TUS Tıpta Uzmanlık Sınavı Nedir? TUS Sınavı Hakkında Tüm Bilgiler

1
3797

TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) Nedir?

Tıp fakültelerinde okuyan bir çok öğrenci için merak konusu olan TUS Tıpta Uzmanlık Sınavı nedir? Yani kısaca TUS Nedir? sorusu aslında mesleğini icra eden hekimler de olmak üzere tüm TIP dünyasını ilgilendiriyor. Her yıl 10-13 bin arası adayın katıldığı TUS yani uzun adıyla Tıpta Uzmanlık Eğitimine Giriş Sınavı, her yıl ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde gerçekleşmektedir. Peki TUS Tıpta Uzmanlık Sınavı Nedir? Yazımızda TUS Sınavı hakkında genel bilgi verirken sınavın kapsamı ve sınava kimlerin katılabileceği konularına da kısaca değineceğiz.TUS Nedir ile birlikte TUS Sınavına kimlerin katıldığı konusunda da merak ettikleriniz varsa blogumuzdaki TUS Sınavına Kimler Girebilir? yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

TUS Nedir?

Öncelikle TUS Tıpta Uzmanlık Sınavı Nedir? sorumuzu ele alalım. TUS Sınavına başta hekimler olmak üzere tıp fakültesinden mezun kişiler ve tıp fakültesinden mezun olmayan fakat meslek mensubu olan kişiler katılabilmektedir. Burada meslek mensubu olmayan kişiler olarak belirtilen meslek grupları biyologlar hariç veteriner, kimyager gibi meslek guplarını kapsamaktadır. Bu nedenle TUS Nedir? Tıpta Uzmanlık Sınavı Nedir sorusu giderek daha çok duyulmaktadır. TUS sınavı sonucunda uzmanlık eğitimi almaya hak kazanan ve eğitimini tamamlayan adaylar ise Uzman doktor ünvanını kazanarak meslek hayatlarına devam ederler.  ÖSYM’ nin gerçekleştirdiği sınav yılda iki kez; eylül ve nisan ayları içerisinde Türkiye geneli için Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde yapılmaktadır.

TUS Tıpta Uzmanlık Sınavı Kapsamı Nedir?

Tıpta Uzmanlık Sınavı iki basamaktan oluşur. Bunlar Tıbbi Yabancı Dil sınavı ve Bilim sınavıdır. İlk sınav olan Tıbbi Yabancı Dil sınavında başarılı olan adaylar Bilim sınavına girerler. Bilim sınavından başarılı olan adaylar ise yapacakları tercihlere göre uzmanlık eğitimlerine kabul edilirler. Tıbbi Yabancı Dil Sınavı’na giren adaylar arasından bilim sınavına kabul edilenler seçilirken, bilim sınavında ise adaylar uzmanlık yapacakları alanı tercih edebilmek, eğitimini alabilmek ve mevcut kontenjanlara yerleşebilmek için yarışırlar. TUS kılavuzu için ÖSYM sayfasını ziyaret edebilirsiniz. >>ÖSYM TUS Hakkında Bilgi 

TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) Nedir?
Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda başarı elde etmek için Nettekurs Online TUS Kursu size yeter!

TUS sınavı hakkında detaylı bilgi almak için nettekurs.com Blog Sayfamızı takip edebilir ve TUS sınavına hazırlıkta eksiklerinizi tamamlamak için online dershanemizi ziyaret edebilirsiniz. Nettekurs.com, hayallerinize ve ideallerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için canlı yayınları, e-sınavlar, çıkmış soru çözümleri ve zengin kaynakları ile yanınızda. Nettekurs.com online TUS kursları, canlı yayın dersleri ile profesyonel eğitimi ve sınıf ortamını parmaklarınızın ucuna getiriyor. Derslerimize konuk olmak, eğitmenlerimiz ile etkileşim halinde online dersleri takip edebilmek ve eksiklerinizi tamamlayabilmek için nettekurs.com ‘u ücretsiz deneyin! Aynı zamanda ücretsiz deneme süresi boyunca kapsamlı PDF kaynaklarımızı inceleyebilir ve konu anlatım videoları ile bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz!

1 Yorum

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz