ALES PUAN HESAPLAMA, ALES PUAN HESAPLAMADA YENİ SİSTEM NEDİR?

0
3744

ALES PUAN HESAPLAMA, ALES PUAN HESAPLAMADA YENİ SİSTEM NEDİR?

ALES sınavı tamamlandıktan sonra adaylar için sonuçların açıklanacağı heyecanlı bir süreç başlar. ALES puan hesaplama motorları bu aşamada bir çok adayın sonuçlarını tahmin edebilmesine yardımcı olur. ALES sınavı sonuçları, ALES puan hesaplama motorlarına girilen doğru yanlış sayıları ile hesaplanabilmektedir. Sınav sonuçlarının açıklanması uzun zaman alabileceği için birçok aday, ALES sonuç hesaplama motorlarını kullanarak sonuçları ile ilgili ön bilgi sahibi olmak istemektedir. ALES puan hesaplama motoru, sayısal ve sözel alanlardaki doğru yanlış sayılarından hareketle sınav sonuçlarını hesaplamaktadır. YÖK tarafından yapılan son değişikliklerle birlikte güncellenen ALES puan hesaplama yeni sistem, sayısal ve sözel verilerin sınav üzerindeki farklı yüzdelerini göz önüne alarak adayların puanlarının hesaplanmasına dayanmaktadır. YÖK ün yaptığı son değişiklikle birebir uyumlu ALES puan hesaplama motoru ile doğru yanlış sayıları girilerek kolaylıkla sonuçlar bulunabiliyor. ALES hazırlık sürecinde adayları online eğitimlerle destekleyen nettekurs, sınav sonrasında da ALES puan hesaplama yeni sistem uyumlu arama motoru ile ALES sınav sürecinde adayların yanındadır.

ALES puan hesaplama

2018- ALES İLKBAHAR DÖNEMİ sınav tarihi 06 Mayıs olarak belirlenmiştir. 2018 ALES SONBAHAR DÖNEMİ sınavı ise 18 Kasım ‘da gerçekleştirilecektir. ALES puanlarının hesaplanmasında sözel ve sayısal bölümlerin etki yüzdelerinin dengelenmesi için 2018 yılında ALES sistemi güncellendi. Sözel ve sayısal bölümlerdeki soru sayıları azaltılarak, sınav süresi yeniden düzenlenerek sistem adayların lehine olacak şekilde düzenlendi. Aynı zamanda sınav sonuçlarının geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla yükseltildi. Sözel-I ve Sözel-II ile Sayısal-I ve Sayısal-II testleri ayrımı ortadan kaldırılarak dört bölüm yerine iki bölüm hazırlandı. ALES geçen seneye kadar tezli ve tezsiz yüksek lisans programları için istenmekteydi artık sadece tezli yüksek lisans başvuruları için bir kriter olacaktır.

Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık puan türündeki ALES puanlarınızı güncel ALES Puan Hesaplama Motorumuzdan öğrenebilirsiniz. ALES ile ilgili güncel gelişmeleri takip etmek ve sınav sistemleri hakkında detaylı bilgi edinebilmek hemen Online ALES Kursu sayfamızı ziyaret edin!

Güncel ALES Puan Hesaplama Motoru için Tıklayınız>> ALES PUAN HESAPLAMA MOTORU

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz