Tıpta Uzmanlık Alanları Nelerdir? Tıpta Uzmanlık Nasıl Kazanılır?

1
2613

Tıpta Uzmanlık Alanları Nelerdir? Tıpta Uzmanlık Nasıl Kazanılır?

Bu yazımızda tıpta uzmanlık alanları nelerdir? Tıpta uzmanlık nasıl kazanılır ? Tıpta hangi branşlarda uzmanlık alabilirim sorularının yanıtlarını sizler için bir araya getirdik.

TUS sınavı, Türkiye’de tıp doktorlarının uzmanlık eğitimi alıp kendi branşlarında uzmanlık kazanabilmeleri için girmeleri gereken bir sınavdır. Bu sınav, ÖSYM tarafından düzenlenir ve tıp doktorlarının uzmanlık eğitimine girişine ilişkin bir puan tescil etmek için yapılır. Adaylar, TUS sınavı sonuçlarına göre seçtikleri branşta uzmanlık eğitimi almaya hak kazanırlar. TUS sınavı, İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde yapılır ve bu sayede tıp doktorları iki farklı zamanda uzmanlık eğitimine giriş yapabilirler.

online-tus-kursu
Nettekurs’un Tıp ÇEP Uyumlu Online TUS Konu Anlatım Videolarıyla Siz de Uzman Hekim Olun!

Tıpta Uzmanlık Alanları Nelerdir?

TUS sınavına giren adayların sınav sonuçları ile tercih edebilecekleri 42 adet uzmanlık alanı bulunmaktadır. Bu alanlar, Türkiye’de tıp doktorlarının uzmanlık eğitimine girmek için seçebilecekleri branşları içerir. ÖSYM tarafından yayımlanan Tıpta Uzmanlık Sınavı Değerlendirme Raporu verilerine göre, en yüksek puanla girilen tıpta uzmanlık dalları sırasıyla Deri ve Zührevi Hastalıklar, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Radyoloji ve Radyasyon Onkolojisidir. Adaylar, TUS sınavından aldıkları puanlara göre seçtikleri branşlarda uzmanlık eğitimi almaya hak kazanırlar. Ayrıca TUS için yabancı dil yeterliliğini kanıtlamak gerekmektedir. Bunun için YDS, YÖKDİL, TIPDİL sınavlarının herhangi birinden en az 50 puan alınması gerekmektedir.

Tıpta uzmanlık eğitim süreleri branşlara göre değişiklik gösterir. TUS sınavı, adaylar tarafından zor bir sınav olarak görülmektedir. Ancak adayların iyi bir hazırlık süreci sonucunda istedikleri branşlarda uzmanlık eğitimi alabilmeleri mümkündür. Bu anlamda Nettekurs, TUS adayları için hazırlamış olduğu Online TUS Kursu eğitim programlarıyla, birçok adayın sınav sürecini başarılı bir şekilde tamamlamasını sağlamaktadır. TUS sınavına hazırlıkta bir çok kolaylığı bir arada sunan Online TUS Kursu ile siz de hayallerinize ulaşmak için bugün ilk adımınızı atabilirsiniz. Nettekurs tarafından sunulan online TUS eğitimlerinden faydalanarak eksiklerinizi tamamlayabilir ve sınava kısa sürede hazır hale gelebilirsiniz.

Aşağıda yer alan tabloda; tıpta uzmanlık alınabilecek branşlar ve eğitim süreleri yer almaktadır.

Uzmanlık Dalları Eğitim Süreleri
Acil Tıp 4
Adli Tıp 4
Aile Hekimliği 3
Anatomi 3
Anesteziyoloji ve Reanimasyon 5
Askeri Sağlık Hizmetleri 3
Beyin ve Sinir Cerrahisi 5
Çocuk Cerrahisi 5
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları 4
Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları 4
Deri ve Zührevi Hastalıklar 4
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji 5
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon 4
Fizyoloji 3
Genel Cerrahi 5
Göğüs Cerrahisi 5
Göğüs Hastalıkları 4
Göz Hastalıkları 4
Halk Sağlığı 4
Hava ve Uzay Hekimliği 3
Histoloji ve Embriyoloji 3
İç Hastalıkları 4
Kadın Hastalıkları ve Doğum 4
Kalp ve Damar Cerrahisi 5
Kardiyoloji 5
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları 5
Nöroloji 5
Nükleer Tıp 4
Ortopedi ve Travmatoloji 5
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi 5
Radyasyon Onkolojisi 5
Radyoloji 5
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları 4
Spor Hekimliği 4
Su Altı Hekimliği ve Hiberbarik Tıp 3
Tıbbi Biyokimya 4
Tıbbi Ekoloji ve Hisroklimatoloji 3
Tıbbi Farmokoloji 4
Tıbbi Genetik 4
Tıbbi Mikrobiyoloji 4
Tıbbi Patoloji 4
Üroloji 5

 

Tıpta Uzmanlık Nasıl Kazanılır?

Tıpta uzmanlık kazanabilmek için öncelikle tıp fakültesinden mezun olmanız gerekmektedir. Tıp fakültesi mezunuysanız TUS Sınavına katılarak sınav sonucunuza göre uzmanlık eğitimi alacağınız üniversiteye yerleştirilirsiniz.

Tıp Fakültesi öğrencilerinin TUS Sınavına katılması mümkündür ancak yerleştirmelerinin yapılabilmesi için mezuniyet şartı aranmaktadır. TUS Sınavı yılda 2 sefer ÖSYM tarafından düzenlenmektedir. Sınav başvuru tarihi ve sınav zamanına ilişkin bilgiler ÖSYM tarafından duyurulur.

Tıpta uzmanlık kazanabilmenin ilk adımı, kendinizi mental olarak bu sürece hazırlamanız ve kazanacağınıza dair inancınızı yüksek tutmanızdır. TUS Sınavına hazırlık süreci zor bir süreçmiş gibi dursa da Nettekurs Online TUS Kursu ve Nettekurs Online TUS Denemesi sizlerin bu yolda ihtiyaç duyacağı tüm desteği sağlamaktadır. Kazanma garantili Nettekurs Online TUS Kursu, eğitim vermenin yanı sıra; sağladığı interaktif öğrenme ortamıyla, uzman eğitmen kadrosu, rehberlik hizmeti ve alanındaki deneyimiyle birlikte tüm sınav sürecinde ihtiyaç duyacağınız her şeyi bulabileceğiniz tek kurstur.

Nettekurs Online TUS Kursunun Avantajları Nelerdir ?

Nettekurs tarafından sunulan Online TUS Kursu, tıp doktorlarının TUS sınavına hazırlanmaları için özel olarak hazırlanmış bir eğitim programıdır.

Bu kurs, alanında uzman doktor eğitmenler tarafından hazırlanmış, adayların ihtiyaçları olan bilgi ve deneyime kolayca ulaşmalarını sağlamaktadır. Kazanma garantili Nettekurs Online TUS Kursu, aynı zamanda 7/24 canlı destek ve rehberlik hizmeti sunarak sınav hazırlık sürecinde üyelerinin yanında olmaktadır.

Adaylara canlı derslerle birlikte eğitmene sor özelliği sayesinde aklına takılan soruları anında sorabilecekleri, pdf formatında ders notları ile konu tekrarlarını kolayca yapabilecekleri ve canlı ders kaydı özelliğiyle video ders kayıtlarını diledikleri yer ve zamanda istedikleri kadar dinleyebilecekleri interaktif bir sınav hazırlık ortamı sunulmaktadır.

Nettekurs Online TUS Deneme Sınavları, Türkiye’nin en iyi TUS hocaları tarafından, çıkmış TUS sorularının analizi sonucu hazırlanır. Nettekurs uzman TUS hocalarının hazırladıkları TUS Deneme Sınavları, adaylara TUS Sınav deneyimi yaşatarak adayların sınav hazırlık sürecinde eksiklerini tespit etmelerine ve bunun sonucunda çalışmalarını planlamalarına yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Nettekurs Online TUS Kursu ve deneme sınavları, nitelikli ve kapsayıcı kaynak kitaplar, video dersler, 7/24 canlı destek ve uzman rehberlik hizmetleri gibi tüm kaynakları içerir ve adayların sınırsız olarak ulaşabilecekleri ve yanlarında taşıyabilecekleri biçimde sunulur.

Adaylar, Nettekurs’a üye olarak Dahiliye, Pediatri, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Cerrahi Tıp, Küçük Stajlar, Mikrobiyoloji, Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Anatomi, Farmakoloji, Patoloji ve Biyokimya gibi her derse özel konu anlatımlarına tek pakette sahip olabilir ya da sadece eksik olduğu derse ait eğitimleri alabilir. Ayrıcı kursumuza özel güncel TUS kitapları gibi tüm kaynaklara ek ücret ödemeden sahip olabilirsiniz.

1 Yorum

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz