STS Eczacılık Sınav Soruları Nasıldır? ÖSYM STS Eczacılık Çıkmış Sorular Zor Mu?

1
6266

STS Eczacılık Sınav Soruları Nasıldır? ÖSYM STS Eczacılık Çıkmış Sorular Zor Mu?

Eczacılık Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı – STS Eczacılık, diploma denkliği almak isteyen eczacıların girmekte olduğu ve ÖSYM tarafından yapılan bir seviye tespit sınavıdır. STS Eczacılık sınavına hazırlanan adayların sıklıkla sorduğu soruların başında “STS Eczacılık Konuları Nelerdir? STS Eczacılık Sınav Soruları Nasıldır? STS Eczacılık Çıkmış Sorular Zor Mu?” soruları gelmektedir. Bu yazımızda denklik almak isteyen değerli eczacılarımız için STS Eczacılık Sınavı ile ilgili bilinmesi gereken önemli detayları bir araya getirdik. Keyifli okumalar ve başarı dolu bir çalışma dönemi dileriz.

STS Eczacılık Çıkmış Sorular Zor Mu? STS Eczacılık Sınav Soruları Nasıl?

STS Eczacılık Sınavına ilk kez girecekseniz ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız STS Eczacılık Sınav Soruları Nasıl? sorusu yanıt aradığınız soruların başında gelecektir. Bu yüzden sınava hazırlanmaya başlamadan önce, ilk adım olarak STS Eczacılık Çıkmış Soruları incelemek STS Eczacılık Sınav Soruları Nasıl? ÖSYM STS Eczacılık Çıkmış Sorular Zor Mu? gibi sorularınıza yanıt verebilmeniz açısından oldukça faydalı olacaktır. Çıkmış sınav sorularının incelenmesinin ardından Analitik Kimya, Fizyoloji-Patoloji, Biyokimya, Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji, Tıbbi Biyoloji, Halk Sağlığı, Eczacılık Mevzuatı/Etik, Farmakoloji, Klinik Eczacılık, Farmasötik Kimya, Farmakognozi/Farmasötik Botanik, Farmasötik Teknoloji, Farmasötik Toksikoloji branşlarından eksiğiniz olan konuları belirleyerek çalışma planınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu analiz aynı zamanda “STS Eczacılıkta Hangi konulardan soru geliyor? STS Eczacılık Konuları neler?” gibi diğer sorularınıza da yanıt verecektir. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde ÖSYM tarafından yayınlanan çıkmış STS Eczacılık sınav sorularını bulabilir, STS Eczacılık konu dağılımları, STS Eczacılık soru sayısı, STS Eczacılık başvurusu nasıl yapılır, STS Eczacılık sınavına kimler başvurabilir gibi konu başlıklarına ait diğer bilgilere de ulaşabilirsiniz.

STS Eczacılık Konuları Nelerdir?

STS Eczacılık Sınavı soruları Eczacılık Ulusal Çekirdek Programı kapsamından gelmektedir. Türkiye’de lisans eğitimi boyunca Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin almış olduğu Eczacılık Temel Bilimleri ve Eczacılık Meslek Bilimleri derslerinin konuları STS Eczacılık Sınavı’nda sorulmaktadır. Aşağıda yer alan tabloda STS Eczacılık Sınav Konularını bulabilirsiniz.

Eczacılık Temel Bilimler:

Analitik Kimya

Fizyoloji-Patoloji

Biyokimya

Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji

Tıbbi Biyoloji

Halk Sağlığı

Eczacılık Meslek Bilimleri:

Eczacılık Mevzuatı/Etik

Farmakoloji

Klinik Eczacılık

Farmasötik Kimya

Farmakognozi/Farmasötik Botanik

Farmasötik Teknoloji

Farmasötik Toksikoloji

STS Eczacılık Sınavı Kaç Sorudur?

Yurtdışında eczacılık alanında eğitim görmüş kişilerin, ülkemizde denklik alabilmesi için girmiş olduğu STS Eczacılık Sınavı, 100 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. STS Eczacılık Sınavında adaylara 100 çoktan seçmeli soruyu cevaplayabilmeleri için verilen süre 135 dakikadır. Adaylara sınav süresi boyunca ekstra süre ve mola verilmemektedir.
STS Eczacılık Sınavı Sorularının konu ve yüzdelik dağılımları aşağıdaki tabloda verilmiştir. Tabloda yer alan bilgiler EUS – STS Eczacılık 2017-2022 Sınavlarından hareketle hesaplanan ortalama rakamlardır. Yıllara göre, ÖSYM ve YÖK’ün uygun gördüğü şekilde soru sayısı ve konu dağılımlarında Ulusal ÇEP’e uygun olacak şekilde değişiklikler yapılabilir.

Eczacılık Temel Bilimler Sınav Yüzdesi% Soru Sayısı
Analitik Kimya / 10% 10
Anatomi
Fizyoloji 6 3
Patoloji 6 3
Biyokimya ve Klinik Biyokimya 6 6
Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji 4 4
Tıbbi Biyoloji 3 3
Halk Sağlığı 1 1

 

Eczacılık Meslek Bilimleri Sınav Yüzdesi% Soru Sayısı
Eczacılık Mevzuatı/Etik 3% 3
Farmakoloji 8 8
Klinik Eczacılık 8 8
Farmasötik Kimya 15 15
Farmakognozi/ Farmasötik Botanik 15 15
Farmasötik Teknoloji 15 15
Farmasötik Toksikoloji 6 6

 

STS Eczacılık Nedir, STS Eczacılık Denklik Sınavı
Diploma Denkliği alabilmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm yayınlar 7/24 erişilebilir olma özelliği ile Türkiye’nin En İyi Online Dershanesi Nettekurs‘ta!
STS Eczacılık Sınavına Kimler Katılabilir?

Yurtdışında öğrenim görmüş Eczacılık Fakültesi mezunlarının diploma denkliği almadan eczacılık mesleğini ülkemiz sınırları içerisinde yapabilmesi mümkün değildir. Denklik alınabilmesi için girilmesi gerek STS Eczacılık Sınavı; adayların sınavda başarılı olarak denklik alabilmelerini ve eczacılık mesleğini yapabilmelerini sağlamaktadır. Sınava, yurt dışında Eczacılık alanında eğitimlerini tamamlayarak diploma denklik işlemlerinin yapılması
talebi ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına başvuran ve YÖK tarafından sınava girmeleri uygun bulunan adaylar başvurabilir.

STS Eczacılık Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sınav Başvuruları başlamadan önce adaylar YÖK’e denklik başvurusunda bulunur. Adayın eğitim aldığı eğitim kurumu, lisans eğitimi boyunca almış olduğu dersler YÖK Denklik Komisyonu tarafından incelenerek, adayın sınava giriş hakkının olup olmadığı belirlenir. STS Sınavına, YÖK Denklik Komisyonun onayı alınmadan girmek mümkündür fakat komisyon onayı olmadan alınan STS Eczacılık Puanının diploma denkliği almak için geçerliliği bulunmamaktadır. Sınav merkezleri, her sınav döneminde ÖSYM tarafından ilan edilen güncel sınav takviminde duyurulmaktadır ve EUS ve STS Eczacılık sınavları ve sınav başvuruları aynı tarihlerde ÖSYM Aday İşlemleri Sayfası üzerinden gerçekleştirilmektedir. YÖK internet sitesinde yer alan dilekçe doldurulup, gerekli ücretlerin ödenmesi ile birlikte posta yoluyla ya da elden dilekçenin teslimiyle de STS Eczacılık Sınavı başvurusu yapılabilmektedir.

Nettekurs Online STS Eczacılık Kursu İle Sahip Olabileceğiniz Avantajlar:

Alanında uzman ve Türkiye’nin önde gelen STS Eczacılık eğitmenleri ile birlikte, kazanma garantili STS Eczacılık Online Kursuna kayıt olmanız halinde sayısız avantaja sahip olursunuz. Tüm akıllı cihazlar ile uyumlu panelimizi, kullanıcı dostu arayüzü sayesinde çok kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Satın aldığınız Online STS Eczacılık Kurs içeriklerini “sınırsız tekrar” hakkı ile tekrar tekrar dinleyebilirsiniz. Nettekurs STS Eczacılık Kursu paketlerine erişim süreniz 2 yıldır. Bu sayede kurs içeriklerini 2 sınav dönemi boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz. Online STS Eczacılık Kursu içeriklerine 7/24 internet erişimine sahip tüm akıllı cihazlardan ulaşabilirsiniz. Gereksiz ayrıntılardan arındırılmış, sınav odaklı kurs programı ile hem zamandan hem de paranızdan tasarruf etmiş olursunuz. Eğitmene Sor” özelliği ile aklınıza takılan tüm soruları Türkiye’nin en iyi STS Eczacılık eğitmenlerine sorabilirsiniz. Ayrıca canlı derslerde de sorularınızı eğitmenlerimizle paylaşabilirsiniz! “Not Al” özelliği sayesinde video ders esnasında kendinize hatırlatma notları ekleyebildiğiniz oldukça kullanışlı bir panel üzerinden çalışabilirsiniz. Yalnızca Online STS Eczacılık ders ve canlı ders içeriklerine değil STS Eczacılık Canlı Dersleri ile uyumlu PDF Ders notlarına da ek bir ücret ödemeden erişebilirsiniz. Sınava hazırlıkta en önemli noktalardan biri rehberlik hizmetidir. Nettekurs 7/24 yanınızda olan uzman rehberlik sistemi ile ihtiyaçlarınıza anında yanıt verebilmektedir.

Ücretsiz Dene” özelliği sayesinde Nettekurs’ta pişmanlığa yer yoktur. Online STS Eczacılık Kursu içeriklerimizi Online STS Eczacılık Kursumuza ücretsiz üye olarak demo süresi boyunca inceleyebilirsiniz. Bu sayede kayıt olmadan önce kararı kendiniz verebilir, STS Eczacılık Sınavı’na aklınızda hiçbir soru işareti olmadan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM STS Eczacılık Çıkmış Sorular:

2017 Yılına Ait STS Eczacılık Sorularını İnceleyin!

2018 Yılına Ait STS Eczacılık Sorularını İnceleyin!

2019 Yılına Ait STS Eczacılık Sorularını İnceleyin!

2020 Yılına Ait STS Eczacılık Sorularını İnceleyin!

2021 Yılına Ait STS Eczacılık Sorularını İnceleyin!

2022 Yılına Ait STS Eczacılık Sorularını İnceleyin!

Nettekurs Online STS Eczacılık Kursu ile diploma denkliği alma hayalininiz şimdi bir tık yakınınızda!

1 Yorum

  1. STS Eczacılık Sınavı ile ilgili sorularınızı aşağıda yer alan “soru sor” bölümü üzerinden bizlere iletebilirsiniz. Uzman rehberlik ekibimiz en kısa sürede yorumlarınıza dönüş sağlayacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz