TUS Puan Hesaplama

5
13572

TUS Puan Hesaplama

Puan Hesaplama TUS Sınavı sonuçlarına göre üç farklı puan türünde yapılmaktadır. Tıp fakültesi mezunlarının uzmanlık eğitimi almak için girdikleri Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS), Temel Tıp bilimleri ve Klinik Tıp bilimleri olmak üzere iki testten oluşmaktadır. TUS Puan Hesaplama yapılırken, Temel Tıp Bilimleri Testi (TTBT) ve Klinik Tıp Bilimleri Testi (KTBT) ‘deki sorulara verilen doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanmaktadır. Doğru ve yanlış sayıları belirlendikten sonra TUS puan Hesaplama işlemine devam edebilmek için doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmaktadır. Sınavda yer alan testlerden alınan ağırlıklı puanlarla birlikte sözleşmeli Aile Hekimleri için Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Başvuru puanı hesaplanmaktadır. Bununla birlikte TIP dışı meslek mezunu adayların TUS Puanı Hesaplama işlemlerinde farklı standart puanlar baz alınmaktadır. TUS Puanı Hesaplama sırasında ele alınan TUS soruları ve Tıpta Uzmanlık Sınavı Soru Dağılımları Hakkında bilgi almak sınavdaki standart hesaplamaları daha rahat yapmanıza yardımcı olacaktır.

Puan Hesaplama TUS Sınavında Kaç Farklı Şekilde Yapılır?

tus-puan-hasaplama,tus-puanı-hesaplama,puan-hesaplama-tus
TUS Sınavına giren adayların sınav sonucunda alabilecekleri 3 puan türü vardır. Bunların ilki Ağırlıklı Klinik Tıp Bilimleri puanı (K) puanıdır. İkinci puan ise Ağırlıklı Temel Tıp Bilimleri puanı (T) olarak geçmektedir. Adaylar başvuru yapacakları kurumların taban puanları ve kontenjan durumlarını göz önüne alarak TUS Puan Hesaplama işlemlerini yapabilirler. TUS puanı Hesaplama sırasında K ve T puanlarının soru başına düşen standart değeri değişmektedir. K ve T puanları ile birlikte A puan türü de tıp fakültesi mezunu adayların kurumlara yerleşmesinde kullanılmaktadır. A puanı; Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından sözleşmeli olarak atanacak hekimlerin uzmanlık eğitimi almalarında kullanılmaktadır. TUS puan hesaplama yapılırken yalnızca adayın isteğine bağlı olarak A puanları hesaplamaya dahil edilmektedir. 3 farklı puan türü olmasına rağmen Puan Hesaplama TUS sınavında yalnızca TTBT ve KTBT testlerindeki sorulardan yapılmaktadır. Sınavda bulunan bu üç puan türü ile birlikte Tıp Dışı Meslek Mensubu adaylar için soruların test ağırlıkları değişmektedir. Tıp fakültesi mezunu olmayan meslek mensuplarının TUS Puan Hesaplama süreci yalnıza T puan türüne göre gerçekleştirilmekte ve soru başına düşen standart değer değişmektedir.

TUS Puan Hesaplama A, K ve T Puan Türüne Göre Nasıl Yapılır?

Puan Hesaplama TUS sınavında ham puanlar üzerinden yapılmaktadır. Ham puanlar, TTBT ve KTBT ‘deki ‘net’ sayıları üzerinden hesaplanır. Ham puanlar, iki test için de ayrı ayrı olacak şekilde ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülür. Ve standart puanlar net sayıları ile çarpılır. TUS puanı hesaplama esnasında belirlenen ‘net’ sayıları ise doğru soruların sayısından yanlış soruların sayısının dörtte birinin çıkarılması ile elde edilir. TUS Sınavına giren adaylar TUS Puan Hesaplama işlemlerini aşağıdaki tabloda verilen standart değerleri dikkate alarak kolayca yapabilirler:

Tıp Fakültesi Mezunu Adaylar İçin Test Ağırlıkları

Puan Türü TTBT standart Puanı KTBT Standart Puanı
K puanı 0.5 0.5
T Puanı 0.7 0.3
A puanı 1

Tıp Dışı Meslek Mensubu İçin Test Ağırlıkları

Puan hesaplama TUS Sınavında Tıp Dışı Meslek Mensubu olanlar için de yapılmaktadır. Fakat Tıp fakültesi mezunu olmayan adaylar net sayılarını 1 ile çarpmak zorundadırlar. Bunun dışında TUS Puan Hesaplama yapılırken adayların geçmiş başvuru dönemleri de değerlendirilebilmektedir.

  • Uzmanlık eğitimine devam etmekte iken sınava giren adaylardan
  • Uzmanlık eğitimine devam etmekte iken istifa eden adaylardan
  • Bir uzmanlık alanına yerleştirildiği halde eğitime başlamayan adayların takip eden ilk sınavda puanları %2 oranında düşürülmektedir.

Tercih Yapabilmek İçin TUS Puanı Hesaplama Sonucum Kaç Olmalı?Adaylar, TUS Sonuçları ile tercih yapabilmek için K ve T puanlarından en az 45 veya daha yüksek puan almalılar. Barajı geçen adaylar ise kontenjan tablolarında yer alan programlardan en fazla 30 tercih yapabilmektedir. TUS sınavı hakkında detaylı bilgi almak için nettekurs.com Blog Sayfamızı takip edebilir ve TUS sınavına hazırlıkta eksiklerinizi tamamlamak için online dershanemizi ziyaret edebilirsiniz. Nettekurs.com, hayallerinize ve ideallerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için canlı yayınları, e-sınavlar, çıkmış soru çözümleri ve zengin kaynakları ile yanınızda. Nettekurs.com online TUS kursları, canlı yayın dersleri ile profesyonel eğitimi ve sınıf ortamını parmaklarınızın ucuna getiriyor. Derslerimize konuk olmak, eğitmenlerimiz ile etkileşim halinde online dersleri takip edebilmek ve eksiklerinizi tamamlayabilmek için>> hemen nettekurs.com ‘u ücretsiz deneyin!Aynı zamanda ücretsiz deneme süresi boyunca kapsamlı PDF kaynaklarımızı inceleyebilir ve konu anlatım videoları ile bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz!

 

Puan Türü TTBT Standart Puanı KTBT Standart Puanı
T Puanı 1

5 YORUMLAR

    • TUS’ta maksimum puan 100’dür. Yabancı dil sınavından 60.000 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılır ve bilim sınavına girmeye hak kazanır. Geçtiğimiz yılın yerleştirme sonuçlarına göre alınmış olan en yüksek TUS puanı 78,72’dir.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz