TUS Soruları ve Tıpta Uzmanlık Sınavı Soru Dağılımları

1
4514

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) Soruları ve Soru Dağılımları

TUS (Tıpta Uzmanlık Eğitimine Giriş Sınavı), Temel Tıp Bilimleri ve Klinik Tıp Bilimleri Testi olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Sınav, iki oturumda yapılmakta, her oturumda adaylar Temel Tıp Bilimleri Testi ve Klinik Tıp Bilimleri testlerini ayrı ayrı çözmektedir. Bölümlerdeki TUS Soruları eşit sayıdadır ve soruların çözümü için adaylara 150 dakika verilir. TUS Soruları ve Tıpta Uzmanlık Sınavı soru dağılımları ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz. Ayrıca nettekurs YouTube kanalına abone olarak Ankara ‘nın uzman hocalarından TUS konu anlatımlarını dinleyebilirsiniz.
tus-sorulari

TUS Soruları Tek Bir Alandan Mı Sorulur?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi TUS sınavı iki bölüme ayrılır ve her bölümde anatomi, histoloji, embriyoloji, fizyoloji gibi alanlardan seçilen sorular yer alır. Tıpta Uzmanlık Alanları ve Eğitim Süreleri yazımızı okuyarak bu bölümler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Tıpta Uzmanlık Sınavı soru dağılımları ise sabit değildir. Sınavda karşımıza çıkan TUS soruları arasından bazılarının sınavdaki yüzdelik dilimi daha yüksektir veya sınavda bazı alanlara yönelik daha az soru bulunmaktadır. Temel Tıp Bilimleri veya Klinik Tıp Bilimleri testinin soru dağılımında eksik olduğunuz, gözünüzü korkutan tüm noktalar için nettekurs online TUS Eğitimlerinden yardım alabilirsiniz. Her bir alan için ayrı ayrı hazırlanan video ders kaynakları, ücretsiz yazılı ve PDF dokümanları bulabileceğiniz TUS ‘ta Türkiye ‘nin en çok kazandıran online dershanesi tek tık uzağınızda!

TUS Soruları Kaç Tanedir?

TUS Temel Tıp Bilimleri ve Klinik Tıp Bilimleri testleri içerik olarak farklılık gösterse de soru sayısı ve test süresi bakımından eşittir. Her oturumda 120 soru olmak üzere TUS sınavına giren adaylara toplamda 240 soru sorulur. TUS soruları için belirlenen süre her oturumda 150 dakikadır. Tıpta Uzmanlık Sınavı soru dağılımları, Temel Tıp Bilimleri testinde 7 alana; Klinik Tıp Bilimleri testinde ise 4 alana göre yapılmaktadır. Aşağıda her uzmanlık alanı için belirlenen TUS sorularının sayısı ve sınavdaki yüzdesi üzerinden Tıpta Uzmanlık sınavı soru dağılımlarını görebilirsiniz.

TUS Soruları ve Tıpta Uzmanlık Sınavı Soru Dağılımları (Temel Tıp Bilimleri Testi)
Temel Tıp Bilimleri Testi Alanları Soru Sayısı Yüzdesi
Anatomi 14 13
Histoloji ve Embriyoloji 8 7
Fizyoloji 10 8
Tıbbi Biyokimya 22 18
Tıbbi Mikrobiyoloji 22 18
Tıbbi Patoloji 22 18
Tıbbi Farmakoloji 22 18
Toplam 120 100

Temel Tıp Bilimleri testindeki soru dağılımı incelendiğinde sınavda en çok sorunun Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Patoloji ve Tıbbi Farmokoloji alanlarından sorulduğunu görebiliriz. En az soru ise Histoloji ve Embriyoloji bölümlerinden gelmektedir.

TUS Soruları ve Tıpta Uzmanlık Sınavı Soru Dağılımları (Klinik Tıp Bilimleri Testi)
Klinik Tıp Bilimleri Testi Alanları Soru Sayısı Yüzdesi
Dahiliye Grubu 42 35
Pediatri 30 25
Cerrahi Grubu 36 30
Kadın Hastalıkları ve Doğum 12 10
Toplam 120 100

Klinik Tıp Bilimleri Testindeki TUS soru dağılımı incelendiğinde sınavda en çok sorunun Dahiliye Grubu alanından sorulduğunu görebiliriz. En az Soru ise Kadın Hastalıkları ve Doğum alanından sorulmuştur. TUS sorularına yönelik eksikleriniz hangi alandan olursa olsun dilediğiniz yerde 7/24 yanınızda olacak dershane olanaklarından faydalanmak için nettekurs online TUS Kursu ‘nu ziyaret edin! Dilersenizhmen ücretsiz kayıt oluşturarak tüm içerikleri hiçbir ücret ödemeden deneyebilirsiniz. >>Online TUS Kursu Ücretsiz Dene!

1 Yorum

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz