ALES Çalışmak için En İyi Kaynak Nedir? En İyi ALES Hazırlık Kitabı Nasıl Seçilir?

1
2032

ALES Çalışmak için En İyi Kaynak Nedir? En İyi ALES Hazırlık Kitabı Nasıl Seçilir?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı – ALES’e her sene çok sayıda aday hazırlanıyor. Adayların ALES Hazırlık sürecinde sıkça karşılaştığı sorunların başında zamanın kısıtlı olması yer alıyor. Bu yüzden doğru kaynak seçimi sınav hazırlık süreci için önemli konuların başında geliyor. Zamanı etkili kullanmanın oldukça önemli olduğu bu tarz sınavlarda sınav formatı ile uyumlu kaynaklar seçmek adayları başarıya ulaştırıyor. Bu yüzden en kısa sürede en doğru kaynakla ALES’e hazırlanabilmek adayların birinci hedefi oluyor. Bizler de ALES Çalışmak için En İyi Kaynak Nedir? sorusundan hareketle sizler için ALES Çalışma önerilerini ve En İyi ALES Hazırlık Kitabı özelliklerini blog yazımızda bir araya getirdik. Keyifli okumalar dileriz!

ALES Nedir?

ALES için basılı ve dijital birçok kaynaktan bahsetmek mümkün. Kaynak önerilerimize geçmeden önce, sınava ilk kez hazırlanacak adaylar için ALES Nedir? ALES Konuları Nelerdir? soruları hakkında bilgi edinmek, çalışma sürecini planlayabilmek açısından yararlı olacaktır.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olarak bilinen ALES, lisansüstü öğrenci alımları, öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, eğitim öğretim planlamacısı vb. gibi kadrolara yapılacak atamalarda geçerliliği olan çoktan seçmeli bir sınavdır. ALES, her sene ÖSYM tarafından uygulanır.  Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’ nın geçerlilik süresi 5 yıldır. 50 sözel 50 sayısal alandan olmak üzere toplamda 100 sorudan oluşan sınavın süresi 150 dakika yani toplam 2,5 saattir. ALES Sonuçları Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık puan türünde hesaplanmaktadır.

ALES Konuları Nelerdir?

ALES Sınavı sözel ve sayısal yeteneği ölçmeye yönelik çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. Sınavda Temel Matematik ve Türkçe konuları haricinde, sözel ve sayısal mantık soruları da bulunur. Aşağıdaki tablodan ALES Sorularına yönelik konu dağılımlarını inceleyebilirsiniz:

ALES Matematik Konuları

1. Temel Kavramlar

2. Çözümleme

3. Bölme ve Bölünebilme

4. Asal Çarpanlar, EBOB-EKOK

5. Rasyonel Sayılar

6. Sıralama, Basit Eşitsizlikler, Mutlak Değer

7. Özdeşlikler ve Çarpanlara Ayırma

8. Üslü Sayılar 9. Köklü Sayılar

10. Denklemler

11. Oran-Orantı

12. Sayı ve Kesir Problemleri

13. Yaş Problemleri

14. İşçi ve Havuz Problemleri

15. Hareket Problemleri

16. Yüzde, Kar-Zarar ve Faiz Problemleri

17. Karışım Problemleri

18. Kümeler

19. İşlem

20. Saymanın Temel İlkesi ve Olasılık

 

ALES Sözel Mantık (Mantıksal Akıl Yürütme)

1. Şifreleme, Şifre Çözümleme

2. Sözel Akıl Yürütme ve Sözel Zekaya Dayalı Problem Çözme

 

ALES Geometri Konuları

1. Doğruda Açılar

2. Üçgende Açılar

3. Üçgende Uzunluk ve Alan

4. Üçgende Açıortay, Kenarortay ve Benzerlik

5. Dörtgenler

6. Çember ve Daire

7. Analitik Geometri

8. Katı Cisimler

 

ALES Sayısal Mantık Konuları

  1. Grafik Yorumlama ve Tablo Okuma
  2. Şekil, Yetenek ve Sayı Dizileri
  3.  Mantıksal Muhakeme Problemleri

 

ALES Türkçe Konuları

1. Sözcükte Anlam

2. Cümlede Anlama

3. Anlatım Biçimleri

4. Paragraf

5. Anlatım Bozuklukları

ALES Çalışmak için En İyi Kaynak Nedir?

ALES’e her sene 300 binden fazla aday katılıyor. Bu adayların bir kısmı sınav puanını yükseltebilmek amacı ile yılda 3 kere düzenlenen ALES Sınavının her oturumuna başvuruda bulunuyor. Oysa doğru çalışma yöntemi ile kısa sürede hedeflenen ALES puanlarına ulaşmak göründüğü kadar zor değil.

Sınava etkili çalışabilmek için öncelikle ALES mantığını iyi kavramak gerekiyor. ALES sınavında sözel, sayısal ve eşit ağırlık olmak üzere 3 puan türü söz konusu. Fakat yüksek puan hedefleyen adaylar sözel alandan sınava hazırlansalar bile matematik konularından da sorumlu olmakta. Aynı durum sayısal puanını kullanmak isteyen adaylar için de geçerli. Yani ALES’ten yüksek puan almak için soruların tümünü çözmek gerekiyor. Adaylar hedefledikleri sözel, sayısal ve eşit ağırlık puan türünden bağımsız olarak tüm sorulardan sorumlu oluyor. Bu yüzden çalışma süreci planlanırken konu çalışma noktasında sözel ve sayısal konuları  hızlıca tekrar etmek ve çalışma sürecini tüm ALES konularını dahil ederek götürmek adayların ALES Sınavı’ndan daha yüksek puanlar elde etmesine katkı sağlıyor.

ALES Hazırlık
Türkiye’nin En İyi ALES Yayınları ve ALES Hazırlık Eğitmenleri ile ALES’e Eksiksiz Hazırlanın!

ALES Konu tekrarları için sınava ilk kez hazırlanan adaylar ALES Dershanelerinden destek alabiliyor. Bunun haricinde Hızlandırılmış ALES Kursu ve Kamp Programları da yine kısa sürede konuları tekrar etme noktasında adaylara büyük kolaylıklar sağlıyor. ALES Sınavına Online ALES Kursu İle Hazırlanmanın Avantajları başlıklı blog yazımızı inceleyerek Online ALES Eğitimleri hakkında da detaylı bilgi edinebilirsiniz. ALES Hazırlık sürecinde bir diğer önemli adım kaynak kitap seçimi. ALES için en iyi kaynak şüphesiz ki çıkmış sınav soruları. Fakat çıkmış sınav soruları tek başına ALES Hazırlık süreci için yeterli olmadığından, ek ALES Kaynakları kullanmak önemli. Sınava eksiksiz hazırlanmak için çok soru çözerek konu tekrarlarını pekiştirmek ve ALES Denemelerine katılarak sınava yönelik pratiklik kazanmak gerekiyor. Piyasada ALES’e yönelik sayısız içerik bulmak mümkün olsa da, ÖSYM Sınav formatına uygun olmayan içeriklerin kullanımı adayların zaman ve para kaybetmesine neden oluyor.

En İyi ALES Hazırlık Kitabı Nasıl Seçilir?

İyi bir ALES Kaynağında bulunması gereken en önemli özellik, ÖSYM ALES Sınav formatına uygun olmasıdır. Çıkmış ÖSYM ALES Sözel ve Sayısal sorularına paralel özellikler taşıyan ve uzman bir ekip tarafından hazırlanan yayınlar tercih edilmelidir. Her seviyeye yönelik sorular barındıran, soruların ayrıntılı çözümlerine yer veren kitaplar sınava ilk kez hazırlanan adaylar için daha faydalıdır. ALES Puanını yükseltmeyi hedefleyen adaylar ALES Soru bankası haricinde ALES Deneme Kitaplarından da mutlaka yararlanmalıdır. Denemelerde daha seçkin sorular yer aldığı ve süre yönetimi konusunda adayların kendini deneyebilmesine imkan sağladığı için sınava girmeden önce tüm adaylar mutlaka ALES denemelerine katılmalıdır.  ALES İçin En İyi Kaynak Nedir? ALES En İyi Kaynak Nasıl Seçilir? başlıklı blog yazımızı inceleyerek ALES Kaynak seçimi ile ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz!

İçerikleri ücretsiz olarak inceleyebildiğiniz ALES yayınlarını tercih ederek, aklınızdaki soru işaretlerinden kurtulmanıza olanak sağlayan Nettekurs Online ALES Kursu ile sayısız ALES içeriğine tek ücret ödeyerek ulaşabilirsiniz.

Nettekurs Online ALES Yayınları Nasıldır?

Nettekurs 10 yılı aşkın süredir sayısız adayı sınava hazırlayan Türkiye’nin öncü online eğitim platformlarından birisidir. ALES Eğitimlerimizin tümü Türkiye’nin en iyi ve alanında derece elde etmiş eğitmenleri tarafından özenle hazırlanmaktadır. Çözümlü ALES Deneme Kitapları, Sınav formatı ayrıntılı incelenerek sınavla %100 uyumlu şekilde hazırlanır. PDF ALES Kitapları Online ALES Eğitimlerine katılan tüm adaylara hediye edilir!  Online ALES Denemeleri ile adayların sınava eksiksiz hazırlanma ve kendilerini deneme imkanı olur. Tek ücret ödeyerek ulaşabileceğiniz sayısız Online ALES Kursu yayını ile ALES’te hayal ettiğiniz puanı çok kısa bir sürede alabilirsiniz. İlk dönemde hedeflediğiniz puanı alamama ihtimaline karşılık, tüm ALES Kursu içeriklerimiz 2 yıl süre ile erişiminize açık kalır. Tüm içerikler sınırsız izleme hakkı ile erişiminize açılır. Bu sayede başarı garantili ALES yayınlarımız ve Online ALES içeriklerimiz ile Nettekurs’tan sınav kazanmadan ayrılmama garantisi veriyoruz!

Hemen üye olarak ÜCRETSİZ DENE özelliği ile, 7/24 ulaşılabilir ALES Kursu yayınlarımızı detaylı bir şekilde inceleyebilir, ALES Eğitimlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Nettekurs ile başarı parmaklarınızın ucunda!

1 Yorum

  1. ALES Sınavı ile ilgili yorum ve sorularınızı aşağıda yer alan “soru sor” bölümü üzerinden bizlere iletebilirsiniz. Uzman ALES rehberlik ekibimiz en kısa sürede yorumlarınıza ve sorularınıza dönüş sağlayacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz