YÖKDİL Sınavına Kimler Başvurabilir? YÖKDİL Puanı Kaç Yıl Geçerlidir?

1
3380

YÖKDİL Sınavına Kimler Başvurabilir? YÖKDİL Puanı Kaç Yıl Geçerlidir?

YÖKDİL Sınavına Kimler Başvurabilir, YÖKDİL Puanı Kaç Yıl Geçerli ve YÖKDİL Sınavı ile İlgili Tüm Merak Edilenleri ” YÖKDİL Sınavına Kimler Başvurabilir? YÖKDİL Puanı Kaç Yıl Geçerlidir? “başlıklı blog Yazımızda sizler için bir araya getirdik.

YÖKDİL (Yüksek Öğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı) geçmiş yıllarda YÖK koordinasyonuyla Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversite işbirliğiyle yapılmaktaydı. Fakat 2019 tarihinden beri ÖSYM tarafından düzenlenmektedir. YÖKDİL Sınavı adayların yabancı dil bilgisini ölçmek amacı ile gerçekleştirilmekte olan bir yabancı dil seviye tespit sınavıdır.

yokdil-sinavina-kimler-basvurabilir
%100 Başarı Garantili Online YÖKDİL Kursunu Hemen Dene!

YÖKDİL Sınavını diğer yabancı dil sınavlarında ayıran en önemli farklar ise; diğer sınavlarda belirle bir akademik alanda uzmanlaşmış kitleyi hedeflemeden genel olarak İngilizce seviyesi tespit edilmektedir. YÖKDİL Sınavında ise adayların akademik camiada uzmanlaşmış oldukları noktada Sağlık , Sosyal, ve Fen Bilimleri alanlarında Almanca, Fransızca, İngilizce ve Arapça dillerinde yapılmaktadır.

YÖKDİL Sınavına Kimler Başvurabilir?

Lisansüstü eğitim almış ve doçentlik eğitimine başvuran adaylarla birlikte, akademik yeterlilik amacıyla yabancı dil puanı istenilmesi halinde başvuruda bulunulabilir. Alanında uzmanlık kazanmak isteyen akademisyenlerin dil seviyesinin tespitini gerektiren pek çok durumda YÖKDİL sınavına girmeleri gerekmektedir. EUS, TUS ve DUS gibi alanında uzmanlık kazandıran sınavlar için de YÖKDİL puanı gereklidir.

YÖKDİL Puanı Kaç Yıl Geçerlidir?

Yüksek Lisans ve Doktoraya başvuran adayların puanlarının geçerlilik süresi 5 yıldır. Öğretim Üyeliği ve Öğretim Görevliliği başvurularında, Doçentlik başvurularında ise puanların geçerlilik süresi bulunmamaktadır.

YÖKDİL Sınav Süresi Ne Kadardır?

YÖKDİL Sınav süresi 180 dakikadır. Yökdil Sınavına girecek olan adaylara soruların cevaplarını optik kağıda kodlamak için ekstra süre tanınmamaktadır. Adaylar yökdil sınav süresi boyunca sınav salonunu terk edemezler. Sınava ekstra ilave bir süre dahil edilmemektedir.

YÖKDİL Sınavı Kaç Sorudan Oluşmaktadır?

YÖK DİL sınavında 80 adet çoktan seçmeli soru bulunmaktadır.

YÖKDİL Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

ais.ösym.gov.tr adresi üzerinden elektronik ortamdan sınav başvurusu yapılmaktadır. Sınav başvurusu yapan adaylar ödemeyi sağladıktan sonra başvurusu onaylanmaktadır.

YÖKDİL Sınavı Ne Zaman?

2022 yılı içerisinde yapılacak olan YÖKDİL 1 ve YÖKDİL 2 sınavı gerçekleştirilmiştir. 2022 sınav takviminde başka bir YÖKDİL Sınavı bulunmamaktadır. 2023 ÖSYM takviminde açıklanan tarihlerde ise YÖKDİL Sınavı gerçekleştirilecektir.

YÖKDİL Sınavı’na Hazırlanmak Zor Mu?

Sınava hazırlıkta en önemli adım şüphesiz ki motivasyon. İngilizce, Almanca, Fransızca Dil Sınavları birçoğumuzun korkulu rüyası. Senelerce sınava girip hep aynı puanı aldığından şikayet eden birçok aday var. Peki YÖKDİL Puanı tek dönemde yükseltilebilir mi? Bu sorunun cevabı kişisel yeterliliklere göre değişiklik gösterse de, YÖKDİL’den doğru çalışma programı ile hazırlanarak oldukça yüksek puanlar almak mümkün. Dil öğrenmek bir süreçtir fakat YÖKDİL Sınavı YDS kadar zor bir sınav değildir. Ya da TOEFL, IELTS sınavları gibi konuşma yazma becerilerini ölçmeyi hedeflemez. Ayrıca Sosyal, Fen, Sağlık gibi 3 farklı alana yönelik bir sınav olması, YÖKDİL’e hazırlanmayı daha kolay hale getirmektedir.

“Kendinize ve Başarabileceğinize İnanın. Hedefinizi Yüksek Tutmaktan ASLA Korkmayın!”

Online YÖKDİL Kursu Eğitimleri İle Sınava Verimli Bir Şekilde Nasıl Hazırlanılır? Nettekurs Online YÖKDİL Kurs Eğitimleri Nasıl?

Nettekurs Online YÖKDİL Kurs Yayınları ile sınava hazırlanmanın birçok avantajı vardır. Öncelikle YÖKDİL Gramer ve YÖKDİL En Çok Çıkan Kelimeler gibi temel konulardaki eksikliklerin kapatılması gerekir. Bu sınava hazırlıkta en önemli adımdır. Gramer ve kelime eksikleri tamamlanmadan verimli olarak Çıkmış YÖKDİL Sorularını ve YÖKDİL Denemelerini çözmek çok zordur.

1. Online kurslar zaman açısından size birçok fırsat sunduğu için, yola harcayacağınız zamanı kelime ezberi yapmak için kullanabilirsiniz. Böylece Deneme Sınavı ve soru çözümü aşamasına daha çabuk geçebilirsiniz.

2. Ezberiniz çok iyi olmayabilir. Korkmayın! Nettekurs Online YÖKDİL Kursu’nda olduğu gibi, unuttuğunuz ya da anlamadığınız YÖKDİL Konu anlatımı derslerini tekrar tekrar dinleyebilirsiniz.

3. Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki, beynin dinlenmiş durumda olduğu sabah saatleri ezber yapmak için daha uygundur. YÖKDİL Online Kurs içeriklerine 7/24 ulaşma şansınız olduğu için günün her saatini verimli olarak değerlendirebilirsiniz.

4. Dil bir bütündür. Gramer konularında bir eksiğiniz olduğunda, diğer konuyu anlama ihtimaliniz de azalır. YÖKDİL Online Kurs Derslerini kaçırma gibi bir durum söz konusu değildir! Böylece çalışma temponuz asla düşmez. Kaçırdığınız dersleri ekstra bir çaba harcamadan telafi edebilirsiniz.

5. Daha çok YÖKDİL kaynağına, daha düşük kurs ücretleri vererek sahip olursunuz. Böylece maddi ve manevi açıdan zarara uğramazsınız. Üstelik tüm kaynaklara tek tıkla ulaşabildiğiniz için ağır sırt çantalarına da veda edebilirsiniz!

6. Nettekurs Online YÖKDİL Kursu‘na kayıt olduğunuzda, deneyim ve tecrübelerini size aktaran alanında uzman rehberlik ekibimizden doğru hizmeti alarak sınava hazırlık sürecinizi yalnız geçirme stresinden uzaklaşırsınız!

7. Not almaya çalışırken konuyu kaçıranların sayısı da azımsanamayacak kadar çoktur. Online YÖKDİL eğitimleri ile böyle bir derdiniz kalmaz. Video dersleri istediğiniz an durdurup notlarınızı alabilirsiniz. Üstelik çayınızı ve kahvenizi yudumlayacak zamanınız da olur. Dahası, YÖKDİL Çalışma Notlarını PDF olarak indirerek sayfalarca not tutma zahmetinden de kurtulabilirsiniz!

8. Online YÖKDİL Kampı ve Hızlandırılmış YÖKDİL Kursları ile YÖKDİL Sınavına dair birçok tekniği öğrenebileceğiniz ve sınav taktiklerini elde edeceğiniz verimli bir süreç geçirirsiniz.

9. ÜCRETSİZ DENE özelliği ile, deneme süresi boyunca tüm YÖKDİL kurs içeriklerini ücretsiz inceleyebilirsiniz. YÖKDİL online ve canlı derslerine ücretsiz katılabilirsiniz. Böylece içeriklerin size hitap etmediğini ve kayıt olmak istemediğinizi düşünürseniz ekstra bir ücret ödemezsiniz. Nettekurs ile YÖKDİL Sınavına hazırlıkta “pişmanlık” yaşamaz hayallerinize bir adım daha yaklaşırsınız. Hemen şimdi üye olun, YÖKDİL Sınavına hazırlıkta zamanınızı ve paranızı kaybetmeyin!

Nettekurs Online YÖKDİL Kursu ile hazırlanarak, YÖKDİL Sınavı’ndan 91 alan Gamze Şahin’in deneyimlerine kulak vererek, Online Kurslarla Nasıl Verimli Çalışılır? sorusunun cevabını dinleyelim:

 

 

1 Yorum

  1. YÖKDİL Sınavları ile ilgili cevap aradığınız tüm soruları aşağıda bulunan “soru sor” bölümünden bize gönderebilirsiniz. Görüş, öneri ve yorumlarınıza uzman rehberlik ekibimiz tarafından en kısa sürede dönüş sağlanacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz