Ön Lisans KPSS Ne Zaman , Ön Lisans KPSS Başvuru İşlemleri

0
3368

Ön Lisans KPSS Ne Zaman , Ön Lisans KPSS Başvuru İşlemleri

Kamu Personel Seçme Sınavı ister lisans düzeyinde, isterse de ön lisans veya lise düzeyinde olsun, kamu kurumlarında görev yapmak isteyen çoğu adayın girdiği sınavlardan birisidir. Sınav yelpazesinin bu kadar geniş olması sebebiyle ülkemizde katılımın en fazla olduğu sınavlardan birisidir. Kamusal alanın çalışma koşulları, görev tanımları, hakkaniyetli ücret politikası, sosyal hakları, dinlendirme süreleri ve diğer yan hakların koruması itibariyle iş hayatına atılacak olan her adayın mutlaka değerlendirdiği bir fırsat olan KPSS, her geçen yıl artan oranda talep görmektedir. Talebin en yoğun olduğu alanlardan birisi de kuşkusuz ön lisans programı mezun adayların başvurduğu Ön lisans KPSS’dir. Biz de sınava bu alandan hazırlanacak olan adaylara Ön Lisans KPSS Ne Zaman , Ön Lisans KPSS Başvuru konularında bilgiler vereceğiz.

Ön Lisans KPSS Ne Zaman Yapılacak?

Meslek yüksekokulları ve Açık öğretim programları mezunlarının girebildiği bir sınav olan Ön lisans KPSS, iki yılda bir, çift senelerde yapılan bir sınavdır. Dolayısıyla adaylar bu sınavda elde ettikleri puanları bir sonraki sınava kadar kullanabilmektedir. İçinde bulunduğumuz yıl itibariyle yapılacak olan KPSS sınavıyla birlikte 2018 yılında yapılmış olan KPSS puanları geçersiz olacaktır. Bu sebeple KPSS’de deneyimsiz olan adayların çokça sordukları Ön Lisans KPSS Ne Zaman Yapılmaktadır?, sorusuna, ÖSYM ön lisans kılavuzuna göre 2 yılda bir yapılmaktadır, şeklinde cevap verebiliriz.

 ön lisans kpss ne zaman , ön lisans kpss başvuru

Peki, bir diğer soru olan 2020 yılındaki Ön Lisans KPSS Ne Zaman Olacaktır? sorusunun cevabını verelim. ÖSYM, diğer sınav takvimleri içerisinde Ön Lisans KPSS’yi, lisans alanında yapılan KPSS’den sonraya bırakmıştır. Bu durum da özellikle mezun olmamış ama sınav tarihi itibariyle mezun durumda olabilecek memur adayları için bir avantaja dönüşmekte, okulların kapanması itibariyle bu durumda olan adaylara dört aylık bir hazırlık süresi kalmaktadır. Bu minvalde soruyu cevaplayacak olursak eğer, Ön Lisans KPSS Ne Zaman Yapılacaktır? sorusu ÖSYM’nin sınav takvimine bakıldığında 18 Ekim 2020 tarihinde yapılacağı anlaşılmaktadır. Ekimin üçüncü Pazar günü saat 10.15’te yapılacak olan Ön Lisans KPSS için adaylara 130 dakikalık süre verilecektir.

Ön Lisans KPSS Başvuru İşlemlerinde Neye Dikkat Edilmelidir?

Ön Lisans KPSS Başvuru konusu hakkında bilgiler vermeden önce, başvuru koşulları nedir, kimler girebilir, nasıl bir süreç işlemektedir vb. gibi soruların detaylı cevaplarını alabileceğiniz önceki yazılarımızdan KPSS Sınavına Kimler Girebilir? KPSS Kimler Başvurabilir? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Başvuru işlemlerinde dikkat edilecek ilk husus, Ön Lisans KPSS Başvuru işlemleri için ön lisans programlarından mezun olan adaylar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak, sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde ön lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecekleridir.

KPSS Ön Lisans Başvuru işlemleri de ÖSYM’nin diğer sınavlarında olduğu gibi internet üzerinden yapılacaktır. 12 Ağustos 2020 tarihinde başlayacak başvuru işlemleri 25 Ağustos 2020 tarihinde son bulacaktır. Ön Lisans KPSS için geç başvuru ise 8 – 9 Ağustos tarihleri arasında olacaktır. Ancak tam da bu noktada adayların özellikle dikkat etmesi gereken çok önemli bir detay bulunmaktadır. Buna göre adaylar, mezun oldukları en üst öğrenim düzeyinden sınava girmeleri gerekmektedirler. 2020 KPSS Lisans Sınavına son başvuru tarihi itibarıyla lisans diploması almaya hak kazanan adaylar, 2020 KPSS Ön Lisans Sınavına başvuramazlar. ÖSYM bunun birlikte bir adayın birden fazla öğrenim düzeyinden (lisans, ön lisans, ortaöğretim) KPSS’ye katılmasını önlemeye çalışmıştır. Ön Lisans KPSS Başvuru işlemleri sırasında en sık rastlanılan bu gibi durumlarda mağduriyet yaşanmaması için adayların bu gibi konularda dikkatli olmaları gerekmektedir.

Ön Lisans KPSS’deki Güncel Gelişmelerden Nasıl Haberdar Olabilirim?

Tüm sınavlar için geçerli olan bir hususu burada tekrar vurgulamanın önemli olduğuna inanıyoruz. Sınavlara hakim olma konusunda adaylar mutlaka profesyonel bir destek almalıdırlar. Bu destek eğitim konusunda derslere katılmak şeklinde olabildiği gibi danışmanlık ve rehberlik alanında da olabilir. Fakat en ideal olanı bu iki hizmeti de bir arada almaktır. Daha da önemlisi, bu hizmeti herkesçe ulaşılabilir bir platformda, herkese hitap edecek imkânlarla sunmaktır. Nettekurs’un Online KPSS Kursu tam da bu ihtiyaca yönelik oluşturduğu online dershanecilik hizmetiyle adayların KPSS maratonunda karşılaşacağı tüm engelleri aşmalarına olanak tanıyor. Siz de KPSS’de geçmişte kazandırdığımız nice kamu görevlilerinden biri olmak isterseniz, ücretsiz üyelik başlatarak KPSS’de ayrıcalıklı eğitimin imkânlarından hemen faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Bu yazımızda ön lisans alanından KPSS’ye hazırlanan memur adaylarına sınav tarihi ve başvurularla ilgili bilgileri Ön Lisans KPSS Ne Zaman , Ön Lisans KPSS Başvuru başlıkları altında vermeye çalıştık.

Bloğumuzdaki yazılarımız hakkında görüş ve önerilerinizi bildirmek için sayfa sonundaki “Yorum Yap” bölümünden soru ve katkılarınızı ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak uzman danışmanlarımız sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir.

 

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz