UÇEP TUS Müfredatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler: UÇEP Tıp Nedir?

0
3575

UÇEP TUS Müfredatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler: UÇEP Tıp Nedir?

UÇEP, Ulusal Çekirdek Eğitim Programı sözcüklerinin kısaltması olarak karşımıza çıkan bir sözcük. İçerik olarak, Tıp Fakültesinde verilmesi hedeflenen eğitimin ana kapsamını belirleyen Tıp ÇEP Programı, özellikle TUS sınavına hazırlanan adaylar için her geçen gün önem kazanmakta. Sağlık Bakanlığı’nın TUS ile ilgili düzenlemeleri ve açıklamaları ardından TUS Sınavlarında konuların UÇEP ile uyumlu olmasının önemi vurgulanmış ve sınav kapsam olarak ÇEP ile uyumlu hale getirilmiştir. UÇEP TUS Nedir? UÇEP Tıp Müfredatında Ne Kadar Etkilidir? gibi sorularınız varsa, blog yazımızın devamını okuyarak UÇEP Tıp hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz.

UÇEP Nedir?

Tıp Eğitimi Ulusal Çekirdek Eğitim Programı (UÇEP), tıp eğitim müfredatını kapsayan, tıp fakültesi mezunlarının kazanması gereken minimum bilgi, beceri, tutumu kazandırmaya çalışan ve yetkin birer hekim olarak mezun olmalarını sağlamaya çalışan bir programdır. UÇEP ile temel ve genel bilgi ve becerilere sahip hekimler yetiştirebilmek amaçlanır ve üniversiteler eğitim hedeflerini UÇEP Programına göre belirlerler.

UÇEP Kapsamı Nedir?

UÇEP birinci sınıftan mezun olana kadar olan dönemlerin tümünü kapsar. 1980’li yıllardan itibaren ülkemizde tıp fakültesi sayılarında yaşanan artışlar nedeniyle farklı olanaklara ve alt yapıya sahip fakültelerde farklı eğitim model ve programları uygulanmaya başlanmıştır. Bu farklılığın önüne geçmek amacı ile çekirdek bir program oluşturulmuştur. Bu program sayesinde belirli hedef ve kazanımlar doğrultusunda tüm tıp fakültesi öğrencileri ortak donanıma sahip olmaktadır. Bu bakımdan UÇEP, düzenleyici – denetleyici olması bakımından ve ortak bir standart eğitim programı oluşturması açısından oldukça gerekli ve önemlidir. UÇEP’in hazırlanmasının gerekliliği çok uzun yıllar tartışılmış, ortak bir çekirdek program hazırlanmasına yönelik çalışmalar 2014 yılından itibaren yoğun bir şekilde yürütülmüştür. UÇEP-2020’de Tıp Dekanlar Konseyi Yürütme Kurulu çabalarıyla hayata geçirilmiştir ve programda 6 yılda bir ÇEP programının yine Tıp Dekanlar Konsey’ince güncelleneceğine dair bilgiler paylaşılmıştır.

UÇEP’nin kullanılması ile ulaşılması hedeflenen temel kazanımlar;

1. Tüm Tıp Fakültelerinde akreditasyon süreçlerinde de talep edildiği gibi özellikle eğitim programlarının UÇEP’e uyumlanma çalışmalarının yapılması hedeflenmektedir.
2. Fakültelerin müfredatlarında UÇEP’i temel alması ile aynı temel bilgi ve becerilere sahip hekimler yetişecektir.
3. Öğrencilerin tıp eğitimi süresince kazanacakları bilgi ve beceriler, ilgili konuların toplumun gereksinim ve görülme / kullanılma sıklığına göre eğitim programında yer bulacaktır.
4. Öğrenciler programların UÇEP’ye uygunluğunu denetleyebilecektir.
5. UÇEP’in Tıpta Uzmanlık Sınavı içeriği ile uyumluluk çalışması üzerinde başlanılan çalışmanın sağlıklı devam etmesi ve sınava yansıması amaçlanmaktadır.


UÇEP Tıp TUS’a Hazırlık İçin Neden Önemlidir?

ÇEP Programı, Eczacılık, Diş Hekimliği, Veterinerlik vb. bölümlere yönelik ayrı ayrı hazırlanmaktadır. Müfredatın ortak çerçeve bir program etrafında şekillenmesi, adayların hazırlandığı sınavlarda ortak konu ve kazanımlardan sorumlu olmasını sağlamaktadır. ÇEP Tıp programında ağırlıklı olarak tıp fakültesi mezunlarının acil müdahale, ön tanı, tanı, tanı-tedavi ve izlem yapması gereken klinik durumlar ve kazanılması gereken becerilere yönelik madde ve kazanımlar sıralanmıştır. Ülkedeki tüm Tıp Fakültelerinin asıl amacı bu programda yer alan temel hedefleri gerçekleştirmektir. Özetle ülkemizdeki Tıp fakültesinde uygulanmakta olan eğitim programlarına baktığımızda UÇEP ile uyumlu olduğunu görmek mümkündür. TUS Sınavına baktığımızda ise bilinen en zor sınavlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzun yıllardır uygulanmakta olan Tıpta Uzmanlık Eğitimine Giriş Sınavına hazırlanmak için hekimlerin tıp fakültelerinde almış oldukları eğitim tek başına yeterli olmamaktadır. Hekimler bu doğrultuda 3 ve 4. sınıftan itibaren TUS Kursları ile fakülte derslerini desteklemekte ve sınava hazırlanmaya başlamaktadır. TUS’a hazırlanmanın bu kadar zor olması ve sınavın çok ayrıntılardan oluşması gibi detaylar nedeni ile sınava yönelik eleştiriler de yapılmaktadır. Bakanlık bu doğrultuda bazı düzenlemelere giderek TUS’ta reform açıklamaları yapmıştır. TUS Sınav Sistemi Değişiyor Mu? Bakan Koca’nın TUS’ta Reform Açıklamaları Neler? başlıklı yazımızı inceleyerek TUS’a yönelik açıklamalar ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Bu açıklamalar neticesinde sınavda sorular ayrıntı düzeyinden ÇEP ile uyumlu bir düzene çekilecek bu sayede hekimlerin fakülteden uzaklaşmadan sınavlara hazırlanmaları mümkün hale getirilecektir. Tabii ki her sınavda eleyici sorular ve ayrıntılar yer alır. Bu ölçme ve değerlendirme açısından oldukça gereklidir. Fakat TUS’a yönelik yapılan düzenlemelerin, olumlu yönde olduğu görülmektedir.

UÇEP, UÇEP TIP
Türkiye’nin En İyi TUS Eğitmenlerini ve Güncel TUS Sınavı İçeriklerini Parmaklarınızın Ucuna Taşıyoruz!

Özetle;

UÇEP TUS Sınav müfredatını kapsar,
Fakülte müfredatını kapsar ve şekillendirir,
Doktorluk mesleği için gerekli olan temel kazanım ve hedefleri içerir,
Ortak bir eğitim programı sağlar,
Eğitimde fırsat eşitliği sağlar,
Teorik derslerin yanı sıra pratik derslere odaklanmayı sağlar ve fakülte başarısını artırmaya yönelik katkı sunar bu sayede TUS’a hazırlığı kolaylaştırır. Bu açıklamadan TUS Soruları ÇEP’ten geldiğinde TUS Sınavı daha basitleşir gibi bir yorum çıkarmamak gerekir. Fakat çekirdek programa göre çalışan bir hekimin sınavda sürpriz bir konu ile karşılaşma ihtimali yoktur. Ayrıca ÇEP ağırlıklı soruların gelmesi temel bilimlere yönelik soru sayısında artış olacağı anlamına da gelmektedir. Son yapılan TUS Sınavları incelendiğinde bu değişiklik dikkat çekmektedir. İlerleyen yıllarda TUS’a yönelik düzenlemelerin ve iyileştirilmelerin de devam etmesi beklenmektedir.

UÇEP TUS İle %100 Uyumlu İçerikler İle Tek Dönemde Uzmanlık Kazanın:

Tıpta Uzmanlık Eğitimine uzanan bu zorlu sınav maratonunda vaktinizi ve paranızı boşa harcamayın diye sizleri nettekurs.com’un En İyi Online TUS Kursu ile hazırlanmaya davet ediyoruz. Hemen şimdi üye olarak deneme sürenizi başlatabilir, Nettekurs‘un sizlere sunduğu avantajlarla hemen şimdi tanışarak ÇEP Tıp İle Uyumlu Güncel TUS içerikleri ile Tıpta Uzmanlık Sınavlarına hazırlanmaya başlayabilirsiniz!

UÇEP ile Uyumlu Nettekurs Online TUS Eğitimleri ile Siz de Sınırları Ortadan Kaldırın:

1. Her nerede olursanız olun, Eğitimin Başkenti Ankara’nın en seçkin Tıp Fakültesi hocaları tarafından verilen canlı TUS Derslerini yalnızca bir tık ile parmaklarınızın ucuna taşıyoruz.
2. TUS kursumuza özel çıkmış ÖSYM TUS Sınavı Soruları incelenerek ve ÇEP ile uyumlu hazırlanan Tıpta Uzmanlık Eğitimi yayınlarını ve diğer tüm güncel TUS Klinik Bilimler ve TUS Temel Bilimler kaynaklarını çok uygun fiyatlarla ve kalite güvencesiyle sizlerle buluşturuyoruz.
3. Her seviyeye ve ihtiyaca yönelik eğitimi alma fırsatı sunuyoruz. TUS Entegre, TUS Klasik gibi paket seçeneklerimizle ihtiyacınız olan eğitimi almanız için gereksiz ayrıntılardan arındırılmış bir çalışma süreci vadediyoruz. Ayrıca Yabancı dil engeline takılmayın diye TUS Kursumuza kayıt olan hekimlerimize TIPDİL kursu içeriklerimizi ücretsiz olarak hediye ediyoruz.
4. Canlı Derslerimizde TUS Sınavına yönelik Soru Çözümleri ve pratik çalışma ipuçları ile tüm eksiklerinizi tamamlamaya yönelik bir içerik sunuyoruz.
5. Tüm TUS derslerini sınırsız dinleme imkanı ile 7 gün 24 saat boyunca üyelerimizin kullanımına sunuyoruz.
6. Türkiye’nin En İyi Online TUS Kursu‘nun tüm içeriklerini sınırsız tekrar hakkı ile 2 yıl süre ile erişiminize açık tutuyoruz.
7. TUS PDF Kaynaklarını Ücretsiz olarak sistemimize yüklüyoruz.
8. Uzman rehberlik ekibimiz tarafından hazırlanan güncel çalışma programları ve 7/24 koçluk hizmeti ile adaylarımızın her anlamda en büyük destekçileri oluyoruz.
9. Canlı TUS Derslerimiz etkileşimli olarak ilerliyor. Bu sistem sayesinde adayların diledikleri an akıllarına takılan soruları sorabilme ve cevap alabilmesine imkan sağlıyoruz. Böylece özel ders rahatlığında bir çalışma süreci geçirme fırsatı sunuyoruz.
10. Aradığınız En İyi TUS Sınavı Hazırlık kursunu parmaklarınızın ucuna getiriyoruz. Tüm cihazlarda kullanıma uygun online TUS içeriklerini en iyi hizmet garantisiyle evinize ve cebinize taşıyoruz.
11. “ÜCRETSİZ DENE” sistemimiz ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Sunduğumuz avantajları birebir canlı deneyimleyebilmeniz ve Online TUS Kursu‘muza kaydolmadan önce fikir sahibi olabilmeniz adına nettekurs.com‘a üye olan adaylarımıza deneme süresi boyunca tüm içeriklerimizi ücretsiz olarak erişime açıyoruz.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz