DUS Diş Hekimliğinde Uzmanlık Ana Dalları ve Eğitim Süreleri Nelerdir?

1
32627

Diş Hekimliğinde Uzmanlık Ana Dalları ve Eğitim Süreleri Nelerdir?

 

Eğitim Süre Çizelgesi

Ana Dallar Eğitim Süreleri
1- Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi 4 yıl
2- Endodonti 3 yıl
3- Ortodonti 4 yıl
4- Pedodonti 3 yıl
5- Periodontoloji 3 yıl
6- Protetik Diş Tedavisi 3 yıl

   

Diş Hekimliğinde Uzmanlık Ana Dalları ve Eğitim Süreleri Nelerdir?

DUS sınav sonuçlarına göre eğitimlerine başlamaları şu şekilde sıralanabilir.

– Çizelgelerde görünen uzmanlık dallarında eğitim alacak öğrenci olabilmek için TUS veya DUS’a girenler, mesleki bilgi sınavında aldıkları puanlara ve tercihlere göre ÖSYM tarafından sıralanır ve uzmanlık eğitimi alanlarına yerleştirilir.

– Klinik Bilimlerim (Mesleki) sınav puanında eşitlik olması halinde seçimi yapılan uzmanlık dalını daha üst tercihinde gösterene öncelik verilir, bu durumda da eşitliğin bozulmaması halinde doğum tarihi daha yeni olan adaya öncelik verilir.

– Sınav sonuçları ÖSYM tarafından ilan edilir ve ilgili kurumlara bildirilir. ÖSYM tarafından yapılan ilan kanuni tebligat yerine geçer.

– ÖSYM tarafından yerleştirilenler, uzmanlık eğitimine başlatılmak üzere gereken işlemlerin yapılması için sonuçların ilanı tarihinden itibaren on iş günü içerisinde ilgili kuruma başvurur. Uzmanlık eğitimine atama ve göreve başlama işlemleri kırkbeş gün içinde tamamlanır. Uzmanlık eğitimine başlamasına mani ve kabul edilebilir kanuni gerekçeleri olmaksızın görevine başlamayanların atamaları iptal edilir.

– Kontenjanları adayların tercih etmemesi, adayların yerleştirilmesine rağmen durumlarının atanmaya uygun olmaması veya yerleştirilmesi yapılan adayların başvuru süresi içinde başvurmaması durumlarında boş kalan kontenjanları, ilgili kurumlar tarafından başvuru süresinin sona erdiği günden sonraki on iş günü içinde ÖSYM’ye bildirilir. ÖSYM tarafından ilgili sınav döneminde bir defaya mahsus olmak üzere otuz gün içinde ek yerleştirme yapılır.

Diş hekimliği uzmanlık sınavını kendi vaktinizden tasarruf yaparak değil ders çalışmaya dahi vakti bırakarak hazırlanmak istiyorsanız www.nettekurs.com sitemizi inceleyebilirsiniz.

1 Yorum

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz