klinik Eczacılık 8 8
Farmasötik Kimya 15 15
Farmakognozi/ Farmasötik Botanik 15 15
Farmasötik Teknoloji 15 15
Farmasötik Toksikoloji 6 6
STS Eczacılık Sınav Süresi Nedir?

STS Eczacılık Sınavında adaylara 100 çoktan seçmeli soruyu cevaplayabilmeleri için verilen süre 135 dakikadır. Adaylara sınav süresi boyunca ekstra süre ve mola verilmemektedir. STS Eczacılık Konuları Nelerdir? STS Eczacılık Sınavı Kaç Sorudur? başlıklı blog yazımızı okuyarak STS Eczacılık Sınavı ile daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Denklik Kazanma Garantili Türkiye’nin İlk ve Tek Online STS Kursu Avantajları:

1. Satın aldığınız Online STS Kurs içeriklerini “sınırsız izleme” hakkı ile tekrar dinleyebilirsiniz.

2. “Başarı Garantisi” sistemi ile Nettekurs’tan denklik almadan ayrılmazsınız! İlk senede hedeflediğiniz puanı alamasanız bile, STS Kursu paketlerine erişim süreniz tek dönem ile sınırlı değildir. Paket içeriklerine 2 yıl boyunca erişebilirsiniz. Bu sayede kurs içeriklerini 2 sınav dönemi boyunca ekstra bir ücret ödemeden kullanabilirsiniz.

3. Online STS Eczacılık Kursu içeriklerine 7/24 ulaşabilirsiniz. Kullanıcı dostu panelimiz internet erişimine sahip tüm akıllı cihazlarda kullanılabilir.

4. Gereksiz ayrıntılardan arındırılmış, sınav odaklı kurs programı ile hem zamandan hem de paranızdan tasarruf edersiniz.

5. “Eğitmene Sor” özelliği ile aklınıza takılan tüm soruları Türkiye’nin en iyi STS Eczacılık eğitmenlerine sorabilirsiniz.

6. “Not Al” özelliği sayesinde video ders esnasında kendinize hatırlatma notları ekleyebildiğiniz oldukça kullanışlı bir panel üzerinden çalışabilirsiniz.

7. Yalnızca Online Ders ve Canlı Ders içeriklerine değil STS Eczacılık Canlı Dersleri ile uyumlu PDF Ders notlarına ve Online STS Eczacılık deneme sınavlarına da ek bir ücret ödemeden erişirsiniz.

8. Sınava hazırlıkta en önemli noktalardan biri rehberlik ve danışmanlık desteğidir. Nettekurs 7/24 yanınızda olan uzman rehberlik sistemi ve canlı destek hizmeti ile sınav sürecine dair tüm ihtiyaçlarınıza anında yanıt verebilmektedir.

9. “Ücretsiz Dene” özelliği sayesinde Nettekurs’ta pişmanlığa yer yoktur. Online STS Kursu içeriklerimizi Online STS Kursumuza ücretsiz üye olarak demo süresi boyunca deneyimleyebilirsiniz!  Bu sayede kayıt olmadan önce kararı kendiniz verirsiniz.

Şimdi Nettekurs’u keşfedin. Bu yıl diploma denkliği kazanan adaylar arasındaki yerinizi hemen ayırtın!

1 Yorum

  1. STS Eczacılık Sınavı ile ilgili yorum ve sorularınızı aşağıda yer alan “soru sor” bölümü üzerinden bizlere iletebilirsiniz. Uzman STS Eczacılık rehberlik ekibimiz en kısa sürede yorumlarınıza dönüş sağlayacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz