YÖS Sınavı Nedir ? (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) Kimler Başvurabilir ?

13
5216

YÖS Sınavı Nedir ? (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı)

yös sınavı nedir

YÖS Nedir ? YÖS Sınavı Nedir ? Yabancı uyruklu olup Türkiye ‘de eğitim almak isteyen öğrenciler için oldukça önemli bir soru. YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) Türkiye’de bulunan üniversitelerde eğitim – öğretim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girdikleri ve YÖS sınav sonuçlarını bu kurumlara başvuru ve öğrenci kaydı yaptırmak üzere kullanabilecekleri Yabancı Uyruklu Öğrenci Üniversiteye Giriş ve Yerleştirme sınavıdır. Peki YÖS Sınavı Nedir? YÖS Nedir? Kimler için geçerlidir? Yazımızda bu soruların cevaplarını bulabilecek ve YÖS sınavı hakkında çok daha kapsamlı bilgiye sahip olabileceksiniz. YÖS Nedir ? YÖS Sınavı Nedir? konularına değinen diğer yazılarımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz:

 

YÖS Nedir? Hangi Kurum Tarafından Düzenlenir?

YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) 2011 yılına kadar ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından yılda bir defa olmak üzere Haziran ayında gerçekleştirilmekteydi. Haziran ayından sonra alınan kararla birlikte YÖS Sınavı, ÖSYM tarafından değil üniversitelerin kendi bünyesinde YÖK kontrolüyle hazırlanmaya başladı.
Türkiye’deki Üniversitelerde öğrenci olmak üzere YÖS’e (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) girmek isteyen öğrenci adaylarının yerine getirmek durumunda oldukları şartlar, sınav başvuru aşamaları, Yabancı Uyruklu Öğrenci sınav tarih ve sınav başvuru ücretleri ile ilgili bilgiler Üniversitelerin web sitelerinde yayımlanan kılavuzlar ile ilan edilmektedir. Türkiye’deki Üniversitelerin uyguladıkları Yabancı Uyruklu Öğrenci sınavlarının sonuçları iki yıl boyunca geçerliliğini korumaktadır. Üniversiteler bünyesinde gerçekleştirilen Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavları, sınavı uygulayan Üniversiteye yapılacak başvurular için geçerli olabileceği gibi bazı üniversiteler veya üniversite birlikleri birbirlerinin uyguladıkları sınav sonuçlarını veya ortak uygulanan sınav sonuçlarını da kabul edebilmektedir.

 

YÖS Nedir ? YÖS Soruları Sınavı Alanlardan Sorulur ?

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavlarında (YÖS) Temel Öğrenme Becerileri Testi ve Türkçe testi olmak üzere genel olarak iki test uygulanır. Aşağıda yer alan tablomuzda Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavlarında genel olarak yer verilen soruların dağılımı yer almaktadır.

 

YÖS Soru Dağılımı Tablosu
Test Soru Dağılımı (80 Soru için)
Temel Öğrenme Becerileri Testi Genel Yetenek (iq) Testi 40 – 45 soru
Temel Öğrenme Becerileri Testi Matematik Testi 35 – 40 soru
Temel Öğrenme Becerileri Testi Geometri 3 – 5 soru
Türkçe Testi İsteğe bağlı olarak cevaplanan Türkçe testi 50 – 100 aralığında soru içerebilmektedir.

 

YÖS Nedir ? YÖS Sınav soruları nedir? soruları ile birlikte YÖS Konularına yönelik sorularınız için blogumuzda birçok bilgi var. Aşağıdaki lini tıklayarak YÖS konuları ve YÖS matematik konuları hakkında detaylı bir yazı okuyabilirsiniz:

 

YÖS Sınavı Kapsamı Nedir?

Yabancı Uyruklu Öğrenci sınavlarındaki Temel Öğrenme Becerileri Test soruları cebirsel, sembolik ve şekilsel olarak ifade edilen sorulardan oluşmaktadır. Temel Öğrenme Becerileri Test sorularında genellikle soruların hem Türkçe hem İngilizce açıklamaları yer almaktadır. Temel Öğrenme Becerileri Testi, adayların soyut düşünme güçlerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavlarında Üniversite tercih ve yerleştirme işlemleri yapılırken çoğunlukla Temel Öğrenme Becerileri Test sonuçlarından hesaplanan puan türlerine bakılarak yerleştime yapılmaktadır. Sayıları az olmakla birlikte bazı Üniversiteler Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınav içeriklerinde kimya, fizik, coğrafya ve tarih gibi alanlardan sorulara da yer vermektedirler.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavlarında yer verilen Türkçe Testlerinin Puanları öğretim diline bakılmaksızın hiçbir Üniversitenin program kabulünde dikkate alınmamaktadır. YÖS Türkçe Testi puanları sadece Türkçe ile öğretim gerçekleştiren üniversite programlarına başvurusu kabul edilen öğrencilerin üniversite programlarına ön hazırlıksız başlayıp başlamayacaklarını tespit etmek için kullanılır. Eğer aday Türkçe Testinden yeterli puan alamamış ise öğrenime başlamadan önce Türkçe hazırlık programına tabi tutulur.

 

YÖS ile Üniversite Kazanmak için Nasıl Çalışmalıyım ?
Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı ile üniversite kazanmak için bu alanda tecrübeli ve profesyonel bir kurumdan destek almanız siz değerli Üniversite adayları için işleri oldukça kolaylaştıracaktır. Üniversitelerin sınav tarihlerinden, hangi üniversite hangi soruları soruyor, başvuruları ne zaman, kayıt ve başvuru işlemleri için neler gerekli gibi tüm sorularınıza uzun yılların tecrübesi ile doğru yanıtlar verecek, üniversite kazanma garantili kurs içeriği ile her an sizin yanınızda olacak nettekurs.com Online YÖS Kursuna katılmanız Türkiye’nin en iyi üniversitelerinin en iyi bölümlerine yerleşmenize yardımcı olacaktır.
nettekurs.com YÖS kursu ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren kurumumuz, YÖS canlı dersleri, YÖS konu anlatımları, YÖS soru çözümleri ve YÖS deneme sınavları ile kursiyerlerinin bir çoğunu hedeflerine ulaştırmıştır. Siz değerli ziyaretçilerimizi önümüzdeki yeni dönemlerde derece yapan yeni kursiyerlerimiz olmak üzere YÖS kurslarımızı incelemeye, derslerimize ücretsiz dene özelliği çerçevesinde misafir olarak katılmaya ve birlikte kazanmaya davet ediyoruz >>>>>>>>>> nettekurs.com Online YÖS Kurslarını ücretsiz denemek için tıklayın!

 

13 YORUMLAR

 1. Merhaba, 
  bir sorum olucaktı öncelikle kendimi tanıtmak istiyorum 99 doğumluyum, lise son öğrencisiyim  ve doğma büyüme Fransızım ama Türk vatandaşlığımda var. Ben YÖS’e girmek istiyorum ama açıkcası nasıl girmem gerektiğini veya hangi diplomayla girmem gerektiğini bilmiyorum ve güvenilir olması için direk size yazmak istedim umarım rahatsızlık vermiyorumdur. Yardımcı olursanız çok sevinirim, iyi günler.

 2. Merhaba. Benin oğlum 2003 ilindəndir. Azerbaycanda yaşayırıq.Turkiyede diş hekimliğınde oxumaq istəyir. Hal-hazırda Bakıda YÖS kurslarına gedir. Bilmək istərdim,yalnız YÖS’lə gire bilər diş hekimliğine? Ya başqa nəsə tələb olunur? Məsləhətinizə ehtiyacımız var,əvvəlcədən sizə minnətdarlığımı bildirirəm.

  • Merhaba

   nettekurs.com ile nerede olursanız olun online YÖS eğitimleri alabilirsiniz. YÖS programlarımızda canlı konu anlatımlarımız, soru çözümlerimiz, deneme sınavlarımız ve yazılı kaynaklarımızla tüm dershane olanakları mevcuttur. İnternet üzerinden ücretsiz deneme sürenizi başlatabilir ve kaynaklarımıza ulaşabilirsiniz. https://www.nettekurs.com/online-yos-kursu linkine tıklayarak YÖS kurs paketlerimizi inceleyebilirsiniz. Bunun dışında Bakü ‘de bulunan YÖS kursları hakkında internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Oğlunuzun Türkiye ‘de eğitim alması için YÖS sınavına girmesi şarttır. Diş Hekimliği bölümüne tercih ettiğiniz üniversitenin YÖS sınavına katılarak girebilir oğlunuz. Sınav her üniversitenin kendi bünyesinde düzenlenmektedir. Blogumuzdaki diğer yazılarda üniversitelerin YÖS uygulamaları hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

   İyi günler dileriz…

 3. Merhaba
  Ben Afganistanlıyım , 11sınıfın öğrencisiyim , Türkiye da yaşıyorum , acaba ben bu sınava girebilirim , ya da Türk arkadaşlarım gibi değer üniversite sınavına girecem ..
  Yardımcı olursunuz sevinirim.. iyi günler….

 4. merhaba, bir sorum var ,ben suriyel’m ama Türk vatandaşlığımda var. lise puan 70% kazndım ,tıp kazanmak İstiyorum peki, Tıp Fakültesine girmek için yös sınavı yüksek puan almak mümkün mü? Ya da lise puanlar azdır ve tıp dalına giremeyeceğim …. teşekkür ederim

 5. Merhaba,
  Ben USA a doğumluyum ilk ve ortaokulu USA da bitirdim fakat şuan liseye Türkiyede devam ediyorum , bende YÖS den yararlanabilirmiyim. Herkese teşekkürler ve başarılar diliyorum.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz