YÖS Başvuru Şartları | YÖS ‘e Kimler Girebilir?

0
4160

YÖS Başvuru Şartları | YÖS ‘e Kimler Girebilir?

Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi gibi Türkiye ‘nin önde gelen birçok Yükseköğretim kurumu tarafından her sene binlerce yabancı uyruklu öğrenci kabul edilmektedir. Bu kurumlara başvuracak öğrencilerin seçilmesi ve Türkiye ‘deki lisans programlarına yerleştirilebilmesi için YÖS yani Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı düzenlenmektedir. Peki YÖS sınavına girmek için yabancı uyruklu olmak yeterli midir? YÖS başvuru şartları tam olarak nelerdir? YÖS ‘e kimler girebilir ve YÖS başvuru şartları tüm yabancı uyruklu bireyleri kapsar mı? Her üniversitenin kendi bünyesinde düzenlenen YÖS sınavı başvuru şartlarından ilki ve en önemlisi, adayların lisans eğitimine başlayabilecek durumda olmasıdır. Yazımızın devamında bu ve bunun gibi tüm YÖS sınavı başvuru şartları hakkında detaylı bilgiyi bulabileceksiniz. YÖS başvuru şartlarını sağlayan ve sınav hazırlık çalışmalarına vakit kaybetmeden başlamak isteyen adayları ise nettekurs Online YÖS Kursu nu ücretsiz denemeye davet ediyoruz! >> Online YÖS Kursu Ücretsiz Dene!

YÖS Sınavı Başvuru Şartları

YÖK tarafından yayınlanan Yurt Dışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslarda da belirtildiği üzere YÖS başvuru şartlarının ilki; adayın yabancı uyruklu olması ve lise son sınıfta ya da liseden mezun durumda bulunmasıdır. Aynı zamanda bu koşula uysa bile adayların tercih etmek istedikleri Yükseköğretim Kurumlarınca belirlenen kayıt koşullarını taşımaları gerekir. YÖS sınavı, her üniversitenin kendi bünyesinde düzenlenen, tek bir denetim noktasından bağımsız bir sınav olduğu için her kurumun YÖS sınavı başvuru şartları değişebilmektedir. Üniversitelerin YÖS Sınav Bilgileri ve Çıkmış Sorular  yazımızda sınavı düzenleyen her üniversitenin YÖS başvuru şartlarını bulabilirsiniz.

YÖS ‘e Kimler Girebilir?

yös başvuru şartları, yös sınavı başvuru şartları, yös 'e kimler girebilirYÖS sınavı başvuru şartları nasıl? YÖS başvuru şartlarına göre YÖS ‘e kimler girebilir?

 • Yabancı Uyruklu olanlar
 • Doğumla Türk Vatandaşı olup daha sonra Türk vatandaşlığından çıkma izni olanlar (Mavi Kart -5901 sayılı yasa)
 • Yabancı Uyruklu iken Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) Vatandaşlığına geçenler, Çifte Uyruklular
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, öğrenimini yabancı bir ülkede tamamlayanlar
  (Eğitiminin son üç yılını Türkiye’de okumuş olması zorunludur!)
 • Yabancı bir ülkedeki Türk okullarında eğitim ve öğrenimlerini tamamlayan öğrenciler (Örnek: Batı Avrupa Açık Lise Programı gibi)
 • GCE AL sınav sonucuna sahip olanlar
 • Türkiye’de lise eğitimi alan tamamen yabancı uyruklu öğrenciler YÖS sınavı başvuru şartlarını sağlarlar.

YÖS Başvuru Şartlarını Taşımayan Adaylar

Yukarıda belirttiğimiz YÖS başvuru şartları gibi adayların YÖS sınavına başvurmasını engelleyen, YÖS ‘e giremeyecek adayların elenmesini sağlayan bazı durumlar da bulunmaktadır. YÖS ‘e kimler giremez?

 • Türkiye Cumhuriyeti (T.C) vatandaşı olup, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ‘den lise mezunu olmuş öğrenciler
 • Türkiye Cumhuriyeti (T.C) vatandaşı ve aynı zamanda başka bir yabancı ülke vatandaşlığı taşıyan ve Türkiye ‘de liseyi bitiren öğrenciler
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) uyruklu çifte vatandaşlar
 • Türkiye sınırları içerisinde bulunan yabancı liselerde okuyan çifte uyruklu kişilerin durumları kabul gören YÖS başvuru şartları dışındadır.
YÖS Başvuru Şartları ve Yabancı Dil Bilgisi

Yabancı dil bilgisi; lisans, yüksek lisans, doktora gibi birçok eğitim programına kabulde istenen ön koşullardan biridir. Fakat YÖS sınavına katılacak adaylardan doğrudan Türkçe bilgisini gösteren bir belge talep edilmemektedir. Her üniversitenin kendi yönetmeliğine uygun olarak adayların, YÖS sınavının ardından seviye belirleme sınavına katılması veya bir süre Türkçe eğitim alması beklenebilir. Türkçe bilginiz, bilgi birikiminiz ve YÖS hazırlıkta hedefiniz ne olursa olsun, Türkiye ‘deki eğitim içerikleri, Çıkmış YÖS Soruları, bir bir incelenerek oluşturulan PDF dokümanları, ücretsiz yazılı kaynakları ve 7/24 faydalanabileceğiniz video konu anlatımlarını nettekurs Online YÖS Eğitimlerinde bulabilirsiniz. Dünyanın neresinde olursanız olun tek tık ile internet bağlantısı olan her cihazdan erişebileceğiniz canlı derslerde uzman YÖS hocalarına dilediğinizi sorup anında cevap alabilir ve sınava en iyi şekilde hazırlanabilmek için ihtiyacınız olan en kaliteli dershaneyi parmaklarınızın ucuna taşıyabilirsiniz!

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz