EUS Yılda Kaç Kez Yapılır? EUS Puanı Kaç Yıl Geçerlidir?

1
3199

EUS Yılda Kaç Kez ve Nerede Yapılır? EUS Puanı Kaç Yıl Geçerlidir?

Eczacılıkta Uzmanlık Sınavına girecek olan adayların çokça merak ettikleri EUS yılda kaç kez yapılır, EUS puanı kaç yıl geçerlidir ve EUS sınavı ile ilgili tüm merak edilenleri bu blog yazımızda bulabileceksiniz.

EUS, Eczacılık Fakültesi mezunlarının ya da son sınıf öğrencilerinin katılmış olduğu bir sınavdır. Eczacılık Fakültesi mezunları uzman eczacı olabilmesi için uzmanlık eğitimi alması gerekmektedir. Uzmanlık eğitimi almak isteyen adaylar EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı ya da Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı) Sınavına katılmalıdır. 2016 yılında yürürlüğe girmiş olan EUS, ilk olarak 2017 yılında düzenlenmiş ve halen devam etmektedir.

EUS Yılda Kaç Kez ve Nerede Yapılır?

Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi alabilmek için girilen EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı ya da Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı) her yıl ÖSYM tarafından duyurulan sınav takvimine göre, ilgili kurumların belirlediği kadar yapılmaktadır. EUS genellikle Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yılda 1 defa Eylül veya Ekim aylarında yapılır. EUS’un 2023 yılında elektronik ortamda yapılmasına karar verildi ve sınav Ankara’da ÖSYM Elektronik Sınav Merkezinde (e-sınav merkezi) elektronik olarak yapıldı. EUS 2023 yılında 15 Ekim 2023 tarihinde uygulanmıştır.

eus-yilda-kac-kez-yapilir-eus-kac-yil-gecerli
%100 Başarı Garantili Online EUS Kursuna Kayıt Ol

EUS Puanı Kaç Yıl Geçerlidir?

EUS sınavdan alınan puan açılan kontenjanlara yerleşen adaylar bittikten ve kontenjanlar dolduktan sonra bir sonraki sınava kadar geçerlidir. EUS için geçerli yabancı dil sınavları  YÖKDİL, TIPDİL ve YDS‘dir. EUS adaylarının bu sınavların herhangi birinden 50 puan almaları gerekmektedir. Eczacılıkta Uzmanlık Sınavına başvuracak adaylardan istenilen yabancı dil sınav puanının geçerlilik süresi ise 5 yıldır.

EUS Sınav Başvuruları Ne zaman Yapılır?

EUS Sınavı başvuruları her yıl ÖSYM tarafından duyurulan sınav takvimi içerisinde belirlenen sınav tarihleri ve başvuru tarihleri açıklamasında duyurulmaktadır.
Eczacılıkta Uzmanlık Sınavına başvuracak adaylar sınav ve başvuru tarihlerine https://ais.osym.gov.tr/ adresinde erişebilir ve başvurularını yapabilir.

EUS Sınavı Kaç Sorudan Oluşur Sınav Süresi Ne Kadardır?

EUS Sınavı 75 sorudan oluşmaktadır. Adaylar için verilen sınav süresi ise 110 dk’dır. Adayların başarılı sayılabilmesi için 100 puan üzerinden 45 puan almaları gerekmektedir. Eczacılıkta Uzmanlık Sınavına başvuracak adaylar aynı zamanda EUS için geçerli yabancı dil sınavlarından (YÖKDİL, TIPDİL ve YDS) en az birine katılmış olmaları ve 100 üzerinden en az 50 puan almış olmaları gerekir.

EUS Sınav Konuları Nelerdir?

 

Sınav Konuları Soru Sayısı
Analitik Kimya 7
Fizyoloji-Patoloji 5
Biyokimya 5
Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji 3
Tıbbi Biyoloji 2
Halk Sağlığı 1
Eczacılık Mevzuatı/Etik 2
Farmakoloji 6
Klinik Eczacılık 6
Farmasötik Kimya 11
Farmakognozi/Farmasötik Botanik 11
Farmasötik Teknoloji 11
Farmasötik Toksikoloji 5
TOPLAM 75

 

Tabloda yer alan bilgiler 2023 ÖSYM kılavuzu baz alınarak hazırlanmıştır. Soru sayıları ve yüzdelik dağılımları yıllara göre değişiklik gösterebilir. Tabloda gösterilen oranlar, test planının gereklerine göre değiştirilebilecektir. Bir konudan hiç soru sorulmayabileceği gibi tabloda yer almayan konulardan da soru sorulabilecektir. EUS Sınav içeriği ve sınava ilişkin bilgiler için EUS Kaç Soru Kaç Dakika? EUS Soruları ve Sınav Süresi Nedir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

EUS Sınavı Hazırlık Sürecinde Neden Nettekurs Online EUS Kursu’nu Tercih Etmelisiniz?

Nettekurs, kullandığı LMS teknolojisiyle üyelerin internet erişimi olan tüm elektronik cihazlardan EUS kurslarına ve canlı derslere katılmasına imkan tanır. Online EUS Kurslarının 7/24 erişilebilir zengin ve güncel içerikleri ile eğitimde tüm sınırları ortadan kaldırmayı ve EUS Sınavında mutlak başarıyı hedeflemektedir. Ayrıca EUS canlı yayın derslerinde Türkiye’nin En İyi EUS Hocalarına eş zamanlı olarak sorularınızı sorabilir ve gerçek sınıf ortamını bir tıkla evinize ve cebinize taşıyabilirsiniz. Nettekurs’un sunduğu EUS Online Kurs avantajlar bunlarla da sınırlı değildir.
1. Tüm EUS içeriklerini sınırsız tekrar hakkı ile dinleyebilirsiniz.
2. Ödeyeceğiniz tek ücretle satın almış olduğunuz Online EUS Kurs içeriklerini 2 yıl boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz.
3. Hangi şehirde ve ülkede yaşıyor olursanız olun, Eğitimin Başkenti Ankara’da Alanında En İyi EUS Hocalarının hazırladığı derslere katılabilirsiniz.
4. Çok uygun EUS kurs ücretleriyle canlı EUS derslerine, EUS video derslere ve PDF EUS Kurs kaynaklarına sahip olabilirsiniz.
5. Tüm EUS Nettekurs eğitimlerini “en uygun ücret, en iyi hizmet” politikasıyla alırsınız.
6. Sınav öncesi başvuru döneminde / sınava hazırlık döneminde ve sınav sonrası tercih döneminde uzman rehberlik ekibimiz ile EUS için 7/24 rehberlik desteği alabilirsiniz.
7. Türkiye’nin ilk Online Dershanelerinden biri olan Nettekurs ile EUS Sınavına eksiksiz bir şekilde hazırlanırsınız. Çünkü Nettekurs’un tüm Online EUS içeriklerini ÖSYM Sınav Formatı göz önüne alınarak ve çıkmış EUS sorularını özenle inceleyerek hazırlanmaktadır.
8. Hızlandırılmış EUS Kurs ve Soru Çözüm Kampı gibi içerikler ile ihtiyaç duyduğunuz tüm EUS Sınavına hazırlığa yönelik içeriği nettekurs.com’da bulabilirsiniz.
9. ÜCRETSİZ DENE özelliği ile, deneme süresi boyunca tüm kurs içeriklerini inceleyebilirsiniz. EUS hakkında kurs içeriklerimize göz atabilirsiniz. Böylece içeriklerin size hitap etmediğini ve kayıt olmak istemediğinizi düşünürseniz ekstra bir ücret ödemezsiniz. Nettekurs ile EUS Sınavına hazırlıkta “pişmanlık” yaşamaz hayallerinize bir adım daha yaklaşırsınız. Hemen şimdi üye olun, EUS Sınavına hazırlıkta zamanınızı ve paranızı kaybetmeyin!

1 Yorum

  1. EUS Sınavı ve EUS Kontenjanları ile ilgili yorum, öneri ve görüşlerinizi aşağıda yer alan “SORU SOR” bölümünden uzman rehberlik ekibimize iletebilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa sürede dönüş sağlanacaktır!

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz