Diş Hekimliği Denklik Sınavı Nedir? Diş Hekimliğinde Denklik Nasıl Alınır?

1
7902

Diş Hekimliği Denklik Sınavı Nedir? Diş Hekimliğinde Denklik Nasıl Alınır?

Yurtdışında Diş Hekimliği Fakültelerinde eğitim almış ve mezun olmuş olan diş hekimleri, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Diş Hekimliği Mesleğini icra etmek istedikleri takdirde öncelikli olarak denklik belgesine sahip olmaları beklenmektedir. Bu belge adayların ÖSYM tarafından gerçekleştirilen STS Diş Hekimliği Sınavına girmeleri ile alınabilmektedir. Ayrıca denklik işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için STS Diş Sınavı haricinde İlmi Hüviyet Tespiti Sınavları da gerçekleştirilmektedir. Bu yazımızda Diş Hekimliği Denklik Sınavı Nedir? Diş Hekimliğinde Denklik Nasıl Alınır? gibi sorularınızın yanıtlarını bulabilir, STS Diş Sınavı konuları ve soru dağılımları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Diş Hekimliği Denklik Sınavı Nedir? STS Diş Sınavı Nasıldır?

STS Diş Denklik Sınavı’nın açılımı Diş Hekimliği Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı‘dır. STS Diş Hekimliği Denklik Sınavı ÖSYM tarafından yapılan bir denklik sınavı olarak karşımıza çıkmaktadır. STS Diş Hekimliği Denklik Sınavı yılda en az bir kez yapılmaktadır fakat sağlık alanında yapılması planlanan iyileştirmelere yönelik düzenlemeler neticesinde DUS ve STS Diş Sınavlarının yılda 2 kez yapılması için çalışmalar mevcuttur. Diş hekimliği alanında yurtdışından alınan diplomaların ülkemizde denkliğinin alınması için hekimlerin bu sınava girmeleri zorunludur. Sınavda başarılı olabilmek ve denklik belgesinin alınabilmesi için adayların 100 puan üzerinden en az 40 ve üzerinde bir puana sahip olmaları şartı bulunmaktadır. Baraj puanını geçen adaylar diploma denkliği almaya hak kazanır. Baraj puanları seneden seneye değişiklik gösterebilir.  Diş Hekimliği Denklik Sınavına kimlerin başvurabileceği, başvuru şartları ve koşulları, baraj puanları, sınav yeri gibi bilgiler her sene güncel sınav kılavuzu ile yayınlanmaktadır. Adaylar bu kılavuza ÖSYM sayfası üzerinden ulaşabilmektedir. STS DİŞ Hekimliği Denklik Sınavı 120 sorudan oluşmaktadır ve çoktan seçmelidir. Sınav süresi ise 150 dakikadır.

sts diş, diş denklik sınavıTürkiye’nin Başarı Oranı En Yüksek Online STS DİŞ Hekimliği Kursuna Şimdi Kayıt Olun.
Nettekurs ile Diploma Denklik Kazananların Arasına Adınızı Yazdırın!

STS DİŞ Hekimliği Denklik Sınavı Konuları;

STS Diş Hekimliği Sınavında Sorular ÇEP ile uyumlu olarak aşağıda yer alan konulardan gelmektedir.
1-Anatomi
2-Histoloji ve Embriyoloji
3-Fizyoloji
4-Tıbbi Biyokimya
5-Tıbbi Farmakoloji
6-Genetik
7-Restoratif Diş Tedavisi
8-Protetik Diş Tedavisi
9-Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi/Radyolojisi
10-Tıbbi Patoloji
11-Periodontoloji
12-Endodonti ve Çocuk Diş Hekimliği

Diş Hekimliği Denklik Sınavı Konu – Soru Dağılımı:

STS Diş Hekimliği sınavı 40 Temel Bilimler + 80 Klinik Bilimler olmak üzere toplam 120 sorudan oluşmaktadır. Bu sorular ulusal çep programından hareketle hazırlanmakta ve adayların teorik ve pratik bilgisini ölçmeye yönelik bir amaç taşımaktadır. Sınavda her zorluk seviyesinden soru gelmekle birlikte konular tamamen Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan Diş Hekimliği Fakültelerinde işlenen müfredatı kapsamaktadır. Bu yüzden STS Diş Hekimliği Denklik Sınavına hazırlanan adayların bu kapsamı dikkate alarak çalışmaları gerekmektedir.

Temel Bilimler soru dağılımı;
Anatomi – 6 Soru
Histoloji ve Embriyoloji – 4 Soru
Fizyoloji – 6 Soru
Tıbbi Biyokimya – 6 Soru
Tıbbi Mikrobiyoloji – 6 Soru
Tıbbi Patoloji – 4 Soru
Tıbbi Farmakoloji – 4 Soru
Tıbbi Biyoloji ve Genetik – 4 Soru
Klinik Bilimler soru dağılımı;
Protetik Diş Tedavisi – 10 Soru
Restoratif Diş Tedavisi – 10 Soru
Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi – 10 Soru
Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi – 10 Soru
Periodontoloji – 10 Soru
Endodonti – 10 Soru
Çocuk Diş Hekimliği – 10 Soru

 

İlmi Hüviyet Tespiti ve Yapılandırılmış Klinik Sınavı Nedir? başlıklı blog yazımızı inceleyerek İlmi Hüviyet sınavları ile denklik alma işlemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Nettekurs Online STS DİŞ Hekimliği Kursunun Avantajları Nelerdir ?

Nettekurs için öncelik kursiyer memnuniyetidir, bu yüzden tüm sistem kullanıcı dostu olarak oluşturulmuştur. Türkiye’nin En İyi Online STS DİŞ Hekimliği Kursu derslerine internetin olduğu her yerden, tablet, telefon ve bilgisayarınız üzerinden erişebilirsiniz. Böylece günlük planınıza ve yoğunluğunuza uygun bir şekilde ders programınızı hazırlayıp denklik sınavına verimli bir şekilde çalışabilirsiniz. Üstelik Online STS Diş derslerini sınırsız tekrar hakkı ile dinleyebilir, akıllı panel üzerine notlar alabilir ve hatta eğitmene sor özelliği ile Türkiye’nin En İyi Eğitmenlerine sorularınızı iletebilirsiniz. Nettekurs’ un Online STS DİŞ Hekimliği Kursu’ na kayıt yaptıran Diş Hekimlerimize, uzman rehberlik ekibimiz tarafından danışmanlık hizmeti de verilmektedir. Bu sayede denklik süreci ile ilgili sorularınıza profesyonel yanıtlar bulabilirsiniz ve sınavlara hazırlanma sürecinde yalnızlık çekmezsiniz.

  • Online STS DİŞ Hekimliği derslerini istediğiniz zaman durdurabilir, geri alabilir ve istediğiniz kadar tekrar yapabilirsiniz.
  • Ders Videoları ve canlı yayınların haricinde, STS DİŞ Hekimliği Sınavları incelenerek özenle hazırlanmış ve Ulusal ÇEP ile %100 uyumlu olan PDF Nettekurs STS DİŞ Hekimliği kaynaklarına da sahip olursunuz.
  • Yayınlarımız yüz yüze eğitime göre daha az kişinin katıldığı gruplarla gerçekleşmektedir. Bu sayede sorularınızı anlık olarak Uzman Diş Hekimi Hocalarına sorabilir ve cevap alabilirsiniz.
  • Online Deneme Sınavları ile çok sayıda sınav tecrübesi yaşama imkanı elde edebilirsiniz. Ayrıca çözdüğünüz denemedeki doğru – yanlış cevapları anlık olarak görebilir, aynı denemeyi sistem üzerinden daha sonra tekrar çözebilirsiniz. Bu sayede gelişim grafiğinizi takip etme şansına sahip olursunuz.
  • Online STS Diş Hazırlık Kampları ile sınava yönelik sayısız prova yapma fırsatını da elde etmiş olursunuz. Ayrıca sınava yönelik soru çözümleri ve uzman eğitimcilerin taktik ve teknikleri ile başarıya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.
  • Başarı garantili eğitim için sektörün öncü ve güvenilir eğitim kurumu Nettekurs ile Diş hekimliğinde denklik kazananların arasına adınızı siz de yazdırabilirsiniz. Ücretsiz dene özelliği sayesinde demo süresi boyunca dersleri ve kurs içeriklerini inceleyebilir, kayıt olmadan önce kararı kendiniz verebilirsiniz. –>  Online STS DİŞ Hekimliği Kursumuzu Ücretsiz Denemek İçin Tıklayınız. Kursumuzdan memnun kalmanız ve kayıt olmanız halinde satın almış olduğunuz içerikler 2 yıl süre ve sınırsız tekrar hakkı ile erişiminize açık kalır. Bu sayede tek ücret ödeyerek 2 yıl boyunca kullanabileceğiniz online içeriğe sahip olursunuz.

En düşük ücret, en iyi hizmet anlayışı ile 10 yıldan fazla süredir sizlere sınavlara hazırlık süreçlerinde hizmet vermekteyiz. Her bir üyemizi ailemizin bir parçası olarak görüyoruz. Sizi destekleyecek ve başarıya ulaştıracak bir kurum arıyorsanız nettekurs.com doğru adresiniz olacaktır.

Yurt Dışı Denklik Belgesi Nasıl Alınır? | Başvuru Nasıl Yapılır? başlıklı blog yazımızı inceleyerek denklik işlemleri ile ilgili süreç hakkında ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. STS Diş Hekimliği Denklik Sınavı ile ilgili yorum, öneri ve görüşlerinizi aşağıda yer alan “SORU SOR” bölümünden uzman rehberlik ekibimize iletebilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa sürede dönüş sağlanacaktır!

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz