Eczacılıkta Uzmanlık Dalları ve Eğitim Süreleri Nelerdir?

0
13713

Eczacılıkta Uzmanlık Alanları ve Eğitim Süreleri Nelerdir?

Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimine Giriş Sınavı yani EUS ‘un 2017 yılında uygulanmaya başlamasıyla, eczacılık eğitiminin multidisipliner yönünü ortaya çıkaran bir süreç başlamıştır. Bu süreç eczacılara, mesleklerine yönelik belirli alanlarda uzmanlık eğitimi alarak eczaneler dışında, hastanelerdeki tedavi süreçlerine de daha aktif rol alma fırsatını vermiştir. EUS sınavıyla birlikte seçilen eczacılıkta uzmanlık alanları ise yenilenen bu sistemin içerisinde, eczacıların tedavinin hangi aşamalarında yer alacağının belirlenmesinde oldukça önemlidir. Eczacılıkta uzmanlık alanını seçiminizi en iyi şekilde yapabilmek için ihtiyacınız olan eczacılıkta uzmanlık alanları, kapsamları, eczacılıkta uzmanlık eğitim süreleri hakkındaki tüm bilgiyi bu yazımızda bulabileceksiniz. Eczacılıkta uzmanlık dalları ve eğitim süreleri ile ilgili bilgi aldıktan sonra net bir hedefle, zaman ve mekan engeline takılmadan, eksiksiz olarak sınava hazırlanmak için Online EUS Kursu ücretsiz deneme sürenizi başlatabilirsiniz.

Eczacılıkta Uzmanlık Alanları

Tıp fakültesi ve diğer branşlarla ortak alanlardan oluşturulan eczacılıkta uzmanlık alanları Fitofarmasi ve Klinik Eczacılık olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Eczacılıkta uzmanlık dalları ve eğitim süreleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:

FitoFarmasi 3 Yıl
Klinik Eczacılık 3 Yıl

Fitofarmasi müfredatı ve Klinik eczacılık müfredatı teorik bilgi ve uygulamalı bilgiye bir arada yer verecek şekilde hazırlanmıştır. Bunun yanında, Eczacılıkta Uzmanlık Kurulu tarafından Eczacılıkta uzmanlık dalları ve eğitim süreleri hakkında yapılan açıklamaya göre; eczacılıkta uzmanlık alanları eğitim içerikleri tam olarak hazırlandıktan, tüm sınav sistemi eksiksiz uygulanacak şekilde hazır hale geldikten sonra özellikle nükleer tıbbın tüm dünyada ilerlemesiyle gelişen Radyofarmasi uzmanlık alanının da eğitim sistemine katılmasına yönelik çalışmalar başlayacaktır.

Fitofarmasi uzmanlık alanı; tedavide kullanılan bitkisel ürünlerde kalitenin, etkinin ve güvenliğin kontrolünü sağlamak amaçlı bir uzmanlık alanıdır. Hastanın bitkisel ilaç tedavisinin en uygun şekilde düzenlenmesini sağlayan ve hastalığı önlemeyi amaçlayan tedavilerin yürütülmesi için önemlidir. Lisans eğitimi sürecinde teorik ve uygulamalı olarak alınan zorunlu Farmakognozi ve Farmasötik Botanik dersleri fitofarmasinin temelini oluşturur.

Klinik Eczacılık uzmanlık alanı; Klinik Eczacılık, hastanın ilaç tedavisini en uygun şekilde düzenlemek, iyileşmeyi sağlamak ve hastalığı önlemek amacıyla eczacı tarafından sunulan, hasta bakım hizmetini öngören bir sağlık bilimi alanıdır. Eczacılık mesleğinin icra edildiği her alanda akılcı ilaç kullanımını amaçlamaktadır.

STS Eczacılık Sınavı Nedir
Türkiye’nin En İyi Eczacılık hocalarından Online EUS Sınavlarına Hazırlık eğitimi alma şansı Nettekurs ile yalnızca bir tık uzağınızda!

Eczacılıkta Uzmanlık Eğitim Süreleri

Eczacılıkta uzmanlık eğitim süreleri resmi gazetede belirtildiği üzere 3 yıldır. Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliğinde  belirtilen eğitim süreleri; Sağlık Bakanlığınca, Eczacılıkta Uzmanlık Kurulunun kararı üzerine üçte bir oranına kadar arttırılabilir. Senelik izin ve bilimsel içerikli toplantılar için verilen izin süreleri hariç olmak üzere eczacılıkta uzmanlık eğitim süreleri içerisinde fiilen geçmeyen süreler uzmanlık eğitimi süresinden sayılmayacaktır. Aynı zamanda kişinin, seçtiği uzmanlık alanındaki eğitimini yerleştirildiği fakültede tamamlaması şartı aranır. Eczacılıkta eğitim süreleri içerisinde yapılacak tüm dersler için yalnızca Yükseköğretim Kurumlarında EUS taban puanları ve kontenjanları belirlenecek ve uzmanlık eğitimi eczacılık fakültelerinin olduğu yerlerde yapılacaktır.

Klinik Eczacılık ve Fitofarmasi eczacılıkta uzmanlık alanları arasından tercihiniz hangisi olursa olsun tek girişte EUS engelini aşmak mümkün! En kapsamlı konu anlatımlarını ve ÖSYM EUS sorularına en benzer soruları bulabileceğiniz video dersler ve PDF dokümanlarla sınava en iyi şekilde hazırlanabilirsiniz. Hem EUS hazırlıkta hem de eczacılıkta uzmanlık eğitim süreleri boyunca ihtiyacınız olan tüm bilgiye erişebileceğiniz, ÖSYM EUS müfredatına %100 uyumlu kaynakları hemen şimdi ücretsiz deneyin! >> Online EUS Kursu Ücretsiz Dene!

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz