TUS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? TUS Yerleştirme Sonuçları

0
3517

TUS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Tıpta Uzmanlık Eğitimine Giriş Sınavı (TUS) her yıl ilkbahar ve sonbahar dönemleri olmak üzere iki dönemde gerçekleşiyor. 2018 yılında gerçekleşen ilk TUS Sınavı ise 25 Şubat 2018 yılında yapıldı. TUS Sonuçları ile tıp fakültesinde lisans eğitimini tamamlayan birçok aday uzmanlık eğitimi almak için fakültelere yerleşti. TUS Yerleştirme Sonuçları ÖSYM tarafından 19 Nisan 2018 tarihinde açıklandı. Sınavın açıklanması ile birlikte birçok adayın aklındaki TUS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak sorusu da cevaplanmış oldu. Bununla birlikte TUS Yerleştirme Sonuçları ile ilgili bilgiler de ÖSYM internet sitesi üzerinden yayımlandı. Yazımızda TUS Sonuçları ile ilgili bilgi alabileceğiniz gibi blog sayfamızdaki TUS Taban Puanları Nelerdir? TUS Kontenjanları ÖSYM listesi yazısını da inceleyerek TUS çalışma planınızı daha sağlıklı oluşturabilirsiniz.

TUS Yerleştirme Sonuçları 2018

tus-sonuclari TUS Sonuçları ne zaman açıklanacak diye bekleyen adaylar sonuçların duyurulmasıyla tercih işlemlerine başladılar. Bunun yanında TUS Yerleştirme sonuçları, gelecek senelerde sınava girecek birçok aday için de yol gösterici olacak. Adaylar, her sene TUS ile uzmanlık eğitim programlarına yerleşen aday sayısını takip ederek hedeflerini daha net belirleyebiliyorlar. TUS Sınavına dair istatistiki veriler ise ÖSYM internet sitesi üzerinden açıklandı. Açıklanan veriler yalnızca TUS 1. dönemine ait sayısal verilerden oluşuyor.

TUS Sonuçları ile İlgili Sayısal Veriler Nelerdir?

  • Şubat ayında gerçekleşen TUS Sınavında tercih yapan aday sayısı 4.892 ‘dir.
  • TUS Sınavı ile açılan kontenjan sayısı ise 3.950 ‘dir.
  • Açılan kontenjanlara TUS Sonuçları ile yerleşen adayların sayısı ise 3.427 ‘dir.
  • Tüm bu süreç sonunda 523 kontenjan boş kalmıştır.
  • Yabancı uyruklu adaylardan TUS Sonuçları ile tercih yapanların sayısı 231 ‘dir.
  • Kontenjan sayısı 252 iken 184 aday üniversitelerin uzmanlık eğitimi programına yerleşmiştir.
  • Yabancı uyruklu öğrenciler arasında boş kalan kontenjan sayısı ise 68 ‘dir.

2. Dönem TUS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

TUS Sınavı, 2.dönemi 12 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleşecek. Sınav başvuruları ise 28 Haziran-5 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek. 2. Dönem TUS Sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu ise henüz bilinmiyor. Adaylar TUS Sınavına katıldıktan sonra sınav sonuçlarının ÖSYM internet adresinde görüntüleyebilmek için sistemi düzenli olarak kontrol etmeliler. Adayların TUS Sonuçları, Temel Tıp Bilimleri ve Klinik Tıp Bilimleri testlerinden alacakları ham puanlar üzerinden hesaplanacak.

TUS Yerleştirme Sonuçları Nerede Açıklanır?

TUS Sonuçlar her sınavdan sonra ÖSYM internet sitesi üzerinden açıklanmaktadır. TUS sınavı hakkında güncel bilgi almak için nettekurs.com Blog Sayfamızı takip edebilir ve TUS sınavına hazırlıkta eksiklerinizi tamamlamak için online dershanemizi ziyaret edebilirsiniz. Nettekurs.com, hayallerinize ve ideallerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için canlı yayınları, e-sınavlar, çıkmış soru çözümleri ve zengin kaynakları ile yanınızda. Nettekurs.com online TUS kursları, canlı yayın dersleri ile profesyonel eğitimi ve sınıf ortamını parmaklarınızın ucuna getiriyor. Derslerimize konuk olmak, eğitmenlerimiz ile etkileşim halinde online dersleri takip edebilmek ve eksiklerinizi tamamlayabilmek için>> hemen nettekurs.com ‘u ücretsiz deneyin!

Aynı zamanda ücretsiz deneme süresi boyunca kapsamlı PDF kaynaklarımızı inceleyebilir ve konu anlatım videoları ile bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz!

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz