ALES ve YDS Ne İşe Yarar? YDS Nedir Ne İşe Yarar?

10
19818

ALES ve YDS Nedir? YDS Nedir Ne İşe Yarar?

YDS, ÖSYM ‘nin senede 2 kez düzenlediği merkezi bir yabancı dil sınavıdır. ÖSYM tarafından, tek bir amaca yönelik yapılan ölçme- değerlendirme sınavlarının aksine, YDS sınavına her yaştan aday, farklı amaçlarla katılabilmektedir. Peki genelde TUS, DUS, ALES gibi sınavlarla birlikte değerlendirilen YDS nedir ne işe yarar?

YDS başvuruları en çok lisans üstü eğitime giriş için yapıldığından, yazımızda aynı zamanda ALES ve YDS ne işe yarar sorusuna cevap vererek ALES ve YDS birlikte nasıl değerlendirilir? YDS puanı olmadan ALES geçerli midir? gibi konulara da değineceğiz.

YDS Nedir Ne İşe Yarar?

.YDS Nedir?

Uzun adı Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı olan YDS, genellikle yabancı dil yeterliliği istenen uzmanlık eğitimi, lisans üstü eğitim ve bazı öğretmenlik atamalarına yönelik dil seviyesini ölçen bir sınavdır. YDS aynı zamanda geçmişte UDS ve KPDS olarak uygulanan yabancı dil sınavlarını da tek bir çatı altında toplamıştır. Peki bu uygulamadan sonra YDS ile nerelere girilir? YDS ne işe yarar?

..YDS Ne İşe Yarar?

YDS ‘nin, dil şartı olan sınavlarda da geçerli sayılan bir yabancı dil seviye tespit sınavı olduğundan bahsederek YDS nedir genel olarak özetledik. Şimdi de YDS ‘yi kabul eden kurumlar ve YDS puanı ile birlikte değerlendirilen sınavlar hakkında daha detaylı bilgi vererek konuyu biraz daha açalım.

YDS nedir ne işe yarar? :

  • YDS yüksek lisans programlarına giriş için kullanılabilir. Sınava yapılan başvurular en çok yüksek lisans eğitimine giriş için yapılmaktadır. Bu nedenle ALES ve YDS genellikle birlikte anılan sınavlardır. ALES ve YDS ne işe yarar? Birlikte nasıl değerlendirilir buna yazımızın devamında değineceğiz. Fakat ALES ve YDS hakkında ön bilgi almak için ALES ve YDS Nedir? yazımıza kısaca göz atabilirsiniz.
  • Doçent adayları ile doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adaylar YDS ‘ye girmek zorundadır.
  • TUS ve DUS sınavına girecek adayların yabancı dil yeterliliği koşulunu sağlamak için YÖKDİL, YDS veya TIPDİL sınavlarından birine girmesi şarttır. YDS sonuçları TUS ve DUS sonuçları ile birlikte değerlendirilebilir.
  • ÖSYM tarafından Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) kapsamında alan sınavı yapılmayan yabancı dillerdeki alanlarda (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) öğretmen atamalarında geçerli olacak KPSS puanının hesaplanmasında YDS sonuçları kullanılmaktadır.
  • Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına yapılacak atamalarda YDS puanları kabul edilmektedir.
  • Yurt dışında bir yükseköğretim programını bitirenlerin diploma denklik işlemlerinde YDS sonuçları kullanılabilmektedir.

ALES ve YDS Ne İşe Yarar?

yds nedir ne işe yarar, yds ne işe yarar, ales ve yds ne işe yarar
ALES, akademik personel seçimi ve lisans üstü eğitime giriş için ÖSYM tarafından yapılan merkezi bir sınavdır. Peki ALES ve YDS ne işe yarar? ALES ‘e girebilmek için YDS ‘ye girmek şart mıdır? Evet, ALES puanlarının geçerli sayılabilmesi için adayların YDS sınavına girmesi ve geçerli puanı alması şarttır. ALES ve YDS ‘ye giren adayların büyük kısmını lisans üstü eğitime devam etmek isteyen adaylar oluşturmaktadır. ALES sınavına girecekseniz, tüm başvuru sürecini ÖSYM ALES başvuru kılavuzundan öğrenebilir, sınava hazırlık aşamasında ise nettekurs Online ALES Kursu ‘ndan faydalanabilirsiniz. ALES ve YDS ‘ye hazırlanırken hem iş hem okul rutinize uyum sağlayan online dershane seçeneğini değerlendirmek, size zaman kazandıracağı gibi mekan engeline takılmadan tüm video dersleri ve yazılı kaynakları yanınızda bulundurmanıza yardımcı olacaktır. Online eğitimin en iyilerinden ve Türkiye ‘nin en iyi ALES – YDS hocalarını bir araya getiren nettekurs eğitim içeriklerini incelemek için hemen Online ALES Kursu Ücretsiz Deneme Sürenizi Başlatın!

YDS ‘den Kaç Puan Almalıyım?

ALES ve YDS ne işe yarar? YDS nedir ne işe yarar? açıkladıktan sonra YDS puanlarının diğer sınavlarla birlikte nasıl değerlendirildiğine değinmekte fayda var. TUS, DUS ve ALES gibi sınavlarda  istenen yabancı dil koşulunu sağlamak için YDS puanı kullanılabilmektedir. Fakat YDS ‘den kaç puan almalıyım sorusu; YDS nedir ne işe yarar? sorusu kadar net bir cevaba sahip değildir. Çünkü TUS ve DUS sınavları, yüksek lisans ve doktora başvuruları için kurumlar tarafından geçerli sayılan YDS puanları farklıdır. ALES ‘e girerek yüksek lisans, doktora, sanatta yeterlilik çalışmasına başlamak için adaylar 100 üzerinden en az 65 puan almak zorundadır. TUS ve DUS sınavlarının geçerli sayılabilmesi için ise YDS  ‘den en az 50 puan alınması gerekir.

YDS ‘de sizi hedefinize ulaştıracak puanı almak, sınava hazırlıkta birçok adayın önünde en büyük engel olan YDS engelini tek seferde aşabilmek için nettekurs Online YDS Eğitimleri Ankara ‘nın en uzman dilcilerini ekranınıza getiriyor. Modern eğitim olanaklarını kullanarak evde, okulda, iş yerinde sınava çalışıp YDS ‘de derece yapan birçok kursiyer gibi siz de hayallerinize yalnızca tek tık uzaktasınız! Dilerseniz akademi kökenli eğitimcilerimizin  çeviri ve analiz çalışmalarını, görsel-işitsel materyallerle desteklenen kelime ezberleme tekniklerini incelemek ve canlı derslere konuk olmak için hemen Online YDS Kursu Ücretsiz Deneme Sürenizi Başlatabilirsiniz!

10 YORUMLAR

    • YDS bir dil sınavıdır, ALES ise sözel ve sayısal testlerden oluşan bir sınavdır. Akademisyenlik için hem dil hem de ALES puanına ihityacınız var. Bazı üniversiteler YDS sınavı ya da YÖKDİL sınavını kabul ediyorlar. Aynı zamanda ALES sınavından aldığınız puan, ortalamanız ve dil puanınızın yüzdeleri hesaplanarak bir yüksek lisans ya da doktora programına kayıt olabiliyorsunuz.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz