DUS Puanı Nasıl Hesaplanır? DUS Puan Hesaplama 2018

0
10524

DUS Puanı Nasıl Hesaplanır? DUS Puan Hesaplama 2018

DUS kaç net kaç puan? En düşük DUS taban puanı için kaç net gerekir? DUS puanı nasıl hesaplanır? DUS puan hesaplama 2018 kat sayıları değişti mi?

Bu sorular DUS sınavına girecek adayların sınav yaklaştıkça sık sık sorduğu sorular… DUS puan hesaplama, özellikle sınava hazırlığın son döneminde, adayın performansını anlayarak doğru-yanlış sayısına göre tahmini DUS puanını görebilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle DUS taban puanlarının oldukça yüksek ve kontenjan sayılarının sınırlı olduğu düşünülürse, DUS’ta kaç net kaç puan bilmek ve DUS puan hesaplama 2018 bilgilerini kullanarak tahmini bir sınav puanı hesaplamak, adayın bilgilerini test etmesi ve sınava etkin hazırlanabilmesi için oldukça faydalıdır. DUS kaç net kaç puan? sorusuna cevap ararken kullanacağınız DUS puan hesaplama 2018 güncel soru katsayılarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Paylaştığımız bilgilerle DUS puanı nasıl hesaplanır? sorusuna da elbette yazımızın içerisinde yer vereceğiz. Bununla birlikte sınav puanınızı en az 10 puan yükseltmenize yardımcı olacak, eğitimde zaman ve mekan engelini ortadan kaldırarak kendi çalışma programınızı yaratabileceğiniz kaynaklar ile henüz tanışmadıysanız Online DUS Eğitimlerini incelemenizi tavsiye ederiz.>> Online DUS Kursu Ücretsiz Dene!

DUS Kaç Net Kaç Puan?

DUS kaç net kaç puan? Bu sorunun cevabı, DUS puan hesaplaması yapabilmek için en kısa yol olsa da; sadece net sayısını baz alarak puan hesaplaması yapmak yanıltıcı olabilmektedir. DUS puan hesaplama katsayıları her sene değişmekte ve diğer adayların cevaplarına göre hesaplanan standart sapmalar da puanlamaya dahil edilmektedir. Fakat standart sapmalar hariç tutularak DUS puan hesaplama 2018 katsayılarına göre yapılan değerlendirme, adayın sınavdaki olası performansı hakkında ön bilgi almasına ve çalışmalarına eksiklerini görerek yön vermesine yardımcı olmak için yeterlidir. Peki DUS puanı nasıl hesaplanır? ÖSYM, adayların DUS puanını nasıl hesaplamaktadır?

DUS Puan Hesaplama 2018 Katsayıları ile DUS Puanı Nasıl Hesaplanır?

DUS puan hesaplama işlemi yapılırken, ilk adımda, adayların sorulara verdiği doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanmaktadır. Sonraki aşamada ham puanın elde edilmesi için doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkartılır. Elde edilen ham puanlar, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülerek adayın doğru sayıları ile çarpılır ve adayın yerleştirmede kullanılacak DUS puanı belirlenir. Peki ÖSYM tarafından DUS puanı nasıl hesaplanır? DUS ‘a ilişkin tüm hesaplama, değerlendirme ve seçme işlemleri ÖSYM tarafından bilgisayar ortamında, aynı aşamalar uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Peki standart sapmalarla birlikte DUS puanı nasıl hesaplanır?
dus kaç net kaç puan, dus puanı nasıl hesaplanır, dus puan hesaplama 2018

Standart Sapma Nedir? DUS Puan Hesaplamayı Nasıl Etkiler?

Standart sapma, sınava giren adayın ortalamadan ne kadar uzaklaştığını ifade eden istatistiki rakamlardır. Standart sapmanın yüksek olduğu alanlarda fazla net yapmak adayın sınav puanına olumlu yönde etki edecektir. Bu nedenle DUS kaç net kaç puan? sorusunun yanıtı değişkendir.

Örneğin;

Bir adayın Temel Bilimler Testi doğru sayısı 40, Klinik Bilimler Testi doğru sayısı 45 olsun

Başka bir adayın ise Temel Bilimler Testi doğru sayısı 45, Klinik Bilimler Testi doğru sayısı 40 olsun

Klinik Bilimler testinde 2018 yılı standart sapmanın yüksek olduğunu farz edersek; Klinik Bilimler Testinde yüksek net yapan adayın DUS puan hesaplama 2018 sonucuna göre puanı daha yüksek olacaktır.

ÖSYM tarafından açıklanan DUS Yerleştirme Sonuçları  standart sapmalarla birlikte hesaplanan puanlardır ve standart sapma listesi her sene sınav sonucunda yapılan istatistiklere göre yeniden oluşturulmaktadır. DUS puan hesaplama 2018 standart sapma oranları ne olursa olsun sınavda net sayınızı yüksek tutmak ve hedeflediğiniz DUS puanına bir adım daha yaklaşmak için nettekurs Online DUS Kursu ile sınava hazırlanabilir, sınırsız tekrar hakkı ile tüm içeriklerden sınav kazanana kadar dilediğiniz sıklıkta faydalanabilirsiniz!

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz