ÖSYM TUS Taban Puanları 2018 Güncel Puanlar

0
5713

ÖSYM TUS Taban Puanları 2018 Güncel Puanlar

TUS Taban Puanları ve TUS Kontenjanları Nelerdir? yazımızda TUS taban puanları ve üniversitelerin TUS kontenjanları hakkında bilgi vermiştik. Fakat, taban puan listesi her sene üniversitelere yerleşen adayların en düşük ve en yüksek TUS puanlarına göre yenilenmektedir. Bu nedenle bu yazımızda 2018 TUS taban puanları güncel listesini paylaşacak, ÖSYM TUS taban puanları 2018 ve 1. Dönem TUS yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal veriler üzerinde duracağız.

2018 TUS Taban Puanları

TUS taban puanları, üniversitelerin tıpta uzmanlık alanları kapsamında öğrenci kabul ederken dikkate aldığı en düşük puanların listesidir. TUS tavan puanlar ise tam tersi, üniversiteler tarafından kabul görmüş en yüksek TUS puanlarını ifade etmektedir. ÖSYM TUS taban puanları, her sene üniversitelerin Tıpta Uzmanlık Alanları ve Eğitim Sürelerine  göre tercih yapan adayların puanları dikkate alınarak hazırlandığı için TUS taban puanları 2018 yılında da güncellenerek ÖSYM TUS Başvuru ve Kılavuz dokümanları arasında yer almıştır.

Online TUS Kursu
Türkiye’nin En İyi Online TUS Kursu Nettekurs ile Tanışın!

2018 TUS Taban Puanları (2018 TUS 1. Dönem Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin En Küçük ve En Büyük Puanlar) 

2018 TUS Taban Puanları – Yabancı Uyruklu (2018 TUS 1. Dönem Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin En Küçük ve En Büyük Puanlar) 

En Düşük ve En Yüksek TUS Taban Puanları 2018

ÖSYM TUS taban puanları 2018 listesini inceleyerek görebileceğimiz en düşük TUS puanları, 45-50 puan arasındadır. Bu puan aralığındaki bölümler genellikle İç Hastalıkları, Acil Tıp, Aile Hekimliği gibi TUS branşları olup Türkiye ‘nin görece daha küçük bölgelerinde kalan Erciyes Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi gibi üniversitelerin taban puanlarıdır. 2018 TUS taban puanları arasındaki yüksek değerler ise Kulak – Burun- Boğaz Hastalıkları, Estetik ve Plastik Cerrahi, Radyoloji gibi alanlara aittir. Bu değerler, bölüme ve üniversiteye göre değişmekle birlikte genellikle 60-80 puan aralığındadır. Yapıldığı tarihten beri TUS, Türkiye ‘nin en zor sınavlarından biri olarak bilinmektedir. Bu nedenle TUS taban puanları 2018 yılında da özellikle Türkiye ‘nin önde gelen üniversitelerinde oldukça yüksektir. Eğer hedeflediğiniz TUS taban puanları 2018 yılında beklediğinizden de yüksekse ve sınava hazırlanmak için ayırdığınız kısıtlı zamanda çalışmalarınızdan yüksek verim almak istiyorsanız, Online TUS Eğitimleri tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Zaman ve mekan engelini ortadan kaldıran online eğitim fırsatlarını, yılların deneyimi ile buluşturan nettekurs.com Online TUS Kursu ‘nu ziyaret ederek 2018 TUS taban puanları arasındaki hedefinize tek girişte zaman kaybetmeden ulaşabilirsiniz!

TUS Taban Puanları ile Nasıl Tercih Yapılır?

TUS taban puanları, üniversitelerin TUS branşları için belirlediği ortalama puanları gösteren, bu nedenle TUS tercih dönemindeki adaylarla birlikte TUS ‘a girecek adaylara da rehber olan bir kaynaktır. TUS taban puanları 2018 listesi, en güncel taban puanları içermektedir. Bu puanlar her sene yapılan tercih işlemleri sonucunda bir miktar değişikliğe uğrasa da 2018 2. dönem TUS sınavına girecek adaylar, 2018 TUS taban puanlarını dikkate alarak tercih sıralamalarını yapacaklardır. Sınav sonucuyla en uyumlu sıralama yapılsa da kontenjan eksiği vb. sebeplerle ek yerleştirme sürecinde tekrar tercih yapacak adaylar ÖSYM TUS taban puanlarına ek olarak TUS Ek Yerleştirme Kılavuzu ve Başvuru Bilgileri yazımızda paylaştığımız dokümanlardan faydalanabilirler.

2018 TUS Yerleştirme Sonuçları

4892 aday 2018 yılında TUS 1. Dönem sınavına girerek tercih yapmıştır. Üniversitelerde açılan TUS kontenjan sayısı ise 3950 ile sınırlı kalmıştır. 2018 TUS tercih ve yerleştirme sonuçlarına göre; yalnızca 523 kontenjan açıkta kalmış ve 3427 aday üniversitelere yerleşerek Tıpta uzmanlık eğitimi almaya hak kazanmıştır. Siz de bu adaylar arasında yer almak, tek girişte TUS kazanarak hem zaman hem para kaybından kaçınmak istiyorsanız Ankara ‘nın en iyi TUS profesör ve doçentleri ile sınava hazırlanabilir, dilediğiniz yerde dilediğiniz zaman tekrar tekrar faydalanabileceğiniz video ve PDF kaynakları nettekurs.com ‘da bulabilirsiniz! Ücretsiz TUS video ders ve PDF dokümanlarına ulaşmak için tıklayın! >> Online TUS Kursu Ücretsiz Dene!

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz