KPSS Ön Lisans Sınavı Nasıldır? KPSS Ön Lisans 2020 Hakkında Bilgiler

0
3616

KPSS Ön Lisans Sınavı Nasıldır? KPSS Ön Lisans 2020 Hakkında

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) kamu kurum ve kuruluşlarında kadro almak isteyen adayların girmek zorunda olduğu merkezi bir sınavdır. Bu sınava lise, yüksekokul ve lisans derecelerinden mezun olan tüm adayların girme hakkı vardır. Biz de blog yazımızda  her bir mezuniyet alanı için ayrı ayrı oturumlarda gerçekleştirilen KPSS’ye dair bilgiler vererek KPSS Ön Lisans Sınavı Nasıldır? sorusunu cevaplayarak KPSS Ön Lisans 2020 hakkında bilgiler vereceğiz.

KPSS Ön Lisans Sınavı Nasıl Bir Sınavdır?

Kamu personeli olmak isteyen çoğu adayın girdiği KPSS, adayların mezuniyet durumlarına göre belirli kadrolara başvurabildikleri bir sınavdır. Bu sebeple de çokça karıştırılan bir konu olan mezuniyet durumu sınava başvurmak konusunda adayların mutlaka dikkat etmesi gereken bir konudur. Özellikle de KPSS Ön Lisans Sınavı için hazırlık yapan lisans tamamlamış adayların bu sınava giremeyeceklerini bilmeleri ileride yaşanacak olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi bakımından oldukça önemli bir bilgidir. Gerek KPSS Ön Lisans Sınavı için gerekse de diğer mezuniyet alanları için ÖSYM tek bir kriter belirlemiştir. Buna göre adaylar en son hangi alandan mezun olmuşlar ise yalnızca o mezuniyet alanından KPSS’ye girebilmektedirler. Bu uygulama ile ÖSYM, rekabet edilebilirliği ve fırsat eşitliğini her bir mezuniyet alanı için optimum seviyede tutmaya çalışmıştır.

 kpss ön lisans sınavı nasıldır? kpss ön lisans 2020

KPSS Ön Lisans Sınavı , 2 yıllık meslek yüksek okulu ve açık öğretim programlarından mezun olmuş adayların girebildikleri bir sınavdır. İki yılda bir tek oturumda gerçekleştirilen bu sınavda da KPSS’nin diğer alanlarında olduğu gibi adaylara Genel Yetenek ve Genel Kültür alanlarından oluşan 120 soru sorulmaktadır. Ancak bununla birlikte bazı ön lisans bölümlerinden mezun adayların Diyanet İşleri Başkanlığının açtığı kadrolara yerleşmesini sağlayan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi de KPSS Ön Lisans Sınavı sonrası girilmek durumunda olunan başka bir sınavdır. Bu sınavda da adaylara ayrıca 40 soru sorulmaktadır. KPSS’nin nasıl bir sınav olduğuna dair temel bilgileri verdikten sonra KPSS Ön Lisans 2020 konusu hakkında güncel bilgiler verebiliriz. KPSS’ye dair aklınıza takılan diğer soruların da cevaplarına bir diğer blog yazımız olan KPSS Sıkça Sorulan Sorular başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

KPSS Ön Lisans 2020 Hakkında Güncel Bilgiler Nelerdir?

Kamu kurum ve kuruluşlarının kadrolarına ilk defa atanacakların geçerli bir KPSS puanına sahip olmaları zorunludur. 2018 yılında yapılan KPSS sınavının geçerlilik süresi ön lisans düzeyindeki adaylar için 2020 yılında yapılacak sınavların sonuçları açıklandığında sona ereceğinden kamu kurum ve kuruluşlarının kadrolarına atanmak üzere tercih yapmak isteyen adayların KPSS Ön Lisans 2020 sınavına mutlaka girmeleri gerekir.

Mesleki eğitimini tamamlayan ön lisans mezunu adayın mesleklerini kamuda icra etmek üzere girdiği bir sınav olan KPSS Ön Lisans 2020 yılında da tek oturumda gerçekleştirilecektir. Çift yıllarda gerçekleştirilen bu sınav Ekim ayının 18’inde yapılacak olup başvuru işlemleri 12 – 25 Ağustos tarihlerinde olacaktır. Sınavın açıklanma tarihi de 12 Kasım olarak belirlenmiştir. Adayların sınava hazırlanırken bu tarihleri göz önünde bulundurmaları yararlarına olacaktır zira sınava hazırlanmak için gerekli zamanın yaratılması her zaman çok kolay olmamaktadır.

KPSS sınavına hazırlanacak adayların karşılaştıkları en belirleyici faktörlerden birisi olan zaman yaratma konusu, bu fırsatı bulamayan adaylar için önemli bir handikaba dönüşmektedir. Eksikleri kapatmak için bire bir derslere girmek, soru çözme pratiğini geliştirmek için deneme çözmek, güncel müfredat dâhilinde yazılı ve görsel materyale sahip olmak çoğu aday için erişilmesi belirli bir zaman ve emek gerektirmesinin yanı sıra maddi açıdan da zorlayıcı olabilir. Ancak nettekurs.com’un Online KPSS Kursu ile tüm bu noktaları avantaja dönüştürmek mümkündür. KPSS’ye dair en güncel konular, Türkiye’nin KPSS’de en tecrübeli eğitmenleri tarafından verilen canlı dersler ve danışmanlık hizmetleriyle, KPSS’ye 7/24 sınırsızca, internetinizin olduğu her mecradan hazırlanabilirsiniz. Hemen ücretsiz üyelik alarak derslerimizi deneyebilir, KPSS’yi kazanmak adına ilk adımı atabilirsiniz!

Bu yazımızda KPSS Ön Lisans 2020 Hakkında bilgiler vererek KPSS Ön Lisans Sınavı Nasıldır? sorusuna cevap vermeye çalıştık.

Bloğumuzdaki yazılarımız hakkında görüş ve önerilerinizi bildirmek için sayfa sonundaki “Yorum Yap” bölümünden soru ve katkılarınızı ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak uzman danışmanlarımız sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz