ÖSYM STS Eczacılık Sınavı Nedir?

1
2132

ÖSYM STS Eczacılık Sınavı Nedir?

Yurtdışında eczacılık eğitimini tamamlamış olan ve Türkiye’de mesleğini yapmak isteyen Eczacılar, diploma denkliği almak zorundadır. Bu yüzden adaylar İlmi Hüviyet Sınavı ya da STS Sınavı gibi sınavlara başvururlar. Eczacılık Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı diploma denkliği için uygulanan bir sınavdır. Yazımızın devamını okuyarak eczacılık alanında yurtdışı diploma denkliği kazanabilmek için gerekli olan başlıklar hakkında fikir edilebilir, ÖSYM STS Eczacılık Sınavı Nedir? STS Eczacılık Sınavına Kimler Girebilir? gibi soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

STS Eczacılık Nedir?

STS Eczacılık Sınavı, ÖSYM tarafından uygulanan bir diploma denklik sınavıdır. Açılımı Eczacılık Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı olarak karşımıza çıkmaktadır. STS Eczacılık Sınavı’na yurtdışında eğitim görmüş olan ve diploma denkliği kazanmak isteyen eczacılık fakültesi mezunu adaylar başvurmaktadır. Bu sınavda başarılı olan yurtdışında eğitim almış eczacılar, diploma denkliği hakkı kazanarak mesleklerini Türkiye Cumhuriyeti içerisinde icra edebilmektedir. Yurtdışında eczacılık eğitimini tamamlamış olan bir eczacı, diploma denkliği almamışsa eczacılık faaliyetlerini ülke içerisinde yürütmesi yasal olarak mümkün değildir.

STS Eczacılık Sınavı’na Kimler Başvurabilir?

ÖSYM STS Eczacılık Kılavuzunda sınav ile ilgili tüm ayrıntılar yer almaktadır. İlgili kılavuz her sene güncellenmekte ve sınav başvuru dönemlerinde STS Eczacılık adaylarının erişimine açılmaktadır. Kılavuzda yer alan güncel bilgilerden hareketle, STS Eczacılık Sınavı’na kimler girebilir? sorusuna: “Yurtdışında eczacılık alanında eğitimlerini tamamlayarak diploma denklik işlemlerinin yapılması talebinde bulunan ve YÖK tarafından sınava girmelerine karar verilen adaylar STS Eczacılık başvurusunda bulunabilirler.” yanıtını vermek mümkündür. İlgili madde STS Eczacılık kılavuzunda “Sınava, yurt dışında Eczacılık alanından eğitimlerini tamamlayarak diploma denklik işlemlerinin yapılması talebi ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına başvuran ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından sınava girmelerine karar verilen adaylar başvurabilir.” şeklinde ifade edilmiştir.

STS Eczacılık Nedir
Denklik Kazanma Sürecini Şansa Bırakmayın! STS Eczacılık Sınavına Eksiksiz Hazırlanmak İçin Aradığınız Tüm Yayınlar Nettekurs‘ta Sizi Bekliyor!
STS Eczacılık Sınavı Konuları Nelerdir?

Eczacılık Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı, 100 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır ve sınav 135 dakika sürmektedir. STS Eczacılık Sınavı Soruları tabloda yer alan Eczacılık Meslek Bilimleri ve Eczacılık Temel Bilimleri branşlarından gelmektedir. STS Eczacılık sınav kapsamı Eczacılık Ulusal ÇEP programını kapsamaktadır:

Analitik Kimya
Fizyoloji-Patoloji
Biyokimya
Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji
Tıbbi Biyoloji
Halk SağlığıEczacılık Mevzuatı/Etik
Farmakoloji
Klinik Eczacılık
Farmasötik Kimya
Farmakognozi/Farmasötik Botanik
Farmasötik Teknoloji
Farmasötik Toksikoloji

 

STS Eczacılık Sınavı ‘na Nasıl Çalışılır?

STS Eczacılık Sınavı’na katılacak adayların Eczacılık Temel Bilimleri ve Eczacılık Meslek Bilimleri (Analitik Kimya, Fizyoloji-Patoloji, Biyokimya, Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji, Tıbbi Biyoloji, Halk Sağlığı, Eczacılık Mevzuatı/Etik, Farmakoloji, Klinik Eczacılık, Farmasötik Kimya, Farmakognozi/Farmasötik Botanik, Farmasötik Teknoloji, Farmasötik Toksikoloji) konularında bilgi eksiği olmaması beklenmektedir. Sorular Eczacılık Ulusal ÇEP programı müfredatını  kapsadığından, yurtdışında eğitim almış olan adayların STS Eczacılığa çalışmaya başlamadan önce ÇEP Programını incelemeleri faydalı olacaktır. Daha sonra eksik olunan branş ve konulara yönelik olarak ayrıntılı bir çalışma planı hazırlanmalıdır. Planlama sürecinde STS Eczacılık Deneme Sınavlarına katılarak seviyenizi tespit etmek çalışmalarınıza yön vermek adına yine faydalı bir adım olacaktır.

Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı STS Eczacılık Kursu ile STS Eczacılık deneme sınavlarına online olarak erişebilirsiniz. Çıkmış STS sorularından hareketle sınava dair ihtiyaç duyabileceğiniz tüm detaylara sahip Online STS Kursu içeriklerimiz ve Türkiye’nin En İyi STS Eczacılık Sınavı  Eğitmenleri ile denklik sınavına eksiksiz hazırlanacaksınız. Hangi şehirde ya da ülkede olursanız olun, Türkiye’nin en iyi Eczacılık yayınlarına 7/24 interneti olan her cihazdan yalnızca bir tıkla erişebilirsiniz!

Nettekurs Online STS Eczacılık Kursu Nasıldır?

1. Online STS Kurs içeriklerini “sınırsız tekrar” hakkı ile defalarca izleyebilirsiniz.

2. Nettekurs STS Kursu paketlerine erişim süreniz 2 yıldır. Bu sayede kurs içeriklerini, ilk denemenizde hedeflediğiniz puanı alamasanız dahi bir sonraki sınav dönemi boyunca ekstra bir ücret ödemeden kullanmaya devam edebilirsiniz.

3.  Online STS Eczacılık Kursu içeriklerine 7/24 ve internet erişimine sahip tüm akıllı cihazlardan ulaşabilirsiniz.

4. Aldığınız tüm hizmetleri “en iyi eğitim, en düşük ücret” garantisi ile alırsınız. Üstelik STS Eczacılık Kursu eğitimlerimizin tümü gereksiz ayrıntılardan arındırılmış, çıkmış sorular ayrıntılı olarak incelenerek sınav odaklı olarak bir araya getirilmiştir. Bu sayede sınava hazırlıkta hem paranızdan hem zamanınızdan tasarruf edebilirsiniz!

6. “Eğitmene Sor” özelliği ile aklınıza takılan tüm soruları Türkiye’nin en iyi STS Eczacılık eğitmenlerine sorabilirsiniz. Ayrıca canlı derslerde de sorularınızı eğitmenlerimizle paylaşabilirsiniz! Etkileşimli STS Eczacılık kursu içerikleri ile tek dönemde denklik kazanabilirsiniz!

7. Akıllı panel üzerine “Not Al” özelliği sayesinde video ders esnasında kendinize hatırlatma notları ekleyebildiğiniz oldukça kullanışlı bir sistem üzerinden çalışma imkanına sahip olursunuz.

8. Yalnızca Online Ders ve Canlı Ders içeriklerine değil STS Eczacılık Canlı Dersleri ile uyumlu PDF Ders notlarına ve Online STS Eczacılık Deneme Sınavlarına da ekstra bir ücret ödemeden erişebilirsiniz.

9. Sınava hazırlıkta en önemli noktalardan biri rehberlik/koçluk hizmetidir. Nettekurs 7/24 yanınızda olan uzman rehberlik ekibi ve canlı destek sistemi ile ihtiyaçlarınıza ve sorularınıza anında yanıt vermektedir.

10. “Ücretsiz Dene” uygulamamız sayesinde STS Eczacılık eğitimlerimiz ile ilgili aklınızda hiçbir soru işareti kalmaması adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. “Nettekurs’ta pişmanlığa yer yoktur” felsefesi ile sizlerle buluşturduğumuz Türkiye’nin ilk ve tek Online STS Eczacılık kursu içeriklerimizi, ücretsiz üyelik oluşturup demo süresi boyunca bir kursiyerin sahip olduğu tüm haklara sahip biçimde görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede kayıt olmadan önce kararı kendiniz verebilir, Online STS Kursu içeriklerimizi ve Online STS Kursu derslerimizi detaylı inceleyebilirsiniz.

Nettekurs ile diploma denkliği alanların arasındaki yerinizi şimdiden ayırtın! Sayısız fırsat ve indirimli kurslar www.nettekurs.com’da sizi bekliyor!

1 Yorum

  1. ÖSYM STS Eczacılık Sınavı ile ilgili yorum ve sorularınızı aşağıda yer alan “soru sor” bölümü üzerinden bizlere iletebilirsiniz. Uzman STS Eczacılık rehberlik ekibimiz en kısa sürede yorumlarınıza ve sorularınıza dönüş sağlayacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz