STS Eczacılık Sınavı Kaç Sorudan Oluşur? STS Eczacılık Sınavı Nerede Yapılır?

1
2568

STS Eczacılık Sınavı Kaç Sorudan Oluşur? STS Eczacılık Sınavı Nerede Yapılır?

STS Eczacılık sınavı hakkında çokça merak edilen; STS Eczacılık Sınavı Nedir? STS Eczacılık Sınavı Kaç Sorudan Oluşur? STS Eczacılık Sınavı Nerede Yapılır ve STS Eczacılık hakkında bilinmesi gerekenleri bu yazımızda sizler için bir araya getirdik.

STS Eczacılık Sınavı, ÖSYM tarafından her yıl gerçekleştirilen bir sınavdır. STS sınavı; yurtdışında eğitim görmüş eczacılık diplomasına sahip kişilerin, ülkemizde diplomalarının geçerliliği olabilmesi için düzenlenir. Sınavda başarı sağlayan adaylar denklik almaya hak kazanır.

sts-eczacilik-sinavi

Türkiye’nin En İyi STS Eczacılık hocaları ile sınava hazırlanma şansı Nettekurs Online STS Kursları ile yalnızca bir tık uzağınızda!

STS Eczacılık Sınavı Kaç Sorudan Oluşur? Sınav Süresi Ne Kadardır?

STS Eczacılık Sınavı, 100 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. Sınav konuları; Analitik Kimya, Fizyoloji-Patoloji, Biyokimya, Farmasötiki Mikrobiyoloji ve İmmünoloji, Tıbbi Biyoloji, Halk Sağlığı, Eczacılık Mevzuatı, Farmakoloji, Klinik Eczacılık, Farmasötik Kimya, Farmakognozi, Farmasötik Botanik, Farmasötik Teknoloji, Farmasötik Toksikoloji branşlarından oluşmaktadır. Sınav süresi 135 dk’ dir.

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testin uygulandığı sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunarak bilgisayar ortamında değerlendirilir. Denklik belgesi almak isteyen adayların, sınavda testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanır, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilir. Bu ham puanlar 100 üzerinden puanlara dönüştürülerek adayların STS puanlarını oluşturur. Sınavların sonuçları, ÖSYM’nin internet sayfasında yayınlanır. Adaylar sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenirler. Adaylara sonuç belgesi gönderilmez.

STS Eczacılık Sınavı Nerede Yapılır?

Sınav merkezleri, ÖSYM tarafından duyurulmaktadır. Sınava ilişkin diğer önemli noktalar ise; YÖK internet sitesinde yer alan dilekçe doldurup, gerekli ücretlerin ödenmesi ile birlikte posta yolu ya da elden dilekçenin teslimiyle başvuru yapılmaktadır. Adayın eğitim aldığı kurum, almış olduğu dersler YÖK Denklik Komisyonu tarafından incelenerek, adayın sınava giriş hakkının olup olmadığı belirlenir. STS Sınavına, YÖK Denklik Komisyonun onayı alınmadan girmek mümkündür, ancak komisyon onayı olmadan sınavın geçerliliği bulunmamaktadır.

Ülkemizdeki kanunlarımız gereğince, denklik alınmadan Eczacılık yapabilmek mümkün değildir.

STS Eczacılık Sınavına Online STS Eczacılık Kursu ile Nasıl Hazırlanılır?

STS Eczacılık Sınavına girecek adayların Analitik Kimya, Fizyoloji-Patoloji, Biyokimya, Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji, Tıbbi Biyoloji, Halk Sağlığı, Eczacılık Mevzuatı/Etik, Farmakoloji, Klinik Eczacılık, Farmasötik Kimya, Farmakognozi/Farmasötik Botanik, Farmasötik Teknoloji, Farmasötik Toksikoloji branşlarına hakim olmaları beklenmektedir. Kapsamlı bir çalışma planı hazırlanırken UÇEP (Ulusal Çekirdek Eğitim Programı) programına uygun bir plan hazırlanmalıdır.

Nettekurs, sınav hazırlık eğitimi tecrübesiyle STS Eczacılık Sınavına hazırlanan adaylar için profesyonel Eczacılık eğitmeni kadrosunu bir araya getirerek STS Eczacılık sınavında başarı garantisi veriyor. Böylece adaylarımız STS Eczacılık sınavına hazırlanırken zorluk yaşamıyor ve gerekli tüm kaynakları Nettekurs sağlamış oluyor. STS Eczacılık sınavına hazırlanırken entegre paketler ile eksiksiz bir hazırlanma süreci geçiriyor olursunuz ve kafanıza takılan tüm konuları “Eğitmene Sor” özelliği ile anında sorup yanıt alabiliyorsunuz. STS Eczacılık sınavı ile ilgili daha fazla bilgi almak için “STS Eczacılık Sınavı Nedir?” konulu yazımızı da göz atabilirsiniz.

Nettekurs’un Avantajları:

1. Satın aldığınız Online STS Kurs içeriklerini “sınırsız tekrar” hakkı ile tekrar tekrar dinleyebilirsiniz.

2. Nettekurs STS Kursu paketlerine erişim süreniz 2 yıldır. Bu sayede kurs içeriklerini 2 sınav dönemi boyunca kullanabilirsiniz.

3. Online STS Eczacılık Kursu içeriklerine 7/24 ve internet erişimine sahip tüm akıllı cihazlardan ulaşabilirsiniz.

4. Gereksiz ayrıntılardan arındırılmış, sınav odaklı kurs programı ile hem zamandan hem de paranızdan tasarruf etmiş olursunuz.

5. Aldığınız tüm hizmetleri “en iyi hizmet, en uygun ücret” garantisi ile alırsınız.

6. “Eğitmene Sor” özelliği ile aklınıza takılan tüm soruları Türkiye’nin en iyi STS Eczacılık eğitmenlerine sorabilirsiniz. Ayrıca canlı derslerde de sorularınızı eğitmenlerimizle paylaşabilirsiniz!

7. “Not Al” özelliği sayesinde video ders esnasında kendinize hatırlatma notları ekleyebildiğiniz oldukça kullanışlı bir panel üzerinden çalışabilirsiniz.

8. Yalnızca Online Ders ve Canlı Ders içeriklerine değil STS Eczacılık Canlı Dersleri ile uyumlu PDF Ders notlarına da ek bir ücret ödemeden erişebilirsiniz.

9. Sınava hazırlıkta en önemli noktalardan biri rehberlik hizmetidir. Nettekurs 7/24 yanınızda olan uzman rehberlik sistemi ile ihtiyaçlarınıza anında yanıt verebilmektedir.

10. “Ücretsiz Dene” özelliği sayesinde Nettekurs’ta pişmanlığa yer yoktur. Online STS Kursu içeriklerimizi Online STS Kursumuza ücretsiz üye olarak demo süresi boyunca görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede kayıt olmadan önce kararı kendiniz verebilir, STS Eczacılık Sınavı’na aklınızda hiçbir soru işareti olmadan ulaşabilirsiniz.

Nettekurs ile başarı yalnızca bir tık yakınınızda!

1 Yorum

  1. STS Eczacılık Sınavı ile ilgili aklınızdaki tüm soruları ve bizlerle paylaşmak istediğiniz yorumlarınızı aşağıda yer alan “SORU SOR” bölümünü kullanarak uzman STS Rehberlik ekibimize ulaştırabilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa sürede dönüş sağlanacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz