KPSS B İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

0
15132

KPSS B İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bildiğiniz üzere KPSS; A, B ve C grubu olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Biz de adaylara KPSS B ile ilgili sıkça sorulan sorular başlığı altında gerek sınav içeriği, gerek sınav tarihleri vb. konular hakkında bilgiler vereceğiz. Bu zorlu sınavda Nettekurs Online GYGK Kursu ile başarı şansınızı ikiye katlayabilirsiniz!

KPSS B Lisans Sınavı nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı B Grubu, ÖSYM tarafından iki yılda bir düzenlenen (çiftli yıllarda) memurluk sınavıdır. KPSS Lisans B Grubu sınavına herhangi bir lisans programından mezun olmuş ya da mezun olacak durumda olan adaylar katılabilmektedir.

KPSS B İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
KPSS B İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

KPSS B Lisans memurluk kadroları nelerdir?

Veteriner, mimar, mühendis, psikolog, sosyolog, hemşire, ebe, avukat, bilgisayar işletmeni, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, sekreter, daktilograf, hizmetli unvanları B grubu kadrolarına örnek verilebilir. Bu kadrolara da mezun oldukları alanlara göre lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunları atanabilir.

KPSS B memurluk kadrolarına atamalar nasıl yapılmaktadır?

KPSS B memurluk adayları, sonuç belgesinde bulunan KPSS P3 puan türünü merkezi atamalarda veya ara atamalarda kullanabilirler. Merkezi atamalar 2 yıl boyunca her yılın kasım ve haziran aylarında yapılmaktadır. Ara atamalar (kurumsal atamalar) ise kurumların belirlediği tarihlerde yapılmaktadır. Sınava giren adaylar aldıkları puanlar doğrultusunda ÖSYM kılavuzu ile tercih yapmalıdır. Ayrıca adaylar tercih yaparken aldıkları puanı ve aranan nitelikleri dikkatlice incelemeli ve kendilerine en uygun tercihleri yapmalıdır.

KPSS B memurluk sınavı konu ve soru dağılımı nasıldır?

Genel Yetenek Genel Kültür
Türkçe 30 Soru Tarih 27 Soru
Matematik 30 Soru Coğrafya 18 Soru
  Vatandaşlık 15 Soru
KPSS B İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
KPSS B İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

KPSS B memurlukta yabancı dil gerekli midir?

Yabancı dil sınavı adayların tercihine bağlıdır.

KPSS B memurluk atamalarında yaş sınırı var mıdır?

18 yaşını tamamlamış herkes devlet memuru olabilmektedir. Üst yaş sınırı yoktur, ancak bir meslek ya da sanat okulunu bitiren adayların en az 15 yaşını doldurmuş olması ve mahkeme kararı ile reşit kılınmış olması gerekmektedir.

KPSS B kadrolarına atanmak için hangi puan türleri kullanılmaktadır?

KPSS B kadrolarına atamalarda, lisans mezunu adaylar için P3, ön lisans mezunu adaylar için P93, lise mezunu adaylar için ise P94 puanı geçerli olmaktadır.

KPSS B ile ilgili sıkça sorulan sorular yukarıdaki gibidir, zaman içerisinde tarafımıza gelecek olan farklı soruları da yazımıza ekleyeceğiz. KPSS sınavına nasıl hazırlanılır? yazımızı da okuyarak hazırlık aşamasında neler yapabileceğiniz ile ilgili bilgi edinebilir, sınava gönül rahatlığı ile girebilirsiniz.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz