DUS Kaç Sorudan Oluşacak Ve Soru dağılımı Nasıl Olacak?

1
12573

DUS Kaç Sorudan Oluşacak Ve Soru dağılımı Nasıl Olacak?

DUS ve diğer sınavlar hakkında aradığınız tüm bilgi ve ders materyallerini bulabileceğiniz blog sitemizde daha önce DUS Sınav Konuları ve Soru Dağılımları hakkında bilgi vermiştik. Peki DUS kaç sorudan oluşacak? DUS konularının sınavdaki soru dağılımı nasıl olacak ve DUS sınavında adaylara kaç soru sorulacak? Bu yazımızda DUS soruları ile ilgili merak ettiklerinize cevap verecek ve DUS kaç sorudan oluşacak sorusunu yanıtlarken DUS soru dağılımını da sizlerle paylaşacağız.

DUS sınavına giren adaylar, sınavda Temel Bilimler testi ve Klinik Bilimler Testi olmak üzere iki farklı test çözerler. Bu nedenle DUS kaç sorudan oluşacak sorusuna yanıt verirken testlerdeki soru sayısını ayrı ayrı ele almak ve DUS soru dağılımını incelerken testlerin kapsamını ayrı ayrı değerlendirmek daha faydalı olacaktır.

Temel Bilimler Kaç Sorudan Oluşacak ve Soru Dağılımı Nasıl Olacak?

DUS kaç sorudan oluşacak ÖSYM Çıkmış DUS Sınavı Sorularında da görüleceği üzere Temel Bilimler Testinin soruları, diş hekimliği eğitiminin alt yapısını oluşturan konulardan seçilmiş, bilgi ağırlıklı sorulardır. Temel Bilimler testi, DUS sınavının ilk aşamasını oluşturmakta ve testte 40 soru yer almaktadır. Temel Bilimler Testi soru dağılımında yer alan anatomi, histoloji ve embriyoloji, fizyoloji gibi konularda hazırlanan soruların sınavdaki sayısı, konuların içeriğine ve kapsamına göre değişkenlik göstermektedir. Temel Bilimler Testi soru dağılımında soru sorulan konuları ve sınavın geneli içindeki yüzdelerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. Özellikle en yoğun soru sorulan konulardaki eksiklerinizi tamamlamak istiyorsanız Online DUS Eğitimleri, kısa zamanda sınava tamamen hazır olmanıza yardımcı olacaktır. Tıbbi Patoloji, Anatomi, Embriyoloji ve diğer tüm DUS konularına özel hazırlanan video derslere, PDF dokümanlara günün hangi saatinde olursa olsun ulaşabilir, ihtiyacınız olan DUS dershanesini kendi programınıza uygun hale getirebilirsiniz.


Diş Hekimliği Temel Bilimler Testi Soru Dağılımı
Alanlar Testteki Soru Sayısı Testteki Yüzdesi
Anatomi 6 5%
Histoloji ve Embriyoloji 4 4%
Fizyoloji 6 5%
Tıbbi Biyokimya 6 5%
Tıbbi Mikrobiyoloji 6 5%
Tıbbi Patoloji 4 4%
Tıbbi Farmakoloji 4 4%
Tıbbi Biyoloji ve Genetik 4 4%
TEMEL BİLİMLER TOPLAM 40

Klinik Bilimler Kaç Sorudan Oluşacak ve Soru Dağılımı Nasıl Olacak?

DUS kaç sorudan oluşacak? sorusuna yanıt verebilmek için Klinik Bilimler Testindeki soru sayısını da bilmemiz gerekir. DUS soru sayısı, Temel Bilimler Testi ve Klinik Bilimler Testi soru sayılarının toplamından oluşmakta; testler, tek gün içerisinde aynı oturumda uygulanmaktadır. Klinik Bilimler testinde  80 soru yer almaktadır. Klinik Bilimler testi soru dağılımını, testte yer alan her konunun sınavdaki yüzdesini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Diş Hekimliği Klinik Bilimler Testi Soru Dağılımı
ALAN Testteki Soru Sayısı Testteki Yüzdesi
Protetik Diş Tedavisi 10 8,00%
Restoratif Diş Tedavisi 10 8,00%
Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi 10 8,00%
Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi 10 8,00%
Periodontoloji 10 8,00%
Ortodonti 10 8,00%
Endodonti 10 8,00%
Çocuk Diş Hekimliği 10 8,00%
KLİNİK BİLİMLER TOPLAM 80
GENEL TOPLAM 120 SORU

Temel Bilimler Testindeki 40 soru ve Klinik Bilimler Testindeki 80 sorunun toplamıyla birlikte DUS sınavı 120 sorudan oluşmaktadır. DUS sınav süresi ise 150 dakika olacaktır. DUS kaç sorudan oluşacak, DUS soru dağılımı nasıl olacak ve bunun gibi sorularınıza cevap alabilmek için ÖSYM DUS Kılavuzunu inceleyebilirsiniz. DUS hazırlık sürecinde ise nettekurs Online DUS Kursu ‘nun uzman DUS hocalarından tüm DUS konu anlatımlarını dinleyebilir, ÖSYM DUS soru dağılımı ve soru yapıları ile uyumlu DUS soru çözümlerini video ders kaynaklarında bulabilirsiniz. Tekrar tekrar izleyerek bilgilerinizi pekiştirebileceğiniz video derslerin yanında PDF ve yazılı kaynaklar sayesinde ÖSYM soru tarzına en benzer DUS sorularını çözebilir, tüm DUS konu anlatımlarını nerede olursanız olun yanınızda taşıyabilirsiniz. Görsel- işitsel öğrenme tekniklerinin hepsini kullanarak sizi DUS sınavına en iyi hazırlayacak dershane olanaklarını tamamen ücretsiz denemek için hemen ücretsiz deneme sürenizi başlatın! >> Online DUS Kursu Ücretsiz Dene!  

1 Yorum

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz