ALES 1-2-3 Nedir? ALES Yılda Kaç Defa Yapılmaktadır?

1
17723

ALES 1-2-3 Nedir? ALES Yılda Kaç Defa Yapılmaktadır?

ALES 1-2-3 Nedir? ALES Yılda Kaç Defa Yapılmaktadır? ALES 1-2-3 farkı ve ALES sınav sistemi güncellemesinin öğrencilere etkilerini sizler için bu yazımızda bir araya getirdik.

ALES ( Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı); Türkiye’de yüksek öğretim kurumlarına lisansüstü öğrenci alımları ile öğretim üyesi, öğretim görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı gibi kadrolara yapılacak olan atamalar için ÖSYM tarafından düzenlenen sınavdır.

ales-1-2-3nedir

Nettekurs’ta %100 ALES BAŞARISI. Hemen Ücretsiz Dene, Kariyerini Erteleme!

Önceki dönemlerde Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ALES, ALES/1 ve ALES/2 yani en çok bilinen adıyla ALES ilkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda iki defa yapılıyordu. Öğrencilerden gelen yoğun talepler üzerine YÖK Yürütme Kurulunun aldığı karar ile 2018 yılı itibariyle yılda üç kez yapılması belirlenmiştir. Böylece ALES sınavı 2018 yılından beri ALES/1 ALES/2 ve ALES/3 (ALES birinci, ikinci ve üçüncü dönem) olarak yılda üç kez yapılmaktadır. Bu durum öğrenciler tarafında oldukça olumlu karşılanmıştır. Kararın açıklandığı dönem YÖK Başkanı açıklamasında durumu şu şekilde ifade edilmiştir:

“Bildiğiniz üzere Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES/1-2) ilkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda iki defa yapılıyordu. Sizlerden gelen talep üzerine bu sayının artırılması için bir süre önce bir çalışma başlatmıştık. YÖK Yürütme Kurulunun son yapmış olduğu toplantı sonrasında yılda iki kez yapılan ALES sınavının bu yıl üç kez yapılması kararını aldık. Böylelikle 2018 yılında ALES üç defa yapılmış olacak. ÖSYM, sınav takviminde yeni ALES’in tarihini 30 Eylül 2018 olarak belirledi. Bu husustaki talebimize olumlu yaklaşan ve hazırlıklarını kısa süre içinde başlatan ÖSYM yöneticilerine de teşekkür ederim. Bilindiği üzere 06 Mayıs 2018 tarihinde ALES/1 sınavı yapılmıştı. Geriye kalan iki sınavdan; takvime yeni eklenen ALES/2 sınavı 30 Eylül 2018, ALES/3 sınavı ise daha önceden takvimde ilan edildiği gibi 18 Kasım 2018 tarihinde yapılacak. Bu kararı almamızdaki en önemli neden lisansüstü programlara başvuracak olan akademisyen adayı arkadaşlarımızın kasım ayında yapılacak olan ALES sınavını beklememesi, daha erken bir tarihte sınava girerek ALES puanını edinmesi. ALES sınavına ilişkin kararımızın kıymetli öğrencilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Öğrenci ve akademisyen dostu YÖK olarak, bu minvaldeki çalışmalarımız devam edecek…”

ALES Sınavı Nerede Yapılmaktadır?

ÖSYM tarafından yılda üç defa İlkbahar, Yaz ve Sonbahar dönemlerinde 81 il merkezinde ve Lefkoşa ile Bişkek’te yapılır.

ALES Sınavı Genel Bilgiler

ALES Sınavı 100 sorudan oluşmaktadır. Sınav süresi ise 150 dk’dır. Sınav sayısal ve sözel bölümden oluşmaktadır. Sayısal kısımda matematik ve sözel kısımda ise Türkçe soruları sorulmaktadır. Sorular çoktan seçmeli sorulardır. Sınava ilişkin kurallar ve genel bilgiler ÖSYM tarafından duyurulmaktadır. ALES Sınavına katılabilmek için herhangi bir lisans programından mezun olmuş olmak ve yurtdışında öğrenim görmüş olanlar için ise denklik belgesine sahip olmak aranan şartlar içerisindedir. Diploma notu en az 100’ lük sistemde 65, 4’ lük sistemde ise 2,50 şartı aranmaktadır.

Nettekurs İle Tek Dönemde ALES Nasıl Kazanılır?

En iyi ALES kursu, seçiminde kursun yakınlığı, fiyatı, iç disiplini gibi faktörler elbette etkilidir. Fakat iyi bir ALES kursu, size içerik ve ulaşılabilirlik olarak tüm kaynaklarını sunmalı ve sınav sistemindeki değişiklikleri yakından takip etmelidir. Online dershaneler; günümüzün hızlı yaşam temposu, zaman azlığı gibi engelleri aşarak mekana bağlı kalmadan kendinize en uygun çalışma programını oluşturma fırsatı verir. Online eğitim kursları içinde en iyi ALES online kurs olan nettekurs.com eğitimdeki köklü geçmişi, uzman ALES hocalarından oluşan kadrosu ve her sene güncellenen içerikleri ile ALES ‘te iddialıdır. Online ALES Kursu kapsamındaki canlı derslerde eğitmenlerimize dilediğinizde soru sorabileceğiniz, internet olan her yerde tüm cihazlardan canlı derslerin video kayıtlarını izleyebileceğiniz, binlerce soru çözümü ile tüm ALES tüyolarını alabileceğiniz ve kazanma garantisi sayesinde tüm içeriklere azami 2 yıl erişebileceğiniz en iyi ALES kaynaklarını ekranlarınıza taşıyor!

Nettekurs ALES Denemelerinin Avantajları Nelerdir?

Nettekurs Online ALES Kursu‘nun, ALES Online Deneme Sınavları tamamen müfredata uygun olarak hazırlanır. Güncel olarak sisteme yüklenir. Tüm sorular ALES Sınav sistemine paralel olarak hazırlanmaktadır. Online ALES Denemesini çözdükten sonra ALES Deneme sonucunuzu anında görebilirsiniz. Doğru yanlış cevap modülünden yanlış yaptığınız soruları inceleyebilirsiniz. Bu modül eksikliklerinizi hızlıca gidermeniz noktasında oldukça fayda sağlayacaktır. Konu ile ilgili Online ALES Deneme Sınavı Çözerek ALES Sınavı’na Nasıl Hazırlanılır başlıklı yazımızı da okuyup daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Online ALES Deneme Sınavları haricinde ALES Deneme Çözüm Videolarına da erişebilir bu sayede ALES Sınavına eksiksiz olarak hazırlanabilirsiniz. Aynı denemeyi tekrar tekrar çözebilirsiniz. Nettekurs ALES Online Denemeleri 3 tekrara kadar erişiminize açıktır. Kayıt olur olmaz denemeleri çözmeye hemen başlayabilirsiniz. Bu sayede deneme haftalarını bekleyerek zaman kaybetmezsiniz. Çünkü Nettekurs Online ALES Kampı ve Hızlandırılmış ALES Kursu dönemlerinde ayrıca deneme çözüm haftaları gerçekleştirmektedir. Bu yüzden tek ücret ödeyerek birçok hizmete aynı anda ulaşmış olursunuz. Tüm Online ALES Denemelerimiz Uzman kadro tarafından ve tamamen ÖSYM ile eş değer düzeyde sorulardan hazırlanmaktadır. Nettekurs Online ALES Denemelerine tüm Türkiye’den katılım olmaktadır. Bu sayede Türkiye geneli sıralamanızı görebilirsiniz.

Türkiye’nin öncü online eğitim kurumlarından biri olan Nettekurs, ALES Sınavı hazırlık kapsamında uzun süredir birçok adayın hayallerine kavuşmasında aracılık etmiştir. Adayların kurslarımızı satın almadan önce tüm içeriklerimizi kursu satın alan bir adayın gözünden deneyimlemelerine imkan sağlayan “ÜCRETSİZ DENE” uygulamamız ile ilk adımdan son adıma ALES Sınavlarına hazırlıkta kullanıcı dostu bir hizmet sunuyoruz. ALES Sınavına Online ALES Kursu İle Hazırlanmanın Avantajları başlıklı yazımızı okuyarak Online ALES Kursu eğitimlerimiz hakkında ayrıntılara ulaşabilirsiniz. Sitemize ücretsiz üyelik oluşturarak ÜCRETSİZ DEMO ONLİNE ALES DENEME Sınavı içeriklerimiz ile ALES Sınavlarına hazırlıkta ilk doğru adımı bizlerle birlikte atabilirsiniz. 7/24 ulaşılabilir Online ALES Kursu içeriklerimiz ve uzman rehberlik ekibimiz ile en iyi ALES Hazırlık hizmetini parmaklarınızın ucuna taşıyoruz!

1 Yorum

  1. ALES Sınavı ile ilgili her türlü soru, öneri ve yorumunuzu aşağıda yer alan “SORU SOR” bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Uzman ALES Rehberlik ekibimiz en kısa sürede yorumlarınıza geri dönüş sağlayacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz