Online DUS Kursu DUS Temel Bilimler Dersleri ile DUS Hazırlık Süreci

1
5659

Online DUS Kursu DUS Temel Bilimler Dersleri ile DUS Hazırlık Süreci

2012 senesinden beri yapılmakta olan DUS Sınavı‘na her sene çok sayıda Diş Hekimi başvuruyor. “DUS’a nasıl çalışılmalı? , DUS Kursu gerekli mi? , Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimine Giriş Sınavı‘nda nasıl başarılı olurum?” gibi sorular zihinleri oldukça meşgul edebiliyor. Bu yazımızda oldukça zorlayıcı bir sınav olarak bilinen DUS’a hazırlıkta nasıl bir yol izleyeceğinize dair önerilerimizi ve DUS Temel Bilimler Dersleri hakkındaki detayları kalame aldık. Aynı zamanda DUS’a Online DUS Kursu ile hazırlanmanın avantajlarına, DUS Nedir? Diş Hekimliğinde Uzmanlık Dalları Nelerdir? gibi soruların cevaplarına yazımızın devamını okuyarak ulaşabilirsiniz.

DUS Nedir?

Diş Hekimliği tercih etmeyi düşünen ya da Diş Hekimliği Fakültesinde okuyan Diş Hekimi adaylarının en çok merak ettiği konulardan birisi de mezun olduklarında onları bekleyen DUS’tur. DUS yani Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı, Diş Hekimliği fakültesinde eğitim gören Diş Hekimi adaylarının ve mezun durumda olan Diş Hekimlerinin girdiği bir uzmanlık sınavıdır. Fakat mezun durumda olmayan Diş Hekimi adayları sınava girseler dahi yerleştirme işlemine dahil edilmezler. Sınava giren Diş Hekimleri, sınav sonucuna göre belirlenen kontenjan dahilinde uzmanlık eğitimi alacakları alanı seçebilmektedirler. DUS Sınavı 2012 yılında yapılmaya başlanmıştır. Sınav ÖSYM tarafından gerçekleştirilmektedir. Dişte Uzmanlık Sınavı genellikle her sene Eylül ayı içerisinde olmaktadır. ÖSYM tarafından belirlenen sınav merkezleri Ankara, İstanbul ve İzmir’dir. DUS’a girerek iyi bir puan alan Diş Hekimleri 3 ya da 4 yıl süren uzmanlık eğitimi kontenjanlarına yerleşirler. Fakat DUS Yerleştirme işleminin yapılabilmesi ve Uzmanlık Eğitimi alınabilmesi için Yabancı Dil yeterliliği aranmaktadır. Bu yüzden Diş Hekimlerinin YÖKDİL, TIPDİL ya da YDS gibi denkliği kabul edilen yabancı dil sınavlarından birine girerek en az 50 baraj puanını almış olmaları gerekmektedir.

Nettekurs’un yabancı dil eğitimleri ile siz de tek dönemde dil puanı engelini aşabilirsiniz!

Diş Hekimliğinde Uzmanlık Dalları Nelerdir?

Diş Hekimliğinde 8 Adet Uzmanlık Alanı vardır. DUS Taban puanları ve kontenjanları bir önceki senenin yerleştirme puanları baz alınarak oluşturulur. 5000’den fazla kişinin başvurduğu DUS Sınavı’nda uzmanlık kontenjanları sınırlıdır, bu yüzden uzmanlık eğitimi almak isteyen adaylar için başarı sıralaması ve DUS puanı uzmanlık kontenjanına yerleşme esnasında oldukça önemlidir.

Diş Hekimliğinde Uzmanlık Ana Dalları ve Eğitim Süreleri  Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi (4 yıl) Çocuk Diş Hekimliği (3 yıl) Endodonti (3 yıl) Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi (3 yıl) Ortodonti (4 yıl) Periodontoloji (3 yıl) Protetik Diş Tedavisi (3 yıl) Restoratif Diş Tedavisi (3 yıl


Diş Hekimi Uzmanı Nasıl Olunur?

Hayalinizdeki meslek Diş Hekimi Uzmanı olmaksa ilk olarak Üniversite Sınavlarından iyi bir puan elde ederek Diş Hekimliği Fakültesini kazanmanız gerekiyor. 5 yıllık Diş Hekimliği Fakültesini bitirdikten sonra Diş Hekimi olarak mezun olunuyor. Ardından uzman olabilmek için DUS Sınavı’na girerek yüksek bir puan almak gerekiyor. DUS Sonuçlarının açıklanmasının ardından puanlar ve kontenjanlar dahilinde Diş Hekimleri tercihleri doğrultusunda bir uzmanlık bölümüne yerleşerek, 3 ya da 4 yıl sürecek olan uzmanlık eğitimini almaya başlıyorlar. Uzmanlık eğitimi sürecini başarı ile tamamlayan kişiler Diş Hekimi olarak meslek hayatına devam edebiliyorlar.

Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı, DUS
Uzmanlığa giriş sınavlarında ihtiyaç duyduğunuz tüm DUS eğitimlerini ve aradığınız desteği bulabileceğiniz en iyi online kurs şimdi yalnızca bir tık uzağınızda!

DUS Sınavı Soruları Nasıldır?

Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı’nda 40 Temel Bilimler ve 80 Klinik Bilimler olmak üzere toplamda 120 soru yer almaktadır. 120 soruluk DUS testi için adaylara toplamda 150 dakika yani 2,5 saat süre verilmektedir. Sınav çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. Her 4 yanlış cevap 1 doğru cevabı götürmektedir.

DUS Sınavı Temel Bilimler Konuları Nasıldır?

Temel Bilimler Testi 120 soruluk DUS Sınavı’nın 40 soruluk bölümünü oluşturur. Temel Bilimler dersleri arasında; 1. Anatomi  2. Histoloji ve Embriyoloji 3. Fizyoloji 4. Tıbbi Biyokimya 5. Tıbbi Mikrobiyoloji 6. Tıbbi Patoloji 7. Tıbbi Farmakoloji 8. Tıbbi Biyoloji ve Genetik dersleri yer almaktadır.

DUS Temel Bilimler Sınavı’nda anatomi konularından yaklaşık 6 (%15) soru gelmektedir. Histoloji ve Embriyoloji’den 4 (%10), Fizyoloji’den 6 (%15), Tıbbi Biyokimya’dan 6 (%15), Tıbbi Mikrobiyoloji’den 6(%15), Tıbbi Patoloji’den 4 (%10), Tıbbi Farmakoloji’den 4(%10), Tıbbi Biyoloji ve Genetik dersinden 4(%10) soru gelmektedir. Soru dağılımı seneye göre değişiklik gösterse de yaklaşık olarak 40 soruluk testin konu dağılımı bu şekilde olmaktadır.

2022 DUS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

2022 DUS Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı tarihi ÖSYM 2022 takviminde açıklanan bilgilere göre 16 Ekim 2022 tarihi olarak duyuruldu. Başvurular 26 Ağustos 5 Eylül tarihleri arasında yapılacak, geç başvuru tarihi ise 14 Eylül 2022 olarak belirtildi. DUS 2022 Sınav sonuçları ise 9 Kasım 2022 tarihinde açıklanacak.

Temel Bilimler Konuları Zor Mudur? Online DUS Kursu ile DUS Temel Bilimler Derslerine Nasıl Hazırlanılır?

DUS Sınavı’nda başarı sıralaması ve yüksek puan oldukça önemli olduğu için rekabetin yoğun olarak yaşandığı sınavlardan birisi olduğunu söylemek mümkündür. Bu bakımdan DUS Sınavı zor bir sınavdır. 40 soruluk Temel Bilimler Sınavı Testi’nden soru kaçırmamak bu bakımdan oldukça önemlidir. İlk 2 sene DUS Kursu’na gitmek Diş Hekimi adayları için çok doğru olmayacaktır. En doğru çalışma yöntemi Diş Hekimliği Fakültesinde almakta olduğunuz eğitimleri sıkı bir şekilde takip etmek olacaktır. Diş Hekimliği Fakültesi’nin 1. ve 2. yıl derslerini sıkı bir şekilde takip ederek düzenli çalışan adayların son sınıfta DUS Kursu’na kaydolarak başarılı olma oranlarının daha yüksek olduğu görülmektedir. DUS Kursu’na gitmek için 4. ve 5. sınıflar daha uygun olacaktır. Adayın başarısını belirleyen temel faktör kendi çalışma azmidir, bu noktada DUS Dershaneleri ancak birer aracı ve destekleyici konumundadırlar. Bu yüzden DUS Kursu seçerken dikkat edilmesi gereken nokta bireysel olarak size sağladığı avantajlardır. Zaman zaman DUS Sınavı’nda derece elde etmiş adayların motivasyon konuşmaları bizi etkileyebilmektedir. Fakat öğrenme süreci bireysel yetkinliklerimize göre çeşitlenebilmektedir. Bazı bireyler çok hızlı öğrenirken bazı bireyler daha yavaş öğrenebilir. Aynı şekilde herkesin ezber kapasitesi ve motivasyon düzeyi aynı düzeyde olmadığı için tavsiye üzerine çalışma programı oluşturmak beraberinde vakit kayıplarına sebebiyet verebilir. Oysa günümüzde vakit en değerli hazinemizdir.


Neden Online Kurs?

Çünkü Online Eğitim, sizin bireysel çalışma ortamınızı yaratmanıza olanak sağlar. Zamanınızı verimli değerlendirmenin yanı sıra büyük maddi kayıplar yaşamanızın da önüne geçer. DUS Sınavı’nda sorulabilecek konular bellidir, bu yüzden tüm dershanelerde alacağınız eğitimin içeriği aşağı yukarı aynı olacaktır. Bu noktada karar verirken “Bu kurs ayrıntılardan arındırılmış mı? Eğitimlerinde gereksiz tekrara yer verilmiş mi? Kursun bana sağlayacağı avantajlar neler?” sorularına doğru yanıtları verebilmek oldukça önemlidir. Online Kurslar mekan, personel giderleri bakımından daha az masraflı olduğu için kurs fiyatlarına ekstra ücretler yansıtılmaz. Bu yüzden Online DUS Kurs ücretleri geleneksel dershanelerden daha hesaplıdır. Ayrıca çalışıyorsanız işinizden ayrılmanıza, iyi bir kurs bulabilmek için şehir değiştirmenize gerek kalmadan ve vaktinizin büyük kısmını yolda harcamadan DUS Derslerini takip edebilirsiniz.

Online DUS Kursu ve DUS Online Eğitim Yayınları ile ÖSYM DUS Sınavında Başarılı Olunur Mu? başlıklı Blog yazımızı okuyarak Online DUS Kursu ile DUS Sınavlarına hazırlanma konusu ile ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

Nettekurs Online DUS Kursu Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

 1. DUS Online Eğitim kaynaklarımıza zaman ve mekan kısıtlaması olmadan, 7 gün 24 saat boyunca interneti olan her yerden ulaşabilirsiniz.
 2. Nettekurs Online DUS Kursu’muza kayıt yaptıran Diş Hekimlerimize, uzman rehberlik ekibimiz tarafından DUS Danışmanlık hizmeti verilir. Böylece sınava hazırlık aşamasında akademik desteğimizi hissedebilir, yalnız bir çalışma süreci geçirmezsiniz.
 3. Online DUS Derslerimizde tekrar sınırı yoktur. Tüm DUS Derslerini tekrar tekrar izleyebilirsiniz.
 4.  DUS Canlı Dersleri ve DUS Video Dersler haricinde, DUS Sınavları incelenerek özenle hazırlanmış olan Nettekurs DUS Kaynaklarına da sahip olursunuz.
 5.  Türkiye’nin hangi şehrinde yaşıyor olursanız olun, Uzman DUS Hocalarından ders alırsınız. Uzman Diş Hekimlerimizin yönlendirmeleri ve önerileri sayesinde oldukça motive bir hazırlık süreci geçirirsiniz.
 6.  Online DUS Kursu yayınlarımız yüzyüze eğitime göre daha az kişinin katıldığı gruplarla gerçekleşmektedir. Bu sayede sorularınızı anlık olarak uzman DUS Hocalarına sorabilir ve cevap alabilirsiniz.
 7.  Online DUS Deneme Sınavları ve DUS Hazırlık Kamplarımız ile sınava yönelik sayısız prova yapma fırsatını da elde etmiş olursunuz.
 8. Nettekurs Online DUS Kursu, başarı garantili bir eğitim sunmaktadır. İlk girişinizde hedeflediğiniz puanı alamamanız halinde bir sonraki dönemde Online DUS Kursu içeriklerini ekstra bir ücret ödemeden kullanmaya devam edebilirsiniz.
 9. Türkiye’de bir ilk olan “ÜCRETSİZ DENE” uygulamamız ile Online DUS Kursu içeriklerimizi ve DUS Online Eğitim yayınlarımızı, kurs paketlerimizi satın almadan önce ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Online DUS Kursumuzdan memnun kalmaz ve kayıt olmak istemezseniz denediğiniz ders içerikleri için hiçbir ücret ödemezsiniz.
 10. Nettekurs için öncelik memnuniyettir. En düşük ücret, en iyi hizmet anlayışı ile 10 yıldan fazla süredir sizlere sınavlara hazırlık süreçlerinde hizmet vermekteyiz. Her bir üyemizi ailemizin bir parçası olarak görüyor ve başarılarını yürekten istiyoruz. Bu yüzden sizi yoracak değil destekleyecek ve başarıya ulaştıracak bir kurum arıyorsanız nettekurs.com doğru adresiniz olacaktır.

Kullanıcı dostu eğitim sistemimiz yalnızca bir tık uzağınızda! Hemen şimdi üye olarak En İyi Online DUS Kursu ile tanışabilirsiniz.

1 Yorum

 1. Blog yazımızla ilgili yorumlarınızı ve DUS Sınavı ile ilgili sorularınızı aşağıda yer alan “SORU SOR” bölümünü kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Uzman rehberlik ekibimiz en kısa sürede yorumlarınıza dönüş sağlayacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz