STS Eczacılık Konuları Nelerdir? STS Eczacılık Sınavı Kaç Sorudur?

1
4594

STS Eczacılık Konuları Nelerdir? STS Eczacılık Sınavı Kaç Sorudur?

Bu yazımızda STS Eczacılık Sınavına girecek olan adayların çokça merak ettiği; STS Eczacılık Konuları Nelerdir? STS Eczacılık Sınavı Kaç Sorudur ? gibi STS Eczacılık ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların yanıtını bulabileceksiniz.

Açılımı Eczacılık Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı olan STS Eczacılık, diploma denkliği için yapılan bir seviye tespit sınavıdır. Yurtdışı diploma denkliği almak isteyen eczacılar ÖSYM tarafından yapılan bu seviye tespit sınavına girmektedirler.

sts-eczacilik-konulari-nelerdir
Hemen Kaydınızı Yaptırın, Eczacılık Alanında Diploma Denkliği Sınavını Şansa Bırakmayın!

STS Eczacılık Konuları Nelerdir?

STS Eczacılık Konuları:

STS Eczacılık Sınav kapsamı Ulusal ÇEP Eczacılık programını kapsamaktadır ve aşağıda yer alan branşlara yönelik sorular yer almaktadır:

Eczacılık Temel Bilimler:

Analitik Kimya

Fizyoloji-Patoloji

Biyokimya

Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji

Tıbbi Biyoloji

Halk Sağlığı

Eczacılık Meslek Bilimleri:

Eczacılık Mevzuatı/Etik

Farmakoloji

Klinik Eczacılık

Farmasötik Kimya

Farmakognozi/Farmasötik Botanik

Farmasötik Teknoloji

Farmasötik Toksikoloji

 

 

Sınav Konuları Soru Sayısı
Analitik Kimya 7
Fizyoloji-Patoloji 5
Biyokimya 5
Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji 3
Tıbbi Biyoloji 2
Halk Sağlığı 1
Eczacılık Mevzuatı/Etik 2
Farmakoloji 6
Klinik Eczacılık 6
Farmasötik Kimya 11
Farmakognozi/Farmasötik Botanik 11
Farmasötik Teknoloji 11
Farmasötik Toksikoloji 5
TOPLAM 75

 
*Tabloda yer alan bilgiler EUS – STS Eczacılık Sınavlarından hareketle hesaplanan ortalama rakamlardır. Yıllara göre değişiklik gösterebilir.

STS Eczacılık Sınavı Kaç Sorudur?

Yurtdışında eczacılık alanında eğitim görmüş kişilerin, ülkemizde denklik alabilmesi için girmiş olduğu STS Eczacılık Sınavı; 75 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır.

STS Eczacılık Sınav Süresi Ne Kadardır?

STS Eczacılık Sınavında adaylara 75 çoktan seçmeli soruyu cevaplaması için verilen süre 110 dakikadır. Adaylara sınav süresi boyunca ekstra süre ve mola verilmemektedir. Adayların belirlenen sınav süresi boyunca sınav sorularını cevaplaması ve optik kağıda kodlaması gerekmektedir.

STS Eczacılık Sınavı Nerede Yapılır? Nasıl Başvurulur?

Sınav merkezleri, ÖSYM tarafından duyurulmaktadır. Sınav başvuru tarihi ve sınav tarihine ilişkin bilgiler; ÖSYM takviminde yer almaktadır. Sınava ilişkin diğer önemli noktalar ise; YÖK internet sitesinde yer alan dilekçe doldurulup, gerekli ücretlerin ödenmesi ile birlikte posta yolu ya da elden dilekçenin teslimiyle başvuru yapılmaktadır. Adayın eğitim aldığı kurum, almış olduğu dersler YÖK Denklik Komisyonu tarafından incelenerek, adayın sınava giriş hakkının olup olmadığı belirlenir. STS Sınavına, YÖK Denklik Komisyonun onayı alınmadan girmek mümkündür, ancak komisyon onayı olmadan sınavın geçerliliği bulunmamaktadır. Nettekurs STS Eczacılık sınavına girecek adaylar için üyelerine özel rehber danışmanlık hizmeti vermektedir.

STS Eczacılık Sınavı Ne İşe Yarar? Kimler Katılır?

Ülkemizdeki kanunlar gereğince, yurtdışında öğrenim görmüş kişilerin denklik almadan eczacılık yapabilmesi mümkün değildir. Denklik alınabilmesi için girilmesi gerek STS Eczacılık Sınavı; adayların sınavda başarılı olmasıyla sağlanmaktadır.

STS Eczacılık Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

STS Eczacılık Sınavına girecekseniz ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız öncelikli olarak Analitik Kimya, Fizyoloji-Patoloji, Biyokimya, Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji, Tıbbi Biyoloji, Halk Sağlığı, Eczacılık Mevzuatı/Etik, Farmakoloji, Klinik Eczacılık, Farmasötik Kimya, Farmakognozi/Farmasötik Botanik, Farmasötik Teknoloji, Farmasötik Toksikoloji branşlarından eksiğiniz olan konulara ağırlık vermeniz gerekmektedir. Sınav hemen hemen tüm müfredatı kapsadığı için Türk eğitim sistemi içerisinde Eczacılık ÇEP programına uygun bir çalışma planı hazırlanmalıdır.

Nettekurs, STS Eczacılık sınavına hazırlanan adaylara özel olarak rehberlik hizmeti vermektedir. Sınava hazırlanırken aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulabileceğiniz uzman eğitmen kadromuz ve rehber danışmanlık ekibimiz ile STS Eczacılık Sınavına Eksiksiz olarak hazırlanmanızı sağlıyoruz. Hangi şehirde olursanız olun, Türkiye’nin en iyi Eczacılık hocalarına bir tıkla ulaşabileceğiniz online eğitim sistemimiz ile diploma denkliği kazanmak sizin için daha pratik olacak. Çıkmış STS Eczacılık sorularından hareketle sınava dair ihtiyaç duyabileceğiniz tüm detaylara sahip Online STS Eczacılık Kursu içeriklerimiz ile STS Eczacılık Sınavı ‘na eksiksiz olarak hazırlanabilirsiniz.

Nettekurs’un Avantajları:

Alanında uzman ve en iyi STS Eczacılık eğitimcileri ile birlikte; en çok kazandıran STS Eczacılık Online Kursuna birçok avantajlar ile çok rahat erişmeniz mümkündür.

1. Satın aldığınız Online STS Eczacılık Kurs içeriklerini “sınırsız tekrar” hakkı ile tekrar tekrar dinleyebilirsiniz.

2. Nettekurs STS Eczacılık Kursu paketlerine erişim süreniz 2 yıldır. Bu sayede kurs içeriklerini 2 sınav dönemi boyunca kullanabilirsiniz.

3. Online STS Eczacılık Kursu içeriklerine 7/24 internet erişimine sahip tüm akıllı cihazlardan ulaşabilirsiniz.

4. Gereksiz ayrıntılardan arındırılmış, sınav odaklı kurs programı ile hem zamandan hem de paranızdan tasarruf etmiş olursunuz.

5. Aldığınız tüm hizmetleri “En düşük ücret, en iyi eğitim” garantisi ile alırsınız.

6. “Eğitmene Sor” özelliği ile aklınıza takılan tüm soruları Türkiye’nin en iyi STS Eczacılık eğitmenlerine sorabilirsiniz. Ayrıca canlı derslerde de sorularınızı eğitmenlerimizle paylaşabilirsiniz!

7. “Not Al” özelliği sayesinde video ders esnasında kendinize hatırlatma notları ekleyebildiğiniz oldukça kullanışlı bir panel üzerinden çalışabilirsiniz.

8. Yalnızca Online STS Eczacılık ders ve canlı ders içeriklerine değil STS Eczacılık Canlı Dersleri ile uyumlu PDF Ders notlarına da ek bir ücret ödemeden erişebilirsiniz.

9. Sınava hazırlıkta en önemli noktalardan biri rehberlik hizmetidir. Nettekurs 7/24 yanınızda olan uzman rehberlik sistemi ile ihtiyaçlarınıza anında yanıt verebilmektedir.

10. “Ücretsiz Dene” özelliği sayesinde Nettekurs’ta pişmanlığa yer yoktur. Online STS Eczacılık Kursu içeriklerimizi Online STS Eczacılık Kursumuza ücretsiz üye olarak demo süresi boyunca görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede kayıt olmadan önce kararı kendiniz verebilir, STS Eczacılık Sınavı’na aklınızda hiçbir soru işareti olmadan ulaşabilirsiniz.

Nettekurs ile başarı yalnızca bir tık yakınınızda!

1 Yorum

  1. STS Eczacılık Sınavı ile ilgili aklınızdaki tüm soruları ve bizlerle paylaşmak istediğiniz yorumlarınızı aşağıda yer alan “SORU SOR” bölümünü kullanarak uzman STS Rehberlik ekibimize ulaştırabilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa sürede dönüş sağlanacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz