DUS Sınavı Soruları | ÖSYM Çıkmış DUS Soruları

0
6113

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/nettekurs/public_html/blognettekurs.com/wp-content/plugins/cbxdynamicsidebar/public/class-cbxdynamicsidebar-public.php on line 118

DUS Sınavı Soruları Nelerdir?

DUS yani Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimine Giriş sınavı, 2012 yılından bu yana her sene düzenlenmektedir. Temel Bilimler Testi ve Klinik Bilimler Testi olmak üzere iki bölüme ayrılan sınav tek oturumda yapılmaktadır. DUS sınav soruları ise her iki testte de uzmanlık alanlarına göre farklı dağılım göstererek farklı soru tipleri ve yüzdeler ile karşımıza çıkmaktadır. Yazımızda DUS sınavı soruları, TBT ve KBT testlerindeki soru sayısı, soruların yüzdeleri ve alanlara göre dağılımı hakkında tüm merak ettiklerinizi bulabileceksiniz. Aynı zamanda paylaşacağımız çıkmış DUS soruları, sınavın mantığını daha iyi kavramanıza ve soru tiplerini tanıyarak sınava en verimli şekilde hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

DUS Sınavı Soruları ve Soruların Alanlara Göre Dağılımı

Diş Hekimliğinde Uzmanlık branşları hakkında Diş Hekimliğinde Uzmanlık Alanları ve Eğitim Süreleri başlıklı yazımızda bilgi vermiştik. Şimdi ise DUS sınavı soruları ve soruların bu alanlara göre dağılımına değinerek sınav sistemini daha iyi anlamaya çalışacağız. DUS sınavı, Temel Bilimler Testi (TBT) ve Klinik Bilimler Testi (KBT) olmak üzere iki bölüme ayrılmaktadır. İki bölümde de adayların hem bilgi hem yeterlilik düzeyini ölçen sorular yer alır ve soru sayıları her alan için farklı dağılım gösterir. Sınavın Temel Bilimler Testinde anatomi, fizyoloji, tıbbi mikrobiyoloji ve tıbbi biyokimya alanlarından altışar soru; histoloji ve embriyoloji, tıbbi patoloji, tıbbi farmakoloji, tıbbi biyoloji-genetik bölümlerinden ise dörder soru sorulmaktadır. Klinik Bilimler Testinde ise ağız, diş ve çene radyolojisi, ağız, diş ve çene cerrahisi, çocuk diş hekimliği, endodonti, ortodonti, periodontoloji, protetik diş tedavisi, restoratif diş tedavisi alanlarının her biri için onar soru hazırlanır.

Çıkmış DUS Soruları ve Soruların Kapsamı Nelerdir?

dus sınavı soruları, çıkmış dus soruları Temel Bilimler Testinde ve Klinik Bilimler Testinde yer alan DUS soruları, zorluk seviyeleri açısından da farklılık göstermektedir. Bölümlerdeki uzmanlık alanlarının eğitim konuları çerçevesinde oluşturulan DUS sınavı soruları Temel Bilimler Testinde genel olarak TUS sorularının basitleştirilmiş haline benzemektedir. Fakat adayların çıkmış DUS soruları ile ilgili genel yorumu, ilk bölümde yer alan soruların basit ve baş-boyun bölgesinden çok tüm vücudu ele alan konuları kapsadığı yönündedir. Bununla birlikte DUS sorularının adayları zorlamasındaki temel nedenlerden bir tanesi müfredat ile çıkmış DUS soruları arasındaki uyumsuzluktur. Birçok aday bu uyumsuzluğu aşmak için yabancı dildeki ek kaynaklara başvurmakta ve bu kaynakların da içerik olarak sınavın kapsamından farklı olmasından yakınmaktadır. Adayların sınavdaki performansını düşüren kaynak sorununu ortadan kaldırmak, çıkmış DUS sorularına en benzer sorularla sınava hazırlanmak ve alanında uzman hocaların hazırladığı detaylı konu anlatım kitaplarından ücretsiz faydalanmak için nettekurs.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

ÖSYM Çıkmış DUS Soruları Nelerdir?

Birçok adaya göre müfredatın detaylı konularından seçilen, sadece bilgiye odaklanmayıp bilginin yerinde kullanımını ve doğru yorumlanmasını da test eden DUS sınavı soruları hakkında en güvenilir bilgiyi içeren kaynaklardan bir tanesi de çıkmış DUS sorularıdır. 2012 yılından bu yana ÖSYM yayınladığı soru kitapçıklarının yalnızca %10 ‘luk bir kısmını adaylara sunmaktaydı. 2018 yılında ise ÖSYM aldığı kararla soru kitapçıklarının tamamını adayların erişimine açmıştır. Aşağıdaki linklerde 2012-2017 yılları arasındaki tüm çıkmış DUS soruları yer almaktadır. DUS Sınavına hazırlıkta çıkmış DUS soruları ile bilginizi sınayabileceğiniz gibi nettekurs.com online DUS eğitimleri ile tüm dershane olanaklarını ekranınıza taşıyabilirsiniz. Ankara ‘nın en iyi üniversitelerinden seçilen uzman kadronun hazırladığı güncel DUS kaynaklarından, PDF ve video ders içeriklerinden faydalanmak için hemen ücretsiz üyelik oluşturabilir, deneme süreniz boyunca tüm online DUS kursu kaynaklarına dilediğiniz her an ulaşabilirsiniz. >> Online DUS Kursu Ücretsiz Dene!

DUS 2012 Sonbahar, DUS 2012 İlkbahar , DUS 2013 Sonbahar , DUS 2013 İlkbahar ,DUS 2014 Sonbahar, DUS 2014 İlkbahar , DUS 2015  Bilim Sınavı, DUS 2016  Bilim Sınavı, DUS 2017 Bilim Sınavı

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz