YDS Sınavı Nedir ? KPDS Sınavı Nedir ? UDS Sınavı Nedir ?

1
11150

ÖSYM YDS Sınavı Nedir ?

YDS Sınavı Nedir ? KPDS Sınavı Nedir ? UDS Sınavı Nedir ?

Bu yazımızda YDS Sınavı Nedir, ÜDS Sınavı Nedir ve KPDS Sınavı Nedir sorularını yanıtlayacağız. YDS yani Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı, ÖSYM tarafından her yıl yılda iki kez sonbahar ve baharda genellikle eylül ya da ekim, mart veya nisan aylarında, sınava başvuran adayların yabancı dil bilgisi seviyesini ölçmeye dönük yapılan merkezi bir sınavdır.  
Geçmişte yabancı dil seviye ölçme sınavları KPDS ve ÜDS olarak adlandırılmaktaydı. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavları 2013 yılının Ocak aynın 4'ünde yayınlanan yönetmelikle Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı olarak YDS adıyla ilk olarak 2013 Nisan ayında uygulanmaya başlandı. YDS ile birlikte kamu personeli yabancı dil seviye tespit sınavı, sağlık, fen ve sosyal bilimler alanlarının hepsi tek bir sınavda birleştirilmiş oldu.


2013 yılından önce  KPDS yani Kamu Personeli ( Yabancı ) Dil Sınavı ve ÜDS yani Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı adıyla yapılan sınavların sadece adı değişmekle kalmadı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi YDS sınavıyla bu geçmişteki sınavlardan biçim, içerik ve soru formatı olarak da daha farklı bir yaklaşımı ortaya koymuş oldu. YDS ile birlikte yabancı dil bilgisi seviye ölçüm sınavlarında sadece sınav süresi ve soru sayısı değişmedi. Gramer bilgisi, kelime bilgisi, okuduğunu anlama ve yorumlama bilgisi olmayan adaylar eski teknik ve taktik ile yapabildikleri soruları yapamaz hale geldiler.

 

ÖSYM YDS Sınavına Kimler Girebilir  ?

 

Sonuç olarak YDS en az 4 yıllık bir lisans programından mezun olup akademik kariyer yapmak isteyenlerin yüksek linans, doktora v.b programlara başvuru yapabilmeleri ya da yabancı dil yeterliliği istenen akademik unvanlarda kadro alabilemleri için geçmeleri beklenen, dil tazminatı almak isteyen kamu personeli veya YDS puanı ile dil yeterliliği şartı koşan kamu kurum ve kuruluşlarında görev alacak olan adayların aşması gereken bir engel olarak önümüzde durmaktadır. Yüz binlerce yurttaşımızı yakından ilgilendiren bu sınav düzenli çalışarak ve profesyonel destek alarak ortalama 3-4 ayda aşılabilecek bir sınavdır.
 

YDS Engelini Nasıl Aşacağız  ?

 

ÖSYM yabancı dil seviyesi tespit sınavlarının mantığını kavramış ve özümsemiş, bu sınavlar konusunda 10 yıllardır biriktirdiği tecrübe ve yayınları size sunmak üzere bir tık kadar yakınınızda olan nettekurs.com Online YDS Kursu ile tek dönemde YDS kazanmak sürpriz değil bir gelenek olmuştur. Siz değerli ziyaretçilerimizi YDS engelini birlikte aşmak üzere Online YDS Kursumuzun sayfalarını incelemeye, derslerimizi ücretsiz denemeye hatta canlı yayınlarımıza konuk olarak katılıp işin uzmanları ile tanışmaya davet ediyoruz.  >>>>>>>>>>>>    nettekurs.com Online YDS Kursu

 

1 Yorum

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz