EUS 2022 Ne Zaman? Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı – EUS 2022 Sınav Tarihleri

1
5414

EUS 2022 Ne Zaman? Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı 2022 – EUS Sınav Tarihleri Hakkında Detaylar Neler?

Eczacılık Fakültesinden mezun olan ve mezun olabilecek durumda olan adayların uzmanlık alabilmek için girdikleri sınavlardan biri olan EUS Sınavı, 2016 senesinden beri ÖSYM tarafından uygulanmaktadır. Her sene birçok aday sınırlı sayıda kontenjana yerleşebilmek için EUS Sınavına girmektedir. Bizler bu yazımızda “EUS 2022 Ne Zaman? Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı 2022 EUS Sınav Tarihleri Hakkında Detaylar Neler?” konularına değindik. Yazımızın devamını okuyarak EUS 2022 Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak? EUS Nedir? gibi soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

EUS Nedir?

Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (EUS) , Türkiye’de eczacılık fakültesinden mezun olan adayların uzmanlık eğitimi alabilmeleri ve uzmanlık branşı seçebilmeleri için girdikleri bir uzmanlık sınavıdır. EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı), ÖSYM tarafından gerçekleştirilmekte olan merkezi bir sınavdır. İlk EUS Sınavı 2017 yılında uygulanmıştır ve o tarihten itibaren uygulanmaya devam etmektedir.

EUS Konu ve Soru Dağılımı Nasıldır?

EUS Sınavı 100 sorudan oluşmaktadır ve adaylara bu soruları cevaplandırabilmeleri için 135 dakika süre verilmektedir. Sorular çoktan seçmeli sorulardan oluşur ve 4 yanlış cevap 1 doğru cevabı götürmektedir. Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimine Giriş Sınavı’nda eczacılık meslek bilgisi ve temel bilimlere dayalı sorular gelmektedir. EUS Sınav formatı Ulusal Eczacılık ÇEP Programını kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Konuların yüzdelik dağılımı aşağıdaki gibidir:

Halk Sağlığı – 1 %
Eczacılık Mevzuatı / Etik – 3 %
Tıbbi Biyoloji – 3 %
Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji – 4 %
Farmasötik Toksikoloji – 6 %
Biyokimya – 6 %
Fizyoloji & Patoloji – 6 %
Farmakoloji – 8 %
Klinik Eczacılık – 8 %
Analitik Kimya – 10 %
Farmasötik Kimya – 15 %
Farmakognozi & Farmasötik Botanik – 15 %
Farmasötik Teknoloji – 15 %


EUS 2022 Ne Zaman? Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı 2022 – EUS Sınav Tarihleri Nasıl?

EUS Sınavı, EUS
Türkiye’nin Online Eğitimde Öncü Platformu Nettekurs, Online EUS Eğitimleri İle EUS Sınavlarında Başarıya Ulaştırmaya Devam Ediyor!

Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı yılda bir kez gerçekleştirilmekte olan bir uzmanlık sınavıdır. Sınavın gelecek dönemlerde iki kez yapılmasına yönelik çalışmalar da mevcuttur. Eczacılık fakültesi mezunu olan adayların uzmanlık eğitimi alabilmeleri ve uzmanlık branşlarını seçebilmeleri için EUS Sınavına girmeleri gerekmektedir. Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimleri 3 yıl sürmektedir. Eczacılıkta Uzmanlık Dalları ve Eğitim Süreleri Nelerdir? başlıklı blog yazımızı okuyarak konu ile ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

EUS 2022 Sınav Tarihleri:

2022 EUS Sınavı Tarihi : 16.10.2022
2022 EUS Sınavı Başvuru Tarihi: 31.08.2022 – 07.09.2022
2022 EUS Sınavı Geç Başvuru Tarihi: 15.09.2022
2022 EUS Sınavı Sonuç Açıklanma Tarihi: 02.11.2022

EUS’un geçtiğimiz dönemlerde de Eylül, Ekim ve Kasım aylarında uygulandığı görülmektedir. EUS merkezi bir sınavdır ve TUS ve DUS benzeri bir formata sahiptir. Eczacılar bu sınavdan aldıkları puanlar sonucunda Klinik Eczacılık, Fitofarmasi Eczacılığı gibi uzmanlık branşlarını seçebilmektedir. 2016 yılından beri düzenlenen sınava katılım her geçen gün artmakla birlikte, uzmanlık kontenjanlarının da artması yönünde çalışmalar devam etmektedir.

EUS için Yabancı Dil Yeterliliği Aranıyor Mu?

TIPDİL, YÖKDİL, YDS
Türkiye’nin en iyi yabancı dil eğitmenleri ve Online YÖKDİL Kursu parmaklarınızın ucunda!

EUS bir uzmanlık sınavı olduğu için DUS ve TUS sınavlarında olduğu gibi EUS Sınavında da uzmanlık kontenjanlarına yerleşebilmek için 50 yabancı dil baraj puanı mevcuttur. Adayların YDS, YÖKDİL vb. sınavlara girerek 50 ve üstü puan elde etmeleri gerekmektedir.

2021 EUS Başvuru Şartlarını incelemek için linke tıklayabilirsiniz —-> EUS Sınavı Başvuru Kılavuzu 2021

Nettekurs Online EUS Kursu Avantajları Nelerdir?

Nettekurs 10 yılı aşkın süredir TUS, DUS, ALES, KPSS gibi sayısız alanda online eğitim hizmeti vermektedir. Bu tecrübeleri sonucunda ÖSYM ve benzeri kurum sınavlarına yönelik doğru çalışma programını oluşturma konusunda profesyonel bir kurumdur. En iyi hizmet en düşük ücret politikası ile kullanıcı memnuniyetini ilke edinmiş olan Nettekurs, Eczacılık Eğitimine Giriş Sınavı’na Hazırlık Kurslarında da Türkiye’nin En İyi Online Dershanesi pozisyonunu korumayı amaçlamaktadır.

Nettekurs Online Dershane‘de;
1. Online EUS Derslerinde tekrar sınırı yoktur, dersleri dilediğiniz zaman tekrar tekrar dinleyebilirsiniz.
2. Satın olmuş olduğunuz Online EUS Kursu paketleri azami 2 yıl süreyle erişiminize açık kalır böylece tek dönem kurs ücreti ödeyerek istediğiniz sonucu alamadığınız takdirde EUS Eczacılık eğitimlerini kullanmaya devam edebilirsiniz.
3. Son teknoloji kullanılarak hazırlanan içeriklere tablet, telefon, laptop gibi internet erişimi olan her türlü teknolojik cihazdan Canlı EUS Derslerine ve EUS Video derslere bağlanabilirsiniz.
4. Tek ücret ödeyerek canlı EUS ders içerikleri haricinde, video derslere, PDF ders notlarına, çıkmış sınav sorularından hareketle hazırlanan EUS soru kamplarına da sahip olursunuz.
5. Alanında uzman rehberlik kadrosu 7/24 kursiyerlere destek vermektedir. Böylece ihtiyaç duyduğunuz tüm desteği ve aklınızdaki soruların cevaplarını Nettekurs ile bulabilirsiniz.
6. ÜCRETSİZ DENE uygulaması ile nettekurs.com’da üyelik oluşturduktan sonra Online EUS Kursumuzu incelemeniz için tanınan deneme süresi boyunca içeriklerden hiçbir ücret ödemeden faydalanabilirsiniz. Böylece Online EUS Eğitimlerimize kaydolmadan önce Nettekurs Online Dershane‘nin içeriklerini deneyerek kendiniz için en doğru EUS Yayınını bulma noktasında fikir sahibi olabilirsiniz.

 

1 Yorum

  1. EUS ile ilgili yorumlarınızı aşağıda yer alan “soru sor” bölümünü kullanarak uzman rehberlik ekibimize iletebilir, aklınıza takılan soruları bizlere sorabilirsiniz. Ekibimiz en kısa sürede yorumlarınıza geri dönüş sağlayacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz