E-YDS YDS Yerine Geçer Mi? E-YDS Nerede Yapılıyor?

0
8471

E-YDS YDS Yerine Geçer Mi? E-YDS Nerede Yapılıyor?

Modern çağa hakim olan teknolojik gelişmelerin artmasıyla bilinir hale gelen uygulamalardan biri de online sınav ve eğitim sistemleridir. Online sınav sisteminin ülkemizde yaygın hale gelmesini sağlayan E-YDS, YDS sınavından uygulamada ayrılarak sınava giren adaylara kimi noktalarda avantaj sağlamaktadır. Peki yazılı olarak yapılan YDS neden dijital ortama taşındı? E-YDS nerede yapılıyor?  E-YDS YDS farkı nedir? E-YDS YDS yerine geçer mi? Bu sorular çerçevesinde ele alacağımız E-YDS YDS farkını deneyimleyebilmek için Nettekurs E-YDS deneme modüllerine de göz atabilirsiniz!
e-yds yds farkı nedir, e-yds nerede yapılıyor, e-yds yds yerine geçer mi

E-YDS YDS Farkı Nedir?

YDS yerine E-YDS ‘ye girmeye karar veren aday sayısının artmasıyla birlikte E-YDS YDS farkına yönelik merak edilenler de çoğalmaktadır. İlk bakışta YDS sınavının tamamen dijital platforma taşınmış hali olan E-YDS’nin YDS ‘den en büyük farkı, sınavın yapıldığı yer ve uygulama sıklığıdır.  YDS ‘ye girecek birçok adayın E-YDS ‘ye yönelmesindeki temel nedenlerden bir tanesi E-YDS ‘nin her ay düzenlenmesidir. Peki E-YDS YDS farkı nedir? sorusunun tek yanıtı bu mu? E-YDS YDS yerine geçer mi ve nerede yapılır?

E-YDS Daha Mı Kolay?

Elektronik sınav uygulaması, başvuru ve sınav işlemlerinin tamamen online sistemler üzerinden yapılması nedeniyle adaylara kolaylık sağlamaktadır. Fakat E-YDS ‘nin adaylara sağladığı en büyük fayda şüphesiz sınavın uygulama sıklığıdır. YDS sınavına girebilmek için iki sınav dönemi arası bekleme derdini ortadan kaldıran E-YDS ‘ye yönelen talepler, sınavın YDS ‘den daha kolay olduğu yönünde bir yanılgı yaratmıştır. ÖSYM E-YDS Kılavuzunda da belirtildiği üzere E-YDS ve YDS eşdeğer sınavlardır. Peki bu durumda E-YDS YDS yerine geçer mi? Sınav uygulama sıklığı dışındaki E-YDS YDS farkı nedir?

E-YDS YDS Yerine Geçer Mi?

E-YDS ve YDS eş değerdir’ ifadesi, sınavların içerik olarak mı yoksa geçerlilik olarak mı aynı olduğu noktasında bazı ikilemlere de yol açmaktadır. E-YDS; sınav süresi, soru sayısı ve soru tipleriyle tamamen YDS sınavının aynısıdır. Peki E-YDS YDS yerine geçer mi? E-YDS puanları hangi başvurularda kullanılır? ÖSYM E-YDS Kılavuzunda ayrı olarak belirtilen ‘E-YDS ‘ye giren adayların kazanmış olduğu haklar, YDS ‘ye giren adayların kazanmış olduğu haklarla aynıdır.’ maddesi, E-YDS ve YDS sınavı arasında geçerlilik açısından fark olmadığını ortaya koymaktadır. Yani E-YDS YDS yerine geçer ve E-YDS, yabancı dil şartını sağlamak için geçerlidir.

İki sınavın da aynı içeriğe ve geçerliliğe sahip olmasını fırsat bilerek E-YDS sınavına girecekseniz E-YDS video dersleri ile 2 ayda sınava hazır olabilir ve e-sınavlarla online sınav deneyimi yaşayabilirsiniz. >> Online E-YDS Kursu Ücretsiz Dene!

E-YDS Nerede Yapılıyor?

E-YDS sınavının bilgisayar ortamında online olarak yapılan bir sınav olduğunu biliyoruz. Fakat adaylar diledikleri yerde sınava girebiliyor mu? Adaylar kendi kişisel bilgisayarları ile sınava katılabiliyor mu? E-YDS nerede yapılıyor?

Birçok aday, e-sınav sisteminden haberdar olur olmaz sınavlara kişisel bilgisayarları ile evden katılabildiği yönünde bir yanılgıya düşmektedir. E-YDS sınavları, ÖSYM tarafından Ankara, İstanbul ve İzmir ‘deki sınav merkezlerinde yapılır. Her ay düzenlenen E-YDS için sınav merkezlerinin kapasitesi kadar kontenjan açılır. E-YDS YDS farkı bu noktada da karşımıza çıkmaktadır. Kontenjan sınırı olmadığı için YDS ‘ye başvuracak adaylar işlemlerini ister online ister başvuru merkezlerinden rahatça gerçekleştirebilmektedir. Fakat E-YDS başvuruları saatler geçmeden tamamlanmakta ve aday kontenjanı dolmaktadır. Ankara E-YDS Sınav Merkezi ve İstanbul E-YDS Sınav Merkezi yazılarımıza göz atarak E-YDS nerede yapılıyor? sorusuna daha detaylı cevap alabilir ve E-YDS YDS farkı nedir? E-YDS YDS yerine geçer mi? gibi tüm sorularınız için yazımızın altındaki yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz